Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Blogování se stalo jednou z nejoblíbenějších činností na internetu. Někteří lidé blogují o penězích, jiní o aktuálních událostech, některé blogy jsou výhradně humorné. A tento výčet by mohl pokračovat. Stále více bloggerů používá weblogy jako své osobní deníčky, které se ani nesnaží moc popularizovat. Pokud také uvažujete o založení osobního blogu, není to nic těžkého.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Výběr blogu

 1. 1
  Vyberte si hostitele. Hostitel je webová stránka, na které budete svůj blog provozovat. Internet je na vzestupu a stejně tak i blogovací systémy, kterých je čím dál více a které mohou ovládat i lidé, kteří o počítačích nevědí téměř nic. Kromě blogovacích systémů, za které se musí platit, existuje i spousta těch, které jsou zdarma. Tady je seznam některých z nich:
  • Blogovací systémy zdarma:
   • Wordpress selva
   • Blogger
   • Tumblr
  • Blogovací systémy za poplatek:
   • GoDaddy
   • Bluehost
   • HostGator
   • Hostmonster
 2. 2
  Rozhodněte se, jaký chcete mít tvar webové adresy vašeho blogu. Pokud používáte bezplatnou blogovací platformu, webová adresa bude vypadat asi takhle:

  www.mujblog.wordpress.com


  Pokud máte v úmyslu založit si blog, který bude striktně osobní a neplánujete budovat si nějakou svou vlastní originální značku nebo vyhledávat jiné bloggery, bude vám stačit bezplatný blogovací systém. Pokud ale plánujete ukázat blog ostatním lidem a vytvořit si do budoucna jakousi online prezentaci, založte si blog na nějaké placené službě, díky které budete mít možnost získat originální webovou adresu.[1] V takovém případě může adresa vašeho blogu vypadat třeba takhle

  www.perfektniblog.com
 3. 3
  Poznejte rozdíly mezi službami pokytovanými zdarma (free hosting services) a službami placenými (paid hosting services). Placené hostingové služby mají v první řadě mnohem širší možnosti například v tom, jaký bude mít webová stránka design. K dispozici také budete mít více nástrojů k personalizaci blogu (pluginy, widgety, tlačítka, atd.). Blogger-amatér asi nebude potřebovat placené hostingové služby, nicméně je dobré vědět, co máte a nemáte na bezplatné platformě k dispozici:
  • Obecně platí, že bezplatné blogovací systémy nabízejí jen několik základních šablon, ze kterých lze vybírat design blogu, tedy jak bude webová stránka blogu vypadat. U placených služeb máte k dispozici mnohem větší výběr šablon, díky čemuž má blogger daleko více možností, jak si webovou stránku upravit k obrazu svému.
  • Některé pluginy jsou dostupné pouze u placených služeb. Plugin je nástroj, který bloggerovi umožní přizpůsobit si podobu blogu. (např. rotující karta v hlavičce blogu, která čtenáři nabízí zobrazit více obsahu vašeho blogu, více článků, obrázků apod.)[2] U placených služeb existuje bezpočet pluginů.
  • Prostě pamatujte si jedno: Pokud sháníte jen nějaký prostor, kde budete ventilovat své myšlenky, asi vám bude stačit nějaký bezplatný blogovací systém. Pokud si ale stavíte na designu svých stránek a líbí se vám ta myšlenka mít k dispozici spoustu vychytávek pro své budoucí čtenáře, možná je lepší uvažovat o službě, za kterou je třeba si připlatit.
 4. 4
  Seznamte se se vším, co můžete u vybrané hostingové služby využívat. Jak změníte text nadpisu na kurzívu? Jak vytvoříte odkaz na jinou webovou stránku? Tohle byste měli při založení blogu řešit v první řadě. Je jasné, že čím více článků napíšete, tím rychleji se budete s prostředím blogu seznamovat, nicméně nebude na škodu se už na začátku naučit a zjistit všelijaké možnosti blogu. Často ani nevíte, co všechno máte k dispozici, dokud to nevyzkoušíte.
  • Některé blogovací systémy nabízejí pro nové uživatele interaktivní videa nebo prezentace. Pokud vám něco takového váš hostitel nabízí, rozhodně se na to podívejte. V těchto návodech najdete spoustu užitečných tipů a vychytávek, díky čemuž se naučíte ovládat prostředí blogu rycheji a lépe.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Začínáme

 1. 1
  Navrhněte si vzhled blogu. Kdykoliv se do svého blogu přihlásíte, jeho design by vás měl motivovat k psaní. Některým lidem stačí jednoduché pozadí, navozující podobu bílé stránky, kterou prostě musí popsat. Na jiné působí naopak složité vzory či grafika. Jak chcete, aby vypadal váš blog?
  • Zvolte si jednoduché pozadí. Ne žádné agresivní, co bije do očí. Ale pokud chcete, zvolte prostě takové, jaké se vám líbí. Vhodná pozadí, o kterých byste mohli uvažovat, jsou například tato:
   • Vaše fotka s rodinou na dovolené
   • Jednoduchý, nenápadný vzor, který vypadá hezky, ale přitom neodvádí pozornost od textu
   • Mapa nebo obrázek
   • Předmět určený k psaní, třeba plnicí pero, psací stroj nebo haldy papíru
   • Jednoduché pozadí s vaší oblíbenou barvou
 2. 2
  Prozkoumejte nastavení blogovacího systému a hledejte možnost "nastavit blog jako soukromý". Pokud si chcete založit osobní blog a nechcete, aby se objevoval ve výsledcích vyhledávání, zatrhněte tuto možnost. U mnoha hostitelů existuje možnost nastavit si blog jako výhradně osobní, k jehož přístupu je vyžadováno heslo. Pokud chcete mít skutečně tajný blog, promyslete i tuto možnost.
 3. 3
  Navrhněte pro svůj blog jednoduchou navigaci. Pokud si vytvoříte různé kategorie, do kterých budete své blogy zařazovat, zkuste je seřadit podle oblíbenosti. Proč byste měl být nějaký příspěvek, který navštěvujete málo, úplně nahoře, zatímco ten nejnavštěvovanější je úplně dole? Myslete na to, když řešíte navigaci blogu.
  • Zbavte se nesmyslů. To, že máte k dispozici spoustu pluginů a widgetů ještě neznamená, že je musíte všechny používat. Pokud je váš blog pouze o vás a vašich myšlenkách, dejte důraz na a ne na nějaké widgety. Nechcete přece, aby váš blog vypadal jako Matějská.
 4. 4
  Vytvořte první příspěvek. Ve většině případů veřejných blogů se dotyčný blogger v prvním příspěvku vždy představí, vysvětlí, kdo je (neprozradí samozřejmě úplně všechno hned na začátku) a proč se rozhodl blogovat. Je to prostě takové představení vaší osoby. Jelikož to bude váš osobní blog, není třeba být v prvním příspěvku příliš formální.
  • Napište, co vás motivovalo k tomu začít psát blog. Dá se říci, že tím jakoby prolomíte ledy a uvolníte zbytečné napětí a stres. Prostě to zkuste a uvidíte, jaký z toho budete mít pocit.
  • Napište o tom, o čem plánujete psát. Váš blog prostě bude jakýsi deníček, nebo třeba jen místo, kde budete shromažďovat zajímavé články z různých webů a komentovat je. Samozřejmě to může být i cokoliv jiného. Napište třeba příspěvek o tom, co vám dělá radost.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Údržba blogu

 1. 1
  Snažte se blogovat každý den. I když se vůbec nic významného nestalo, je důležité udělat si na blogování čas. Dostat se do rytmu blogování může být obtížné, ale brzy už to budete dělat instinktivně: Zezačátku to bude trochu divné, stejně jako první den ve škole, ale i zde brzy získáte přátele a budete se v novém prostředí cítit čím dál lépe.
  • Vymyslete si například tématické dny. Mohli byste například zavést tradici "Pondělních maniaků", což znamená, že každé pondělí napíšete blog o někom, jehož šílené nápady změnily svět. Tím dáte svému blogu určitou strukturu a pomůže vám to k psaní, zejména tehdy, když nebudete vědět o čem psát.
 2. 2
  Pište krátké příspěvky. Pokud máte problémy se psaním, pište krátké příspěvky. Blog má být úplně něco jiného než deník, skandální odhalení nebo novinový článek. Měl by být krátký, nabídnout logické informace a sdělit je stručně světu. Když začínáte blogovat, pamatujte na tato tři pravidla:
  • Blog má být místo ke čtení. Pište stručně. Žádné šíleně dlouhé a obsáhlé eseje. Napsat "Hele, mrkněte na tohle!" je mnohem účinnější, než "A teď vám napíšu důvody, proč jsem lepší než vy."
  • Používejte odkazy. Odkazujte na jiné zajímavé webové stránky. Zaprvé, lépe si tak zapamatujete zajímavé stránky, na které jste narazili. A zadruhé, ušetří vám to čas. Nemusíte totiž psát obsah nějaké stránky, na kterou reagujete (pokud tedy máte v úmyslu na ni reagovat), stačí do článku vložit její link!
  • Probírejte stará témata. To, že jste nějaký blog už napsali, ještě neznamená, že se k němu už nikdy nemůžete vrátit. Napište znovu o tom, jaké pocity ve vás nějaký článek vyvolává.
 3. 3
  Z důvodu zachování anonymity používejte místo jmen pouze začáteční písmena. Například, "E mě dneska tak naštval, že sem musím o jeho sobectví napsat." Tím docílíte toho, že nikoho ve svém blogu neurazíte.
 4. 4
  Pište upřímně. Pocity někdy nedávají smysl! Naštěstí ale nemusí. Záleží jen na tom, abyste své emoce vyjádřili v blogu. Je to lepší než je držet v sobě. Nezapomínejte na to, že blog je místo, kde můžete své emoce ventilovat a vyjádřit. Pokud nechcete, nemusíte se starat o to, zda svým blogem někoho potěšíte nebo ne.
  • Často zjistíte, že napsat o něčem článek vám pomůže danou problematiku pochopit. Takže i když zatím něco dost dobře nechápete, pište o tom upřímně a možná tomu přijdete na kloub. Psaní je akt sebeobjevování. Pokud píšete upřímně, určitě o sobě zjistíte věci, o kterých jste vůbec nevěděli.
 5. 5
  Poučte se ze svých příspěvků. Pokud už blogujete delší dobu, vraťte se k dřívějším článkům a ohodnoťte si je. Už jste poznali zdroje stresu ve svém životě? Dokážete rozpoznat to, na čem opravdu záleží? Je nějaká osoba toxická pro vaše duševní zdraví?
 6. 6
  Komunikujte se svými čtenáři. I když píšete v anonymitě, váš blog si může oblíbit spousta čtenářů a komentátorů. A ti velmi často napíšou k vašemu článku nějaký komentář, ve kterém vyjádří chválu, názory nebo se na něco zeptají. Úspěšní bloggeři chápou, že komunikovat se svými fanoušky je pro získání větší čtenosti velmi důležité.[3]
  • Reagujte hodně, ale ne úplně na všechno. Čtenáři často zanechávají komentáře, ve kterých vás podporují, abyste psali dál. V takových případech je vhodné jednoduché "Díky moc, vážím si toho." Jindy zase čtenáři zanechají koment, který je úplně mimo téma, nebo vyjadřují velmi kontroverzní názory. Pokud nechcete, nemusíte reagovat úplně na všechny komentáře.[4]
  • Nezapomeňte čtenáře na konci článku vyzvat k akci (nepovinné). Je jasné, že pokud nemáte v úmyslu ukazovat svůj blog ostatním, k žádné akci vyzývat není nutné. Pokud se ale chcete o svůj názor podělit se spoustou čtenářů, napište v závěru něco ve smyslu "A jaký byl váš nejhezčí Vánoční dárek?" nebo "A co je pro vás ta největší vzpruha?". Samozřejmě záleží na tom, čeho se konkrétní blog týká.
 7. 7
  Pochlubte se svými články blízkým přátelům a rodině. Vaše myšlenky i pocity jsou pro vaše nejbližší okolí zajímavé. I když jste začali psát blog jako místo pro vyjádření svých myšlenek a pocitů, je vždy dobré podělit se se svými zkušenostmi s ostatními. Vy vlastně svým článkem zahajujete konverzaci a ta může být mnohdy poučná, povznášející a mocná.
  • Třeba vám zrovna byla diagnostikována rakovina a vy se rozhodnete psát blog o své další cestě životem. Máte v úmyslu psát blog jen pro osobní účely. Postupně ale během psaní zjistíte, že sdílet své nejhlubší obavy a touhy vás paradoxně přivedlo blíže k lidem kolem vás. Najednou si nejste tak cizí. Sdílet toto poznání s přáteli a rodinou může být neuvěřitelně osvobozující.
  Reklama

Tipy

 • Nepište příliš osobně a neurážejte ničí city!
 • Pokud chcete, aby váš blog vypadal více umělecky, zkuste prohledat internet a najít nějaké šablony zdarma.
 • Pokud máte v úmyslu psát veřejně, vždy si po sobě článek pro kontrolu přečtěte a ujistěte se, že neobsahuje žádná jména či nepopisuje nějaké události, kterými byste mohli někoho urazit.
 • Pište o tom, co se vám líbí, a neřešte to, co by na to řekli ostatní... Vždy myslete na to, že to je VÁŠ blog a že si můžete psát, co chcete. Užijte si to!
 • Pusťte si nějakou hudbu, dejte si sklenku vína, prostě si navoďte takovou atmosféru, při které se vám bude psát lépe.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 63 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 455 krát
Kategorie: Kancelář
Stránka byla zobrazena 6 455 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama