Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Prázdný pupínek je zarudlé, bolestivé a vyvýšené místo na kůži bez hnisavého středu, který pupínky většinou mívají. Objevují se většinu na obličeji, ale někdy mohou být také na zádech, nebo na hrudníku, nebo dokonce i uvnitř nosu, kde způsobují silnou bolest. Protože je akné běžným problémem, existuje spousta různých metod léčby. V tomto článku si ukážeme domácí metody léčby, krémy a gely a řekneme si něco i o laserových procedurách.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Domácí metody léčby

 1. 1
  Přikládejte si na pupínek ledové obklady. Když si na pupínek na 10-15 minut přiložíte studený obklad, zmírníte tím zánět, bolest a citlivost. Pokud trpíte silnou bolestí, ledové obklady vám mohou skutečně pomoci. Používejte je několikrát denně, ale nenechávejte si led na kůži déle, než 15 minut v kuse, abyste si nezpůsobily omrzliny.
  • Chlad stahuje krevní cévy a omezuje přísun krve do pupínku. Když se vám do kůže nedostane zbytečně příliš mnoho krve, bakterie nebudou mít dostatek živin, takže se do jisté míry zpomalí zánětlivý proces. Chlad vám pupínek nejen zklidní, ale v některých případech může způsobit i to, že celý zmizí.
  • Bolest způsobuje z velké části zánětlivý proces. Když nebudete mít v místě pupínku příliš mnoho krve, nebudete tam mít ani příliš mnoho bílých krvinek, které bojují proti bakteriím a pupínek se vám zmenší.
 2. 2
  Můžete používat i horké obklady. Když si budete na pupínek přikládat teplé obklady, rychleji se v něm udělá hnisavý střed, rychleji se vám zahojí a rychleji se zbavíte bolesti. Bude ovšem nutné teplé obklady používat několikrát denně.
  • Přikládejte si horké obklady (jakékoli tkaniny namočené v horké, ale ne příliš horké vodě) na několik minut přímo na pupínek. Jemně je přitlačte na místo a nechejte si je tam, dokud nevychladnou. Celý postup opakujte podle potřeby.
  • Horko zlepší přívod krve do dané oblasti. Když si pokožku zahřejete, uvolní se cévy a k pupínku se dostane více krve a více bílých krvinek, které pomáhají urychlit hojení. Teplo by vám mělo také pomoci zmírnit bolest.
 3. 3
  Vyzkoušejte med. Med má přírodní antibakteriální vlastnosti. Může vám tedy pomoci, když si na pupínek nanesete kapku medu. Někteří lidé také věří, že má med neidentifikovatelné léčivé účinky. [1] Pokud máte doma trochu medu, stojí za to ho vyzkoušet.
  • Naneste si med (smíchaný se skořicí nebo muškátovým oříškem) přímo na pupínek a nechejte ho působit alespoň 10 minut. Potom ho otřete, opláchněte se čistou vodou a jemně se osušte. Opakujte podle potřeby.
 4. 4
  Experimentujte s jablečnou šťávou a citronovou šťávou. Když si tyto šťávy nanesete přímo na pupínek, stáhnou vám cév a pomohou zmírnit sekreci hnisu. Také zpomalí množení bakterií. Místo abyste utráceli peníze za drahé krémy, můžete nejprve vyzkoušet to, co máte v kuchyni.
  • Citronová šťáva může zmírnit zarudnutí a zmenšit otok.[2] Naneste si ji na pupínek a nechejte ji působit asi 20 minut (možná to bude štípat). Potom ji smyjte a celý postup opakujte, dokud se pupínku nezbavíte.
 5. 5
  Zkuste aloe vera. Když smícháte dužinu z aloe vera s medem, tato směs vám pomůže urychlit hojení pupíku. Pro nejlepší výsledky byste si měli sehnat čerstvou rostlinu aloe vera.
  • Rozřízněte tvrdý list aloe vera a vytáhněte z něj trochu průsvitné dužiny. Nanášejte ji přímo na pupínek, nebo ji nejprve smíchejte s medem. Měla by vám ihned zchladit a zklidnit pokožku. Nechejte aloe vera působit 10-15 minut a potom se jemně opláchněte čistou vodou.
 6. 6
  Zkuste lísku lékařskou. Tato rostlina obsahuje polyfenoly a antioxidanty. Stahuje pokožku a zabíjí různé škodlivé bakterie v kožních pórech. [3] Obsahuje sloučeniny, jako je tanin a hamamelitanin, které mají silné antioxidační účinky.
  • Naneste si trochu krému z lísky přímo na pupínek. Pupínek by se měl vynořit na povrch a měl by se zmenšit. Kromě toho se také zbavíte spousty škodlivých bakterií.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Krémy, gely a roztoky

 1. 1
  Použijte kyselinu salicylovou. Tato beta-hydroxy kyselina se prodává ve většině lékáren a drogerií. Je lipofilní a umožňuje lékům proniknout hlouběji do akné, které léčí pomocí svých protizánětlivých účinků. Některé přípravky s touto kyselinou seženete i bez předpisu, například Keralyt, Duofilm, Acnex, nebo Neutrogenu.
  • Nejprve si umyjte obličej jemným mycím gelem. Potom si naneste krém na pupínek a jemně ho do něj vmasírujte. Většina lidí kyselinu salicylovou toleruje dobře, ale některým lidem může způsobit problémy.
  • Během tvorby pupínku se objevuje přehnaná produkce mazu a ucpávají se póry, což způsobí zánět okolní kůže. Kyselina salicylová pomůže vytáhnout pupínek na povrch díky svým protizánětlivým účinkům. [4]
 2. 2
  Zkuste benzoyl peroxid. Benzoyl peroxid účinně zabíjí bakterie. Nejlepší je používat ho dvakrát denně. Většině lidem nezpůsobuje žádné potíže. Pokud trpíte velmi vážným akné, lékař vám může předepsat léky s vyšší koncentrací této látky.
  • Clearskin, Persa-Gel 10 a Benzac AC se prodávají jako gely s 2.5% a 5% koncentracemi. Benzac AC Wash 10%, Loroxide Lotion 5.5%, Neutrogena Clear Pore, Neutrogena On the Spot Acne Treatment, Oxy 5 Advanced Formula for Sensitive Skin a Oxy 10 Balanced Medicated Face Wash jsou volně prodejné léky proti akné.
   • Dávejte si pozor a pokud vám nějaký krém způsobí podráždění nebo zarudnutí pokožky, přestaňte ho používat.
   • Dávejte si pozor na barvené látky – tyto krémy mohou barvené tkaniny odbarvit.
 3. 3
  Použijte antibiotický krém. Krémy s obsahem clindamycinu nebo erytromycinu také zmírňují projevy pupínků a mohou je vytáhnout na povrch. Obsahují také antibakteriální a protizánětlivé sloučeniny. Omezují produkci mazu a dostávají se hluboko do pórů, které zabíjejí bakterie. Jakmile budou bakterie mrtvé, zmírní se také zánět.
  • Kombinace benzoyl peroxidu s clindamycinem nebo erytromycinem může být také účinná. Tyto látky seženete ve formě krémů, které se používají jednou nebo dvakrát denně.
  • Výzkumy prokázaly, že kombinace clindamycin fosfátu 1.2% a tretinoinu 0.025% (gel Ziana) je velmi účinná.[5]
 4. 4
  Používejte krém s obsahem steroidů. Naneste si malé množství tohoto krému přímo na pupínek. Steroidy mají silné protizánětlivé vlastnosti a mohou zmírnit zarudnutí a otok. Silnější krémy seženete pouze na předpis, ale existují i hydrokortizonové krémy, které jsou volně prodejné.
  • Tyto krémy omezují produkci buněk IL-8, které způsobují zánět. Také udržují oblast vlhkou – jakmile se zánět zmírní, bude díky tomu snadnější pupínek otevřít.
  • V minulosti lidé věřili, že kortikosteroidy způsobují akné. Nedávné výzkumy tento mýtus ovšem vyvrátily. [6] Někteří lidé ovšem stále věří, že krémy s kortikosteroidy mohou akné zhoršit.
 5. 5
  Zkuste kyselinu azelaovou. Tato kyselina má antibakteriální účinky a pomáhá rozkládat keratin, čímž udržuje otevřené póry. Kyselina azelaová omezuje růst bakterií, ale nezabíjí je. Nejčastěji seženete krém Azelex.
  • Někteří lidé při používání kyseliny azelaové trpí vedlejšími účinky, takže bohužel nejde o lék vhodný pro každého.
  • Pokud chcete používat kyselinu azelaovou, měli byste se vyhýbat pobytu na slunci.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Procedurální léčba

 1. 1
  Zeptejte se svého lékaře na možnost chemického peelingu. Jde o jednu z nejnovějších metod léčby kožních problémů. V kosmetických salonech seženete chemický peeling o síle 30%, ale u lékaře můžete dostat i 70% peeling. Při této proceduře se na pleť nanesou chemikálie (často během několika sezení), které rozloží svrchní vrstvy kůže. Jde v podstatě o extrémní peeling, kterým se zrychlí regenerace buněk a hojení pupínků. [7]
  • Protože některé pupínky sahají hluboko a nemají na povrchu hnisavý střed, chemický peeling může pomoci. Odstraní vám první vrstvu kůže, takže se mohou vyčistit i pupínky, které jsou hlouběji pod povrchem. [8]
 2. 2
  Podstupte dermabrazi. S vynálezem chemického peelingu se začaly objevovat i další nové metody. Dermabraze je terapie, při které se horní vrstvy kůže obrousí rotačním kartáčem. Tato procedura se provádí u lékaře.
  • Technicky jde o krvácející zranění kůže, které umožní růst nových, zdravých kožních buněk. Před dermabrazí vám bude podáno anestetikum. [9]
 3. 3
  Zaměřte se na laserovou terapii. Laserová terapie se provádí v ordinaci plastického chirurga nebo dermatologa. Na postižené místo se vám namíří laserový zdroj světla, které vám projde kůží a zabije bakterie pod povrchem a omezí produkci mazu. Budete mít nějakou dobu zarudlý obličej, ale tento vedlejší příznak brzy zmizí.[10] [11]
  • Některé vlnové délky zabíjejí bakterie a většina výzkumů potvrzuje, že modré světlo je nejefektivnější, i když se někdy používá v kombinaci s červeným světlem. Pokud chcete mít jistotu, že laser bude účinný, lékař vám může na pleť natřít krém zvyšující citlivost na světlo. [12]
  Reklama

Tipy

 • Přestože si to mnoho lidí myslí, akné nezpůsobuje nedostatečná osobní hygiena.
 • Když si budete pleť mýt příliš často a budete používat hrubé chemikálie, mohli byste si akné zhoršit. Myjte si obličej jemně a vyhýbejte se mastným kosmetickým přípravkům. Také si na pleť nesahejte a nesnažte se pupínky vymačkávat. Když to vydržíte, zahojí se vám rychleji.
 • Zkuste si na pupínek nanést trochu zubní pasty.
 • Použijte trochu oleje z čajovníku.
Reklama

Varování

 • Nikdy si pupínky nevymačkávejte, jinak si pleť ještě více podráždíte.
Reklama

Reference

 1. http://www.streetdirectory.com/travel_guide/28191/beauty_tips/how_to_get_rid_of_acne_with_natural_remedies.html
 2. http://skincare.lovetoknow.com/Lemon_Juice_Help_Pimples
 3. Thring TSA, Hili P, Naughton DP. Anti-collagenase, anti-elastase and anti-oxidant activities of extracts from 21 plants; BMC Complement Altern Med. 2009); (Van Wyk BE, Wink M. Medicinal plants of the world. Pretoria, South Africa: Briza publications; 2004.
 4. Erica C. Davis, MD and Valerie D. Callender, MD,A Review of Acne in Ethnic Skin,Pathogenesis, Clinical Manifestations, and Management Strategies; Journal of clinical and aesthetic dermatology
 5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3140902/
 6. http://www.medscape.com/viewarticle/448506
 7. http://www.webmd.com/beauty/peels/cosmetic-procedures-chemical-peel-treatments
 8. Roberts WE. Chemical peeling in ethnic/dark skin. Dermatol Ther. 2004
 9. http://www.webmd.com/beauty/dermabrasion/dermabrasion-21085
 1. Kawana S, Tachihara R, Kato T, et al. Effect of smooth pulsed light at 400 to 700 and 870 to 1,200 nm for acne vulgaris in Asian skin. Dermatol Surg;2010
 2. Tzung TY, Wu KH, Huang ML. Blue light phototherapy in the treatment of acne.Photodermatol Photoimmunol PhotoMed. 2004
 3. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/in-depth/acne-treatments/art-20045892

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 754 krát
Stránka byla zobrazena 6 754 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama