Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chcete-li porozumět tomu, jak fantastická struktura zvaná DNA tvoří naše geny, zkuste si vyrobit její model. Tento skvělý projekt kombinující vědu a ruční práce využívá materiály, které máte běžně doma.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Vytvoření modelu pomocí korálků a chlupatých drátků (žinylek)

 1. 1
  Připravte si materiál. Budete potřebovat alespoň čtyři chlupaté drátky (žinylky) o velikosti 30 centimetrů a různé korálky alespoň v šesti barvách.
  • Na tento projekt se nejlépe hodí plastové pony korálky se širokým otvorem, ale můžete použít jakékoliv korálky, které mají dostatečně velký otvor na to, aby jimi prošly chlupaté drátky.
  • Měli byste mít dva páry drátků různé barvy, ideálně dva černé a dva oranžové, které budou představovat fosfát a deoxyribózu.
 2. 2
  Drátky nastříhejte. Vezměte dva chlupaté drátky stejné barvy a nastříhejte je na pěticentimetrové kousky. Tyto drátky poté využijete jako vlákna pro páry korálků C--G a T--A. Zbylé dva drátky nestříhejte.
 3. 3
  Dvoušroubovici vytvoříte navlečením korálků na drátky. Vyberte dvě barvy korálků, které budou představovat skupinu cukru a fosfátu, a střídavě je navlečte na oba nerozstříhané chlupaté drátky.
  • Dejte si pozor, aby navlečené korálky na drátkách byly ve stejném pořadí, protože oba drátky představující dvoušroubovici si musí barevně odpovídat.
  • Mezi korálky ponechte přibližně centimetrovou mezeru, abyste pak mohli připojit nastříhané kousky drátku.
 4. 4
  Navlečte dusíkaté báze. Vezměte korálky čtyř jiných barev a spárujte je. Barvy představující pár cytosinu a guaninu musíte vždy dát k sobě, stejně jako barvy představující thymin a adenin.
  • Oba korálky z páru navlečte na konce pěticentimetrových kousků drátků. Na konci ponechte trochu místa, abyste drátek mohli obtočit kolem vláken dvoušroubovice.
  • Nezáleží na tom, v jakém pořadí jsou korálky navlečeny na drátky, musí být jen ve správném páru.
 5. 5
  Chlupaté drátky s navlečenými korálky nyní můžete přidělat k dlouhým drátkům. Vezměte navlečený pěticentimetrový drátek a konce omotejte kolem dlouhých vláken dvoušroubovice.
  • Malé drátky umístěte tak, aby byly připojeny nad korálkem stejné barvy. Jeden korálek na vláknech dvoušroubovice byste měli vždy přeskočit.
  • Na pořadí malých kousků drátku nezáleží, můžete si sami vybrat, jak je umístíte na vlákno dvoušroubovice.
 6. 6
  Dvoušroubovici zatočte. Až připojíte všechny malé navlečené drátky, zatočte konce dvoušroubovice proti směru hodinových ručiček, aby váš model vypadal jako skutečná dvoušroubovice. A je hotovo![1]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Vytvoření modelu pomocí míčků z pěnového polystyrenu

 1. 1
  Připravte si materiál. V této verzi projektu budete potřebovat malé míčky z pěnového polystyrenu, jehlu, nit, barvu a párátka.
 2. 2
  Polystyrenové míčky obarvěte. Vyberte šest různých barev, které budou představovat skupinu cukru a fosfátu, a čtyři barvy pro dusíkaté báze. Barvy si vyberte podle svého uvážení.
  • Bude třeba, abyste namalovali 16 balónků představujících cukr a 14 fosfátových balónků. Balónky dusíkaté báze (cytosin, guanin, thymin a adenin) nabarvěte čtyřmi různými barvami.
  • Jednu sadu balónků můžete nechat bílou, abyste nemuseli malovat všechen polystyren a ušetřili si tak práci. Nejjednodušší bude bílou barvu ponechat pro balónky představující cukr.
 3. 3
  Dusíkaté báze spárujte. Až barva uschne, pro každou dusíkatou bázi určete jednu barvu a spárujte ji s odpovídající bází. Cytosin se vždy páruje s guaninem a thymin s adeninem.
  • Na pořadí barev nezáleží, musíte je jen správně zkombinovat.
  • Dva balónky spojte párátkem a na ostrém konci párátka nechte trochu volného místa.
 4. 4
  Sestavte dvoušroubovici. Ustřihněte dostatečně dlouhý kus nitě, aby vystačil na 15 polystyrenových balónků. Na jednom konci nitě udělejte uzel, druhý konec provlečte ouškem jehly.
  • Balónky představující cukr a fosfát rozdělte na dvě sady po 15 balóncích a balónky seřaďte za sebe. Měli byste mít více cukrových balónků než fosfátových.
  • Dejte si pozor, aby dvě řady cukrových a fosfátových balónků ležely vedle sebe ve stejném pořadí, jelikož si vlákna musí barevně odpovídat.
  • Provlečte jehlu s nití středem balónků v jedné řadě a to samé udělejte pro druhou řadu. Na konci každého vlákna uvažte uzlík, aby se balónky nevyvlékly.
 5. 5
  K vláknům dvoušroubovice připojte dusíkaté báze. Vezměte párátka s dusíkatými bázemi a ostrým koncem je napíchněte na odpovídající cukrový balónek na každém z dlouhých vláken.
  • Páry připojte pouze k balónkům představujícím cukr, jelikož takto je připojena DNA i ve skutečnosti.
  • Ujistěte se, že balónky jsou k sobě připíchnuty dostatečně velkou částí párátka, aby se báze nerozpojily.
 6. 6
  Dvoušroubovici zatočte. Až připojíte všechny báze s párátky, zatočte konce dvoušroubovice proti směru hodinových ručiček, aby model vypadal jako skutečná dvoušroubovice. Váš model je hotový![2]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Vytvoření modelu pomocí sladkostí

 1. 1
  Vyberte si sladkosti, které použijete k výrobě modelu. K vytvoření vláken cukru a fosfátu můžete použít svazek černé a červené lékořice, která má dutý vnitřek. Dusíkatou bázi mohou představovat gumoví medvídci čtyř různých barev.
  • Ať už použijete jakékoliv sladkosti, ujistěte se, že jsou dostatečně měkké, abyste je mohli propíchnout párátkem.
  • Pokud zrovna gumové medvídky nemáte, skvěle se hodí také barevné marshmallows.
 2. 2
  Připravte si ostatní pomůcky. K vytvoření modelu budete potřebovat tenké provázky a párátka. Provázek by měl být dlouhý přibližně 30 centimetrů, ale jeho délku můžete upravit podle toho, jak velký model DNA chcete vyrobit.
  • Připravte si dva provázky o stejné délce, pomocí kterých sestavíte dvoušroubovici.
  • Ujistěte se, že máte k dispozici alespoň dvanáct párátek. Možná jich budete potřebovat více nebo méně, záleží na velikosti modelu.
 3. 3
  Nakrájejte lékořici na přibližně 2,5centimetrové kousky. Tyto kousky budou poté střídavě navlečeny na provázcích.
 4. 4
  Spárujte gumové medvídky. V řetězci DNA se v jednom páru nachází cytosin a guanin (C a G) a v druhém páru thymin a adenin (T a A). Vyberte si čtyři různě barevné gumové medvídky, které budou představovat tyto dusíkaté báze.
  • Nezáleží na tom, jestli pár složíte jako C--G nebo G--C, hlavně aby tyto dvě báze byly spolu.
  • Barvy mezi páry nemůžete míchat. Například nelze vytvořit kombinace jako T--G nebo A--C.
  • Na barvách nezáleží, vyberte si je podle svého gusta.
 5. 5
  Navlékněte lékořici. Vezměte dva provázky a na konci každého z nich udělejte uzlík, aby se lékořice nevyvlékla. Poté provázek provlečte dutým středem lékořicových kousků (barvy navlékejte střídavě).
  • Dvě barvy lékořice představují cukr a fosfát, který tvoří vlákna dvoušroubovice.
  • Vyberte si, která barva bude představovat skupinu cukru. K cukru poté budete připojovat dusíkaté báze v podobě gumových medvídků.
  • Ujistěte se, že obě vlákna mají lékořici navlečenou ve stejném pořadí. Když vlákna položíte vedle sebe, barvy by měly odpovídat.
  • Až navlečete všechny lékořicové kousky, opět na konci provázku udělejte uzlík.
 6. 6
  Pomocí párátek přidělejte gumové medvídky. Až spárujete všechny medvídky do skupin C--G a T--A, napíchněte na každý konec párátka jednoho medvídka z páru.
  • Gumového medvídka posuňte dál od konce párátka, aby párátko ostrým koncem vyčuhovalo ven alespoň půl centimetru.
  • Některých párů můžete vytvořit více. Počet párů ve skutečné DNA totiž určuje rozdíly a změny v genech.
 7. 7
  Gumové medvídky připíchněte k lékořici. Položte obě lékořicová vlákna vedle sebe na rovnou podložku a poté párátka s gumovými medvídky ostrým koncem zapíchněte do lékořice.
  • Párátka byste měli přidávat pouze k molekulám cukru, tedy k lékořicovým kouskům v jedné barvě, kterou jste si vybrali (například všechny červené kousky).
  • Párátka s gumovými medvídky použijte všechna, nemusíte si žádná nechávat stranou.
 8. 8
  Dvoušroubovici zatočte. Pokud jste již všechna párátka s medvídky připíchli k lékořici, zatočte vlákna proti směru hodinových ručiček, aby spirála vypadala jako opravdová dvoušroubovice. Model DNA máte hotový![3]
  Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 21 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 401 krát
Kategorie: Lidská medicína
Stránka byla zobrazena 4 401 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama