Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Grafy, někdy také nazývané diagramy, jsou neuvěřitelně užitečným nástrojem. Díky Excelu je snadno a rychle přidáte do svých tabulek, kde vám dají vizuální reprezentaci dat, nebo třeba podpoří váš příběh. Přestože mohou grafy vypadat děsivě, jejich tvorba je v Excelu ve skutečnosti neskutečně snadná. Popravdě, Excel vytváří grafy tak dobře, že jsou považovány za jednu z jeho základních funkcí. Pokud ho tedy chcete využívat na maximum, je důležité naučit se s grafy pracovat.

Na umělecké grafy a tabulky se podívejte do "Microsoft Excel Imagery - kategorie", kde si můžete prohlédnout umělecky zpracované tabulky a grafy.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Tvorba grafu

 1. 1
  Zadejte do sešitu Excelu data ve formě tabulky. Pro co nejlepší výsledek by tabulka měla mít záhlaví sloupců a popisky řádků, a mezi nimi pak samotná data.
  • V Excelu jsou jako "sloupce" označovány vertikální struktury. Při pohledu na obrázky výše uvidíte sloupce označené písmeny a vedoucí shora dolů: "A," "B," "C" atd.
  • "Řádky" jsou naopak horizontální struktury. Jsou označeny čísly a vedou zleva doprava: "1," "2," "3" atd.
 2. 2
  Kurzorem označte buňky obsahující informace, které chcete zobrazit v grafu. Pokud chcete do grafu zahrnout i popisky řádků a sloupců, nezapomeňte je také vybrat.
 3. 3
  Po vybrání textu klikněte na Vložit → Graf. V některých verzích Excelu také můžete zkusit přejít na záložku Grafy, a tam vybrat konkrétní typ grafu, který chcete použít. Tím vytvoříte na “grafovém listu” graf. Grafový list je v podstatě list uvnitř sešitu, který slouží pouze k zobrazení grafu.
  • Uživatelé Windows mohou vytvořit graf zkratkou tak, že stisknou na klávesnici tlačítko F11.
 4. 4
  Upravte si graf dle svých potřeb. Zvolte si správný typ grafu v závislosti na informacích, které máte a chcete reprezentovat – nespokojte se s prvním, který dostanete. Různé verze Excelu umožňují měnit typ grafu mnoha způsoby:
  • Změňte graf z panelu Grafy, který se objeví po vytvoření grafu. Klikněte na šipku vedle tlačítka Typ grafu, a poté klikněte na libovolný druh grafu.
  • Upravujte typ grafu na záložce Rozložení grafu v pásu Ribbon. V některých verzích Excelu nenajdete panel "Nástroje grafu", namísto něj však najdete stejné základní informace v celé tabulce věnované pouze grafům.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Úpravy

 1. 1
  Vyberte si ze šesti základních typů grafů (a dalších mnoha podtypů). Excel vás svou nabídkou grafů a diagramů přivede až do rozpaků. Sice je to na první pohled skvělá zpráva, často vás však paralyzuje otázka Který typ grafu bych měl použít? Zde je soupis základních druhů grafů a diagramů, které můžete v Excelu využít:[1]
  • Sloupcový graf. Tyto grafy porovnávají hodnoty napříč kategoriemi. Skvěle se hodí například k porovnávání prodejů a výdajů v různých obdobích.
  • Pruhový graf. Tyto grafy porovnávají různé hodnoty. Podobají se sloupcovým grafům, jen jsou jejich "sloupce" otočené o 90° a vedou do strany, nikoliv nahoru a dolů.
  • Spojnicový graf. Tyto grafy zobrazují vývoj v čase. Hodí se třeba ke sledování světové produkce oceli od roku 1930 po současnost.
  • Výsečový graf. Tyto grafy ukazují podíl každé hodnoty z celku. Například mohou zobrazovat procentuální podíly různých etnik v populaci.
  • Plošný graf. Tyto grafy zobrazují rozdíly mezi sadami dat v čase. Můžete je například použít k poukázání na provázanost příjmů a zisků v průběhu roku.
  • Bodový graf. Tyto grafy porovnávají dvojice hodnot. Lze pomocí nich například zobrazit korelaci výšky a hmotnosti člověka.
 2. 2
  Dejte grafu název. Klikněte na tlačítko "Název grafu" na panelu Ribbon, a poté vyberte, zda chcete titulek umístit přes graf, nebo kousek nad něj. Pojmenujte graf smysluplně, avšak stručně. "HDP Kuby, 1901-1945" je dobrý název, zatímco "Stav ekonomiky (HDP) na Kube v letech 1901 až 1945" bude asi trochu moc dlouhý.
 3. 3
  Dejte si záležet na názvech os. Co reprezentuje osa x a co osa y? Pokud si osy neoznačíte, je to, jako byste psali román bez kapitol, nebo návod bez obrázků. Tak či tak bude velmi těžké váš graf pochopit.
 4. 4
  Věnujte pozornost legendě grafu. Legenda je jakými lepidlem, které drží graf pohromadě. Bez legendy nejspíše nepochopíte význam grafu, protože nebudete vědět, co zobrazuje.
  • Při vytváření grafu Excel vytváří legendu automaticky, pokud mu to nezakážete. Budou jí nadpisy sloupců a řádků, které jste označili na začátku tvorby grafu.
  • Změna nadpisu v buňce sloupce či řádku se automaticky projeví v legendě.
 5. 5
  Naučte se změnit graf pomocí změny vykreslování. Možná jste omylem zadali data špatně do buňek a teď máte prohozené řádky a sloupce. Namísto toho, abyste všechny informace zadávali znovu, jednoduše najděte podoblast "Data" na záložce Grafy (nebo v panelu Ribbon) a stiskněte tlačítko "Přepnout řádek či sloupec".
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Triky v Excelu

 1. 1
  Přidejte si do grafu v Excelu druhou osu Y. Co když máte více vstupních dat a chcete v jednom grafu zobrazit několik trendů? Použijte dvě osy Y!
 2. 2
  Vytvořte si graf z kontingenční tabulky. Jakmile poprvé použijete kontingenční tabulku, váš život se navždy změní. Neustále si budete hledat důvody, proč je používat kdekoliv.
 3. 3
  Vykreslete si graf bodu zvratu. Graf bodu zvratu vám pomůže rozlišit potenciální zisky a cenové strategie. Skvěle se hodí pro obchodníky či obchodnice, které chtějí zůstat v budoucnosti na špici.
 4. 4
  Naučte se vykreslit histogram. Histogram graficky znázorňuje rozložení dat a často jej využívají statistici.
 5. 5
  Proveďte analýzu trendů. Je to velmi snadné, stačí vykreslit graf a poté využít spojnice trendu, která vám umožní zjistit, jak bude graf vypadat v budoucnu.
  Reklama

Tipy

 • Pro přidání dalších detailů do pruhového grafu klikněte ve Standardním panelu nástrojů na Průvodce grafem. Do toho pak vyplňte všechny potřebné informace.
 • Od verze Excel 2013 Microsoft přidal nové funkce, jako je například nástroj Doporučené grafy, který vám automaticky nabídne typ grafu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Data s popisky a čísly
 • Počítač s programem Microsoft Excel

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 10 682 krát
Kategorie: Kancelář
Stránka byla zobrazena 10 682 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama