Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Větrníky mohou vytvořit krásné a působivé dekorace a udělají radost dětem v každém věku. Ozdobte jimi zahradu, až budete pořádat letní oslavu, nebo si užívejte pohled na děti, okouzlené měnícími se barvami. Výroba větrníku je snadná a zábavná a dokonce i vaši nejmenší ji zvládnou (i když některé kroky budou samozřejmě vyžadovat vši pomoc).

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Vystřihnutí a ozdobení papíru pro výrobu větrníku

 1. 1
  S pomocí pravítka si na papíru odměřte čtverec o hraně 17 cm. Podél pravítka si čáry nakreslete obyčejnou tužkou. Až bude čtverec hotový, vystřihněte jej nůžkami. Budete ho ještě dále skládat a zdobit, takže můžete použít klidně kus úplně obyčejného, starého papíru.
  • Čtverec můžete vyrobit ve víceméně libovolné velikosti, přičemž platí, že čím větší papír, tím větší bude výsledný větrník.
  • Pokud nemáte po ruce ostré nůžky, můžete papír vyříznout odlamovacím řezákem.
  • Také si můžete papír čtvercového tvaru zakoupit v obchodě pro výtvarníky, nebo ve většině papírnictví s rozšířeným sortimentem. Bude vás to sice stát víc peněz, ale ušetříte si měření a řezání. Pokud si navíc koupíte papír s hezkým vzorem, nebudete se muset zabývat ani zdobením a malováním.[1]
 2. 2
  Rozdělte čtverec papíru na čtyři stejně velké čtverce. Pomozte si pravítkem a tužkou, aby byly rozměry správné. Má-li váš papír hranu dlouhou 17 cm, polovina se bude nacházet přesně 8,5 cm od každého okraje. Příliš na tužku při kreslení vodicích čar netlačte, jinak budou linky později pod barvou prosvítat.
 3. 3
  Nabarvěte jednotlivé čtverce. Můžete každý ze čtverců natřít jinou barvou. Na tomto místě se nebojte zapojit fantazii a pořádně se kreativně vyřádit. Tady je několik tipů na to, jak svůj větrník můžete ozdobit:
  • Každý čtvereček obarvěte jasným zářivým fixem nebo pastelkou.
  • Obarvěte celý papír jednou barvou nebo vzorem.
  • Na každý čtvereček nalepte výstřižky z časopisů a novin, nebo třeba samolepky. Dávejte pozor, aby nalepené dekorace dobře držely.
  • Vyzkoušejte různě barevné fólie, které si schováte z bonbonů či sladkostí. Nalepte je na každý čtvereček. Lesklé materiály budou hezky odrážet sluneční paprsky.
 4. 4
  Dejte lepidlu nebo barvě, pokud použijete například fixy, dost času na zaschnutí. Papír se pak při ohýbání nebude trhat. Pokud by se navíc ozdobené části přilepily k sobě, mohlo by to pokazit celé dílko a vy byste museli začínat znovu.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Skládání větrníku

 1. 1
  Naznačte si čtyři diagonální linie z rohů čtverce směrem ke středu. Přiložte pravítko k jednomu rohu tak, aby probíhalo přes střed a končilo u protilehlého rohu. Nakreslete tenkou čáru od rohu k místu asi 3 cm od středu čtverce. Zopakujte totéž u každého rohu, takže nakonec budete mít čtyři diagonální čáry stejné délky.
  • Další možností je přeložit čtverec diagonálně nejprve v jednom a pak ve druhém směru a pak opět narovnat.
 2. 2
  Prostřihněte všechny diagonální linie. Nestříhejte dál, než kde jste linii ukončili, tedy 3 cm od středu. Nevšímejte si ani pravoúhlých linií, kterými jste čtverec rozdělili na 4 stejné části.
  • Pokud jste se rozhodli, že čtverec rozdělíte přeložením a nikoliv s pomocí pravítka, prostřihněte vodicí linky rovněž po asi 3 cm od středu.
 3. 3
  Poznačte si vodicí linie písmeny A, B, C a D. Pracujte po směru hodinových ručiček a poznačte si stejným způsobem i stranu čtverce napravo od linie – až budete hotovi, měli byste vidět jen velký trojúhelníkovitý přesah, označený písmenem (jak uvidíte na obrázku níže).
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Upevnění středové osy a tyčky

 1. 1
  Prsty přidržte okraje A, B, C a D u středu čtverce. Dávejte pozor, aby se jejich špičky překrývaly rovnoměrně, a aby žádný z nich nebyl nakřivo.
 2. 2
  Skrze středy rohů A, B, C a D propíchněte velký špendlík. Lehce prsty uhněte na stranu a pak opatrně špendlíkem propíchněte všechny vrstvy papíru tak, aby k sobě volně, ale přesto těsně pod špendlíkem přiléhaly.
  • Pokud nemáte špendlík, můžete použít i hřebík, jen ho budete muset zastrčit hlouběji.
 3. 3
  Vytáhněte špendlík a dál držte špičky prsty u sebe. Dírkou teď prostrčte tenký ozdobný připínáček nebo špendlík. Ten by měl mít hezky barevnou, plochu hlavičku. Jeho průměr musí být o trochu menší, než průměr původního špendlíku, aby se větrník mohl otáčet.
 4. 4
  Druhou stranu ozdobného špendlíku zajistěte malým korálkem (tu, ze které vyčnívá špičatá část). Nejlepší je malý podlouhlý korálek, který skryje jen kousek špendlíku a umožní větrníku, aby se točil.[1]
 5. 5
  Namočte konec dřevěné tyčky nebo klacíku a položte jej na rovný, plochý povrch. Pevné dřevěné laťky nebo kolíky jsou na výrobu větrníků nejlepší, jen dávejte pozor na jejich ostré konce, které je dobré zabrousit. Namočení pomůže tomu, aby se dřevo nerozštíplo, až do něj budete zatloukat špendlík nebo hřebíček. Nedržte tyč v ruce, ať si nezapíchnete špendlík do prstu.[1]
  • Než připojíte větrník, můžete tyčku natřít zářivou barvou, aby byl větrník ještě výrznější. Počkejte až barva dobře zaschne a teprve potom tyčku s větrníkem spojte.[1]
  • Místo dřevěné tyčky můžete také použít například silné brčko, pokud se vám nechce nic přitloukat. Myslete ovšem mna to, abyste brčko propíchli skrz a špičatý konec špendlíku zajistili kouskem gumy.
 6. 6
  Přitiskněte špendlík nebo připínáček na dřevěnou tyčku. Aby vám nesklouzl zajišťovací korálek, budete jej při tom možná muset přidržovat bříškem palce.
 7. 7
  Pokud používáte kladivo, buďte opatrní. Jestliže je nemožné připínáček do dřeva zatlačit rukou, velmi jemně na něj poklepejte kladivem. Dobře připínáček upevněte do dřevěné tyčky. Pokud to bude nezbytné, ohněte případný hrot, který by začal vylézat z druhé strany. Jednoduše ho opatrnými údery ohněte směrem dolů podél dřeva, tak aby ležel naplocho.
 8. 8
  Připínáček musí být natolik volný, aby se větrník mohl otáčet. Vyzkoušejte to tak, že do něj lehce ťuknete rukou. Měl by se točit lehce a neklást žádný odpor.
  • Pokud se větrník nechce otáčet, narovnejte vyčnívající hrot vzadu a zatlačte špendlík o trochu zpět. Tentokrát nechejte mezi korálkem a tyčku o trochu víc místa.
 9. 9
  Hotovo.
  Reklama

Tipy

 • Chcete-li ještě barevnější větrník, použijte papír, který je ozdobený z obou stran.
Reklama

Varování

 • Přitlouct špendlík kladivem by měla vždy pouze dospělá osoba. Pokud chcete práci s kladívkem naučit děti, nikdy je nenechávejte bez dozoru a dohlédněte, aby se neuhodily do prstu!
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Nůžky
 • Kus silného papíru ve tvaru čtverce, nejlépe o rozměrech 17 x 17 cm. Vyhoví i dekorační papír nebo čtvrtka.
 • Tužka
 • Pravítko
 • Fixy, pastelky, vodové barvy, samolepky nebo výstřižky z novin a časopisů (záleží na vaší fantazii)
 • Lepidlo na papír (pokud budete lepit obrázky nebo výstřižky)
 • Silný špendlík nebo hřebík
 • Tenký připínáček nebo ozdobný špendlík
 • Korálek, kterým upevníte zadní část špendlíku (řiďte se tloušťkou špendlíku)
 • Dřevěná tyčka nebo brčko pro upevnění větrníku
 • Kladívko

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 25 640 krát
Kategorie: Záliby a Řemesla
Stránka byla zobrazena 25 640 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama