Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ačkoli můžete snadno skočit do supermarketu a vybrat si z velkého množství komerčně dostupných zázvorových limonád a piv, přípravou domácího zázvorového piva dosáhnete úplně odlišné (a o poznání lepší) chuti. Tento článek vám pomůže za použití správných ingrediencí připravit 2 litry výborného piva z čerstvého zázvoru.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Tradiční metoda

  1. 1
    Připravte si ingredience. K přípravě zázvorového piva tradiční metodou budete potřebovat:
    • 1 šálek (225 gramů) cukru
    • 2 lžíce (30 gramů) čerstvě nastrouhaného zázvoru
    • Štávu z jednoho citronu
    • 1/4 lžičky (1.6 gramu) čerstvého pekařského droždí
    • Studenou obyčejnou vodu
  2. 2
    Suchým trychtýřem nasypte do lahve jeden šálek cukru. Trychtýř v lahvi nechte po celou dobu přípravy, dokud nepřijde čas na zavíčkování.
  3. 3
    Odměřte 1/4 lžičky čerstvého pekařského droždí (granulovaného). Použít můžete jakoukoli značku, kterou v obchodě seženete.
  4. 4
    Droždí do lahve přidejte skrze trychtýř. Láhev dobře protřepejte a rozmělněte tak droždí, které se smísí s cukrem.
  5. 5
    Na jemném struhadle nastrouhejte zhruba dvě lžíce zázvoru. Použijte k tomu co nejjemnější struhadlo.
  6. 6
    Nastrouhaný zázvor vložte do odměrného šálku nebo nějaké odměrky.
  7. 7
    Vymačkejte šťávu z jednoho celého citronu. Citron je velmi důležitý pro udržení správné hladiny pH a pro předcházení napadení nechtěnými mikroorganismy. Pokud nemáte rádi citron, použijte místo něj šťávu z grapefruitu.
  8. 8
    Štávu z citronu smíchejte s nastrouhaným zázvorem.
  9. 9
    Citronovou šťávu umíchejte se strouhaným zázvorem do kašovité konzistence a potom směs nalijte trychtýřem do lahve. Ničeho se neobávejte, v dalších krocích všechny zbytky z trychtýře spláchnete.
  10. 10
    Nádobku po zázvoru a citronové šťávě opláchněte čistou vodou. Trochu vody přidejte také do lahve s ingrediencemi.
  11. 11
    Zavíčkujte láhev a důkladně ji protřepejte. Pomůžete tím aktivovat kvasnice a nastartujete proces sycení.
  12. 12
    Znovu láhev otevřete a naplňte ji čistou, studenou vodou téměř až po hrdlo. Nechte nahoře asi dva centimetry místa a potom láhev pevně zavíčkujte. Prostor v horní části lahve je velmi důležitý pro zachycení plynů, tvořících se během procesu fermentace. Několikrát láhev obraťte a nechte tak kompletně rozpustit cukr.
    • Zkontrolujte dno, v jehož vybouleninách cukr často ulpívá. Nastrouhaný zázvor se samozřejmě nerozpustí, takže jeho nános na dně lahve je zcela normální.
  13. 13
    Zázvorové pivo uskladněte na nějakém teplém místě na 24-48 hodin. Vyšší teplota je velmi důležitá pro aktivaci fermentace, ovšem nesmíte to přehnat! Příliš dlouhá fermentační doba zvýší koncentraci alkoholu a úplně změní chuť piva.
  14. 14
    K otestování finální fáze procesu sycení zmáčkněte láhev silně palcem. Pokud ji stále dokážete promáčknout tak jako na obrázku, potom sycení ještě není u konce. Při fermentaci se tvoří oxid uhličitý (stejný jako v limonádách a minerálkách), který zevnitř láhev vyplní a její promáčknutí pak bude zcela nemožné.
  15. 15
    Jakmile láhev začne vašemu stisku odolávat, obvykle po 24-48 hodinách, uložte ji do ledničky. Nechte ji tam alespoň přes noc, aby byla před otevřením důkladně vychlazená. Při otevírání nejprve otočte víčkem pouze trochu a pomalu uvolněte tlak v lahvi. Vidina zázvorového piva, rozlitého po celé kuchyni, by se vám určitě nezamlouvala!
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Na sporáku

  1. 1
    Připravte si ingredience. K přípravě zázvorového piva na sporáku budete potřebovat následující ingredience:
    • 40 gramů najemno strouhaného čerstvého zázvoru
    • 3/4 šálku (170 gramů) cukru
    • 7 1/2 šálku (1.8 litru) filtrované vody
    • 1/8 lžičky (0.5 gramu) aktivního sušeného droždí
    • 2 lžíce (30 gramů) čerstvě vymačkané citronové šťávy
  2. 2
    Připravte si větší, alespoň dvoulitrovou, pánev. Za střední až vysoké teploty do pánve postupně přidejte strouhaný zázvor, cukr a půl šálku (120 ml) vody. Směs míchejte, dokud se v ní kompletně nerozpustí všechen cukr. Zabere to nejméně několik minut, takže se obrňte trpělivostí.
  3. 3
    Jakmile se cukr rozpustí, stáhněte pánev z plotny. Dejte ji stranou, přiklopte poklicí a nechte ji jednu hodinu odstát. Je důležité, abyste směs nechali úplně v klidu a nijak s ní po celou hodinu nemanipulovali.
  4. 4
    Sceďte sirup. Nejsnáze se vám to povede přelitím sirupu skrze cedník s jemnými oky přímo do nějaké mísy nebo jiné nádoby. Pevnou část směsi v cedníku něčím stlačte a vymačkejte z ní co nejvíce tekutiny. Mísu potom vložte do ledové lázně nebo ji postavte do ledničky a nechte její obsah zchladit na pokojovou teplotu, tedy zhruba 20 až 22°C.
  5. 5
    Připravte si trychtýř. Vložte ho do hrdla čisté, plastikové lahve o objemu 2 litry a nalijte do ní zchlazený sirup. Potom přidejte kvasnice, citronovou šťávu a zbývajících 7 šálků (cca 1.7 litru) vody. Na láhev nyní nasaďte víčko, pevně ho utáhněte a celý obsah důkladně protřepejte tak, aby se všechny přísady dobře promísily. Láhev následně nechte 48 hodin stát na nějakém místě v pokojové teplotě.
    • Ovšem ne déle! Pokud byste směs nechali bez dozoru příliš dlouho, chuť by začala s postupující fermentací získávat hořký nádech.
  6. 6
    Otevřete láhev. Sundejte víčko a zkontrolujte míru nasycení. Pokud je všechno v pořádku, dejte své pivo vychladit do ledničky. Jestliže je potřeba větší množství oxidu uhličitého, nechte nápoj ještě nějakou dobu fermentovat.
    • Zázvorové pivo skladujte v lednici nejdéle 2 týdny. Láhev pravidelně otevírejte alespoň jednou denně a vypouštějte z ní přebytečný oxid uhličitý. Pokud byste tento krok vynechali, v lahvi by vznikl velmi silný tlak a vy byste tak riskovali její výbuch.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Nealkoholická verze

  1. 1
    Připravte si ingredience. K přípravě nealkoholického zázvorového piva budete potřebovat následující ingredience:
    • 1 šálek (200 g) oloupaného, najemno nasekaného zázvoru
    • 2 šálky (450 ml) vody
    • 1 šálek (225 g) cukru
    • 1 šálek (225 ml) vody
    • 1/2 šálku (115 ml) sodovky (na každou sklenici)
    • Několik kapek limetkové šťávy
    • Klínky limetky (na ozdobu)
  2. 2
    Dva šálky vody přiveďte v pánvi k varu. Přidejte oloupaný a najemno nasekaný zázvor. Plotnu nyní stáhněte na střední teplotu a nechte zázvor pomalu vařit zhruba 5 minut.
    • Po pěti minutách stáhněte pánev z plotny a zázvor nechte 20 minut odstát. Pokud byste ho nechali odstát déle, výsledná chuť by byla příliš silná.
  3. 3
    Tekutinu přeceďte skrze cedník s jemnými oky. Pevné kousky zázvoru vyhoďte - voda by již měla mít výbornou zázvorovou chuť, takže je nebudete potřebovat.
  4. 4
    V druhé pánvi si připravte cukrový sirup. Jeden šálek krystalového cukru rozpusťte v jednom šálku vroucí vody. Jakmile cukr ztratí svou pevnou konzistenci, sirup je hotový. Odstavte ho z plotny.
  5. 5
    Polovinu šálku zázvorové vody smíchejte s třetinou šálku cukrového sirupu a polovinou šálku sodovky. Toto množství vám postačí na jednu sklenici. Do každé sklenice přidejte několik kapek čerstvé limetkové šťávy a klínek limetky. Nápoj podávejte vychlazený a pořádně si ho užijte!
    Reklama

Tipy

  • Množství cukru nebo cukrového sirupu můžete libovolně upravit podle vlastní chuti. Citron, doporučovaný v kroku sedm je sice volitelnou ingrediencí, ovšem jeho použití doporučujeme kvůli jeho antibakteriálním účinkům. Chcete-li docílit silnější a pikantnější chuti, přidejte více strouhaného zázvoru.
  • Zajímavé variace tohoto nápoje dosáhnete tím, že zázvorovou chuť extrahujete z důkladně rozmačkaného zázvoru pomalým vařením ve vodě po dobu zhruba jedné hodiny. Voda tím získá zlatavě hnědý nádech. Začněte s dvaceti gramy zázvoru na každé dva litry vody a příště podle vlastní chuti jeho množství snižte nebo navyšte.
  • Fermentaci lidstvo využívá již po tisíce let pro kynutí chleba, kvašení vína a vaření piva. Oxid uhličitý způsobuje kynutí chleba a šumivým nápojům dodává bublinky. Tato přeměna kvasinek na cukr se používá právě pro přidávání bublinek do šumivých nápojů, třeba i do šampaňského.
  • Před započetím práce se ujistěte, že všechny nádoby pro fermentaci jsou čisté. Pro jejich vyčištění můžete použít širokou škálu různých práškových dezinfekčních přípravků.
  • Většinu cukru můžete nahradit umělými sladidly, ale přesto musíte použít alespoň 2-3 lžíce (30-45 gramů) skutečného cukru, a to z toho důvodu, aby došlo k aktivaci kvasinek, které nápoji dodají bublinky.
  • Jestliže ve svém zázvorovém pivu naleznete plovoucí pevné kousky nežádoucího zázvoru, přefiltrujte ho přes cedník ještě jednou. (Pokud vám kousky zázvoru nevadí, nechte je v pivu. Většina z nich se usadí na dně a zbytek se vyplaví v prvních dvou nalitých sklenkách.) Po spotřebování veškerého piva důkladně celou láhev vymyjte.
  • Zázvorovému pivu můžete dodat na osobitosti tím, že jednotlivé lahve opatříte vlastnoručně vyrobenými etiketami. Lahve pak při večeři postavte hrdě doprostřed stolu.
Reklama

Varování

  • Dávejte pozor, abyste nekoupili "pivovarské kvasnice," protože u těch se většinou jedná o neaktivní kvasinky, zbylé po vaření piva. Tyto kvasinky jsou mrtvé a nebudou fungovat. Nejlepších výsledků dosáhnete s kvasinkami z obchodu nabízejícího potřeby pro vaření piva a vína.
  • Nikdy nenechávejte hotové zázvorové pivo na teplém místě delší dobu, než která je potřebná pro to, aby byly lahve tvrdé na dotek. Pokud byste je nechali v pokojové teplotě déle než dva dny, zvláště v letním období za horkého počasí, mohlo by se v nich vytvořit dostatek tlaku, aby explodovaly! Jakmile pivo důkladně vychladíte, riziko exploze se minimalizuje.
  • Při použití prvních dvou uvedených receptů dosáhnete alkoholické verze zázvorového piva. Množství alkoholu v konečném produktu bude po dvou až třídenní fermantaci zanedbatelné, ovšem po několikadenním fermentačním procesu spotřebuje pivo všechen cukr a obsah alkoholu pak bude mnohem vyšší. Nápoj v takovém případě nebude připomínat zázvorové pivo ani vzdáleně. Také byste se měli ujistit, že neporušujete místní zákony, regulující domácí výrobu a konzumaci alkoholických nápojů. (Například nulová tolerance pro obsah alkoholu v krvi při řízení motorového vozidla.)
Reklama

Věci, které budete potřebovat

Tradiční metoda

  • Čistou plastovou láhev od nějakého nealko nápoje s víčkem o objemu 2 litry
  • Trychtýř
  • Struhadlo (pokud možno co nejjemnější)
  • Odměrku
  • Odměřovací lžíce nebo podobné pomůcky

Na sporáku

  • Čistou plastovou láhev od nějakého nealko nápoje s víčkem o objemu 2 litry
  • Trychtýř
  • Struhadlo (pokud možno co nejjemnější)
  • Odměrku
  • Odměřovací lžíce nebo podobné pomůcky
  • Cedník
  • Pánev

Nealkoholická verze

  • Odměrku
  • Lžíci
  • Pánev
  • Cedník


Reference

  1. http://www.simplyrecipes.com/recipes/homemade_ginger_ale/
  2. How to Make Ginger Ale. Originální zdroj tohoto článku. Použito se svolením.
  3. Alcohol_in_root_beer. A discussion about the alcoholic content in this ginger ale. Tak jako u každé kvasinkové fermentace, i zde dochází k tvorbě pouze velmi malého množství alkoholu (okolo 0.4%).
  4. http://www.foodnetwork.com/recipes/alton-brown/ginger-ale-recipe/index.html

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 65 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 16 340 krát
Kategorie: Jídlo
Stránka byla zobrazena 16 340 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama