Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Trh s aplikacemi se stále mění a mnoha lidem se povedlo na něm uspět. Myslíte si, že máte skvělý nápad na aplikaci pro iPhone? Pokud ano, je to jednodušší, než si myslíte. Musíte se sice naučit základy kódování, ale většinu interface lze udělat graficky. Bude vám to trvat hodně času, práce a trpělivosti, ale možná se vám podaří přijít s opravdu úspěšnou aplikaci! V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Část 1
Část 1 ze 5:

Příprava prostředí pro vývoj aplikace

 1. 1
  Stáhněte a nainstalujte si Xcode. Xcode je prostředí pro vývoj aplikací pro iPhone. Seženete ho zdarma od Applu, ale vyžaduje OS X 10.8 nebo novější. Nelze ho spustit na Windows ani na Linux. To znamená, že pokud chcete vytvořit aplikaci pro iPhone, ale nemáte počítač Apple, budete si ho nejprve muset koupit.
  • K vývoji aplikací pro iOS 8 budete potřebovat Xcode 6.0.1 a iOS 8 SDK, které jsou k dispozici od společnosti Apple. Sada iOS 8 SDK obsahuje značné množství nových rozhraní API, která vám umožňují vytvářet všechny druhy nových prostředí aplikací, včetně integrace iCloud a Touch ID.
  • K vývoji aplikací pro iOS 10 budete potřebovat Xcode 8 a iOS 10 SDK, které jsou také k dispozici od společnosti Apple. V této verzi Xcode existují významné změny jazyka Swift a SDK, o kterých si budete chtít být vědomi, ale dobrou zprávou je, že po této verzi již nebudou žádné další změny kódu v jazyce Swift.
 2. 2
  Nainstalujte si dobrý textový editor. Můžete kódovat pouze v Xcode, ale uvidíte, že se vám bude lépe pracovat s textovým programem specializovaným na programovací syntax. Zkuste například TextMate nebo JEdit.
 3. 3
  Nainstalujte si vektorový grafický program. Pokud chcete vytvářet vlastní grafiku a design aplikace, budete potřebovat grafický program. Vektorová grafika je pro dobře vypadající aplikaci důležitá. Oblíbené programy jsou například CorelDraw, Adobe Illustrator, Xara Designer, nebo Inkscape. Můžete zkusit také DrswBerry. Není tak výkonný, jako profesionální programy, ale pokud s grafikou teprve začínáte, nebo nechcete za programy platit, bude vám stačit.
 4. 4
  Seznamte se s Objective-C. Objective-C je programovací jazyk, který vytváří funkčnost v aplikacích pro iPhone. Zahrnuje manipulaci s daty a objekty. Je to odvozenina od rodiny programovacích jazyků C. Pokud umíte zacházet s C nebo s Javou, Objective-C by pro vás neměl být složitý.
  • Je možné vyvinout základní aplikaci i bez znalosti Objective-C, ale nebudete moci vykonávat žádné pokročilé funkce, aniž byste si je sami zakódovali. Bez Objective-C se můžete pouze pohybovat sem a tam mezi obrazovkami.
  • Na webu najdete spoustu tutoriálů a informací o tom, jak zacházet s Objective-C. Pokud se chcete věnovat tvorbě aplikací pro iPhone, měli byste si o tom přečíst nějakou knihu a nastudovat si toho co nejvíce.
  • Podívejte se například na stránky Apple Developer Forums, iPhoneSDK Google Group nebo StackOwerflow .
 5. 5
  Můžete vývoj aplikace outsourcovat. Pokud nemáte znalosti potřebné k tomu, abyste si aplikaci vytvořili sami, nebo nemáte cit pro uměleckou stránku věci, existuje spoustua lidí a vývojových týmů, kteří vám aplikaci rádi vytvoří. Outsourcing je komplikovaný proces, ale může vám ušetřit spoustu času. Se všemi lidmi, kteří pro vás budou pracovat, podepište smlouvu o mlčenlivosti a ujasněte si, jak a kolik jim budete platit. [1]
  • ODesk a Elance jsou dvě z nejpopulárnějších stránek, na kterých najdete lidi, kteří vám aplikaci pomohou vytvořit.
 6. 6
  Založte si vývojářský účet. Pokud chcete svoji aplikaci distribuovat pomocí App Storu a dávat ji k testování ostatním lidem, budete si muset založit Apple Developer Account. Tento účet vás bude stát 99 dolarů za rok a budete muset uvést číslo svého bankovního účtu a údaje o daních.
  • Účet si můžete vytvořit na stránce iOS Dev Center.
 7. 7
  Stáhněte si testovací aplikace. Až se přihlásíte k vývojářskému účtu, budete mít přístup k vývojářským zdrojům společnosti Apple. Tyto zdroje zahrnují různé vzorky projektů, které vám mohou usnadnit vývoj aplikace a pomoci vám zjistit, jak vývoj aplikací funguje. Najděte si aplikaci podobnou té, kterou chcete vytvořit a zkuste si s ní pohrát v Xcode.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 5:

Plánování aplikace

 1. 1
  Definujte si koncept. Než poprvé otevřete Xcode, měli byste si naplánovat svoji aplikaci a její funkce. Může to znamenat designový dokument, který bude obsahovat funkcionalitu aplikace, načrtnutí interface a přechodů mezi obrazovkami a základní představu o typech systémů, které budete muset použít.
  • Snažte se při vývoji aplikace dodržovat svůj designový dokument. Pomůže vám to soustředit se na to, co chcete v aplikaci mít.
  • Nakreslete si alespoň jeden náčrt pro každou obrazovku, kterou chcete v aplikaci mít.
 2. 2
  Určete si svoji cílovou skupinu. Cílová skupina aplikace určí to, jak bude aplikace vypadat a fungovat. Například aplikace pro seznamy úkolů bude vypadat úplně jinak, než střílecí hra.
 3. 3
  Zkuste svojí aplikací pokrýt nějakou potřebu. Pokud chcete vyvinout aplikaci s nějakým nástrojem, měli byste lidem nabídnout řešení problému, se kterým ještě nikdo nepřišel, nebo které je lepší, než všechny předchozí pokusy. Pokud chcete vyvinout nějakou hru, měla by mít unikátní funkce, které vám pomohou přilákat určitý druh hráčů.
 4. 4
  Zamyslete se nad obsahem. Uživatelské prostředí bude záviset na typu obsahu, který chcete v aplikaci mít. Pokud například vytváříte aplikaci, která spravuje a upravujte fotky, použijte interface, ve kterém se snadno zachází s fotkami.
 5. 5
  Natrénujte si UI designové procesy. Uživatelský interface by nikdy neměl uživateli bránit v užívání aplikace. To znamená, že všechny možnosti by měly být jasně viditelné a uživatel by nikdy neměl pochybovat o tom, co které tlačítko dělá. Ikony by měly reprezentovat svoji funkci. Používání aplikace by mělo být přirozené a bezproblémové.
  • UI design je umění, ale i věda. Budete si svůj projekt muset při práci stále kontrolovat.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 5:

Tvorba aplikace

 1. 1
  Vytvořte si nový projekt v Xcode. Otevřete si Xcode a otevřete si v menu File nový projekt. Vyberte „Application“ v menu „iOS“ na levé straně okna. V sekci se šablonami si vyberte „Empty Application“.
  • Budete mít k dispozici spoustu šablon, které jsou uzpůsobené různým úkolům. Začněte s prázdnou šablonou, dokud vývojovému postupu neporozumíte lépe. Můžete si zkusit i jednu z komplikovanějších šablon, ale nejlepší bude to udělat až budete rozumět tomu, jak program funguje.
  • Budete muset zadat Product Name, identifikaci společnosti a předponu pro třídu. Pokud zatím od Applu nemáte identifikaci společnosti, zadejte „com.example.“ U předpony pro třídu zadejte XYZ.
  • Z menu Devices si vyberte iPhone.
 2. 2
  Vytvořte si Storyboard. Storyboard je vizuální reprezentace všech obrazovek vaší aplikace. Zobrazuje obsah každé obrazovky a také přechody mezi nimi. Tento nástroj vám pomůže vyvinou aplikaci správně.
  • Klikněte na File→ New → File.
  • Pod nadpisem iOs klikněte na "User Interface".
  • Vyberte Storyboard a klikněte na Next.
  • Vyberte si z menu Devices iPhone a pojmenujte soubor jako „Main.“ Ujistěte se, že je uložen na stejném místě, jako váš projekt.
 3. 3
  Přiřaďte Storyboard ke svému projektu. Až si vytvoříte Storyboard, budete ho muset přiradit ke své aplikaci, aby se nahrál při jejím spuštění. Když to neuděláte, po spuštění aplikace se nestane vůbec nic.
  • Klikněte v levém navigačním adresáři na název projektu.
  • Najděte si nadpis Targets a vyberte si ze seznamu svůj projekt.
  • V menu General najděte Deployment Info.
  • Zadejte Main.storyboard do textového pole Main Interface.
 4. 4
  Přidejte první obrazovku pomocí ovladačů zobrazení. Ovladače zobrazení udávají to, jak uživatelé uvidí obsah aplikace. Můžete použít přednastavené ovladače, včetně standardního zobrazení a tabulek. Budete moci přidávat ovladače do svého storyboardu, což aplikaci řekne, jak má obsah uživatelům zobrazovat.
  • Vyberte si soubor „Main.storyboard“ z navigačního menu. Zobrazí se vám černé plátno v okně Interface Builder.
  • Najděte si Object Library. Je ve spodním pravém rohu a vyberete ji pomocí malé kostičky. Nahraje se vám seznam objektů, které můžete na plátno přidat.
  • Klikněte a přetáhněte objekt View Controller na plátno a zobrazí se vám vaše první obrazovka.
  • První „Scene“ je kompletní. Když se aplikaci spustí, ovladače zobrazení nahrají vaši první obrazovku.
 5. 5
  Přidejte na první obrazovku objekty rozhraní. Až budete mít nastavené ovladače zobrazení, můžete na první obrazovku začít nahrávat objekty, které budete chtít, například označení, textová pole a tlačítka. Tyto objekty najdete v Objects Library, ve které jste našli objekt View Controller.
  • Klikněte a přetáhněte objekty na obrazovku.
  • Většinu objektů můžete zvětšit nebo zmenšit a pomocí rámečků u jejich okrajů. U změn velikosti se vám zobrazí pokyny, díky kterým budete mít jistotu, že je vše správně umístěno.
 6. 6
  Upravte si objekty, které jste přidali. Můžete si upravit vlastnosti každého projektu a vytvořit si tak vlastní a intuitivní interface. Můžete například přidat k textovému poli text, kterým uživatelům pomůžete zadat jejich text do správného pole.
  • Vyberte si objekt, který chcete upravit a klikněte na Attribute Inspector na pravé straně. Tlačítko vypadá jako štít.
  • Upravte si objekt podle sebe. Můžete změnit font, jeho velikost, barvu, umístění, pozadí, textové pole, hranice atd.
  • Možnosti úpravy se u různých objektů liší.
 7. 7
  Přidejte další obrazovky. Brzy budete pravděpodobně muset začít přidávat další obrazovky. Pokud například vytváříte aplikaci pro seznamy úkolů, budete potřebovat minimálně dvě obrazovky: jednu pro zadávání úkolů a jednu pro zobrazení celého seznamu.
  • Více obrazovek přidáte tak, že přetáhnete objekty ovladačů zobrazení na prázdné části plátna. Pokud žádné volné místo nemáte, roztáhněte si plátno pomocí tlačítka „zoom out“, dokud nějaké nenajdete. Musíte objekty vkládat na prázdné místo a ne na již existující obrazovky.
  • Například pokud vytváříte aplikaci pro seznam úkolů, budete chtít, aby se uživateli jako první po spuštění aplikace zobrazil jeho kompletní seznam.
 8. 8
  Použijte Navigation Controller, což je specializovaný ovladač zobrazení. Tento ovladač přidá navigační panel do horní části aplikace, aby mohl uživatel přepínat mezi jednotlivými obrazovkami. [2]
  • Navigační ovladač byste měli přidat do prvního zobrazení, aby mohl ovládat všechny další obrazovky.
  • Vyberte si v osnově projektu první zobrazení.
  • Klikněte na Editor → Embed In → Navigation Controller.
  • Měli byste vidět šedý navigační panel na horní straně obrazovky.
 9. 9
  Přidejte navigačnímu panelu funkce. Po přidání navigačního panelu můžete začít přidávat funkce. Díky tomu budou moci uživatelé přepínat mezi obrazovkami.
  • Pojmenujte si navigační panel. Klikněte pod ovladačem zobrazení na Navigation Item, otevřete si Attribute Inspector a napište název obrazovky do pole Title.
  • Přidejte navigační tlačítko. Otevřete si Objects Library a najděte si Bar Button Item. Klikněte a přetáhněte ho na navigační panel. Tlačítka, která posunou obrazovku dopředu jsou na pravé straně a tlačítka pro posun zpět jsou na levé straně.
  • Přidejte tlačítku vlastnosti. Tlačítka si můžete nastavit tak, aby se hodily k funkcím vaší aplikace. Pokud vytváříte aplikaci se seznamem úkolů, přidejte si tlačítko „Přidat“, aby bylo možné zadávat nové úkoly. Vyberte si tlačítko a otevřete si Attribute Inspector. Najděte si Identifier Menu a vyberte „Add“.
 10. 10
  Spojte si nové tlačítko s existující obrazovkou. Pokud chcete, aby vaše tlačítko fungovalo, budete ho muset spojit s nějakou obrazovkou. U našeho příkladu je to jednoduché – tlačítko je umístěno u celkového seznamu a musí být spojeno s obrazovkou pro zadávání úkolů. Podržte ^ Control a přetáhněte tlačítko na druhou obrazovku. [3]
  • Když uvolníte myš, objeví se vám menu Action Segue. Vyberte si Push, abyste mohli přejíždět mezi obrazovkami běžným způsobe. Můžete si také vybrat Modal, což znamená, že se nová obrazovka objeví jako samostatná akce.
  • Když vyberete Push, přidá se vám k druhé obrazovce automaticky navigační panel s tlačítkem Back. Když vyberete Modal, budete muset navigační panel přidat ručně a také přidat tlačítka Cancel a Done (u jiných aplikací to mohou být jiná tlačítka).
  • Cancel a Done tlačítka můžete vytvořit stejně, jako tlačítko Add. Vyberte si z Identifier Menu v Attribute Inspector tlačítka Cancel a Done a přidejte si je k obrazovce.
 11. 11
  Přidejte si funkce nakládání s údaji. Do této chvíle jste byli schopni vytvářet základní interface bez použití kódování. Pokud chcete v aplikaci mít složitější funkce, jako je například ukládání dat, budete se muset pustit do kódování. V tomto článku informace o kódování nenajdete, ale na internetu bez problému naleznete spoustu návodů k práci s Objective-C. [4]
  • Můžete použít svůj navigační prototyp interface k tomu, abyste si našli vývojáře. Když budete mít funkční interface, snáze tak vývojáři vysvětlíte, co přesně potřebujete v aplikaci zakódovat.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 5:

Testování aplikace

 1. 1
  Spusťte si iOS Similator. Xcode obsahuje vestavěný iOS simulátor, který vám umožní otestovat si svoji aplikaci na různých zařízeních iOS. Vyberte si z menu Simulator and Debug a potom si vyberte zařízení, na kterém chcete aplikaci otestovat.
 2. 2
  Build the app. Klikněte na tlačítko Build the app, které vypadá jako klasické tlačítko Play a spusťte si aplikaci. Bude několik minut trvat, než se vám aplikace nahraje. Až bude proces kompletní, iOS Simulator se otevře a vy si budete moci začít aplikaci testovat.
 3. 3
  Otestujte si aplikaci na svém vlastním iPhone. Než začnete aplikaci distribuovat pro beta-testování, můžete si ji otestovat na svém vlastním zařízení. Nejprve si zapojte zařízení do počítače pomocí USB. Pokud se otevře iTunes, zavřete ji. Vyberte si z menu možnost Device and Debug a klikněte na tlačítko Build. Po několika vteřinách by se vám aplikace měla spustit na vašem zařízení. Než ji zavřete, vyzkoušejte si, jak funguje.
 4. 4
  Vyřešte problémy. Když vám aplikace bude padat, budete muset přijít na to, proč se to děje. Existuje nespočet důvodů, proč aplikace padají. Otevřete si konzoli Debug a přečtěte si zprávy. Většinou jsou tyto zprávy zašifrované. Pokud chybě nerozumíte, zkuste použít Google. Pravděpodobně najdete odkazy na fóra, kde vývojáři řeší stejné problémy.
  • Odstraňování problémů může trvat hodně času. Když vytrváte a nevzdáte to, za nějakou dobu v tom budete zběhlí. Budete schopni chyby rozpoznat na první pohled a když budete dobří, dokonce je budete očekávat. Jednou z běžných chyb je vypuštění objektu z paměti více než jedenkrát. Další chybou je zapomenout spojit paměť a inicializovat objekt ještě před tím, než ho do paměti přidáte. S každou další aplikací budete dělat méně a méně chyb.
 5. 5
  Zkontrolujte využití paměti. iPhone má omezené množství paměti. Pokaždé, když paměti přidělíte nějaký objekt, ho budete muset později zase uvolnit. Bude se vám hodit hlavně nástroj iPhone SDK pro analýzu a zobrazování využití paměti.
  • Vyberte si Devices and Debug jako předtím a klikněte na Run → Run with Performance Tool → Leaks. Tím se aplikace spustí na vašem zařízení. Zkuste aplikaci používat jako normálně. Bude vám každou chvíli zamrzat, protože si nástroj Instruments bude zaznamenávat využití paměti. Všechny leaky se zobrazí na liště Leaks. Zdroje se zobrazí na spodní straně obrazovky.
  • Dvojité kliknutí na leaky vám ukáže chybný kód, nebo historii leaků. Někdy zobrazení leaku není stejné, jako jeho původ.
  • Když si nebudete vědět rady, zkuste to postupem eliminace. Pečlivě si projděte části svého kódování a spusťte aplikaci. Někdy budete schopni alespoň určit obecnou oblast vzniku leaku. Když budete vědět, kde leak vzniknul, budete ho moci upravit, nebo přepsat. Nezapomeňte často používat Google – najdete v něm odkazy na dokumenty, které vám pomohou vaše problémy vyřešit.
 6. 6
  Distribuujte svoji aplikaci k beta-testování. Je sice dobré testovat aplikaci v simulovaném prostředí, abyste měli jistotu, že vše funguje jak má, ale beta-testování u jiných lidí nesmíte vynechat. Nejprve se zbavte těch největších problémů. Budete si muset vytvořit certifikát Ad-Hov v iOS Dev Center a potom budete moci svoji aplikaci poslat k beta-testování.
  • Externí testovači vám poskytnou zpětnou vazbu, která vám hodně pomůže. Hodí se to hlavně pro velmi složité aplikace.
  • Pro autorizaci testování budete potřebovat UDID number každého zařízení.
  • Vyberte si z menu Devices a klikněte na tlačítko Build. Ve vyhledávání si najděte složku svého projektu a v ní hledejte složku Ad-Hoc-iphoneoes. V ní najdete aplikaci. Zkopírujte si certifikát AdHoc.mobileprovision do stejné složky, vyberte si aplikaci a certifikát a zazipujte je do archivu. Tento archiv potom budete posílat testovačům. Ke každému certifikátu budete potřebovat speciální archiv. [5]
  Reklama
Část 5
Část 5 ze 5:

Spuštění projektu

 1. 1
  Vytvořte si Distribution Build. Vyberte si z menu Device and Release. Stiskněte tlačítko Build. Ve Finderu si najděte složku svého projektu a v ní najděte složku Release-iphoneos. Vní najdete aplikaci. Zazipujte ji do archivu.
 2. 2
  Otevřete si panel iTunes Connect. Můžete ho otevřít i z iOS Dev Center. Pokud máte nějaké rozpracované procesy, zobrazí se vám na horní straně obrazovky. Ujistěte se, že máte správně zadané číslo účtu a informace k daním.
 3. 3
  Zadejte informace o aplikaci. Klikněte na Manage Your Applications a vyberte si Add New Application. Vyplňte název, číslo SKU a rozklikněte si bundle ID. Vyberte si z menu svůj bundle.
  • Vyplňte popis aplikace, klíčová slova, webovou stránku, kategorii, kontakt, copyright atd.
  • Vyplňte formulář Rights and Pricing.
  • Připravte si grafiku. Budete potřebovat vektorovou ikonu velikosti 512x512 a také screenshoty své aplikace. Screenshoty si můžete udělat v simulátoru pomocí tlačítek ⌘ Command+⇧ Shift+4. Musejí být ve velikosti 320x480. Screenshoty jsou pro marketing aplikace velmi důležité, takže si dejte záležet na tom, aby ukazovaly ty nejdůležitější části aplikace.
 4. 4
  Nahrajte svoji aplikaci. Klikěnte na Ready to Upload Binary a otevře se vám obrazovka, která vám umožní stáhnout si nástroj Application Uploader. Stáhněte si ho.
  • Nainstalujte si Application Uploader a spusťte ho. Při prvním použití budete muset zadat uživatelské jméno a heslo.
  • Application Uploader zkontroluje váš účet na iTunes Connect a najde si aplikace, které jsou připraveny k nahrání. Zobrazí se vám ve vysouvacím menu. Vyberte si aplikaci, kterou chcete nahrát (její distribuční archiv) a nahrajte ji. Uploader si zkontroluje data v bundlu a když najde něco, co nefunguje, ukáže vám chybu. Když bude vše v porádku, aplikace se úspěšně nahraje.
 5. 5
  Počkejte si na schválení. Nyní musíte čekat na schválení aplikace. Během několika dnů či týdnů vám přijde email, že vaše aplikace byla poslána ke schválení. Potom už to jde velmi rychle. Když aplikace neprojde baráží základních testů, přijde vám email s odmítnutím a udáním důvodů a Apple vám nabídne návrhy na úpravu. Pokud vaše aplikace projde inspekcí, Apple vám pošle email s informací, že je připravena k prodeji. Potom se vaše aplikace objeví v App Storu.
 6. 6
  Podporujte prodej své aplikace. Až bude vaše aplikace připravena k prodeji, měli byste jí začít dělat reklamu. Použijte sociální sítě, napište tiskovou zprávu, natočte video na YouTube a snažte se zajistit, aby se o vaší aplikaci dozvědělo co nejvíce lidí.
  • Můžete rozesílat aplikaci zdarma testovačům a recenzentům, kteří o ní potom budou psát na webu nebo v časopisech. Když se vám podaří ji dostat ke slavným recenzentům, projeví se to na vašich prodejích.
 7. 7
  Sledujte své prodeje. Stáhněte si do telefonu aplikaci iTunes Connect Mobile. Každý den si kontrolujte své prodeje. Apple vám bude pravidelně zasílat emaily s informacemi o vašich prodejích a výdělcích. Můžete si tyto záznamy stahovat a ukládat.
  Reklama

Tipy

 • Snažte se vymyslet něco originálního a nekopírujte aplikace, které už existují. Udělejte si průzkum trhu a zjistěte si, jaké aplikace jsou již k dispozici. Pokud máte lepší nápad, pusťte se do toho!
 • Snažte se svoji aplikaci stále vylepšovat.
 • Otestujte svoji aplikaci na co nejvíce různých zařízeních. Nejlepší bude otestovat ji na různých verzích systému iOS.
 • Pokud se rádi učíte z knih, kupte si na Amazon.com nějaké knihy o tom, jak vytvářet aplikace pro iPhone.
Reklama

Varování

 • Když uspějete a budete mít aplikaci k prodeji v App Storu, nenechejte se rozčílit lidmi, kteří vám budou psát negativní recenze. Někteří lidé to dělají jen z nudy.
 • Vývoj aplikací je návykový – možná s tím nebudete moci přestat!
 • Nikdo vám nezaručí, že se vaše aplikace bude prodávat a že si vyděláte hodně peněz.
 • iPhone SDK se neustále mění a zařízení se vyvíjejí. Pokud se během vývoje objeví upgrade SDK, zjistěte si, co je na něm nového. Pokud Apple nespecifikuje, že všechny nové aplikace musí být uzpůsobeny nové verzi SDK, nebude nutné aplikaci upravovat. Když to uděláte, některé z metod, které jste použili, možná budou už zastaralé.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 39 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 11 214 krát
Kategorie: IPhone
Stránka byla zobrazena 11 214 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama