Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Toužíte po zdravé a zářivé pleti, aniž byste museli kupovat drahé kosmetické produkty? Máme pro vás dobré zprávy! Můžete si vyrobit fantastickou pleťovou masku a to za použití ingrediencí, které máte pravděpodobně doma v lednici. Maska z vaječného bílku, citronu a medu účinně odstraňuje černé tečky a akné, zatímco maska ze žloutků, olivového oleje a banánu pokožku zvláční, zvlhčí a dodá jí potřebné živiny. Náš článek vás naučí připravit obě!

Přísady

Přísady na základní masku

 • 1 vaječný bílek
 • 2 lžičky citronové šťávy
 • ½ lžičky medu

Přísady na vyživující masku

 • 1 vaječný žloutek
 • 1 banán, šťouchaný
 • 2 lžičky olivového nebo kokosového oleje
Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Příprava základní masky

 1. 1
  Oddělte bílek od žloutku. Rozklepněte vejce o hranu misky a přesunujte žloutek z jedné půlky skořápky do druhé. Pokaždé, kdy žloutek přehodíte, by trocha bílku měla vytéct do misky, nad kterou celou proceduru provádíte. Pokračujte, dokud nebude veškerý bílek v misce. Bílek není jen skvělý pro vyživení a zpevnění vašeho obličeje, dokáže také stahovat široké póry.[1] Zbylý žloutek vyhoďte nebo schovejte třeba na vaření.
  • Žloutek můžete použít pro přípravu vyživující pleťové masky, na kterou uvádíme recept dále v tomto článku. Přejděte k sekci „Příprava vyživující masky“ a zjistěte více.
 2. 2
  Přidejte do bílku citronovou šťávu. Budete jí potřebovat 2 čajové lžičky. Citronová šťáva je čistou přírodní látkou, která stahuje a pomáhá odstraňovat bakterie způsobující akné a černé tečky. Také může zesvětlit kůži.[2]
 3. 3
  Smíchejte bílek s citronovou šťávou. Použijte k tomu vidličku a prošlehejte obě ingredience dohromady, dokud bílky nezačnou pěnit.
 4. 4
  Přidejte do směsi bílku a citronové šťávy med a všechno opět dobře promíchejte. Budete potřebovat ½ čajové lžičky medu. Měl by to být tekutý, průsvitný typ. Med má antibakteriální účinky a působí jako přírodní antiseptikum. Pomáhá také kůži hydratovat a obnovovat.[3]
 5. 5
  Před nanesením masky připravte svůj obličej omytím teplou vodou. Otevřete tak všechny póry, čímž zvýšíte účinnost vaší pleťové masky. Dámy nebo pánové s dlouhými vlasy, by si je měli stáhnout do ohonu nebo sepnout sponou, protože vaječná pleťová maska dělá poměrně velký nepořádek a lepí. Ochráníte je tak před slepením a ušpiněním.
  • Můžete si také přes ramena přehodit ručník. Ramena i prsa tak uchráníte před umazáním.
 6. 6
  Aplikujte masku na obličej. Můžete ji nanášet prsty, vatovým tamponem nebo třeba nějakým hadříkem. Vyhněte se oblastem těsně kolem nosu, úst a očí.
 7. 7
  Nechte pleťovou masku působit 10-15 minut. Tato maska je poměrně tekutá a může vám po obličeji stékat. V čistotě se udržíte, pokud si při nanášení masky sednete na židli a zakloníte hlavu za opěradlo.
  • Tuto masku můžete nanést, zatímco si dáváte relaxační koupel.
 8. 8
  Smyjte pleťovou masku a jemně obličej osušte. Vlažnou vodou opláchněte obličej a jemným přikládáním čistého ručníku ho osušte. Nedrhněte, ručník opravdu jen lehce přikládejte. Použijte měkký a čistý ručník.
 9. 9
  Po omytí masky můžete aplikovat hydratační krém. Citron obsažený ve vaší domácí pleťové masce může kůži trochu vysoušet. Pokud pozorujete známky suché pokožky, naneste na obličej hydratační krém.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Příprava vyživující masky

 1. 1
  Oddělte bílek od žloutku. Rozbijte vejce o hranu misky a přesunujte žloutek z jedné půlky skořápky do druhé. Pokaždé, kdy žloutek přehodíte, by trocha bílku měla vytéct do misky, nad kterou celou proceduru provádíte. Pokračujte, dokud nebude veškerý bílek v misce. Zbylý bílek můžete schovat a použít třeba na vaření. Žloutky vaši pleť nejen dobře vyživí a hydratují, ale také zmírní ulpívání nečistot.
  • Bílek můžete použít na přípravu základní pleťové masky. Instrukce pro její výrobu uvádíme výše. Přejděte k sekci „Příprava základní masky“ a zjistěte více.
 2. 2
  Přidejte rozmačkané banány ke žloutku. Oloupejte banán a nakrájejte ho nožem na menší kousky. Vidličkou ho potom rozmačkejte. Banán pomáhá správně vyživovat vaší pleť.
 3. 3
  Přidejte olivový nebo kokosový olej. Budete ho potřebovat 2 čajové lžičky. Olivový olej váš obličej zvláční a hydratuje, pokožka bude na dotek měkká a hladká. [4] Nemáte-li po ruce olivový olej, můžete použít i kokosový, který má také skvělé hydratační účinky.
 4. 4
  Připravte na nanesení masky svůj obličej tím, že ho umyjete vodou a stáhnete vlasy. Použijte teplou vodu, která otevře vaše póry. Pokud jste nalíčení, použijte nejdřív odličovač a veškerý makeup smyjte. Tato pleťová maska může nadělat nepořádek, proto doporučujeme stáhnout delší vlasy do ohonu nebo je připnout sponkami. Od věci není ani přehodit ručník přes ramena. Ochráníte tak své oblečení.
 5. 5
  Aplikujte masku na obličej. Můžete ji nanášet prsty, vatovým tamponem nebo třeba nějakým hadříkem. Vyhněte se oblastem těsně kolem nosu, úst a očí.
 6. 6
  Nechte pleťovou masku působit 15 minut. Tato maska je poměrně tekutá a může vám po obličeji stékat. V čistotě se udržíte, pokud si při nanášení masky sednete na židli a zakloníte hlavu za opěradlo nebo ji nanesete během relaxační koupele.
 7. 7
  Smyjte pleťovou masku a jemně obličej osušte. Vlažnou vodou opláchněte obličej a jemným přikládáním čistého ručníku ho osušte. Nedrhněte, ručník opravdu jen lehce přikládejte. Použijte měkký a čistý ručník.
  Reklama

Tipy

 • Masky aplikujte večer, nikdy ne ráno a ne víckrát než jednou týdně.
 • Při nanášení bílku na obličej ho nejdříve aplikujte jednu vrstvu, tu překryjte papírovým ubrouskem a přes něj naneste další vrstvu vajec. Následně ubrousek sloupněte.
 • Během celé procedury mějte vlasy svázané vzadu, z dosahu pleťové masky.
 • Začněte s aplikací 2x týdně. Po třech týdnech zredukujte na 1 pleťovou masku týdně.
 • Masky můžete nanášet i na zadní stranu svých stehen. Zredukujete tak viditelnost celulitidy.
 • Masku můžete aplikovat během koupele.
 • Jednoduchým způsobem, jak oddělit žloutek od bílku, je rozklepnout vejce na talířek nebo do misky, potom zmáčknout prázdnou plastovou láhev, přiložit ji ke žloutku a uvolněním tlaku na láhev ho vcucnout dovnitř. Žloutek pak z lahve můžete přendat na jiné místo dle libosti.
Reklama

Varování

 • Nenanášejte tyto masky, pokud jste alergičtí na vejce. Místo toho můžete zkusite třeba pleťovou masku z rajčat.
 • Syrová vejce mohou obsahovat bakterie salmonely. Snažte se nedostat syrové vejce do úst, očí nebo nosu a myjte si důkladně ruce i obličej po každém kontaktu se syrovým vejcem. Stejně tak je po kontaktu se syrovými vejci důležité důkladně omýt veškeré povrchy.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Misku
 • Vodu
 • Hadřík nebo žínku
 • Čelenku (volitelně)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 75 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 679 krát
Stránka byla zobrazena 3 679 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama