Jak vytvořit dávkový soubor

V tomto článku:Napsání dávkového souboruReference

Dávkový soubor (slangově se takovému souboru říká "baťák", protože má koncovku *.bat) obsahuje sérii DOSovských příkazů a pomáhá při automatizaci často prováděných činností. Abyste nemuseli donekonečna opakovat stejné příkazy, můžete je všechny najednou spustit pomocí dávkového souboru. Napsat dávkový soubor je jednodušší, než se zdá. Nesmíte však zapomenout na to napsat všechny příkazy ve správném pořadí. Dobře napsaný dávkový soubor vám ušetří spoustu času, zejména tehdy, pokud se vaše každodenní úkony na počítači opakují.

Napsání dávkového souboru

Pozor: V Linuxu se místo dávkových souborů používají shellové skripty. Na internetu najdete spoustu článků, ve kterých se toto téma probírá.

 1. 1
  Spusťte Poznámkový blok. Poznámkový blok vám umožní vytvořit kód jako textový soubor, který lze následně uložit jako dávkový soubor. Poznámkový blok spustíte takto: Start → Všechny programy → Příslušenství → Poznámkový blok. Druhou možností je zmáčknout klávesovou zkratku Win+R, otevře se okénko Spustit a do něj napíšete notepad.
 2. 2
  Naučte se pár základních dávkových příkazů. Dávkový soubor spustí sérii DOSovských příkazů, takže příkazy, které můžete použít, jsou podobné těm z DOSu. Ty nejdůležitější jsou například:
  • ECHO - zobrazí text na obrazovce
  • @ECHO OFF - skryje text (který se jinak normálně zobrazuje) na obrazovce
  • START - otevře soubor pomocí výchozí aplikace
  • REM - vloží do programu řádek s komentářem
  • MKDIR/RMDIR - vytvoří nebo odstraní adresář
  • DEL - smaže soubor nebo soubory
  • COPY - zkopíruje soubor nebo soubory
  • XCOPY - umožní zkopírovat soubory s rozšířenými možnostmi
  • FOR/IN/DO - tímto příkazem lze specifikovat konkrétní soubory.
  • TITLE - upravíte název okna. [1]
 3. 3
  Napište program pro vytvoření adresáře. Vytvářet dávkový soubor se nejlépe naučíte tak, že se nejprve zaměříte na ty nejzákladnější úkoly. Můžete například napsat dávkový soubor pro rychlé vytvoření několika adresářů:[2]
  MKDIR c:\example1
  MKDIR c:\example2
  
 4. 4
  Uložte soubor. Jakmile máte kód napsaný, můžete soubor uložit jako dávkový. Klikněte na Soubor → Uložit jako.
 5. 5
  Napište kód pro základní zálohovací program. Dávkové soubory jsou super vychytávka pro spouštění více příkazů, zejména pokud je nakonfigurujete tak, aby byly schopny se spouštět vícekrát. Pomocí příkazu XCOPY můžete vytvořit dávkový soubor (baťák), který umí kopírovat soubory z vybraných složek do složek určených jako zálohy, přičemž přepíše pouze ty soubory, které byly od poslední zálohy nějak upraveny:
  @ECHO OFF 
  XCOPY c:\original c:\zaloha /m /e /y
  
  • Tímto příkazem zkopírujete soubory ze složky "original" do složky "zaloha". Názvy složek můžete měnit podle libosti podle toho, odkud kam kopírovat. /m definuje vlastnost, že se zkopírují pouze aktualizované soubory, /e definuje vlastnost, že dojde ke zkopírování všech podadresářů z daného adresáře a /y zajistí, že při každé snaze o přepsání nějakého souboru se objeví okénko, kterým přepsání souboru potvrdíte.
 6. 6
  Uložte soubor. Jakmile máte kód napsaný, uložte soubor jako dávkový. Klikněte na Soubor → Uložit jako.
  • Klikněte na rozbalovací menu "Uložit jako typ".
  • Vyberte "Všechny soubory".
  • Zadejte název programu a příponu .bat nebo .cmd.
 7. 7
  Napište pokročilejší zálohovací program. Kopírovat soubory z jedné složky do druhé je super, ale co kdybyste chtěli tyto soubory rovnou zároveň i třídit? K tomu právě slouží příkazy FOR/IN/DO. Tímto příkazem poručíte souboru, kam se má uložit v závislosti na své příponě:
  @ECHO OFF 
  cd c:\zdroj
  REM Tady je umístění souborů, které chcete třídit
  FOR %%f IN (*.doc *.txt) DO XCOPY c:\zdroj\"%%f" c:\text /m /y
  REM Takhle přesunete jakékoliv soubory s příponou .doc nebo 
  REM .txt z adresáře c:\zdroj do adresáře c:\text
  REM %%f je proměnná
  FOR %%f IN (*.jpg *.png *.bmp) DO XCOPY C:\zdroj\"%%f" c:\obrazky /m /y
  REM Tímto příkazem přesunete jakékoliv soubory s příponou .jpg, .png, 
  REM nebo .bmp ze složky c:\zdroj do složky c:\obrazky
  
 8. 8
  Uložte soubor. Až budete mít kód napsaný, soubor uložte jako dávkový. Klikněte na Soubor → Uložit jako.
  • Klikněte na rozbalovací menu "Uložit jako typ".
  • Zvolte "Všechny soubory".
  • Zadejte název programu a nezapomeňte na příponu .bat nebo .cmd.

Tipy

 • Pokud chcete otevřít adresář, jehož název obsahuje mezeru, musíte použít uvozovky (např. start "C:\Documents and Settings\").
 • Dávkové soubory mohou mít počínaje Windows 2000 i příponu .cmd. Jediný rozdíl je v tom, že .cmd používají 32-bitové instrukce, zatímco .bat soubory pouze 16-bitové.
 • K editaci dávkových souborů můžete použít i editory třetích stran, například UltraEdit. Pokud ale píšete pouze jednoduché baťáky, ve většině případech jsou tyto editory jen ztrátou času.

Varování

 • Dávkové soubory mohou být i velmi nebezpečné, v závislosti na tom, jaké příkazy použijete. Musíte přesně vědět, co děláte, znát dobře všechny příkazy, abyste si třeba omylem nesmazali úplně všechny soubory v počítači.

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 84 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

V jiných jazycích:

English: Write a Batch File, Español: crear un archivo por lotes, Português: Escrever um Arquivo em Lote, Italiano: Creare un File Batch, Français: écrire un fichier batch, Deutsch: Eine Batch Datei schreiben, Русский: написать батник, Nederlands: Een batchbestand maken, Bahasa Indonesia: Menulis Berkas Batch, 中文: 编写批处理文件, हिन्दी: बैच फाइल (Batch File) लिखें, العربية: كتابة ملفات Batch, 한국어: 배치파일 만드는 법, ไทย: เขียน Batch File, Tiếng Việt: Viết tập tin batch, 日本語: バッチファイルの作成

Stránka byla zobrazena 9 763 krát.
Byl tento článek přesný?