Tento článek spoluautorem článku je Natasha Dikareva, MFA. Natasha Dikareva je umělkyně zabývající se sochařstvím a instalací v San Franciscu v Kalifornii. S více než 25 let zkušeností s keramikou, sochařstvím a instalací vyučuje Natasha také keramický sochařský workshop s názvem „Adventures in Clay“, který zahrnuje vytváření konceptů, techniky práce rukama a techniky glazování. Její práce byla uvedena na samostatných a skupinových výstavách v Beatrice Wood Center for the Arts, Abrams Claghorn Gallery, Bloomington Center for Arts, Maria Kravetz Gallery a American Museum of Ceramic Art. Vyučovala na University of Minnesota a American Indian OIC School. Získala ocenění Excellence Award na 1st World Teapot Competition, Best in Show na 4. ročníku soutěže Clay & Glass Biennial Competition a hlavní cenu v American Museum of Ceramic Art. Natasha je držitelkou MFA na University of Minnesota a BFA na Kiev Fine Arts College.
Tento článek byl zobrazen 10 526 krát
Existuje mnoho kategorií sochařství, ale obvykle se sochařství dělí podle techniky do dvou základních kategorií: sochařství plastické (dílo je tvořeno přidáváním hmoty – modelovací hlíny, vosku, lepenky, papíru, atd.) a sochařství skulptivní (dílo je tvořeno odebíráním hmoty – kamene, dřeva, ledu, atd.). Tento návod vám představí základy obou technik, takže budete moct začít v sobě objevovat malého Michelangela.
Postup
Plastické sochařství
-
1Udělejte si návrh sochy. Vždy si sochu nejprve načrtněte. Nemusí to být skvělá kresba, ale mělo by vám to pomoci si lépe představit, jak socha bude vypadat a fungovat. Nakreslete si sochu z několika úhlů. Může být vhodné sochu nakreslit i v detailnější kresbě, která vám pomůže ujasnit si problematické části sochy.
-
2Vyrobte si podstavec. Pokud má mít vaše socha podstavec, tak je vhodné si jej nejprve vyrobit, takže budete moct vytvářet sochu přímo na něm. Pokud přidáte podstavec k soše později, tak je možné, že se k ní nebude rozměrově hodit. Podstavec můžete vyrobit ze dřeva, kovu, kamene nebo jakéhokoliv jiného materiálu.
-
3Vyrobte si armaturu. „Armatura“ je slovo, které znamená „podpěrná vnitřní kostra nebo konstrukce“. Stejně jako kostra, armatura drží všechny části sochy pohromadě. Ne všechny části sochy nutně potřebují armaturu, ale většinou je důležitá pro ruce nebo nohy, které je velmi jednoduché zlomit.
- Armatura se dá vyrobit z tenkého nebo tlustého drátu, trubek, tyček nebo čehokoliv jiného.
- Obvykle je potřeba začít s „páteří“ dané sochy a rozvětvit ji do jednotlivých „údů“. Pro promyšlení armatury je vhodné si vytvořit nějaké črty a kresby – nejlepší jsou kresby, které jsou v tom správném měřítku.
- Zakotvěte armaturu na nebo v podstavci předtím, než začnete pracovat na soše samotné.
-
4Vyrobte základní model. Podle toho s jakým materiálem pracujete se rozhodněte, zda chcete vytvořit podkladovou vrstvu sochy z jiného materiálu nebo ne. Nejběžněji se používá polymerový jíl. Podkladová vrstva pomůže zredukovat nejen váhu sochy, ale i výdaje za potřebný materiál, takže je dobré zvážit její použití.
- Běžnými materiály jsou noviny, cín nebo hliníkové fólie, malířské pásky nebo lepenka.
- Volně stáhněte nebo spojte páskou materiál na vyplnění armatury a vytvarujte jej do základní formy vaší sochy. Je dobré si nechat prostor na práci s konečným sochařským materiálem, takže to nepřežeňte.
-
5Začněte u větších tvarů a postupně se dostávejte k menším. Začněte přidávat materiál a začněte s tvorbou těch největších částí („velké svalové skupiny“) a postupně se dostávejte k těm nejmenším částem („malé svalové skupiny“). Pracujte od největších detailů po nejmenší. Přidávejte nebo odebírejte materiál podle potřeby, ale snažte se neubrat příliš mnoho materiálu, jelikož by mohlo být obtížné jej znovu na sochu přidat.
-
6Přidávejte detaily. Jakmile socha získá základní formu, začněte s vytvářením jemných detailů. Jedná se, například, o: vlasy, oči, obrysy a křivky svalů a prsty na rukou a na nohou. Snažte se přidat tolik detailů, dokud socha nezíská svoji výslednou podobu.
-
7Upravte vzhled a texturu povrchu. Posledním krokem je práce na vzhledu povrchu sochy. V některých případech se jedná o naprosto nezbytný krok, díky kterému socha získá realističtější vzhled. Na úpravu textury sochy můžete použít nejrůznější modelovací nástroje nebo některé z nástrojů pro domácnost.
- Co se týče nástrojů, tak obvykle platí, že čím menší je špička nástroje, tím jemnější je výsledný detail. Nástroje se smyčkou jsou vhodné na seškrabávání hlíny a nástroje s ostrou špičkou jsou vhodné v podstatě na vše, co se vám zlíbí.
- Pomůcky si dokonce můžete vyrobit z alobalu, černého pepře, zubních kartáčků, párátek, náhrdelníků, kuliček, hřebenů nebo jehliček a jehlic na pletení, nožů, atd.
-
8Dokončete sochu. Sochu budete muset nechat péct nebo uschnout – záleží na tom, jaký materiál použijete. Postupujte podle pokynů od výrobce.
-
9Namalujte sochu. Pokud chcete mít sochu malovanou, tak ji namalujte až po jejím uschnutí. Je pravděpodobné, že budete potřebovat speciální barvy (záleží na materiálu, s kterým pracujete). Například, na polymerový jíl je vhodné použít emailové barvy.
-
10Míchejte nejrůznější materiály. Používáním nejrůznějších materiálů na jednu sochu můžete vytvořit velmi zajímavou sochu, která bude působit realističtěji nebo mít zajímavou barvu či texturu. Zkuste použít materiály, jako jsou hadry (pro efekt „oblečení“) nebo chlupy (pro efekt „vlasů“).Reklama
Skulptivní sochařství
-
1Udělejte si hrubý model sochy. Z hlíny, vosku nebo čehokoliv jiného vyrobte model vaší sochy. Na jeho základě určete rozměry vaší výsledné sochy.
-
2Vysochejte základní verzi sochy. Na základě rozměrů z modelu označte kámen nebo dřevo v místech, kde budete muset řezat nebo sochat. Například, pokud víte, že vaše socha nebude vyšší 14 cm, tak můžete uřezat veškerý materiál nad 15 cm. Pro jistotu si však ponechejte trochu materiálu navíc, ale přesto vysochejte sochu v jejím základním tvaru.
-
3Použijte tečkovací strojek. Použití tečkovacího strojku nebo jiného měřicí zařízení vám umožní přenést rozměry z modelu sochy a provést správné umístění jednotlivých bodů na finálním materiálu.
-
4Vysochejte detaily. Použijte nástroje, které jsou vhodné na daný materiál a odebírejte materiál navíc a zároveň zahlazujte body, které zanechal tečkovací strojek.
-
5Vyhlaďte povrch sochy smirkovým papírem. Používejte postupně jemný smirkový papír a vyhlaďte jím sochu podle svých představ.
-
6Hotovo! Přidejte jakékoliv detaily navíc a mějte radost ze své sochy.Reklama
Tipy
- Není dobré používat venkovní materiály, pokud sochu budete prezentovat venku – socha se ztratí ve venkovním prostředí.
Varování
- Všechny nástroje používejte s opatrností.
- Spousta materiálů produkuje toxické výpary a zbytky. Buďte opatrní.
Věci, které budete potřebovat
- Modelovací hlína, lepenka, plech, kámen nebo jiné sochařské materiály
- Nástroje vhodné na daný sochařský materiál
- Návrh sochy nebo více návrhů