Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zahrávat si s úlomky skla nebývá obyčejně zrovna zábavné, a to obzvlášť pokud vám jeden uvíznul v chodidle. Pokud se vám nechce obtěžovat lékaře s tak malicherným poraněním, můžete se střep pokusit vytáhnout sami. Nezapomeňte, že návštěva lékaře vám rozhodně neublíží a vždycky bude lepší volbou.

Část 1
Část 1 ze 2:

Posunutí střepu k povrchu

  1. 1
    Vyviňte na poraněnou oblast tlak. Bez přehnaného štípání nebo mačkání trochu do okolí rány zatlačte. Pomůžete tím pomalu posunout sklo směrem k povrchu svého chodidla a půjde tak lépe vytáhnout.
  2. 2
    Použijte epsomskou sůl a teplou vodu. Naplňte menší mísu nebo lavor teplou nebo horkou vodou (podle vaší libovůle) a přidejte do ní odměrku epsomské soli (síranu hořečnatého). Směs míchejte, dokud se sůl úplně nerozpustí a potom do lavoru ponořte chodidlo. Nechte ho asi 20-30 minut máčet; horko způsobí lehký otok kůže, který uvíznutý kus skla posune blíže povrchu a epsomská sůl pomůže při jeho vytahování ven.
  3. 3
    Potřete místo ricínovým olejem. Ricínový olej je skvělým domácím léčivem pro případy, kterým je i ten váš-střep zaseknutý v noze. Přirozeným způsobem pomůže posunout sklo směrem k povrchu kůže. Důkladně v něm namočte gázový čtverec nebo kus vaty a přidržte ho na noze přes poranění. Čím déle vydržíte, tím více se sklo posune k povrchu.[1]
  4. 4
    Naneste trochu bílého lepidla. Bílé školní lepidlo rychle schne a vytahuje veškeré věci, které pod ním uvíznou, a proto je perfektním pomocníkem při vytahování střepů z chodidla. Poraněné místo potřete trochou bílého lepidla a nechte ho úplně zaschnout. Potom ho sloupněte-postupujte od okrajů k vnitřku. Sklo by se mělo k lepidlu přilepit (pokud bylo uvíznuté mělce) a snadno s ním vyklouznout ven. I přesto, že lepidlo nemusí střep vždy vytáhnout, může ho alespoň významně posunout blíže ke kůži a usnadnit tak jeho vytahování.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Vytahování střepu

  1. 1
    Očistěte ránu. Omyjte chodidlo studenou vodou a odstraňte veškeré nečistoty a úlomky skla, které mohly na kůži kolem poranění ulpět. Pro dezinfekci postiženého místa použijte alkohol, peroxid vodíku nebo iodine. Trochu přípravku naneste na vatový tampon a přetřete jím okolí poranění. Důkladně ho tak vydezinfikujete.
  2. 2
    Připravte si pinzetu. Zkuste najít pinzetu s ostrými konci a před zákrokem ji vydezinfikujete. Vložte ji na deset minut do vroucí vody a zabijte všechny bakterie, které se na ní můžou nacházet a infikovat tak vaše chodidlo. Po převaření pinzety ji osušte čistým ručníkem a nechte ji vychladnout.
  3. 3
    Zaujměte správnou polohu chodidla. Posaďte se tak, abyste viděli dobře na plosku chodidla nebo požádejte o spolupráci s vytahováním střepu nějakého kamaráda. Přesuňte se na místo s dobrým osvělením nebo nad nohu postavte lampu/baterku, abyste na práci dobře viděli.
  4. 4
    Použijte pinzetu a vytáhněte střep. Jemně za střep zatáhněte a pokuste se ho odstranit. Možná budete muset jemně stlačit kůži nebo se nejprve v ráně trochu porýpat, než sklo vytáhnete. Nikdy ale nezasouvejte pinzetu příliš hluboko, abyste si nezpůsobili ještě větší poranění a bolest než už máte.
    • Pokud se vám nedaří střep vytáhnout, navštivte lékaře a nechte to udělat profesionála. Přílišnou snahou o odstranění skla byste si mohli přivodit vážnější poranění nebo do rány zanést infekci.
  5. 5
    Ovažte místo obvazem. Po úspěšném odstranění střepu přiložte na ránu malou bandáž nebo kus gázy a zastavte tak možné krvácení. Můžete také přidat trochu antiseptického krému a zabránit tak infekci. Skla se potom bezpečně zbavte a máte hotovo![2]
    Reklama

Tipy

  • Pokud nejste zrovna ohební, bude lepší požádat o pomoc nějakého kamaráda, který vám střep vytáhne.
  • Po nějakou dobu po ošetření rány nenoste příliš těsné boty.
Reklama

Varování

  • Pokud byl střep příliš velký a vytvořil na kůži širokou nebo silně krvácející ránu, nebo pokud ho není možné odstranit celý, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Pinzetu
  • Dezinfekci
  • Horkou vodu
  • Epsomskou sůl
  • Ricínový olej
  • Bílé lepidlo
  • Obvaz

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 17 019 krát
Stránka byla zobrazena 17 019 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama