X
Spoluautorem tohoto článku je Luba Lee, FNP-BC, MS, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný.
Tento článek byl zobrazen 11 428 krát
Zahradničení bez rukavic nebo chůze naboso se vám nemusí vždy vyplatit. Pro trny zapíchnuté ve vaší pokožce však existuje celá řada domácích metod, kterými je můžete vytáhnout, od pasty vyrobené z jedlé sody až po použití lepidla s octem. Důležité je nezapomenout ránu vyčistit před i po vytažení trnu a zabránit tak vzniku infekce.
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:Příprava postiženého místa
Část 1
-
1Vyčistěte postižené místo vodou a mýdlem. Místo, ve kterém trn proniknul do vaší kůže, je velmi důležité pořádně vyčistit. Použijte k tomu šetrné mýdlo a teplou vodou celou oblast dobře umyjte ještě před přistoupením k vytahování trnu.
- Místo nedrhněte, trn byste tím mohli zatlačit hlouběji do kůže.
- Opatrně pak místo vysušte přikládáním čistého hadříku nebo ručníku.
-
2Nesnažte se trn vymačkávat ven. Pravděpodobně vás to bude svádět ke stisknutí kůže kolem trnu a snaze vymáčknout ho. To ovšem není nejlepší řešení, protože byste trn mohli zamáčknout ještě hlouběji nebo ho rozmačkat na několik kousků a odstraňování by pak bylo mnohem složitější. Proto to raději vůbec nezkoušejte a přejděte k jiným metodám.
-
3Důkladně místo prohlédněte. Zkontrolujte úhel, pod kterým trn ve vaší kůži uvíznul a hloubku, do které proniknul. Na základě toho budete schopní rozhodnout, jakou metodu pro vytažení zvolit. Pro trny zabodnuté pod různými úhly v různých hloubkách se hodí odlišné metody. Proto zkontrolujte, jak hluboko trn je a jestli už ho nepřekryla dorůstající kůže.
- Pokud konec trnu vyčnívá, měli byste ho vytáhnout pomocí pinzety nebo lepicí pásky.
- Jestliže je ale zapíchnutý hluboko, budete muset přistoupit k jiným metodám vytáhnutí.
- V případě, že už je trn překrytý vrstvou nové kůže, budete muset použít jehlu nebo žiletku.
-
4Rozhodněte, zda navštívit lékaře. Pokud je trn ve vaší kůži již několik dní a pozorujete známky infekce, navštivte lékaře a nechte si trn odstranit profesionálně. Sami se do vytahování trnu raději nepouštějte, mohli byste se poranit ještě více. Doktor trn vytáhne bezpečně a aplikuje obvaz, který vyléčí vzniklou infekci.
- Pokud z rány vytéká hnis nebo krev, okamžitě navštivte lékaře.
- Jestliže vás rána svědí, je zarudlá nebo oteklá, také vyhledejte lékařskou pomoc.
Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:Odstranění mělce zapíchnutých trnů
Část 2
-
1Zkuste pinzetu. Pinzeta je nejsnadnější a nejrychlejší metodou, pokud část trnu vyčnívá z rány ven. Používejte jen sterilní pinzetu. Uchopte ji do ruky a sevřete ji kolem konce trnu. Potom s ní zatáhněte v opačném směru, než ve kterém trn vstoupil do vaší kůže.
- Ujistěte se, že trn vytahujete ve správném směru. Pokud nemůžete konkrétní směr určit, přejděte raději k jiné metodě.
- Pokud je trn hlouběji zapíchnutý, nerýpejte v jeho okolí pinzetou, celou oblast byste tím mohli ještě více poškodit. Raději využijte jiné metody.
-
2Použijte pásku. Dalším skvělým způsobem, jak trn vytáhnout, když ho část vyčnívá na povrch kůže, je použití kousku lepicí pásky. Jednoduše vezměte malý kousek pásky a přiložte ji na postiženou oblast. Lehce ji přitlačte na konec trnu a potom ji sloupněte.
- Netlačte příliš silou, abyste trn neposunuli hlouběji do kůže.
- Můžete použít jakoukoli běžnou lepicí pásku, která na vaší kůži nezanechá velké množství lepivého materiálu.
-
3Použijte zklidňující mast. Pokud je celý trn zaražený pod kůží, použijte na postiženou oblast zklidňující (regenerační) mast, která pomůže místo zhojit a vytáhne kousek trnu na povrch. Po odhalení trnu ho můžete vytáhnout pinzetou. Tato metoda zabere více času než ostatní, ale funguje velmi dobře na vpichy po trnech, které ještě nepřerostly novou pokožkou.
- Aplikujte na vpich ichtamolovou mast (také zvanou černá mast) a přelepte ji náplastí. Použít můžete také trochu epsomské soli.
- Nechte mast působit přes noc. Ráno odstraňte náplast a celé místo omyjte. Následně chytněte konec trnu pinzetou a vytáhněte ho ven.
-
4Použijte jedlou sodu. Pokud zrovna nemáte po ruce ichtamolovou mast, můžete použít jedlou sodu. Smíchejte ji s vodou a vyrobte tak tuhou pastu. Tu potom aplikujte na propíchnutou oblast. Potom ji přelepte náplastí a nechte pastu působit přes noc. Ráno náplast strhněte a celé místo opláchněte. Trn by měl povylézt ven, takže už budete schopní chytnout jeho konec pinzetou a vytáhnout ho z rány.[1]
-
5Vyzkoušejte syrový brambor. Látky obsažené v bramboru fungují stejně jako regenerační masti, takže pomohou vytáhnout trn na povrch kůže. Rozřízněte čerstvý brambor a ukrojte tenký plátek. Položte ho na postiženou oblast a připevněte ho na místě náplastí. Potom ho nechte působit přes noc. Ráno strhněte náplast, celé místo omyjte vodou a následně trn vytáhněte čistou pinzetou.[2]
-
6Připravte si octový zábal. Nalijte do misky bílý ocet a namočte do něj postižené místo. Po zhruba dvaceti minutách by se trn měl již propracovat na povrch a odhalit svůj konec dostatečně na to, abyste ho mohli chytit a vytáhnout. Tato metoda je vhodná zejména na trny zapíchnuté v prstech na rukou nebo nohou, které do misky snadno namočíte.
-
7Použijte bílé lepidlo. Naneste na vpich trochu bílého lepidla a nechte ho zaschnout. Během zasychání lepidlo vytáhne vlhkost z vašeho prstu nebo jiné postižené oblasti a pomůže trn přitáhnout k povrchu kůže. Sloupnutím lepidla pak odstraníte zároveň i přichycený trn.[3]
- Nepoužívejte jiný typ lepidla. Vteřinové lepidlo a další podobná silná lepidla by mohla naopak vytahování trnu znemožňovat nebo značně ztěžovat.
- Tato metoda je vhodná zejména pro trny, které jsou již blízko povrchu kůže.
Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:Odstraňování hlouběji zapíchnutých trnů
Část 3
-
1Použijte jehlu a vyrýpněte trn na povrch. Pokud je trn zanořený přímo pod tenkou vrstvou kůže, která se začala právě regenerovat, použijte tuto metodu. Je třeba ovšem dodržovat správnou techniku, kterou nepřenesete do rány bakterie, kvůli kterým by se v ní mohla rozvinout infekce. Postup je následující:[4]
- Nejprve se ujistěte, že oblast vpichu je čistá a suchá.
- Setřete šicí jehlu alkoholovou dezinfekcí a sterilizujte ji tak.
- Přiložte špičku jehly na konec trnu a jemně uvolněte novou vrstvu kůže lehkým vrýpnutím pod její povrch. Uvolněte tak kůži v okolí trnu.
- Po dostatečném odhalení trnu použijte pinzetu a vytáhněte ho.
- Postiženou oblast vyčistěte teplou mýdlovou vodou. Pokud je to nutné, přelepte ji náplastí.
-
2Na trny zabodlé do silné kůže použijte žiletku. Trny, které jsou plně zabodnuté do silné nebo mozolnaté kůže můžete odstranit pomocí žiletky. Tuto metodu používejte skutečně jen na ztvrdlou a velmi silnou kůži, jako jsou třeba paty. Na tenkou kůži se tato metoda nehodí, protože byste se mohli velmi snadno pořezat. Pokud se k tomuto postupu rozhodnete, buďte při zacházení s žiletkou extrémně opatrní.
- Ujistěte se, že oblast vpichu je čistá a suchá.
- Sterilizujte žiletku jejím otřením alkoholovou dezinfekcí.
- Velmi opatrně veďte malý řez přes místo, ve kterém trn pronikl do kůže a odhalte ho. Na silné, ztvrdlé kůži by tím nemělo dojít ke krvácení.
- Následně použijte pinzetu a odhalený trn vytáhněte.
- Vyčistěte ošetřené místo a pokud je to nutné, přelepte ho náplastí.
-
3Navšivte svého lékaře. Pokud je trn příliš hluboko na to, abyste ho dokázali odstranit sami, nebo pokud je v blízkosti citlivých míst, jako je třeba oko, vyhledejte lékařskou pomoc. Lékař má správné vybavení a celou proceduru provede rychle a bezpečně. Zároveň tím eliminujete riziko vzniku infekce.[5]Reklama
Tipy
- Během práce na zahradě používejte silné pracovní rukavice, které vás před trny ochrání.
- Buďte velmi opatrní.
- Trny se narozdíl od třísek většinou vytahují velice snadno a nezpůsobují takovou bolest.
Reklama
Varování
- Dávejte pozor a nerozmačkejte trn neopatrným postupem na několik kusů.
Reklama
Reference
- ↑ http://www.huffingtonpost.com/2014/07/01/baking-soda-uses-_n_5533917.html
- ↑ http://farmersalmanac.com/health/2010/06/28/easy-ways-to-remove-a-splinter/
- ↑ http://thesecretyumiverse.wonderhowto.com/how-to/9-diy-ways-painlessly-remove-splinters-from-your-skin-0139135/
- ↑ http://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid/basics/art-20056604
- ↑ http://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid/basics/art-20056604
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Remove a Thorn
Português:Remover um Espinho
Italiano:Togliere una Spina
Deutsch:Einen Dorn entfernen
Français:retirer une épine
Русский:удалить занозу
Bahasa Indonesia:Menghilangkan Duri
Nederlands:Een doorn verwijderen
العربية:إزالة الشوكة الناعمة من الإصبع
日本語:とげを抜く
Tiếng Việt:Lấy gai ra khỏi da
中文:除掉肉中刺
한국어:피부에 박힌 가시 빼는 법
Stránka byla zobrazena 11 428 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama