Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už se věnujete jakémukoliv oboru či tématu, prezentace v PowerPointu vám umožní lépe předat myšlenky vašemu publiku. Ještě před tím je však nutné se naučit základy. Díky těmto návodům se naučíte jak vytvořit prezentaci v PowerPointu nebo jak si prezentaci upravit podle svého vkusu. Tady jsou tedy kroky, s kterými můžete začít.

Metoda 1 ze 3:
PC (Office 2010)

 1. 1
  Otevřete PowerPoint. Zobrazí se vám prázdný snímek s dvěma poli uprostřed. V jednom poli je napsáno "Kliknutím vložíte nadpis" a v druhém je "Kliknutím vložíte podnadpis".
 2. 2
  Na liště v levém horním rohu obrazovky klikněte na "Soubor".
 3. 3
  Na vertikální nástrojové liště vlevo zvolte "Nový".
 4. 4
  Pokud chcete použít šablonu, klikněte na "Ukázkové šablony".
  • Šablona je prezentace s přednastaveným pozadím, která je určená pro specifické typy prezentací. Např. školení nebo firemní prospekt.
 5. 5
  Klikněte na šablonu, kterou chcete použít s ohledem na účel vaší prezentace.
  • Pokud nenaleznete typ šablony, který vám vyhovuje, můžete si vybrat jeden z motivů.
 6. 6
  Pokud chcete použít motiv, tak v kontrolním panelu "Nový" zvolte "Motivy".
  • Motiv je prezentace s přednastaveným pozadím, která se dá použít na všeobecné prezentace.
 7. 7
  Z nabídnutých možností klikněte na konkrétní šablonu nebo motiv, který chcete použít.
 8. 8
  Jakmile je motiv načtený, klikněte na pole "Kliknutím vložíte nadpis" a "Kliknutím vložíte podnadpis". Vepište do nich nadpis a podnadpis (pokud je třeba) vaší prezentace.
 9. 9
  Následně běžte na horní lištu a panel "Snímky", kde klikněte na "Nový snímek".
  • Nový snímek také můžete vytvořit pomocí zkratky (Ctrl + M).
 10. 10
  Pokračujte v přidávání informací a obrázků podle toho, jak se vám zlíbí. Berte na vědomí, že v PowerPointu často platí, že méně je více.
 11. 11
  Jakmile dokončíte prezentaci, zvolte "Soubor>Uložit jako". Takto prezentaci budete moci později znovu použít.
 12. 12
  Pokud se chcete spustit vaši prezentaci jako sérii snímků, zvolte v horní liště "Prezentace" a pak klikněte v levém horním rohu na "Od začátku".
  • K procházení snímků používejte levou a pravou šipku na klávesnici. Takto můžete přejít na předchozí nebo na následující snímek.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Mac

 1. 1
  Otevřete PowerPoint. Podle toho jakou verzi máte, se vám buď automaticky otevře prázdná prezentace, nebo si budete muset vybrat vlastní prezentaci.
 2. 2
  Vytvořte první snímek. Pokud chcete, aby vaše prezentace měla úvodní stranu, můžete použít přednastavenou šablonu od PowerPointu. Pokud chcete upravit formátování snímku, můžete si vybrat z možností v nabídce "Návrh snímku". Tam najdete na výběr různé návrhy názvů, textů, obrázků, grafů, atd.
 3. 3
  Přidejte nový snímek. Přidat nový snímek můžete kliknutím na "Nový " v levém rohu horní lišty nebo kliknutím na "Vložit > Nový snímek".
  • Vždy, když vytváříte nový snímek, můžete upravit jeho formát pomocí panelu "Návrh snímku".
 4. 4
  Vložte do vašich snímků obsah. Existují různé způsoby, jakými lze vložit obsah do PowerPointu. Ty se však mohou verze od verze lišit. Dva základní způsoby, jak přidat obsah (textová pole, obrázky, grafy a jiné multimediální soubory) do vašich snímků jsou popsány zde:
  • Obsah můžete přidat pomocí nabídky "Vložit". Klikněte na "Vložit" a pak vyberte typ obsahu, který chcete přidat do vašeho snímku. Následně budete pobídnuti ke zvolení souboru, který chcete vložit. Jak můžete vidět na spodním obrázku, na výběr existuje mnoho různých možností, od Word Art až po filmy.
  • Obsah můžete přidat přímo ze snímku. Vyberte si formát z panelu "Návrh snímku ", v kterém se nachází mnoho možností obsahu. Pak klikněte na ikonku s typem obsahu, který chcete vložit a vyberte vhodný soubor.
 5. 5
  Vyberte motivy nebo pozadí snímků. V PowerPointu si můžete vybrat z přednastavených motivů nebo vytvořit vaše vlastní pozadí. Motivy také můžete kombinovat s vlastními barvami pozadí.
  • Abyste si mohli vybrat motiv, musíte kliknout na horní liště na "Motiv snímku" nebo v hlavním menu zvolit "Formát>Motiv snímku".
  • Změnit barvu pozadí můžete kliknutím na "Formát pozadí" v Formátovací paletě nebo v hlavním menu výběrem "Formát>Pozadí…". Jelikož je tam na výběr obrovské množství barev a vzhledů, tak si můžete dostatečně pohrát s výběrem a vybrat barvu, která se vám líbí. Podle toho, jestli chcete vybrané pozadí použít pouze na jeden konkrétní snímek nebo na všechny snímky, klikněte na "Použít" nebo "Použít u všech".
 6. 6
  Spusťte prezentaci. Abyste viděli váš finální výsledek, kliknětě buď v horní liště na "Prezentace" nebo v hlavním menu na "Prezentace>Spustit prezentaci".
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
PC (Starší verze)

 1. 1
  Začněte s šablonou nebo motivem. Šablona nebo motiv vylepší vzhled vaší prezentace pomocí přednastavených pozadí a barevných schémat. Vyberte jeden kliknutím na tlačítko Microsoft Office v levém horním rohu a zvolte Nový. Pak nalevo vyberte "Šablony aplikace PowerPoint" nebo "Motivy aplikace PowerPoint".
 2. 2
  Projděte si snímky šablony a podívejte se, co se vám líbí. Na levé postranní liště můžete klikat na různé šablony a motivy, takže můžete vidět jejich náhledy. Tady jsou nějaké tipy, co můžete s různými snímky provést:
  • Duplikovat snímky. Klikněte pravým tlačítkem myši na snímek a vyberte "Duplikát snímku".
  • Odstranit snímky. Klikněte pravým tlačítkem myši na snímek a vyberte "Odstranit snímek", nebo klikněte v horní liště na Domů a vyberte "Odstranit snímek".
  • Změňte rozložení snímků. Můžete si vybrat snímky, které mají více či méně textových polí, polí na fotografie, nebo na jakékoliv jiný vzhled. Klikněte pravým tlačítkem myši na vybraný snímek a klikněte na "Rozložení". Nebo klikněte na horní liště na "Domů" a pak na výběr vedle Rozvržení.
  • Přidejte snímky. Pokud chcete, aby váš nový snímek vypadal přesně jako ten předchozí, pravým kliknutím na snímek vyberte "Nový". Pokud však chcete, aby nový snímek měl kompletně jiný vzhled, klikněte na "Domů" a pak na možnosti výběru po Nový snímek.
  • Seřaďte snímky. Snímky můžete přeřazovat přetahováním v levé postranní liště.
 3. 3
  Začněte přidávat obsah. Tady jsou některé tipy na to, jak vkládat informace do vaší prezentace:
  • Použijte krátká a výstižná slova. Budou fungovat jako vodítko pro vaše publikum, zatímco vy sami se věnujete detailnějšímu vysvětlování. Klíčová slova jsou známkou toho, že do hloubky znáte své téma. Například, v prezentaci můžete použít slovo „Pec“ a během samotné prezentace vysvětlit celý proces.
  • Myslete v odrážkách. Nepoužívejte v prezentaci celé věty. Pouze v případě, kdy to je absolutně nezbytné.
  • Nebojte se informace roztáhnout přes několik snímků. Je to lepší než jeden přeplněný snímek!
 4. 4
  Přidejte nejrůznější prvky. Abyste mohli cokoliv vložit (text, graf, atd.), jednoduše klikněte na předurčené pole a po jeho aktivaci do něj začněte vkládat vybrané objekty.
  • Vkládání obrázků a grafů je dobrý nápad. Vaše prezentace bude zajímavější a příjemně rozloží text na snímcích.
  • Používejte barvy v prezentaci efektivně. Vyberte si určitou paletu barev a buďte konzistentní v jejím použití, např. při zvýrazňování klíčových bodů. Vaše prezentace bude vypadat profesionálněji.
 5. 5
  Otestujte vaši prezentaci nanečisto. Klikněte na "Prezentace" a pak na tlačítko "Od začátku", nebo rovnou klikněte na F5. Můžete obdivovat své dílo.
  Reklama

Tipy

 • Namísto ukládání prezentace s koncovkou *.ppt, běžte do "Soubor – Uložit jako" a uložte ji jako *.pps (PowerPoint Show). Takto soubor uložíte na vaší obrazovce, takže když na něj kliknete, prezentace se vám automaticky spustí, aniž by se první otevřel samotný PowerPoint.
 • Pravidelně svou práci ukládejte. Pokud náhodou kliknete na "Zavřít" nebo se váš počítač náhle vypne, nepřijdete o svoji práci!
 • Ujistěte se, že vaše prezentace v PowerPointu je kompatibilní se zařízením, na kterém ji chcete používat. Vaše verze PowerPointu může být jiná než na ostatních počítačích. Abyste měli jistotu, že vaše prezentace bude vždy fungovat i na jiných počítačích, může být dobrým nápadem si pořídit Microsoft Powerpoint Viewer 2007 PowerPoint Viewer 2007.
 • Do prezentace může být vložen snad jakýkoliv typ souboru, dokonce i soubory Macros, díky kterým se dá prezentace udělat interaktivní.
 • Pokud znáte Word, tak si můžete všimnout, že PowerPoint funguje podle hodně podobných pravidel. Například, zvýrazňovaní a odstraňování snímků funguje podobně jako příkazy u odstavce ve Wordu.
 • Tyto instrukce se mohou u jiných verzí PowerPointu lehce lišit.
 • Pokud vám to stále nejde ani po vytvoření druhé prezentace, je dobré půjčit si v knihovně knihu s návodem nebo někoho požádat, aby vám ukázal jak vytvořit jednoduchou prezentaci.
 • Mějte kopii souboru. Pokažený flash disk nebo disketa, špatné internetové připojení a/nebo poškrábané CD mohou případně způsobit zásadní problém.
 • Pokud nemáte PowerPoint, můžete si stáhnout OpenOffice.org Suite a zadarmo ukládat soubory ve formátu PowerPoint.
 • Pro čistou prezentaci je dobré mít jen několik obrázků a trochu textu. Snažte se mít prezentaci jednoduchou a přehlednou.
Reklama

Varování

 • Nepoužívejte příliš mnoho textu na jeden snímek. Působí to přeplácaně a je to namáhavé pro oči. A nudné.
 • Nepoužívejte příliš mnoho speciálních efektů. Mohou působit rušivě a otravně.
 • Zapamatujte si, že čím víc prvků je v PowerPointu použito, tím větší velikost finální soubor bude mít. Takže pokud si soubor nehodláte uložit na flash disku nebo vypálit na CD, ale plánujete si jej uložit jen v počítači, budete se muset snažit prezentaci zmenšit.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 994 krát
Kategorie: Kancelář
Stránka byla zobrazena 3 994 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama