Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Stavba herního počítače není jen otázkou stylu, ale také vám může zajistit výhodu ve hře a dopomoci na cestě k vítězstvím! Možná vás zajímá, které součásti počítače mají na herní výkon skutečně největší vliv. Přečtěte si následující článek a získáte užitečné informace, které vám pomohou při stavbě herního počítače bez ohledu na váš rozpočet.

Postup

 1. 1
  Rozhodněte se, který procesor (CPU) chcete ve vašem počítači použít. V současnosti vévodí trhu dvě společnosti: Intel a AMD. Je tedy vhodné vyhledat si jejich testy a porovnat výsledky s aktuálními cenami.
  • Aktuálně je díky poměru ceny a výkonu nejlepší volbou Intel i5. Model i7 je rychlejší, za mnohem vyšší cenu však dostanete jen minimální přínos výkonu. [1]
  • Vhodným základním modelem je AMD Athlon II X4 640, dobrou volbou ve střední třídě je pak Intel Core i3-3220.[2]
 2. 2
  Vyberte si základní desku, která procesor podporuje. Při jejím výběru si poznamenejte patici procesoru (např.: LGA 775), typ paměťových modulů (např.: 240-pin) a frekvenci RAM (např.: 1066 MHz). Některé základní desky nabízí i funkce jako HDMI a Firewire, takže pokud po nich toužíte, hledejte desky takto vybavené.
  • Dávejte si pozor na frekvenci RAM. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že silnější a rychlejší počítačová komponenta musí být vždy lepší, v tomto případě to vždy neplatí. Výhody vyšších frekvencí RAM jsou rozporuplné, zatímco poruchovost je u těchto modulů vysoká. Před koupí proto tyto fakty zvažte. [3]
  • Počet pinů paměťových modulů jste si měli poznamenat jen kvůli jejich připojení k základní desce. Více pinů neznamená lepší výkon. To samé lze říci i o patici procesoru: různé typy patic nemusí nutně naznačovat výkonnost.
 3. 3
  Pořiďte si tolik RAM, aby pokryla vaše potřeby. Více RAM, neboli počítačové paměti, vám zaručí plynulejší chod a kratší načítání. Vyberte si paměť od známého výrobce, která se vám vejde do rozpočtu. Výrobců RAM je totiž mnoho, jen několik z nich však vyrábí opravdu kvalitní paměti.
  • Vybírejte nejvyšší frekvenci (udanou v MHz) a nejnižší časování, jaké lze (označeno jako #-#-#-#) – výkonnost paměti hodně závisí právě na těchto parametrech.
  • Pořiďte si dostatek paměti pro spouštění všech aplikací. Pochopte, že když je u vašich her napsáno, že stačí 2 GB, znamená to ve skutečnosti, že tato paměť stačí stěží na spuštění hry. Pokud chcete, aby vám hry fungovaly plynule, měli byste tyto požadavky na paměť výrazně přesahovat.
  • 32bitová CPU umí pracovat maximálně s 3 GB RAM; 64bitová CPU podporují mnohem více.
  • Paměti DDR2 běží dvoukanálově (Dual Channel), takže vždy kupujte paměti v párech: 2 x 512 MB je lepší než 1 x 1 GB. Zapamatujte si značení pinů: 184pinové paměti jsou DDR(1), 240pinové jsou DDR2. Zkuste si vyhledat, co přesně podporuje vámi vybraná základní deska.
 4. 4
  Vyberte si grafickou kartu. Jde o jedno z nejdůležitějších a zároveň nejobtížnějších rozhodnutí, jelikož na trhu najdete obrovskou spoustu různých grafických karet. Proto jsou nejlepším vodítkem při výběru recenze karet, které se vám vejdou do rozpočtu. Aktuální jsou na trhu dva vedoucí výrobci grafických karet: ATI a NVIDIA, na výrobu jejich karet však mají licenci i další společnosti, jako jsou Sapphire či eVGA. Pro porovnání výkonnosti grafických karet využijte webových stránek s recenzemi, jako je Tom's Hardware.
  • V současnosti je dobrou grafickou kartou základní třídy Radeon HD 6670 DDR3. Ve střední třídě je dobrou volbou GeForce GTX 650 Ti Boost 2 GB, z nejvýkonnějších karet pak sáhněte po GeForce GTX 780.[4]
  • Ohledně hráči doporučovaných grafických karet NVIDIA panovaly určité zmatky. Vyšší číslo v označení karty neznamená, že jde o lepší model. GeForce 7950 by byla mnohem výkonnější než GeForce 8500. První číslo totiž označuje sérii karty, zatímco druhé (a někdy i třetí) udává výkonnostní třídu.
  • Pokud chcete hrát opravdu naplno a vybrali jste si základní desku podporující toto řešení, pořiďte si dvě identické grafické karty od stejného výrobce a provozujte je ve SLI (Nvidia), nebo Crossfire (ATI) módu. Pokud však už teď nemáte špičkovou grafickou kartu, není to dobrý nápad – vždy je totiž levnější a efektivnější pořídit si jednu z výkonnějších karet.
 5. 5
  Vyberte si diskové úložiště. Hry, hudba a videa potřebují spoustu místa, kam uložíte objemné soubory, které se s těmito multimédii pojí. Projděte si recenze pevných disků a vyberte si ten nejlepší v dané cenové hladině. Podívejte se na jeho specifikace a zkontrolujte, že se točí přinejmenším rychlostí 7200 RPM, jelikož vyšší hodnota tohoto parametru vám může zajistit vyšší výkon.
  • Rychlejší pevný disk ovlivní pouze načítání her, a to ještě ne nějak výrazně. Zaměřte se proto v první řadě na to, abyste si zajistili dostatek úložné kapacity, a nevybírejte disk podle rychlosti.
  • Nejlepším řešením jsou dnes SATA karty, jelikož jejich tenké kabely umožní lepší proudění vzduchu. Zajistí také vyšší rychlost přenosu než tradiční PATA kabely.
 6. 6
  Vyberte si napájecí zdroj. Zaměřte se na jeho výkon. Napájecí zdroje se vyrábí buďto s 20pinovým, nebo s 24pinovým konektorem. Najděte si tedy zdroj se stejným počtem pinů, jako máte na základní desce, aby je bylo možné propojit. Také si ověřte, že zdroj splňuje výkonnostní požadavky všech komponent, hlavně grafické karty.
  • Je důležité, abyste pamatovali na to, že většina napájecích zdrojů dodávaných s počítačovými skříněmi nemá valnou kvalitu. Zvažte proto jejich brzké nahrazení výkonnějším a efektivnějším zdrojem.
  • 350 Wattů představuje minimum výkonu, který by měl zdroj pro moderní počítač dodávat. Výkonnější komponenty, třeba vysoce výkonné grafické karty, mohou vyžadovat i 500 a více Wattů.
 7. 7
  Pořiďte si počítačovou skříň. Nikdy neopomíjejte důležitost skříně. Vždyť právě v ní jsou uloženy všechny ty drahé součásti, které váš počítač pohánějí. Zaměřte se především na její chlazení.
  • Některé skříně používají 80mm větráky, některé pak 120mm větráky, jiné jsou uzpůsobeny pro použití obojího. Obecně platí, že větší větráky produkují méně hluku a vhání do skříně více vzduchu. Výkonnější komponenty pak vyžadují účinnější chlazení, proto buďte při výběru skříně rozvážní.
  • Pokud je to možné, měli byste ve skříni udržovat stejnoměrný tlak. Obvykle se používají zadní větráky pro odvod vzduchu ze skříně, zatímco přední jej do skříně vhánějí. A obdobně: horní větráky vzduch vyfukují, spodní nasávají.
  • Standardem je skříň velikosti mid-tower, pokud však máte řadu periferií (CD-ROM mechaniky, pevné disky), může být nutností pořídit skříň typu full-tower.
 8. 8
  Zvolte si operační systém. Nyní potřebujete operační systém, který všechny ty pořízené komponenty dokáže donutit spolupracovat. Po jeho instalaci si na internetu vyhledejte aktualizace ovladačů.
  • Windows je pro hraní zřejmě nejlepším operačním systémem. Možná budete chtít sáhnout po Windows 7 či 8, jelikož by některé starší hry mohly mít v novém systému potíže s kompatibilitou. Tento problém nicméně nehrozí u žádné hry vydané během roku 2013 a později.
  Reklama

Metoda 1
Metoda 1 ze 1:
Kompletace a používání počítače

 1. 1
  Ujistěte se, že jste všechny komponenty správně zapojili do skříně. Zapojování komponent je složitější, než se na první pohled zdá. Proto si dejte pozor, abyste vše provedli správně, jinak vám počítač nebude fungovat.
 2. 2
  Propojte svůj počítač s HD televizí. Kvalitní herní PC obvykle nabídne vyšší výkon než herní konzole. Pokud chcete z obojího využít to nejlepší, připojte si PC k HD televizi a užijte si luxus velké obrazovky spolu s masivním výkonem počítače.
 3. 3
  Pokud preferujete herní ovladače z konzolí, připojte si je k PC. Naučit se ovládat hry na PC může být pro ty z vás, kdo jsou zvyklí na konzole, občas složité. K počítači si však můžete jednoduše připojit konzolový ovladač a hrát hry tak, jak jste zvyklí.
 4. 4
  Naučte se, jak zkombinovat hraní her a vztah s přítelkyní. Se svým úžasným novým počítačem se možná budete od her těžko odtrhávat. To si však může vybrat daň na vašem vztahu. Naučte se mezi těmito dvěma věcmi v životě udržovat rovnováhu.
  Reklama

Tipy

 • Než se dotknete jakéhokoliv hardwaru, je vhodné dotknout se kovové počítačové skříně, nebo čehokoliv jiného, o co se vybije elektřina. Zabráníte tak poškození počítače napětím. Můžete si také pořídit antistatický náramek.
 • Nákup každé části počítače zvlášť může vyjít levněji než nákup počítače vyrobeného společnostmi jako je Dell, Gateway a podobně. Čím výkonnější počítač je, tím lépe se z hlediska nákladů vyplatí jeho stavba.
 • Při práci ve skříni počítače buďte opatrní. Dražší skříně mohou být mít ohleduplně zaoblené hrany, v levnějších skříních jsou však plechy ostré jako břitva.
 • Pokud si kdykoliv nebudete jistí, jakou součást pořídit, přečtěte si recenze!
 • Vždy si ověřte všechny podrobnosti před tím, než něco koupíte.
 • Sledujte záruky na komponenty. Některé společnosti, například eVGA a OCZ, nabízejí doživotní záruku. Jiné firmy pak občas nabízejí pouze zákonnou záruku. Díky tomu můžete ušetřit peníze, pokud se vám náhodou nějaký hardware rozbije.
 • Nikdy se nerozhodujte pouze na základě jediné recenze. Každý recenzent má jiný názor, což vám nemusí dát zrovna nejpřesnější informace.
 • Pokud znáte někoho, kdo pracuje či pracoval s počítači, zeptejte se jej na jejich názor na dané součásti, nebo je rovnou požádejte o pomoc se stavbou PC.
 • Existují online diskusní skupiny a fóra, kam můžete napsat své otázky, které vám zodpovědí různě erudovaní experti. Na řadu obvyklých otázek pak najdete odpovědi, které už někdo dříve napsal. Jednoduše svůj dotaz napište do vyhledávače (třeba Google) a projděte si odpovědi.
 • Máte-li jakékoliv dotazy, zamiřte na fóra!
Reklama

Varování

 • Nikdy žádné komponenty nenasazujte silou. Některé součásti, například napájecí kabely, mohou vyžadovat určitý tlak. Nikdy byste však neměli silou vsazovat třeba CPU.
 • Při práci s jakýmkoliv počítačovým hardwarem se uzemněte. Elektrostatický výboj může trvale poškodit komponenty vašeho počítače. Používejte elektrostatický vybíjecí náramek, který připojíte ke kovové součásti počítačové skříně, nebo k velkému kovovému předmětu. V nouzi se můžete pravidelně dotýkat skříně počítače, to však není spolehlivá metoda.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 46 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 937 krát
Stránka byla zobrazena 4 937 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama