Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Procházka pouští je sama o sobě výzva, při které zažijete to, co nikde jinde na světě. Ať jdete jen na krátkou túru, musíte si dávat pozor na kaktusy s trny, které se mohou zachytit na oblečení nebo se vám zapíchnout do kůže. Kaktusy, například rod Cholla nebo Cyllindopuntia mají tisíce jehliček, tenkých jako vlas, které se okamžitě zachytnou na všem, co se o ně otře. Ještě nebezpečnější jsou opuncie, které mají silnější, velmi ostré trny, které mohou způsobit podráždění kůže, pokud si je postižená osoba okamžitě nevytáhne.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Vytahujeme glochidy (malé jehličky, tenké jako vlas)

 1. 1
  Použijte lepidlo. Za nejúčinnější způsob, jak vytáhnout kaktusové trny, se považuje obyčejné bílé školní lepidlo. Když ho nanesete na kůži, odrhnete většinu glochidů. Rozetřete vrstvu bílého lepidla na postižené místo s přichycenými tenkými kaktusovými trny. Počkejte 5 – 10 minut, než lepidlo zaschne, a pak ho odrolte. Glochidy se přichytí k lepidlu a půjdou spolu s ním z kůže snadno vytáhnout. Zopakujte proces podle potřeby, abyste odstranili všechny trny.
 2. 2
  Zkuste použít lepicí pásku. Nejlépe se při vytahování glochidů osvědčila průmyslová instalatérská páska. Jednoduše natáhněte kousek pásky přes postižené místo, kde jsou zabodnuté trny. Přitiskněte pásku na kůži a promněte ji, aby se kaktusové trny dobře přilepily. Pak pásku vezměte za jeden konec a rychle, prudce ji odtrhněte spolu se zabodnutými glochidy. Opakujte postup podle potřeby, vždy s novým kusem pásky, dokud neodstraníte všechny zbytky glochidů.[1]
 3. 3
  Použijte pinzetu. Vytahovat trny pinetou vyžaduje čas, ale odstraníte tak všechny viditelné glochidy, které se do kůže zapíchly. Přesuňte se na místo s dobrým osvětlením – přirozené světlo je lepší, než umělé – a je-li to nutné, vezměte si na pomoc lupu. Opatrně vytáhněte z kůže každou jehličku za místo, kde se setkává s kůží. Kombinace této techniky s jedním ze způsobů, popsaných výše, bude nejefektivnější a nejméně pracná.
 4. 4
  Zkuste použít punčochu. I když tak nejspíš neodstraníte 100% zapíchnutých trnů, je to dobrý způsob, jak glochidy odstranit co nejrychleji. Vezměte staré nylonové punčocháče (takové, které klidně potom vyhodíte) a zmuchlejte je do koule. Rychle jimi přejeďte po postiženém místě na kůži – kaktusové trny by se měly přilepit na punčochy a spolu s pohybem tam a zpět vytáhnout. Pokračujte a používejte pokaždé čistou část punčoch, dokud nevytáhnete všechny glochidy.
 5. 5
  Zkuste trny obrousit. Pokud máte kaktusové trny zapíchnuté na části těla, která není příliš citlivá – například chodidla – můžete je vybrousit. Sice je tak nevytáhnete ven, ale ulomíte jejich špičky. Použijte pemzu a přejíždějte jí po kůži tam a zpátky přes postižené místo. Poté můžete pokožku omýt vodou, abyste odstranili zbytky trnů, které na ní zůstaly.[2]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Vytahování trnů (velkých a silných)

 1. 1
  Nedotýkejte se trnů. I když se může zdát že velké kaktusové jehlice bude nejsnadnější prostě uchopit a vytáhnout, často obsahují také tenoučké, vlasovité trny, známé jako glochidy. Když se jich dotknete, i když jen lehce, zůstanou uvězněné v kůži a bude mnohem těžší je odstranit, než samotné trny. Nechte velký trn na pokoji a raději si vyberte vhodné nástroje, kterými ho vytáhnete ven.
 2. 2
  Vytáhněte trny pinzetou. Opatrně stiskněte trny u jejich základny mezi čelisti pinzety, co nejblíže kůži to jde. Pomalu zatáhněte, aby trn vyklouzl ven. Tahejte ve směru, ve kterém je trn zabodnutý.
 3. 3
  Vyčistěte ránu. Protože kaktusové trny jsou poměně velké, často zanechají malou bodnou ranku, která může a nemusí krvácet. Bez ohledu na přítomnost krve byste ji měli vydesinfikovat, aby se nezanítila. Použijte peroxid vodíku nebo extrakt z vilínu, kterým bodnutí vyčistíte – nalijte trochu na smotek vlny a poklepejte ranku. Pak ji překryjte náplastí nebo sterilní gázou, pokud to bude nutné.[3]
  Reklama

Tipy

 • Když vám v kůži zůstanou kaktusové trny, mohou způsobit infekci.
Reklama

Varování

 • Buďte opatrní a raději ránu důkladně vyčistěte, aby se nezanítila.
 • Někteří lidé mohou zažít nepříjemnou kožní reakci na kaktusové trny. Pokud si všimnete puchýřků nebo pocitu pálení či bodání tam, kde byly zapíchnuté kaktusové trny, raději vyhledejte pomoc dermatologa nebo svého praktického lékaře.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Pinzeta
 • Lupa
 • Papírová utěrka
 • Vatové tamponky
 • Vilín nebo peroxid vodíku
 • Bílé školní lepidlo
 • Gumové rukavice
 • Punčocháče

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 12 893 krát
Stránka byla zobrazena 12 893 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama