X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 29 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 73 175 krát
Sice se doporučuje na vytažení stehů navštívit lékaře či jiného zdravotníka, ovšem ne vždy je to praktické a časově možné. Pokud jste dodrželi délku léčby a rána vypadá uzavřená a zhojená, možná se budete chtít pokusit stehy vytáhnout sami. Je to snadné, postačí vám pinzeta a nůžky!
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:
Příprava
-
1Ujistěte se, že vytažení stehů je bezpečné. V některých případech byste se o to sami neměli v žádném případě pokoušet. Pokud máte stehy po operaci, nebo pokud doporučený čas hojení (zpravidla 10 - 14 dní) ještě neuplynul, domácí vytažení stehů s sebou nese zvýšené riziko infekce a může proces rekonvalescence zkomplikovat.[1]
- Myslete na to, že po vytažení stehů u lékaře je rána obvykle překryta bandáží či náplastí, aby mohlo hojení pokračovat. Doma nejspíše podobné možnosti mít nebudete.
- Máte-li pochybnosti, raději svému lékaři zavolejte a zeptejte se, zda můžete stehy odstranit sami.
- Pokud je rána zarudlá nebo oteklá, stehy nevyndávejte. Je možné, že se zanítila a vy raději vyhledejte lékaře.
- Kvůli vyndání stehů se většinou k lékaři nemusíte objednávat. Vždy se ale raději s lékařem domluvte.
-
2Vyberte si nástroje, kterými stehy odstraníte. Máte-li ostré lékařské nůžky, použijte je. Ostré nůžtičky na manikúru také dobře poslouží. Vyvarujte se jen tupých nůžek a nepoužívejte nože - ostří příliš snadno sklouzne.
-
3Sterilizujte vámi zvolený nástroj a pinzetu. Vložte je na pár minut do vařící vody, nechte uschnout na papírové utěrce a pak důkladně potřete smotkem vaty, namočeným v lihu. Zajistíte tak, aby se na vaše tělo nepřenesly bakterie.
-
4Připravte si další potřeby. Je několik věcí, které se vyplatí mít po ruce. Opatřete si sterilní bandáže a antibiotickou mast pro případ, že rána začne krvácet. Pokud se kůže dobře zhojila, neměly by být sice zapotřebí, ale je lépe být připraven.
-
5Oblast se stehy omyjte a vydezinfikujte. Postačí voda s mýdlem. Pak ránu osušte čistým ručníkem. Pro důkladnější dezinfekci použijte vatu, namočenou v lihu, kterou několikrát přejedete linii se stehy. Je to velmi důležité, než začnete se samotným vytahováním.Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:
Vytažení stehů
-
1Posaďte se na dobře osvětlené místo. Budete potřebovat vidět každý jednotlivý steh. Nepokoušejte se stehy vytahovat potmě, můžete si ublížit.
-
2Nadzdvihněte první uzlík. Použijte pinzetu a jemně zdvihněte uzlík na prvním stehu nad pokožku.
-
3Přerušte steh. Držte uzlík nad pokožkou, druhou rukou nůžkami podeberte steh a přestřihněte jej těsně u uzlíku.[2]
-
4Protáhněte nit skrz. Pinzetou stiskněte uzlík a jemně nit vytáhněte ven z kůže. Můžete cítit lehký tlak, v žádném případě by to však nemělo být příliš bolestivé.
- Začne-li kůže při vytahování stehu krvácet, rána ještě není úplně zhojená. Okamžitě přestaňte a pro vytažení stehů raději navštivte lékaře.
- Dávejte pozor, abyste kůží neprotahovali uzlík. Zasekl by se, a způsobil krvácení.
-
5Pokračujte ve vytahování stehů. Pinzetou jeden po druhém nadzvedávejte uzlíky a stehy pak stříhejte nůžkami. Vytáhněte nit a zahoďte ji. Opakujte, dokud nebudou všechny stehy venku.
-
6Očistěte ránu. Ujistěte se, že v ráně nezůstaly zbytky nití. Můžete ji pro jistotu překrýt sterilní bandáží, chcete-li.Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:
Následná péče
-
1Pokud se dostaví potíže, navštivte lékaře. Jestliže se rána znovu otevře, budete potřebovat možná další stehy. Je nezbytné co nejrychleji vyhledat lékařské ošetření, pokud se to stane! Nestačí otevřenou ránu pouze zakrýt bandáží bez sešití.
-
2Chraňte ránu před dalším poškozením. Kůže se hojí zvolna - po vytažení stehů má kůže v místě poranění jen 10% z původní tloušťky. Část těla, kde jste měli stehy, proto nějaký čas šetřete.
-
3Chraňte poraněné místo před UV zářením. Ultrafialové paprsky poškozují i kůži naprosto zdravou. Pokud musíte místo vystavit slunci, nezapomeňte na opalovací krém s vysokým faktorem.
-
4Natírejte ránu vitamínem E. Pomáhá procesu hojení.Používejte jej ovšem zásadně na kompletně uzavřenou ránu.Reklama
Tipy
- Nechejte stehy v ráně po dobu, kterou určil lékař.
- Udržujte ránu v čistotě a suchu.
- Místo nůžek použijte jednorázový nástroj na odstranění stehů (koupíte v lékárně). Je ostřejší a plošší než nůžky, a vyvíjí tak na steh menší tlak.
Reklama
Varování
- Nedoporučuje se vytahovat doma stehy po chirurgických operacích. Tento návod je určen pro drobnější poranění.
- Čerstvé sešité rány udržujte v suchu a nenamáčejte je. Vyhýbejte se také kontaktu s mýdlem.
- Nepokoušejte se doma vytahovat chirurgické svorky. Na jejich extrakci používají lékaři speciální nástroje, a domácí vytahování s velkou pravděpodobností způsobí další poranění a bolest.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Chirurgické nůžky, skalpel, nůžtičky na manikúru. nebo sterilizovaný řezák.
- Pinzeta (sterilizovaná)
- Peroxid vodíku nebo líh
- Lupa, nejlépe se zabudovaným světlem
- Antibiotická mast
- Sterilní bandáž
Reference
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Remove Stitches
Français:retirer ses points de suture
Italiano:Togliere dei Punti di Sutura
Español:quitar suturas
Português:Remover Pontos
Nederlands:Hechtingen verwijderen
Русский:снимать швы
中文:拆伤口缝合线
Bahasa Indonesia:Mengangkat Jahitan Luka
العربية:إزالة الغرز الجراحية في المنزل
हिन्दी:टाँके हटाए
ไทย:ตัดไหมเย็บแผล
한국어:실밥 제거하는 방법
日本語:自分で抜糸する
Tiếng Việt:Rút chỉ khâu vết thương
Stránka byla zobrazena 73 175 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama