Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už právě pracujete na skice své vlastní manga postavy nebo se snažíte převyprávět oblíbené anime, základem je vytvoření takové komplexní osobnosti, která bude dostatečně zajímavá, aby si ji lidé chtěli prohlédnout nebo přečíst příběh, který se k ní pojí (a nejednalo se o zoufale nudné klišé). Náš článek vám může s tvorbou takové postavy a dokonce i s její kresbou pomoct! Přejděte k prvnímu kroku nebo si vyberte konkrétní sekci podle svých potřeb.

Část 1
Část 1 ze 4:

Volba osobnostních rysů

 1. 1
  Vyberte vhodnou krevní skupinu. V Japonsku je krevní skupina běžným indikátorem osobnosti. Můžete toho tedy využít a rozhodnout tak, jaká by vaše postava měla v základu vlastně být. Krevní skupiny a přidružené osobnostní rysy jsou následující:
  • 0 - sebevědomí, optimismus, silná vůle, ale také sebestřednost a nepředvídatelnost
  • A - kreativita, rezervovanost, odpovědnost, ale také tvrdohlavost a nervozita
  • B - aktivita, vášeň, ale také sobeckost a nezodpovědnost
  • AB - přizpůsobivost, racionalita, ale také zapomnětlivost a kritičnost
 2. 2
  Zvolte datum narození. Pro další určení osobnosti můžete použít západní nebo východní zvěrokruh. Znamení zvěrokruhu můžete využít pro volbu vhodného roku i dne narození.
 3. 3
  Použijte Myers-Briggsův test osobnosti. Jestliže chcete svou postavu vystavět skutečně věrohodně se všemi detaily, měli byste prostudovat osobnostní test, vyvinutý vědci Myersem a Briggsem - tzv. "Myers-Briggs Type Indicator". Nastudováním jednotlivých typů osobnosti, které tento test popisuje, můžete svou postavu vyladit skutečně do nejmenších detailů.
 4. 4
  Vyvažte svou osobnost negativními vlastnostmi. Postavu je potřeba řádně vyvážit, nelze jí přisoudit pouze jednostranně zaměřené vlastnosti. Vyvážená postava s pozitivními i negativními rysy je více přesvědčivá a uvěřitelná. Spočítejte počet negativních a pozitivních vlastností vaší postavy a potom je upravte tak, aby ty negativní lehce převažovaly. Příběh pak můžete vystavět tak, že se vaše osobnost od počátku vyvíjí a sbírá zkušenosti, aby u ní nakonec zvítězily její kladné rysy nad těmi negativními. Mezi typicky negativní rysy patří například:
  • Manipulativnost
  • Časté lhaní
  • Urážení ostatních
  • Nezájem o druhé lidi
  • Sebestřednost a sobeckost
  • Impulzivnost
  • Častá rozmrzelost, byť třeba i nepatrná
  • Bezohlednost a přezíravost
 5. 5
  Pojmenujte postavu nějakým zajímavým jménem. Mnoho lidí věří v to, že i jméno dokáže ovlivnit osobnost jeho nositele. Studie prokázaly, že se osoby s atypickým jménem často stávají terčem šikany a v důsledku toho se u nich projevují poruchy osobnosti. Existují i lidé, zvaní kabalariáni, kteří věří, že jméno určuje osobnost kompletně.
  • Snažte se použít jméno vhodné pro okolní prostředí. Velmi neobvyklá jména by v jinak realistickém prostředí působila nepatřičně.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Tvorba působivého příběhu

 1. 1
  Určete cíl vaší postavy. Jakým způsobem by měla vaše postava skončit? Jaké ponaučení by si měla odnést nebo naopak předat na konci příběhu? Co by se v průběhu děje měla naučit nebo jak by se měla změnit? Konečný stav vaší postavy můžete využít pro vysvětlení toho, jak jste ji na začátku uvedli.
 2. 2
  Určete začátek vaší postavy. Jakmile víte, jak vaše postava skončí, rozhodněte, jaká by měla být její počáteční pozice. Konec by měl logicky navazovat na začátek. Tak například, pokud chcete vystavět postavu, která se má na konci naučit respektovat ostatní lidi, měli byste jí přisoudit nepříliš lichotivý začátek, kdy nebude zrovna oplývat láskou k lidem ve svém okolí. Také byste měli v začátku uvést, proč si vaše postava myslí, že nepotřebuje žádné přátele a pomoc druhých.
 3. 3
  Rozhodněte, jak se postava dostala na dané místo. Přemýšlejte, v jakém prostředí by měla postava začínat a končit a potom zkuste vymyslet, co by někoho vedlo k tomu, aby změnil své prostředí právě takto. V této části budování příběhu můžete do děje vnést skvělé nápady, protože jsou to právě ty události, co pomůžou změnit hlavní postavu k lepšímu, které vytváří skvělou zápletku a které čtenáře tolik přitahují.
 4. 4
  Vyhýbejte se klišé. Zabili mu přítelkyni. Vyrůstal v sirotčinci. Neustále se stěhoval a nikde nezakořenil. To všechno jsou tisíckrát omletá klišé, která odstartovala příběh skutečně velkého množství různých postav. A právě proto, že se tyto náměty vyskytují tak často, bývají poněkud nudné. Snažte se jim vyhnout a pracujte na opravdu originální postavě. Přitáhnete tím více lidí, kteří budou chtít sledovat váš příběh dál.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Kresba postavy

 1. 1
  Zvolte vhodný styl. Různé typy anime i manga jsou často kresleny odlišným stylem. Můžete tedy využít svého unikátního talentu nebo se nechte inspirovat klasickými umělci různých žánrů. Dva asi nejznámější žánry anime a manga jsou "shōjo" a "shōnen".
 2. 2
  Nakreslete svou postavu. Mějte neustále na mysli, že roztomilé postavy obvykle mívají velké, široké oči a serióznější postavy naopak malé, šikmé oči. Se správnou technikou kreslení anime a manga vám můžou pomoct následující zdroje:
 3. 3
  Náměty pro design postavy čerpejte z její osobnosti a minulosti. Přidejte vhodné oblečení a doplňky. Volba těchto prvků by skutečně měla odpovídat osobnostním rysům a historii vaší postavy. Pokud je tedy vaše postava například velmi praktická dívka, měli byste ji místo vysokých podpatků obout pohodlné boty s plochou podrážkou. Chcete-li vzezřením své postavy upozornit na nějakou událost z její minulosti, přemýšlejte nad vhodnými doplňky, které by na takovou věc mohly odkazovat. Například v Legendě Korry nosí Mako neustále otcovu šálu. Buďte kreativní!
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Zdokonalení dovedností

 1. 1
  Studujte anatomii lidského těla. Kresba dobře vypadajících postav vyžaduje alespoň základní znalost lidské anatomie. Vaše postavy by neměly mít nereálné svaly navíc ani jim žádné nesmí chybět, to samé platí pro klouby a další prvky. Pozor si dávejte také na špatné proporce postavy. Sežeňte dobrou učebnici anatomie a naučte se, jak mají správně vypadat všechny kosti i svaly, jak mají být ohnuté a kde vlastně leží.
 2. 2
  Inspirujte se životem. Kreslení postav manga vyžaduje základní znalosti lidského těla. Čím více umíte kreslit lidské postavy, tím snadnější pro vás bude kreslit mangu. Začněte proto v rámci tréninku kreslit své přátele a klidně i sami sebe. Sedněte si před zrcadlo a pusťte se do toho.
 3. 3
  Cvičte kreslení dynamických pozic těla. Nafoťte se v různých pozicích a výsledné fotky použijte jako předlohu pro zachycení správného pohybu u svých postav. Využít ale můžete i některé užitečné informace na webových stránkách, jako jsou například obrázky na Posemaniacs.com nebo návod na Design.Tutsplus.com.
  • Při kreslení těchto pozic pamatujte na zásady lidské anatomie. V opačném případě by váš styl vykrystalizoval do překombinovaných postav, jako jsou ty, které dělá třeba Rob Liefeld.
 4. 4
  Trénujte! Čím více trénujete, tím lepší budete.
  Reklama


Tipy

 • Jestliže se vám zdá vaše postava poněkud nevýrazná, nic se neděje! Posbírejte kritické názory svých vrstevníků nebo lidí se stejnými zájmy. Pokud připravujete postavu do publikovaného materiálu, získejte zpětnou vazbu od svého publika.
 • Osobnostní rysy podle krevních skupin můžou být také následující:
  • 0 - Radost, otevřenost, dobrosrdečnost, energičnost
  • A - Uvolněnost, klid, laskavost, pozitivní přístup
  • B - Uvolněnost, klid, negativní přístup s občasným zábleskem štěstí
  • AB - Hyperaktivita, zábavnost, pozitivní myšlení, energičnost, klid, celkově skvělá osobnost!
 • Zkoušejte svou postavu neustále překreslovat a zjišťovat, co funguje a co ne. Čím více si na svou postavu zvyknete, tím snadnější bude její kresba v různých situacích. Neustálým tréninkem se budete postupně zlepšovat, a proto si nic nedělejte z toho, že vaše kresba může být zpočátku trochu zvláštní a neotesaná. Zkoušejte postavu kreslit z různých úhlů pohledu.
 • Při plánování osobnostních a fyzických rysů vaší postavy se snažte uvědomit, které vlastnosti bývají spojené s tou kterou osobností. Značně vám to pak usnadní design fyzického vzhledu postavy. Ve výsledku bude vaše postava vypadat soudržněji a uvěřitelněji, protože zevnějšek bude odrážet její nitro.
 • Trénujte kresbu co nejčasteji. Budoucí komplimenty čtenářů vám ukážou, že všechno to snažení stálo za to.
 • Jestliže vám dochází dobré nápady, vzpomeňte si na seriály nebo filmy žánru anime/manga a vybavte si jejich postavy. Potom z nich vypíchněte některé prvky a nakombinujte je se svými nápady.
 • Pozorujte lidi kolem sebe. Některé postavy můžete dokonce vytvořit na jejich základu.
 • Unikátního vzhledu svých postav docílíte přidáním různých speciálních znamení nebo jizev.
 • Při navrhování zbraní, které vaše postava bude používat, to nepřehánějte se speciálními efekty. Nepotřebujete 3 bojové opasky, 5 roztomilých opasků a 8 zbraní navrch! Držte se jednoduchosti. Pamatujte, že i malá individualita může udělat velký dojem!
 • Postavu můžete vyzdvihnout a zvýraznit pomocí stínování. Stínování je třeba provádět podle toho, odkud do scény přichází světlo. Stíny přidejte pod linii vlasů, mezi vlasy, pod krk a na oblečení. Světlejší stíny by měly být ve vnitřní části a tmavší ve vnější části obrázku. Se stíny to ale nijak nepřehánějte.
  • Oko nakreslíte následujícím způsobem: Nakreslete kružnici a dvě zakřivené linky - jednu nahoře, aby zakrývala malou část kružnice a druhou, podobnou, dole. Doprostřed kružnice nakreslete menší černý puntík a kolem udělejte jednu nebo dvě bubliny. Z menší kružnice veďte dvě malé čáry směrem ven asi do poloviny vzdálenosti k větší kružnici. Přidejte stíny a máte hotovo.
 • Přisuďte vaší postavě stejné zájmy, jako máte vy, nebo ji se svou osobou spojte nějak jinak.
Reklama

Varování

 • Náčrty a pomocné čáry kreslete slabě, jinak nepůjdou později vygumovat.
 • Snažte se, aby oči vaší postavy nebyly příliš velké.
 • Nepřehánějte to s velikostí zbraní! Vaše postavy by s sebou rozhodně neměly neustále vláčet dvoumetrový meč a podobné šílenosti! Držte se jednoduchosti. Úplně postačí zbraň běžné velikosti, kterou se daná postava dokáže ubránit.
 • Buďte opatrní a nekopírujte cizí práci.
 • Častý únik do fantazijního světa mívá za následek odtržení od reality a společenských vztahů. Pokud se rozhodnete aktivně přispívat do světa anime a mangy, připojte se zároveň do nějakého klubu, který vás udrží nohama pevně na zemi a v realitě.
Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama