Jak vytáhnout střep z chodidla

V tomto článku:Posunutí střepu k povrchuVytahování střepuReference

Zahrávat si s úlomky skla nebývá obyčejně zrovna zábavné, a to obzvlášť pokud vám jeden uvíznul v chodidle. Pokud se vám nechce obtěžovat lékaře s tak malicherným poraněním, můžete se střep pokusit vytáhnout sami. Nezapomeňte, že návštěva lékaře vám rozhodně neublíží a vždycky bude lepší volbou.

Část 1
Posunutí střepu k povrchu

 1. 1
  Vyviňte na poraněnou oblast tlak. Bez přehnaného štípání nebo mačkání trochu do okolí rány zatlačte. Pomůžete tím pomalu posunout sklo směrem k povrchu svého chodidla a půjde tak lépe vytáhnout.
 2. 2
  Použijte epsomskou sůl a teplou vodu. Naplňte menší mísu nebo lavor teplou nebo horkou vodou (podle vaší libovůle) a přidejte do ní odměrku epsomské soli (síranu hořečnatého). Směs míchejte, dokud se sůl úplně nerozpustí a potom do lavoru ponořte chodidlo. Nechte ho asi 20-30 minut máčet; horko způsobí lehký otok kůže, který uvíznutý kus skla posune blíže povrchu a epsomská sůl pomůže při jeho vytahování ven.
 3. 3
  Potřete místo ricínovým olejem. Ricínový olej je skvělým domácím léčivem pro případy, kterým je i ten váš-střep zaseknutý v noze. Přirozeným způsobem pomůže posunout sklo směrem k povrchu kůže. Důkladně v něm namočte gázový čtverec nebo kus vaty a přidržte ho na noze přes poranění. Čím déle vydržíte, tím více se sklo posune k povrchu.[1]
 4. 4
  Naneste trochu bílého lepidla. Bílé školní lepidlo rychle schne a vytahuje veškeré věci, které pod ním uvíznou, a proto je perfektním pomocníkem při vytahování střepů z chodidla. Poraněné místo potřete trochou bílého lepidla a nechte ho úplně zaschnout. Potom ho sloupněte-postupujte od okrajů k vnitřku. Sklo by se mělo k lepidlu přilepit (pokud bylo uvíznuté mělce) a snadno s ním vyklouznout ven. I přesto, že lepidlo nemusí střep vždy vytáhnout, může ho alespoň významně posunout blíže ke kůži a usnadnit tak jeho vytahování.

Část 2
Vytahování střepu

 1. 1
  Očistěte ránu. Omyjte chodidlo studenou vodou a odstraňte veškeré nečistoty a úlomky skla, které mohly na kůži kolem poranění ulpět. Pro dezinfekci postiženého místa použijte alkohol, peroxid vodíku nebo iodine. Trochu přípravku naneste na vatový tampon a přetřete jím okolí poranění. Důkladně ho tak vydezinfikujete.
 2. 2
  Připravte si pinzetu. Zkuste najít pinzetu s ostrými konci a před zákrokem ji vydezinfikujete. Vložte ji na deset minut do vroucí vody a zabijte všechny bakterie, které se na ní můžou nacházet a infikovat tak vaše chodidlo. Po převaření pinzety ji osušte čistým ručníkem a nechte ji vychladnout.
 3. 3
  Zaujměte správnou polohu chodidla. Posaďte se tak, abyste viděli dobře na plosku chodidla nebo požádejte o spolupráci s vytahováním střepu nějakého kamaráda. Přesuňte se na místo s dobrým osvělením nebo nad nohu postavte lampu/baterku, abyste na práci dobře viděli.
 4. 4
  Použijte pinzetu a vytáhněte střep. Jemně za střep zatáhněte a pokuste se ho odstranit. Možná budete muset jemně stlačit kůži nebo se nejprve v ráně trochu porýpat, než sklo vytáhnete. Nikdy ale nezasouvejte pinzetu příliš hluboko, abyste si nezpůsobili ještě větší poranění a bolest než už máte.
  • Pokud se vám nedaří střep vytáhnout, navštivte lékaře a nechte to udělat profesionála. Přílišnou snahou o odstranění skla byste si mohli přivodit vážnější poranění nebo do rány zanést infekci.
 5. 5
  Ovažte místo obvazem. Po úspěšném odstranění střepu přiložte na ránu malou bandáž nebo kus gázy a zastavte tak možné krvácení. Můžete také přidat trochu antiseptického krému a zabránit tak infekci. Skla se potom bezpečně zbavte a máte hotovo![2]

Tipy

 • Pokud nejste zrovna ohební, bude lepší požádat o pomoc nějakého kamaráda, který vám střep vytáhne.
 • Po nějakou dobu po ošetření rány nenoste příliš těsné boty.

Varování

 • Pokud byl střep příliš velký a vytvořil na kůži širokou nebo silně krvácející ránu, nebo pokud ho není možné odstranit celý, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc.

Věci, které budete potřebovat

 • Pinzetu
 • Dezinfekci
 • Horkou vodu
 • Epsomskou sůl
 • Ricínový olej
 • Bílé lepidlo
 • Obvaz

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Péče a životní styl

V jiných jazycích:

Français: enlever un éclat de verre de son pied, Deutsch: Glas aus dem Fuß entfernen, Português: Tirar um Pedaço de Vidro do Pé, Русский: вытащить стекло из ноги, Italiano: Togliersi il Vetro da un Piede, 中文: 取出脚底的玻璃碎片, Español: sacar un trozo de vidrio del pie, Bahasa Indonesia: Mengeluarkan Pecahan Kaca dari Kaki, Nederlands: Glas uit je voet halen, हिन्दी: अपने पैर में से कांच बाहर निकालें, العربية: إخراج شظايا الزجاج من قدمك, ไทย: เอาแก้วออกจากเท้า, Tiếng Việt: Lấy Mảnh kính vỡ Ra khỏi Chân, 한국어: 발에 박힌 유리 조각 빼는 방법, 日本語: 足の裏に刺さったガラスの破片を取り除く, Türkçe: Ayağa Batan Cam Nasıl Çıkarılır

Stránka byla zobrazena 4 137 krát.
Byl tento článek přesný?