X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 33 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 6 898 krát
Vosková batika je stará jávánská technika jak vytvářet s použitím vosku obrazce na látce. Jakmile je látka pomalována voskovým vzorkem, ponoří se do lázně, která obarví jen místa, kde vosk není. Mistři voskové batiky dokáží vytvářet složité vzory s pomocí vrstvení barev a nanášení vosku s tenkými prasklinkami, které vytvoří I velmi podrobné detaily. A i když zatím nejste v oboru mistrem, k tomu, abyste dosáhli krásných výsledných efektů, potřebujete jen několik základních pomůcek a tvořivého ducha.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Základní vosková batika
-
1Předeperte vybranou látku. V horké vodě a šetrném pracím prostředku látku vyperte, abyste odstranili chemikálie a případné ochranné vrstvy, které by mohly negativně ovlivnit váš výtvor.
-
2Obarvěte látku základní barvou. To je ta barva, kterou budou mít ornamenty, nakreslené voskem.
-
3Rozpusťte batikovací vosk. Batikovací vosk se většinou prodává ve formě kostek a musíte ho před použitím rozpustit buď ve speciální elektronické nádobě na batikování, nebo ve vodní lázni.
- Při zacházení s horkým voskem buďte opatrní. Jeho teplota by neměla přesáhnout 85°C, jinak začne vypouštět nebezpečné výpary a mohl by dokonce vzplát.
- Nedoporučuje se, pokoušet se rozehřát vosk přímo na sporáku. Vodní lázně a speciální dvojité hrnce jsou mnohem vhodnější – vosk se v nich nebude pálit.
-
4Napněte látku do kroužku na vyšívání. Kroužek udrží látku rovnou a nepomačkanou a dovolí vám aplikovat vosk velmi přesně.
- Pokud chcete svůj design aplikovat na větší plochu látky, můžete ji rozložit na rovnou plochu, pokrytou kartonem nebo novinami. Vosk skrze látku prosákne, vrstva, která ochrání pracovní plochu, se tedy velmi doporučuje.
-
5Začněte svými nástroji nanášet vosk. Pro tento účel existuje spousta nejrůznějších pomůcek, takže bude nejlepší, pokud si zacházení s nimi nejprve vyzkoušíte nanečisto.
- Použijte jednoduchý nástroj, zvaný tjanting, kterým se dají kreslit tenké linie a jemné vzorky. Je to standardní nástroj, který využijete pro spoustu vzorů a je možné jej zakoupit v různých velikostech.
- Dvojitý tjanting vytváří paralelní linie a hodí se tak i na dekorování větších ploch.
- Pro větší plochy můžete rovněž použít různé štětce. Tradične se jimi dělají dlouhé, široké tahy, nebo je použijte na tečky, kterými ozdobíte detaily.
- Chcete-li, aby byl vzor stejný, použijte razítka. Razítko si můžete vyrobit z čehokoliv, co snese teplotu vosku. Vyzkoušejte například vyřezanou bramboru nebo kousek pryže.
-
6Hlídejte si teplotu vosku. Vosk by měl být dostatečně horký na to, aby prosákl látkou, ale ne tak horký, aby se při aplikaci roztékal. Po prosáknutí látkou by měl zůstat čirý.
-
7Připravte se na další barvení vaší látky. Když se rozhodujete, jaké barvy použít, doporučuje se, začít od nejsvětlejší (například žluté) a pak se propracovávat k tmavším odstínům.
- Navlhčete svou látku ve studené vodě.
- Rozpusťte barvu podle instrukcí na jejím obalu. Některé barvy (například odstíny červené) se rozpouštějí hůře, než jiné.
- Přidejte dostatečné množství nejodizované soli. Na 200 gramů suché látky přidejte 1 ½ šálku soli. Na půl kila látky tak dejte 3 šálky soli.
- Přidejte do směsi navlhčenou látku. Po dobu 20 minut látku opatrně, ale často míchejte.
- Přidejte do směsi sodu na praní. Soda na praní se používá k navázání barvy na celulózové vlákno. Rozpusťte v teplé vodě sodu a přidejte ji do nádoby (pomalu, po dobu asi 15 minut) – dávejte přitom pozor, abyste sodu nenasypali přímo na látku, způsobila by nerovnoměrné obarvění. Na každých 200 g suché látky počítejte s 1/6 šálku soli. Na půl kila látky tedy použijte 1/3 šálku. Opatrně ale často míchejte po dobu dalších 30 minut.
- Vymáchejte látku a odstraňte z nípřebytečnou barvu. Nechte ji pod tekoucí, studenou vodou, dokud nebude voda úplně čirá. Pak látku vyperte v teplé vodě s jemným pracím prostředkem. Obzvlášť u výrazných barev, jako je červená a hnědá, se druhé praní doporučuje, aby se odstranily všechny zbytky barvy. Nechte látku uschnout.
-
8Zopakujte aplikaci vosku a přidejte další a další vrstvy barvy a vzorku. S každou další vrstvou, kterou přidáváte, opakujte potřebné kroky pro barvení. Pamatujte, že tmavé barvy byste měli použít až naposledy.
-
9odstraňte vosk. Až budete s barvením hotovi, můžete vosk z látky odstranit dvěma způsoby:
- Vyvařte vosk. Naplňte dostatečně velký hrnec vodou a pár kapkami šetrného pracího prostředku. Až začne voda vřít, vložte do ní látku a zatižte ji kamenem, aby vosk (který bude plavat na povrchu vody) nevsákl zpátky do ní. Po několika minutách se všechen vosk bude vznášet u hladiny. Až budete přesvědčeni, že v látce už žádný nezůstal, nechte hrnec s látkou a vodou úplně vystydnout a z hladiny pak odloupněte ztuhlou vrstvičku vosku.
- Zbytek vosku z látky odstraňte s pomocí žehličky. Položte látku mezi dva archy savého papíru a přežehlete. Vosk za sebou nechá residuum, takže buďte opatrní a ujistěte se, že jste ho odstranili všechen. Pokud toho bude zapotřebí, papír několikrát vyměňte za nový.
-
10Vyperte a usušte ozdobenou látku. Dejte ji do pračky spolu se šetrným pracím prostředkem a odstraňte veškerou přebytečnou barvu. Látku pak usušte na šňůře nebo v sušičce. Batika je hotová![1]Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Batikování bez vosku
-
1Pokryjte svou pracovní plochu plastikovým ubrusem nebo jinou nepropustnou vrstvou. Položte předepranou a obarvenou látku přes přečnívající plastikovou fólii.
-
2Kreslete vozry a ornamenty s použitím média, odolného proti praní. Stejně jako u tradiční voskové batiky můžete použít jednoduchý nebo dvojitá tjanting, kterým nakreslíte linie vzoru. Větší plochy pokryjte médiem s pomocí štětce. Nechte asi 30 minut zaschnout, i když přesný čas záleží na způsobu aplikace a značce toho krerého výrobku – prostudujte si příbalový leták.
- Můžete také použít razítka, která do přípravku namočíte a obtisknete na látku, abyste vytvořili pravidelný vzor. Take je možné použít šablonu, kterou na látku přiložíte a pak médium houbičkou nanesete okolo ní.
-
3Namíchejte si svou tekutou barvu. Řiďte se isntrukcemi na obalu a smíchejte si odstín podle vlastní fantasie. Přizpůsobte podíl barvy a vody – bude mít vliv na konečnou sytost barvy (čím více vody, tím světlejší a jemnější, čím méně, tím tmavší a výraznější barva bude).
-
4Aplikujte barvu. Barvu můžete na látku kapat, roztírat, stříkat sprejem, nebo nanášet houbičkou. Zvažte použití dvou a více barev, nebo vytvoření barevného vzoru.
-
5Zakryjte látku plastikovou fólií. Až dokončíte nanášení barvy, zakryjte látku plastikovou fólií a zajistěte rohy a otvory.
-
6Vypalte barvu do látky. Na dno mikrovlnné trouby dejte několik papírových utěrek, abyste zabránili znečištění. Látku, zabalenou v plastikové fólii dejte do mikrovlnky a nechte vařit na plný výkon po dobu 2 minut.
-
7Vytáhněte látku z mikrovlnky. Vezměte si silné gumové rukavice a opatrně balíček vyndejte z trouby. Látka bude velmi horká, buďte proto opatrní! Nechte ji pár minut vychladnout a pak odstraňte plastikový obal.
-
8Vyperte a vysušte ozdobenou látku. Vymáchejte hotovou látku pod tekoucí, studenou vodou, dokud voda, která z ní poteče, nebude úplně čirá. Pak ji se šetrným pracím prostředkem vyperte v teplé vodě a opláchněte. Nechte usušit.[2]Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Batikování hedvábí (alternativní metoda)
-
1Předeperte hedvábnou látku. Přidejte do vody jednu nebo dvě kapky tekutého mýdla do vany nebo lavoru. Vymáchejte a vysušte svou hedvábnou látku. Když bude stale ještě troche vlhká, vyžehlete ji žehličkou, nastavenou na program “hedvábí”.
- Pokud si chcete design načrtnout místo abyste kreslili rovnou z hlavy, udělejte to právě po vyžehlení látky.
-
2Hedvábí napněte. Po obvodu látky aplikujte zavírací špendlíky, připojené gumičkou – každých asi 10-12 cm. Položte hedvábí na rámeček a začněte do rámečku zapichovat připínáčky. Gumičky, připojené ke špendlíkům, pak omotáte okolo napínáčků a vznikne něco jako hedvábná trampoline.
- Gumičky by měly být dostatečně malé, aby byla látka napjatá, ale zároveň dlouhé dost na to, aby se látka nepotrhala.
- Pokud potřebujete delší gumičky, vyrobte si je svázáním dvou kratších k sobě. Hodí se to, je-li váš rámeček o hodně větší, než látka.
- Cílem je vytvořit napjatý povrch, na který bude snadné malovat. Látka by měla být pevná a napjatá, ale ne zase tolik, aby se deformovala a trhala.
-
3Nadzdvihněte svůj rámeček. Dejte pod jeho rohy 4 šálky nebo kelímky, abyste ho zvedli nad pracovní plochu.
-
4Aplikujte resistant. Resistant můžete na látku nanést štětcem nabo úzkou hubicí zdobicí lahvičky s aplikátorem. Nechte resistant dokonale zaschnout, než začnete látku barvit. Podle toho, čemu dáváte přednost, si můžete vybrat ze dvou základních typů rezistantů, vhodných na hedvábí:
- Resistant na bázi pryže nebo gutaperči. Ten se podobá konzsitencí gumovému cementu a je možné jej naředit tak, že se s ním dají kreslit i tenké linie. Po nanesení barvy je možné tento druh rezistantu odstranit v čistírně. Jeho nevýhodou je, že produkuje jedovaté plyny. Doporučuje se tedy při prací s ním vždy používat respirátor a pracovat v dobře větrané místnosti.
- Rezistanty na vodní bázi. Jsou netoxické, bez zápachu a dají se smýt teplou vodou. Dobře se snášejí s barvami na hedvábí (oproti barvám na textile), které je zapotřebí fixovat horkem. Jeho nevýhodou ovšem je, že se s ním nepracuje tak hladce jako s pryžovým a dosáhnout jemných detailů není zdaleka tak snadné.
-
5Aplikujte na látku barvu. Opatrně naneste štětcem barvu na vaši látku. Snažte se, aby se barva jen dotka okrajů rezistantu, nenatírejte ji přes něj. Jinak hrozí, že se rezistant rozpustí a barva se vsákne pod něj. Máte dvě možnosti, jak nanášet barvu:
- Speciální barvy na hedvábí jsou produkty na bázi pigmentů, které obarví pouze povrch látky, ale nevsají se do jejích vláken. Tyto barvy je možné používat na širokou škálu látek (včetně syntetických) a zafixovat horkou žehličkou.
- Barvy na hedvábí, které se vážou na vlákna, tvořící látku. Je to skvělá volba, pokud nechcete přijít o přirozený lesk hedvábí. Barvy sice pomalu schnou, a dají se bez problémů prát.
-
6Nechte barvu zaschnout alespoň 24 hodin. Pokud jste zvolili pigmentové barvy na hedvábí, zafixujte je žehličkou, nastavenou na 2-3 minuty, kterou přežehlíte rubovou stranu látky. Pak hedvábí opláchněte teplou vodou, nechte uschnout, a znova přežehlete, dokud bude ještě troche vlhké.
- Při použití barev na hedvábí zastudena, jim dovolte uschnout celých 24 hodin. Pak látku opláchněte pod tekoucí studenou vodou, dokud nepoteče úplně čistá. Přidejte pár kapek lehkého saponátu nebo jaru na nádobí a proplýchněte látku v lavoru nebo vaničce. Znovu opláchněte pod tekoucí, studenou vodou a nechte usušit. Až bude látka téměř suchá, přežehlete ji žehličkou, nastavenou na program “hedvábí”.
Reklama
Tipy
- Pokud barvy nalijete do lahviček s aplikátorem, můžete použít několik barev najednou.
Reklama
Varování
- Noste ochranné rukavice, abyste si neušpinili ruce barvou. Některé barvy mohou poškodit kůži a téměř všechny na ní zanechají těžko smývatelné skvrny.
- Pokud vám náhodou vosk vzplane, NESNAŽTE SE HASIT PLAMENY VODOU! Voda jen napomůže rozšíření ohně. Místo toho raději použijte minimax nebo jednou sodu.
- Vždy noste respirátor, jestliže používáte barvy, které produkují jedovaté zplodiny. Doporučujeme také pracovat v dobře větrané místnosti.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
Základní vosková batika
- Jemný prací prostředek, například Synthrapol
- Lehká bavlněná, mušelínová nebo hedvábná látka, nastříhaná na požadovanou velikost.
- barva na látku (buď prášková reaktivní barva, nebo tekutá, například Tie and dye)
- Vosk na batiku
- Elektrický ohřívač na vosk nebo vodní lázeň
- Kroužek na vyšívání
- Noviny nebo karton
- Nástroj tjanting tools, nebo pera na batikování
- Štětce
- Velký plastový lavor
- Žehlička
Batikování bez vosku
- Plastiková fólie
- Předepraná bílá látka, nebo už obarvená látka (bavlna, mušelín nebo hedvábí)
- Médium, odolné proti praní (například Crafter's Pick Batik-EZ Resist Medium)
- Tjanting nebo batikovací pera
- Štětce
- Tekuté barvy na látku
- Mikrovlnka
- Šetrný prací prostředek
Batikování hedvábí (alternativní metoda)
- Rámeček na napnutí hedvábí, nebo jakýkoliv jiný rámeček, ze všech stran asi o 5-8 cm větší, než je vaše látka
- Hedvábí
- Zavírací špendlíky
- Gumičky
- Připínáčky
- 4 plastikové kelímky nebo hrníčky
- Rezistant, buď na bázi vody nebo pryže
- barvy na hedvábí
- Lahvička s aplikátorem
- Štětce
- Žehlička
Reference
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Batik
Español:hacer batik
中文:进行蜡染(Batik)
Italiano:Fare il Batik
Français:faire du batik
Nederlands:Batikken
Русский:сделать батик
Bahasa Indonesia:Membatik
Stránka byla zobrazena 6 898 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama