Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Studijní příručky se vám budou hodit pokud se chcete zbavit stresu ze studia. Když dostanete učebnici, svazek poznámek k přednáškám a spoustu domácích úkolů a pracovních listů, je těžké vědět, kde začít. Když se ovšem naučíte několik formátovacích triků, budete vědět, kde máte hledat které informace a budete své příručky používat správně, učení pro vás bude efektivnější a snazší. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Část 1
Část 1 ze 3:
Formát studijní příručky

 1. 1
  Forma příručky by se měla hodit k její funkci. Existuje spousta různých typů studijních příruček a každý z nich je strukturován trochu jinak. Ať už se učíte cokoli, existuje typ příručky nejen pro váš předmět, ale také pro vaše studijní potřeby. Zorganizujte si potřebné informace tak, abyste ze své příručky mohli vytěžit maximum.
  • Pokud se nejlépe učíte vizuálně, označte si sekce v příručce barevně, nebo využijte myšlenkové mapy, abyste měli k informacím snadný přístup.
  • Pokud máte lineární mysl, uspořádejte si informace chronologicky nebo alfabeticky, abyste se mohli učit postupně.
  • Pokud si potřebujete informace spojit emocionálně, uspořádejte si poznámky do příběhu, který si snáze zapamatujte. Vymyslete si z matematických vzorců příběh, který se vám udrží v hlavě a potom si zorganizujte celou příručku jako povídku, kterou budete moci kdykoli odrecitovat, abyste si na všechny vzorce vzpomněli.
  • Pokud si informace zapamatujete snadno, použijte formát, který vám umožní se učit rychle, ať už půjde o nahrávání mluvených slovíček a definicí a následný poslech, nebo přepisování informací na kartičky a pravidelné zkoušení sebe sama.
 2. 2
  Nakreslete si konceptuální mapy, abyste měli přehled o těch nejdůležitějších informacích. Konceptuální mapy zahrnují zapsání hlavních informací do samostatných boxů, které se potom spojují podle chronologie nebo důležitosti. Z těchto hlavních myšlenek potom vychází další informace. Tato metoda tvorby studijní příručky vám umožní vidět před sebou všechny informace a uvědomovat si, jak do sebe zapadají.
  • Příklad takové mapy pro kapitolu z učebnice dějepisu může mít hlavní nadpis „Vesmírný závod“, ze kterého budou vycházet kategorie Spojené Státy a Sovětský Svaz, pod kterými budou uvedena data o konkrétních misích, projektech, úspěších a neúspěších.
  • Formální osnova, kterou ve škole někdy odevzdáváte při psaní eseje, je příkladem takové mapy. Pokud vám osnovy vyhovují a jsou pro vás užitečné, využívejte je při studiu. Formální osnovy jsou skvělými studijními příručkami pouze tehdy, pokud je umíte tvořit. Pokud pro vás není snadné osnovu vytvořit, najděte si raději jiné řešení.
  • Diagramy technických informací vám mohou pomoci představit si různé procesy a procedury, které obsahují několik kroků. Začínají hlavním konceptem a jsou uspořádány zleva doprava způsobem, který podtrhuje klíčové faktory v pořadí, v jakém musí být provedeny. [1]
  • Tyto druhy osnov se hodí pro chronologické události a používají se nejčastěji pro dějepis, studium politiky a biologii. [2]
 3. 3
  Využijte srovnávací tabulky, které zvýrazní rozdíly mezi klíčovými koncepty. Vytvořte si příručku pomocí srovnávacích tabulek, které vám umožní srovnávat podobné skupiny idejí. Tabulky se vám budou hodit v dějepise, v biologii, nebo při srovnávání různých spisovatelů v kurzech literatury.
  • Srovnávací tabulka do biologie může mít například v jednom sloupci názvy rostlin a jejich říše, rody a druhy v řadách pod ním. Pomůže vám to zorganizovat si informace pro rychlé srovnání.
  • Tyto tabulky využijete také při studiu literatury, když budete muset srovnávat například různé postavy z knihy. Každou postavu si napište do jednoho sloupce a pod tento nadpis uveďte všechny její charakteristiky. Můžete stejným způsobem srovnávat i dva různé romány.
 4. 4
  Pro zapamatování slovíček použijte kartičky. Kartičky jsou většinou malé bílé kousky papíru, na které si můžete napsat tolik informací, kolik budete chtít. Nejlépe se ovšem hodí pro zapamatování slovíček nebo definic. Z tohoto důvodu je nejlepší je používat při studiu cizího jazyka. [3]
  • Napište si na jednu stranu kartičky koncept a na druhou stranu fakta, která jsou s tímto konceptem spojena. Potom si kartičky projíždějte, nebo někoho požádejte, aby vás z nich zkoušel. Procházejte si kartičky i odzadu a nezapomeňte se zkoušet také naopak – přečtěte si definici a vzpomeňte si na slovo, ke kterému patří. Jde o skvělou metodu učení cizího jazyka.
 5. 5
  Připravte si vlastní test. Když si napíšete tréninkový test, budete schopni analyzovat látku ze dvou pohledů: když se zamyslíte nad tím, co by mohlo být na testu, budete na látku pohlížet z pohledu učitele a když budete schopni odhadnout jeho otázky, budete o krok napřed.
  • Snažte se zjistit, zda bude v testu výběr odpovědí, zda budete muset do testu odpovědi sami vepsat, nebo zda budete muset napsat krátkou esej. Podle toho se připravte a udělejte si cvičný test.
  • Někteří učitelé vám rádi poskytnou starší verze svých testů, které budete moci použít. V učebnicích také často bývají vzorové testy, na kterých si to budete moci vyzkoušet. Možná se vám to zdá jako zbytečný stres, ale jde skutečně o skvělou studijní pomůcku a možná díky tomu dokonce zjistíte, jaké otázky můžete očekávat ve skutečném testu.
 6. 6
  Pročítejte si různé studijní příručky. Vytvořte si vlastní příručku kombinací formátu a konceptů ostatních studijních materiálů. Můžete si svoji příručku napsat ručně na papír, nebo použít nějaký počítačový program.
  • Někteří studenti si učivo lépe zapamatují, když si ho ručně přepíšou. Samotné přepisování poznámek sice na paměť nemá vliv, ale aktivní čtení a přepisování poznámek rukou vám pomůže si toho zapamatovat více – budete muset všechny informace přečíst víckrát. [4]
  • Pokud vám nejde ruční přepisování, nebo raději pracujete s počítačem, klidně si svoji příručku napište na počítači a udělejte si ji co nejzajímavější. Vytiskněte si několik kopií a nahrajte si ji do svého mobilního zařízení.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Jak zjistit, co se učit

 1. 1
  Zeptejte se svého učitele, jakou látku bude test zahrnovat. Prvním krokem je zeptat se svého učitele nebo profesora, čemu byste se měli věnovat. Pokud vám to před testem nesdělí sám, zeptejte se ho, co můžete od testu očekávat.
  • Některé kurzy jsou kumulativní, což znamená, že se učíte spoustu informací v průběhu celého semestru a potom píšete jednu závěrečnou zkoušku, zatímco v jiných kurzech budete psát průběžné testy na samostatná témata. Zeptejte se svého učitele na to, jakou látku se na test máte naučit a učte se pouze tuto látku.
  • Když si nebudete vědět rady, učte se hlavně nové informace a dovednosti. Někteří učitelé do testu rádi zařazují i stará témata, ale pravděpodobněji v něm najdete hlavně novější informace.
 2. 2
  Projděte si své poznámky a další studijní materiály. Největším zdrojem informací by měla být učebnice a četba pro daný předmět. V mnoha učebnicích najdete zvýrazněné nebo tučné informace, které jsou nejdůležitější a můžete je tak využívat jako studijní příručky.
  • Čtěte si všechny materiály několikrát, abyste se dokázali zaměřit na hlavní informace. Při opakování není nutné číst si všechno znovu, ale bude stačit zaměřit se pouze na to nejdůležitější. Tyto informace byste si měli ve své příručce označit.
  • Obsah své studijní příručky hledejte v opakovací sekci kapitol nebo v otázkách ke studiu. Pokud máte v učebnici možné otázky ke studiu, přepište si je do poznámek a použijte je ve své příručce. Nezáleží na tom, zda váš učitel používá k testům učebnici. Když budete znát něco navíc, budete se moci připravit i na otázky, které budou v testu.
 3. 3
  „Překládejte“ si své poznámky z hodin. Sesbírejte si všechny své poznámky z hodin včetně pracovních listů a dalších materiálů. Vaše poznámky mohou být důležitější, než informace, které najdete v učebnici a které se dočtete v doporučené četbě.
  • Někteří studenti mají poznámky špatně uspořádané, matoucí a těžko pochopitelné, takže je vždy dobré si je přepsat tak, abyste jim rozuměli. Když si studijní příručku sestavíte z poznámek a vyberete ty nejdůležitější informace, bude pro vás studium snadnější.
  • Pokud si ve škole nepíšete poznámky, nebo to moc neumíte, požádejte některého ze spolužáků, aby vám půjčil ty své. Projděte si je a přepište si je do příručky a včas mu je vraťte. Můžete mu tuto laskavost oplatit tím, že mu půjčíte svoji příručku.
 4. 4
  Vyhledávejte si definice, vysvětlení a další informace. Někdy je dobré si pro daný předmět vyhledat více informací. Někdy je to dokonce nezbytné. Pokud nemáte v poznámkách a v učebnici vše, co potřebujete znát, budete si to muset vyhledat, abyste měli jistotu, že nic nevynecháte. Když se budete svému předmětu věnovat do hloubky, porozumíte všemu, co se na testu objeví.
  • Pokud se učíte na závěrečnou zkoušku, projděte si všechny minulé testy, příručky a pracovní listy. Pomohou vám připravit si dokonalou příručku pro závěrečný test.
 5. 5
  V každé kapitole se zaměřte na hlavní koncepty. Určete si v každé sekci nebo kapitole ty nejdůležitější koncepty a snažte se porozumět jim. Někdy jsou důležitá data, vzorce, nebo definice, ale některé další informace mohou být důležitější.
  • Při opakování matematiky nebo fyziky si nejen zapamatujte všechny důležité vzorce, ale naučte se je také používat. Musíte porozumět tomu, jak daný vzorec použít a v jakém případě ho použít. Koncept vzorce je důležitější, než samotný vzorec. Platí to pro fyziku, chemii i další přírodní vědy. V těchto předmětech vám pomůže vymyslet si praktické příklady, které budete moci aplikovat v reálných situacích.
  • Při učení literatury si zapamatujte všechny postavy z děl, která jste měli přečíst, ale zaměřte se hlavně na zápletku, na důležitost příběhu a na motivy, kterými se kniha zabývá. Detaily se zabývat nemusíte. Když v testu napíšete „sestra hlavní postavy,“ protože zapomenete její jméno, nebude to takový problém, jako kdybyste nevěděli, čím tato postava přispěla k celkovému příběhu.
  • Při učení dějepisu si budete muset zapamatovat klíčová fakta a slovíčka, ale budete muset také porozumět tématům daného historického období a tomu, proč jsou tato fakta důležitá. Naučte se vztahy mezi historickými postavami a zapamatujte si důležitá data.
 6. 6
  Určete si prioritní informace. Veškerou studijní látku si rozdělte do sekcí, díky kterým se vám bude lépe učit. Využívejte tučné nadpisy a podtrhávejte si důležité informace. Můžete si vytvářet seznamy s odrážkami, které budou obsahovat ta nejdůležitější data.
  • Identifikujte, vysvětlete a demonstrujte vztahy mezi myšlenkami a koncepty pomocí seskupování studijních příruček tak, abyste mohli studovat společně kapitoly, které spolu souvisí. Pokud se učíte na závěrečnou zkoušku z dějepisu, měli byste si udělat jednu velkou příručku se všemi informacemi o válkách, druhou příručku se všemi prezidenty atd.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Použití studijních příruček

 1. 1
  Napište si do příručky vše, co se potřebujete naučit a noste si ji všude s sebou. Když budete mít jistotu, že máte v příručce vše, co potřebujete znát, nebudete s sebou muset nosit učebnici ani stohy papírů. Hodí se to zejména pro souborné zkoušky, na které se budete muset učit spoustu informací. Procházet si tlusté učebnice a spousty papírů je namáhavé, ale když budete mít po ruce jednu příručku, budete to mít snadnější.
  • Vytáhněte si příručku po cestě v autobuse, při sledování televize, nebo když budete na někoho čekat. Čím častěji si ji budete pročítat, tím lépe si všechny informace zapamatujete.
 2. 2
  Zvýrazněte si důležité informace, ke kterým se budete muset před testem ještě vrátit. Pokud si nemůžete zapamatovat nějaký vzorec, nebo nerozumíte nějakému konceptu, zvýrazněte si ho v příručce barevně a pokračujte se studiem další látky. Až se budete příště opět učit, zaměřte se na zvýrazněné věci, abyste před testem uměli vše, co budete potřebovat. Je to skvělý způsob, jak si připomenout, co přesně se máte učit.
 3. 3
  Učte se na více místech. Některé studie zjistily, že když se učíte na více místech, snáze si zapamatujete informace. Pokud se tedy učíte pouze u sebe v pokoji, bude pro vás těžší si vše zapamatovat, než když se budete učit chvíli v pokoji, chvíli na zahradě a chvíli po obědě na školním dvoře. [5]
 4. 4
  Naplánujte si studium. Vytvořte si příručku co nejdříve a určete si čas, který budete věnovat studiu. V posledních týdnech před testem si volný čas rozdělte mezi jednotlivé předměty, které se musíte naučit, abyste měli jistotu, že budete mít dost času na všechny informace. Neučte se vše na poslední chvíli.
  • Pokud trpíte úzkostí a stresem a často před testy panikaříte, je dobré se začít učit dříve a stanovovat si termíny pro každou kapitolu nebo téma. Když budete vědět, že se musíte za týden naučit první dvě kapitoly, budete na to mít celý týden a nebudete trpět takovým stresem.
  • Rozdělte si studium na předměty a zabývejte s vždy jen jedním předmětem. Nestřídejte studijní látku, dokud se nenaučíte to, co jste si stanovili.
  Reklama

Tipy

 • Zvýrazněná slova nebo definice v učebnicích jsou často klíčové informace, které se vám do příručky budou hodit.
 • Pamatujte si, že každý formát příručky má své silné a slabé stránky a že existuje spousta stylů učení. Proto je vhodné přizpůsobit příručku danému předmětu a stylu učení, který vám vyhovuje. Lidé, kteří se učí vizuálně, mohou například využívat myšlenkové mapy a diagramy, zatímco lidé, kteří se učí sluchem, mohou využívat kartičky, které si budou předčítat nahlas.
 • Pište si do příručky jen ty informace, které budete potřebovat a snažte se je napsat stručně.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 18 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 739 krát
Stránka byla zobrazena 3 739 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama