Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Webová stránka je skvělý způsob, jak s lidmi sdílet své myšlenky a nápady. Pokud jste ještě nikdy žádnou nevytvářeli, pravděpodobně vám to připadá složité. HTML a kódování vypadá děsivě, ale nemusíte se bát! V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Část 1
Část 1 ze 4:
Návrh webové stránky

 1. 1
  Inspirujte se. Prohlédněte si různé webové stránky a najděte si designy, které se vám líbí. Jde o to, aby byly informace na stránce uvedeny zábavně a jednoduše. Pokud chcete načerpat inspiraci, podívejte se na webové stránky na podobná témata a zjistěte, jak byste měli obsah na svoji stránku rozmístit.
  • Buďte realističtí a nepouštějte se do ničeho, co nezvládnete.
  • Snadný přístup je nejdůležitější. Měli byste zajistit, aby byly informace dobře viditelné a logicky uspořádané.
  • Čím jednodušší design a čím méně stránek, tím lépe.
 2. 2
  Vyberte si téma a účel. Pokud již máte představu o tom, čemu by se vaše stránka měla věnovat, můžete tento krok přeskočit. Pokud ovšem nevíte, musíte to nejprve zjistit. Uvědomte si, že se na internetu pohybují miliardy lidí a spousta z nich má webové stránky. Když budete chtít vytvořit stránku, která nemá obdoby, pravděpodobně se nikam nedostanete.
  • Když se řekne „Internet“, co se vám vybaví jako první? E-shopy? Hudba? Zpravodajství? Sociální sítě? Blogy? Všechny tyto typy stránek jsou pro začátek skvělé.
  • Můžete vytvořit webovou stránku o své oblíbené kapele a přidat na ni fórum, na kterém si její fanoušci budou moci psát.
  • Můžete vytvořit stránku pro svoji rodinu, ale musíte postupovat opatrně. Na internetu je spousta lidí, kteří by mohli zneužít vašich osobních informací. Pokud chcete vytvořit stránku, která bude obsahovat nějaké citlivé informace, měli byste ji opatřit heslem.
  • Pokud vás baví zpravodajství, nebo chcete lidem poskytovat přesnější zprávy, než jaké získají z ostatních médií, vytvořte si zpravodajskou stránku a sdílejte na ní zprávy z ověřených zdrojů.
  • Pokud jste kreativní, můžete si založit vlastní blog a psát o čemkoli chcete. Když budete dobří, budete mít spoustu čtenářů.
 3. 3
  Připravte si plán. Vytváření webové stránky vás bude stát spoustu času, odhodlání a možná i peněz, takže si stanovte nějaký limit a pusťte se do toho. Nemusíte vytvářet žádný složitý plán, ani grafickou prezentaci. Měli byste si ovšem alespoň napsat, co budete chtít na stránce mít, jak budete chtít informace na stránce rozmístit a hlavně o čem vaše stránka bude.
 4. 4
  Sežeňte si obsah. Existují spousty druhů obsahu a všechny mají svá pravidla. Budete muset přijít na to, co bude pro vaši stránku nejlepší.
  • Obchod: Pokud chcete prodávat věci, budete muset přijít na to, jak je budete lidem nabízet. Pokud chcete prodávat pouze několik věcí, můžete si otevřít internetový obchod u nějakého poskytovatele, například u Society6, Amazon, nebo Cafepress. Tyto společnosti vám umožní prodávat své věci za takovou cenu, jakou si sami určíte.
  • Média: Chcete lidem ukazovat videa, pouštět hudbu atd.? Chcete nahrávat své vlastní soubory, nebo chcete sdílet odkazy? YouTube nebo SoundCloud jsou skvělými příklady hostingových stránek, ale budete muset stránku vytvořit tak, aby se tato média zobrazovala správně.
  • Obrázky: Fotíte? Nebo malujete? Pokud chcete na webové stránky umisťovat originální obrázky, měli byste použít takový formát, aby nebylo možné je ukrást. Nahrávejte obrázky v malém rozlišení a schovejte je za Flash kód, aby si je lidé nemohli ukládat.
  • Widgety: Widgety jsou mini programy, které se spouští na webových stránkách, aby sledovaly návštěvnost a vytvářely statistiky ohledně toho, co návštěvníci hledají a odkud jsou. Můžete použít widgety také pro domlouvání schůzek, zobrazování kalendáře atd. Zjistěte, co budete na své stránce potřebovat a najděte si widgety z kvalitních zdrojů.
  • Kontaktní informace: Chcete mít na svých webových stránkách kontaktní informace? Měli byste si dobře rozmyslet, jaké informace budete mít veřejně přístupné. Nikdy byste neměli psát svoji adresu domů, nebo své telefonní číslo, protože tyto informace mohou být zneužity. Můžete si zařídit speciální emailovou adresu nebo PO box.
 5. 5
  Připravte si tabulku návštěvnosti. Většina lidí si jako první otevře hlavní stránku vaší webové stránky, tedy to, co se zobrazí, když do adresního řádku zadáte adresu své stránky. Když si zjistíte, kam návštěvníci dále pokračují, budete tomu moci přizpůsobit tvorbu stránky a navigační tlačítka.
 6. 6
  Myslete na různé situace a zařízení. V poslední době jsou stále populárnější mobilní telefony a tablety, takže je důležité tomu webové stránky přizpůsobit. Pokud chcete mít stránku, kterou si budou moci zobrazit všichni uživatelé, vytvořte různé verze stránky pro všechna zařízení, nebo použijte design, který se zařízením přizpůsobí.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 4:
Budování webové stránky

 1. 1
  Určete si metodu nebo nástroj, který budete chtít použít. Až budete vědět, o čem vaše stránka bude a jak by měla vypadat, budete se muset zamyslet nad tím, jak ji vytvoříte. Možnosti jsou téměř nekonečné, ale ve skutečnosti existuje několik jednoduchých nástrojů, které se pro tvorbu webových stránek hodí nejlépe.
 2. 2
  Vytvořte si stránku sami. Pokud máte aplikaci na tvorbu webových stránek, jako například Adobe Dreamweaver, nebude pro vás těžké si stránku vytvořit. Budete sice muset trochu kódovat, ale nepanikařte! HTML kódování sice vypadá složitě, ale jakmile se do toho dostanete, bude to pro vás jednoduché.
  • Výhody: Software na tvorbu webových stránek vám proces usnadní, umožní vám přetahovat obrázky, text, tlačítka, videa a další prvky a nebudete muset kódovat v HTML. Mnoho aplikací na tvorbu webových stránek vám dokonce umožní vytvořit stránku pro chytré telefony, nebo tablety. Pokud chcete vytvořit jednoduchou osobní stránku, tato možnost pro vás bude nejlepší.
  • Nevýhody: Budete se to muset naučit. Nebudete sice muset využívat HTML kódování, ale přesto se budete muset naučit několik věcí. Pokud spěcháte, pravděpodobně to nebude to nejlepší řešení. Největší nevýhodou je ale to, že v případě, že nejste grafikem, si tímto způsobem pravděpodobně vytvoříte stránku, která bude lidem trhat oči. Pokud se tomu chcete vyhnout, zkuste použít některé z volně přístupných šablon a nezapomínejte na to, že nejste profesionál.
 3. 3
  Použijte systém správy obsahu (CMS). WordPress je příkladem takového systému. Umožní vám vytvářet webové stránky a blogové příspěvky, nastavovat menu, umožňovat komentáře uživatelů a přidávat tisíce témat a přídavných modulů, které si můžete zdarma vybrat. Další podobné systémy jsou Drupal a Joomla. Z CMS umístěných přímo online lze použít například Webnode či Wordpress.com. Po přihlášení k CMS budete moci svoji stránku spravovat odkudkoli, kde budete mít přístup k internetu.
  • Výhody: Snadné používání, rychlá instalace a spousta možností pro začátečníky (ale i spousta možností pro zkušené uživatele).
  • Nevýhody: Některá témata jsou omezující a za některá budete muset zaplatit.
 4. 4
  Vytvořte si stránku od začátku sami. Pokud se rozhodnete vytvořit si stránku sami, budete muset použít HTML a CSS. Můžete se naučit kódovat lépe a přidat ke své stránce další funkce. Pokud si chcete vytvořit profesionální stránku, tyto nástroje vám umožní udělat ji tak, abyste s ní dosáhli úspěchu.
  • CSS, což znamená Cascading Style Shetts, je flexibilnější, než HTML a umožňuje provést snadnější změny – fonty, nadpisy, barevná schémata.
  • XHTML je webový jazyk podle standardů W3C. Je téměř stejný, jako HTML, ale má přísnější pravidla pro značení informací. Jde v podstatě pouze o menší změny v psaní kódů.
  • Naučte se HTML5. HTML5 je pátá revize základního standardu HTML a zahrnuje HMTL4 i XHTML.
  • Naučte se klientský skriptový jazyk, například JavaScript. Budete moci na stránku přidávat interaktivní prvky, jako jsou tabulky, mapy atd.
  • Naučte se nějaký serverový jazyk. PHP, ASP s JavaScript, nebo VB Script či Python se vám bude hodit k tomu, abyste mohli stránku měnit tak, aby se zobrazovala různým lidem a abyste mohli upravovat fóra. Tyto jazyky vám také umožní ukládat si informace o lidech, kteří navštěvují vaši stránku a vytvářet „dočasné nákupní koše“ u e-shopů.
  • AJAX je technika využití prohlížečového jazyku a serverového jazyku, aby stránka získávala nové informace ze serveru bez nutnosti aktualizace, což omezí čekací dobu. Pokud chcete vytvořit stránku, kterou budou navštěvovat spousty lidí, nebo stránku s internetovým obchodem, je to skvělé řešení.
 5. 5
  Najměte si profesionála. Pokud si nechcete stránku tvořit sami, nebo se nechcete učit kódovací jazyky, nejlepší bude najít si někoho, kdo stránku vytvoří za vás. Než si někoho najmete, ujistěte se, že má potřebné zkušenosti a reference.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 4:
Testování a spuštění stránky

 1. 1
  Zaregistrujte si doménové jméno. Pokud nemáte dost peněz, zjistěte si, jak získat doménové jméno levně. Vyberte si adresu, kterou si lidé budou pamatovat a která se snadno píše. Pokud chcete doménu s koncovkou .com, budete mít větší návštěvnost, ale většina z nich je již zabraná, takže musíte být kreativní.
  • Podívejte se na stránky Network Solutions, GoDaddy nebo Register.com a najděte si vhodné doménové jméno. Také WordPress umožňuje zařídit si doménové jméno ve formátu „xxxx.wordpress.com“. Pokud bude vaše vybrané jméno dostupné i ve formátu .com, Wordpress vás na to upozorní.
  • Můžete si koupit i doménové jméno, které nabízejí různé stránky. Než si koupíte drahé doménové jméno, měli byste se poradit s právníkem.
 2. 2
  Prohlédněte si svoji stránku. Než stránku spustíte, měli byste ji dobře otestovat. Většina softwaru na tvorbu webových stránek nabízí způsoby testování. Všímejte si chybějících tagů, poškozených odkazů, věnujte pozornost optimalizaci pro vyhledávače a zjistěte, zda design nemá chyby. Tyto faktory mohou ovlivnit návštěvnost a výnosy z vaší stránky. Měli byste si také vytvořit plně funkční mapu stránky, kterou poskytnete vyhledávačům jako je Google.
 3. 3
  Otestujte si stránku. Až budete mít stránku hotovou, měli byste ji otestovat. Můžete požádat přátele a rodinu, aby ji vyzkoušeli. Dejte jim přesné pokyny, například „uprav si profil“, nebo „kup si svetr ze stránky se zlevněným zbožím.“ Sledujte, jak se na stránce orientují, ale nepomáhejte jim. Brzy zjistíte, na čem byste měli ještě zapracovat a co je potřeba změnit. Můžete také využít služby jako je zurb.com a otestovat stránku podle konkrétních demografických nastavení. Při testování stránky je důležité mít na paměti platformu a ujistit se, že stránka funguje jak na počítačích, tak na mobilních telefonech a tabletech.
  • Napište si seznam věcí, které uživatelům dělají potíže.
 4. 4
  Spusťte svoji stránku. Vyberte si hostingovou službu a nahrajte svoji stránku na internet. Můžete použít FTP hostingové služby, nebo si stáhnout FTP program jako FileTilla, nebo CyberDuck. Pokud vám stránku vytvářel profesionál, měl by to provést za vás (ale vždy je dobré na něho dohlédnout, abyste porozuměli tomu, co dělá).
  Reklama

Část 4
Část 4 ze 4:
Tipy ohledně webových stránek

 1. 1
  Vyberte si konkrétní koncept. Pokud chcete díky webové stránce vydělávat peníze, zamyslete se nad tím, jaké stránky vydělávají nejvíce. Jaké stránky vyžadují nejvíce času? Jaké stránky jsou zábavné? Uvědomte si, že vás správa stránky bude stát spoustu času, takže si vyberte něco, co vás bude skutečně bavit (a co vám umožní vydělat nějaké peníze).
 2. 2
  Definujte si své cíle a pracujte na nich. Můžete mít webovou stránku pro peníze, pro legraci, nebo pro obojí. Když budete vědět, o co vám jde, bude pro vás snadnější stránku vytvořit a dosáhnout požadovaných výsledků.
 3. 3
  Připravte se na konkurenci. Obsah stránky nevyžaduje tolik investic, ale čelí větší konkurenci, protože si webovou stránku může založit kdokoli. Pokud chcete díky své stránce vydělat peníze, měli byste se přihlásit k internetovým reklamám, například Google AdSense. Budete muset psát obsah účelně a zajistit, aby byl pro lidi zajímavý. Používejte konkrétní klíčová slova, ale nenechejte se unést, aby čtenáři nepoznali, že obsah optimalizujete.
 4. 4
  Připravte se na zodpovědnost. Internetové obchody vyžadují spoustu času. Budete muset řešit poštovné, prodeje, daně, aktualizaci nabídky a vše ostatní, co řeší provozovatelé kamenných obchodů. Budete také potřebovat systém zodpovídání dotazů a stížností zákazníků. Mnoho společností nabízí také telefonickou linku, kterou můžete v případě potřeby outsourceovat.
  • Pokud chcete pomocí stránky vydělávat peníze, můžete také prodávat cizí produkty pomocí partnerských programů a vydělávat tak peníze, aniž byste se museli starat o poštovné a balné.
 5. 5
  Ujasněte se, jaké uživatele chcete získat. Jací lidé budou na vaši stránku chodit? Proveďte si marketingový výzkum a zjistěte si, kdo budou vaši čtenáři. Čím se zabývají, jak jsou staří a jaké mají zájmy? Všechny tyto informace vám umožní přizpůsobit svoji stránku tak, abyste díky ní mohli vydělávat. Neměli byste si ale myslet, že vaši stránku navštěvuje pouze jedna cílová skupina – snažte se všímat si trendů, abyste zaujali co nejvíce lidí a nepromarnili žádné příležitosti.
 6. 6
  Vyhledejte si klíčová slova. Je nezbytně nutné určit si slova, pomocí kterých lidé vaši stránku vyhledávají. Můžete díky tomu získat nové klienty. Snažte se zahrnout do stránky nejčastější klíčová slova, abyste dosáhli lepších výsledků ve vyhledávání. Existují také různé nástroje, například Google Overture, které vám proces hledání klíčových slov usnadní.
  • Klíčová slova rozdělte do celého textu, ale dejte si pozor, aby to neovlivnilo kvalitu vašeho obsahu.
  • Vytvářejte stránky, které jsou optimalizované pro vyhledávače, budete díky tomu mít větší návštěvnost. K čemu jsou stránky, které nikdo nenavštěvuje?
 7. 7
  Inzerujte. Až budete mít stránku spuštěnou, měli byste jí začít dělat reklamu.
  • Odešlete svoji stránku hlavním vyhledávačům. Existují služby, které to udělají za vás, ale můžete to udělat i sami.
  • Řekněte o své stránce přátelům. Sdílejte odkazy na ni na Facebooku a Twitteru, sdílejte obrázky ze stránky na ostatních sociálních sítích a přidejte si ji ke všem svým internetovým profilům. Čím více lidí si vaši stránku otevře, tím lépe.
  • Použijte emailovou adresu. Podívejte se na jiné webové stránky, které se zabývají podobnými tématy a nabídněte jejich majitelům výměnu odkazů. Na blogy pište zajímavé a konstruktivní články a do podpisu uveďte URL adresu své stránky.
  • Využívejte marketing článků. Pište články optimalizované pro vyhledávače a sdílejte na jiných stránkách, abyste získali nové čtenáře. Pomůže vám to také dosáhnout lepší pozice ve vyhledávačích.
 8. 8
  Pište kvalitní obsah a poskytujte kvalitní služby. Věnujte pozornost svým čtenářům a nechejte si od nich poradit.
  • Konstruktivní kritiku berte vážně. Ostatní lidé mohou mít skvělé nápady, které vaši stránku vylepší.
  • Zamyslete se nad svojí cílovou skupinou, jejími potřebami, problémy a okolnostmi. Snažte se lidem jejich životy co nejvíce usnadnit.
  Reklama

Tipy

 • Lidé často spěchají. V průměru budete mít 3-7 vteřin na to, abyste upoutali něčí pozornost, takže si dobře rozmyslete, co umístíte na vaši hlavní stránku. Vyhýbejte se velkým grafikám a snažte se obrázky a animace zkomprimovat. Používejte technologie jako JavaScript, Flash, streaming atd. pouze pokud to bude nutné.
 • Pokud prodáváte nějaký produkt, který si lidé mohou vyhledat pomocí vyhledávače, měli byste ho na svoji stránku umístit tak, aby byl ihned vidět. Čím vícekrát budou lidé muset kliknout, tím menší bude šance, že si produkt nakonec koupí.
 • Pokud jste si najali profesionála, uvědomte si, že programátoři nejsou vždy zároveň také grafici. Nejzajímavější stránky vytvářejí lidé, kteří se orientují v grafickém designu. Nejlepší je tedy najít si dobrého programátora, i dobrého grafika. Měli byste mít také marketingového poradce a člověka, který bude psát kvalitní obsah.
 • Prohlédněte si populární stránky a využijte je jako modely. Co je na nich skvělého? Mají zajímavý design, obsah, nebo způsob navigace? Zahrňte do své stránky ty nejlepší aspekty jiných stránek, které se vám líbí.
 • Začněte s jednoduchými věcmi, vyzkoušejte si je a potom je zkuste vylepšit. Nemějte strach, když se vám to poprvé nepodaří. Neměli byste zbytečně spěchat.
 • Pokud chcete prodávat nějaké produkty, budete muset mít systém na příjem plateb. Můžete si založit obchodní účet, u kterého budete platit poplatek za každou transakci, nebo používat například PayPal. Vždy si přečtěte všechny podmínky užívání a dejte si pozor – některé z těchto služeb po vás budou vyžadovat garanci kvality odesílaného zboží.
Reklama

Varování

 • Nikdy nezneužívejte důvěry svých uživatelů a respektujte jejich soukromí. Spamy, otravná vyskakovací okna a další reklamy vám odlákají návštěvníky. Měli byste na stránce mít prohlášení o ochraně soukromí. Kdykoli budete po návštěvnících vyžadovat osobní informace, uveďte odkaz na toto prohlášení. Také byste na stránce měli mít kontaktní informace. Pokud musíte mít na stránce reklamy, vysvětlete svým čtenářům, proč tomu tak je a dejte jim najevo, že jim chcete užívání stránky zpříjemnit.
 • Dejte si pozor na „ověřené“ rady marketingových stránek. Některé tyto rady jsou sice užitečné, ale jiné ne. Marketing není žádná věda – jde o neustále probíhající experiment. Vy sami byste měli mít představu o tom, které strategie fungují a které ne. Komunikujte s uživateli vaší stránky a snažte se řídit se podle jejich přání.
 • Pokud chcete sdílet obsah z jiné stránky, ať už půjde o obrázek, nebo cokoli jiného, musíte nejprve požádat o povolení a uvést správný zdroj. V opačném případě by se s vámi majitel stránky mohl soudit.
 • Nikdy si nesmazávejte uživatelské jméno a heslo ke svému účtu. Pokud tyto údaje ztratíte, nebudete moci svoji stránku nadále spravovat. Hlavně byste tyto údaje neměli nikomu dávat.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 269 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 900 krát
Stránka byla zobrazena 4 900 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama