Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Rozpočet je důležitý, protože díky němu dokážeme regulovat své náklady, spravovat finance a mít přehled o tom, kolik utrácíme. Je nutné vědět, za co utrácíme peníze a mít každý měsíc dost peněz na zaplacení všech účtů. Musíme si zapisovat všechny příjmy i výdaje, abychom měli přehled o tom, za jaké věci utrácíme zbytečně moc peněz a na čem můžeme ušetřit, abychom měli peníze na zaplacení všech účtů.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Vytvořte si rozpočet

 1. 1
  Zapište si svůj měsíční čistý příjem. Čistý příjem jsou peníze, které vám přijdou na účet po odečtení všech daní. Pokud máte i jiné zdroje příjmů, také si je zapište (mohou to být peníze za spropitné, měsíční bonusy, dividendy atd.).
  • Co máte dělat v případě, že máte každý měsíc jiný příjem? Budete muset rozpočet stále přizpůsobovat. [1] Určete si nejprve základní výdaje, prioritní výdaje a výdaje na životní styl. Potom začněte platit ty nejdůležitější výdaje, potom zaplaťte prioritní výdaje a nakonec plaťte výdaje na životní styl. Peníze, které vám zbydou, si můžete ukládat do krizového fondu, nebo je spořit.
 2. 2
  Ze svého příjmu si vyřaďte peníze, které chcete spořit. Nejlepší bude nastavit si trvalý příkaz, který vám peníze odešle na spořící účet, aby vás nelákalo je vybírat. Když tyto peníze neuvidíte, nebudou vám chybět. Je nutné mít spořící účet, abyste byli připraveni na neočekávané události a na důchod.
  • Kolik byste si měli spořit? Většinou to závisí na vašem platu, ale je dobré odkládat si z každé výplaty 15-20%. [2] Pokud nezvládnete spořit více, než 10% svého příjmu, je to v pořádku. Jde jen o to, abyste něco uspořili.
 3. 3
  Napište si své měsíční výdaje a rozdělte si je do tří kategorií – „fixní“, „flexibilní“ a „dobrovolné“.
  • Fixní výdaje se nemění – jsou to výdaje za hypotéku nebo nájem, splátky půjček, pojištění atd. Všechny tyto výdaje si napište a sečtěte.
  • Flexibilní výdaje jsou nutné výdaje, které lze ovšem určitým způsobem kontrolovat. Do této kategorie patří jídlo, oblečení, služby atd. I tyto výdaje si sečtěte.
  • Dobrovolné výdaje jsou výdaje, které nepotřebujete k přežití. Patří sem zábava, cestování a impulzivní nákupy. Pokud v této kategorii utrácíte více, než kolik vyděláváte, musíte své utrácení omezit. Sečtěte si všechny tyto výdaje.
 4. 4
  Odečtěte si celkové výdaje od svého celkového příjmu. Pokud vám vyjde kladné číslo, jste schopni své finance zvládat. Pokud vám ovšem vyjde záporné číslo, nezvládáte své utrácení a musíte si lépe nastavit pravidla.
 5. 5
  Pokud máte pocit, že je váš rozpočet moc těsný, podívejte se na flexibilní a dobrovolné výdaje. Zkontrolujte si výpisy z banky, abyste věděli, za co utrácíte. Budete díky tomu mít přehled o tom, zda utrácíte za zbytečnosti.
  • Udržujte si přehled o tom, kdy platíte kreditními kartami. Věděli jste, že když lidé platí kartami, utrácí více peněz než lidé, kteří platí hotově? [3] Je to proto, že hotové peníze působí „skutečným“ dojmem na rozdíl od kreditní karty. Snažte se nosit u sebe pouze hotovost a uvidíte, zda budete utrácet méně.
  • Podívejte se, kolik utrácíte za jídlo v restauracích, za kávu ve Starbucks nebo za kino. Zkuste si najít výdaje, které lze omezit. Spousta lidí si kupuje drahou kávu v kavárně, i když mají v práci kávovar. Pokud si dáváte každý den kávu za 50Kč, utratíte za ni více než 10.000 Kč za rok.
  • Zamyslete se nad tím, které výdaje můžete omezit, nebo úplně zrušit. Ať už to budete řešit s partnerem, nebo sami se sebou, buďte upřímní a chápaví. Nikdo nechce omezovat své utrácení, i když je to nezbytně nutné.
 6. 6
  Nyní se podívejte, kolik peněz vám zbyde po zaplacení všech nákladů. Utratit můžete pouze tento obnos (pokud chcete být bez dluhů). Pokud dostáváte peníze každý týden, dejte si pozor, aby vám vždy zbylo na zaplacení měsíčních účtů. Nikdy se neberte peníze z obnosu, který máte odložený na placení účtů. Kvůli tomu byste museli začít žít od výplatě k výplatě.
 7. 7
  Na konci každého měsíce si svůj rozpočet prohlédněte a v případě potřeby ho upravte, abyste měli jistotu, že ho dokážete dodržet. Srovnejte si skutečné výdaje s předpokládanými výdaji a pokud se budou lišit, upravte si podle toho rozpočet. Postupem času to nebudete muset dělat každý měsíc, ale třeba jen jednou za čtvrt roku.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Držte se svého rozpočtu

 1. 1
  Vezměte si na pomoc technologii. Pokud jste staromódní a rádi si vyrovnáváte rozdíly mezi příjmy a výdaji, bude se vám tento krok líbit. Dnešní technologie vám usnadní vést si záznamy o výdajích v reálném čase. Mint.com, Quicken, nebo wallet.ai jsou skvělé online nástroje, které vám umožní sledovat vaše výdaje a plánovat si rozpočet.
 2. 2
  Nevzdávejte to po prvním neúspěchu. Rozpočty jsou jako diety. Lidé je začínají se spoustou očekávání, ale ne vždy se jim podaří je dodržet. Když se jim to nepodaří, neuvidí během několika týdnů žádné výsledky, nebo se začnou nudit, všechno vzdají. Nevzdávejte se bez boje a uvědomte si, že mít funkční rozpočet vyžaduje spoustu času a úsilí.
  • Zkuste si vést rozpočet celý rok, abyste se přesvědčili o tom, že to má smysl. Pokud po roce pečlivého vedení rozpočtu neušetříte více peněz, můžete své rozhodnutí přehodnotit. Jistě nebudete zklamaní.
 3. 3
  Založte si krizový fond. Krizový fond není to samé jako spořicí účet. V krizovém fondu byste měli mít peníze na půlroční až roční výdaje na život pro případ nějaké neočekávané události. Co když přijdete o práci? Co když budete muset platit nějakou zdravotní péči? Jakákoli neočekávaná událost vám může udělat velkou díru v rozpočtu. Nejlepší tedy je dobře se na to připravit.
 4. 4
  Vrácené daně utraťte moudře. Když vám po podání daňového přiznání vrátí daně, můžete snadno přijít k penězům. Představte si, že dostanete například deset tisíc korun, se kterými jste nepočítali. Pokud nemáte moc peněz navíc, neměli byste tyto peníze bezhlavě utratit. Rozdělte si je mezi krizový fond a spořící účet a neutraťte je za nějakou zbytečnost.
 5. 5
  Plaťte své dluhy pomalu, ale jistě. Podle průzkumu AARP je běžná americká domácnost zadlužená $8,400. [4] Jde o spoustu peněz, které lidé dluží jiným lidem. Když budete své dluhy platit postupně ze svého platu, nebudete mít problém. Pokud ale nezvládáte dluhy splácet každý měsíc, budete k nim muset přistupovat strategicky.
  • Které dluhy byste měli zaplatit nejdříve? Ty, které mají nejvyšší úrokovou sazbu, nebo ty, které mají nejnižší úrokovou sazbu? [5]
  • Pokud máte motivaci, měli byste nejprve splácet dluhy s nejvyšší úrokovou sazbou. Protože tyto dluhy kvůli úrokům přeplácíte, vyjde vás to nakonec levněji. Pokud ovšem nemáte dostatečnou motivaci, můžete splácet nejprve dluhy s nejnižší úrokovou sazbou.
  Reklama

Tipy

 • Snažte se omezit své výdaje. Zbavte se všech zbytečných útrat za jídla v restauracích, nebo zábavu. Můžete se vzdát auta a jezdit veřejnou dopravou. Nakupujte ve slevách a vyhýbejte se impulzivním nákupům. Hlavně si nedělejte další dluhy. Zrušte si všechny kreditní karty a pořiďte si debetní kartu.
 • Vytvořte si plán útrat, který vám umožní splácet dluhy. Zapisujte si všechny nezbytné výdaje (bydlení, pojištění atd.), i dobrovolné výdaje (zábava, dovolená atd.).
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 631 krát
Kategorie: Finance a Obchod
Stránka byla zobrazena 5 631 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama