Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Rádi byste měli ze svého počítače o něco…větší zážitek? Možná potřebujete předvést prezentaci a nemáte monitor, takže se obracíte na svou 50" HD TV. Nebo možná chcete z notebooku udělat stolní počítač a nemáte externí monitor. Naštěstí většinu moderních počítačů snadno propojíte s TV a získáte tak mnohem větší monitor.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Windows

 1. 1
  Zjistěte, jak lze váš počítač k TV připojit. Propojení TV a PC vyžaduje zajistit mezi nimi spojení video kabelem. Na zadní straně počítače najdete řadu portů a konektorů. Obrazové konektory mohou být umístěny u USB, zvukových konektorů nebo síťového konektoru, nebo (pokud máte externí grafiku) mohou být o něco níže. Dívejte se po následujících třech konektorech, které jsou nejpoužívanější: [1]
  • HDMI – Toto je současný standard pro propojování HD zařízení. HDMI port najdete vzadu na většině moderních počítačů. HDMI dokáže přenášet obraz i zvuk a vypadá jako o něco delší USB port.
  • DVI – Digitální konektor, který využívá piny. Konektory DVI jsou obvykle obdélníkové a mají tři řady pinů, osm v každé. DVI přenáší pouze obrazový signál.
  • VGA – Zastaralý standard pro propojování zobrazovacích zařízení. Jde o lichoběžníkový, obvykle modrý konektor s 15 piny ve třech řadách. Pokud máte k dispozici DVI či HDMI, vyhněte se tomuto konektoru, neboť VGA nabídne nejnižší kvalitu. VGA přenáší pouze obrazový signál a nedovoluje přenášet HD obraz.
 2. 2
  Zjistěte, jak lze TV připojit k počítači. Jakmile znáte možnosti připojení podporované počítačem, musíte zjistit, jaké konektory nabízí TV. Většina TV má vstupní konektory na zadní straně, na některých však najdete porty i na jedné z bočních stran.
  • Většina moderních HDTV disponuje jedním či více HDMI porty. Jde o nejrychlejší a nejpříjemnější způsob, jako zařízení propojit, a navíc tak získáte nejlepší kvalitu. HDMI je jedinou z metod připojení, která přenáší zvuk i obraz po jednom kabelu.
  • DVI již není tak rozšířené, stále jej však můžete najít jak na řadě HDTV a TV s klasickým rozlišením.
  • VGA obvykle na HDTV nenajdete, lze se s ním však setkat u TV se standardním rozlišením.
 3. 3
  Zapište si označení vstupu na TV. Budete tak později moci vybrat správný vstup, až budete přepínat na signál z počítače.
 4. 4
  Pro vybraný způsob připojení pořiďte patřičný videokabel. Koupě kabelu může být trochu matoucí, neboť společnosti často hýří různými trendy označeními, aby získaly konkurenční výhodu. Když však dojde na věc, většina lidí nepozná rozdíl mezi levným a drahým kabelem. Při nákupu HDMI kabelu platí, že buďto bude fungovat, nebo nebude. Z kabelu za 150 Kč tak dostanete stejnou kvalitu jako z toho za 2.000 Kč.
  • Pokud jste na počítači a TV nenašli stejný konektor, budete potřebovat adaptér. Pokud například máte na počítači DVI a na televizi HDMI port, sežeňte si kabel nebo adaptér DVI-HDMI. V takovém případě však nemůžete přenášet zvuk po kabelu, protože DVI toto nepodporuje.
 5. 5
  Propojte kabelem počítač a televizi. Pokud pracujete se spojením HDMI do HDMI, nebudete potřebovat žádné další kabely. Připojujete-li se pomocí jiného konektoru, budete muset pořídit rovněž zvukový kabel.
  • Zvukový kabel k notebooku připojíte pomocí 3.5mm jacku do sluchátkové zdířky. Na stolním počítači použijte zelený zvukový jack na zadní stěně počítače. Pro připojení zvukového kabelu k TV buďto budete moci použít jediný 3.5mm zvukový jack, nebo stereo (RCA) kabel se dvěma koncovkami.
  • Pokud propojujete přes VGA, nejprve počítač a TV vypněte. U DVI ani HDMI to není třeba.
 6. 6
  Přepněte TV na správný vstup. Dávejte pozor, abyste vybrali ten vstup, ke kterému jste na TV připojili kabel. Většina TV ovladačů nabízí tlačítko "Input" (vstup) či "Source" (zdroj), kterým toto můžete navolit.
 7. 7
  Přepněte zobrazení počítače na TV. Lze to udělat několika způsoby v závislosti na tom, jaký počítač máte.
  • Řada notebooků disponuje klávesou "Zobrazení", která umožňuje přepínat mezi připojenými displeji. Abyste ji mohli použít, bude možná třeba stisknout i klávesu Fn, a možná bude označena jen symbolem.
  • Ve Windows 7 a novějších můžete stisknout klávesu Windows + P, čímž spustíte nabídku Projektor. Můžete zde také vybrat režim (počítač, TV, rozšíření počítače či duplikace zobrazení).
  • V jakékoliv verzi Windows můžete pravým tlačítkem kliknout na plochu a zvolit nabídku "Rozlišení obrazovky" či "Vlastnosti". Nabídka "Více monitorů" vám pak umožní vybrat režim zobrazení (počítač, TV, rozšíření počítače či duplikace zobrazení).
 8. 8
  Upravte rozlišení displeje (je-li třeba). Monitor počítače a TV mohou mít rozlišná rozlišení, takže může být obraz na TV po přepnutí rozmazaný. K výběru správného rozlišení použijte posuvník "Rozlišení" z okna "Rozlišení obrazovky/Vlastnosti".
  • Většina HDTV má nativní rozlišení 1920x1080 px. Je-li to možné, zvolte "doporučené" rozlišení.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Mac

 1. 1
  Zjistěte, jaké obrazové porty váš Mac nabízí. Může jít o jeden ze čtyř nejpoužívanějších druhů konektorů. Když zjistíte, kterým z nich disponujete, zjistíte, jaké vybavení budete potřebovat pořídit. [2]
  • HDMI - HDMI port vypadá jako delší a tenčí USB port s malými výstupky na obou stranách. Bude nad ním napsáno "HDMI". Jde o současný standard pro propojování HD zařízení. Najdete jej na většině Maců a MacBooků vyrobených po roce 2012. K použití HDMI nepotřebujete žádné další adaptéry.
  • Thunderbolt – Jde o port o něco menší než USB. Bude označen malou ikonou blesku. Pro připojení k většině HDTV budete potřebovat adaptér Thunderbolt-HDMI.
  • Mini DisplayPort – Tento port vypadá stejně jako port Thunderbolt. Na logu je malá krabička s čarami po stranách.
  • Micro-DVI – Jde o starší port, se kterým se však stále setkáte. Ikona je stejná jako u Mini DisplayPortu, tento konektor však vypadá jako zmenšené USB.
 2. 2
  Najděte vstupní porty na TV. Mohou být umístěny na zadní nebo boční straně. Nejběžnějšími vstupy na TV jsou HDMI, DVI a VGA. Pokud budete propojovat HDMI na HDMI, bude vám stačit jediný kabel pro zvuk i obraz. Pro jakékoliv jiné připojení musíte koupit samostatný zvukový kabel.
  • Poznamenejte si označení vstupu, abyste na něj později TV snadno přepnuli.
 3. 3
  Sežeňte si správný adaptér (je-li to nutné). Jakmile víte, jaké porty podporují váš Mac a TV, můžete si pořídit potřebný adaptér. [3]
  • Pokud mají váš Mac i TV HDMI, bude vám stačit klasický HDMI kabel.
  • Pokud vaše TV podporuje HDMI, avšak na Macu máte jen Thunderbolt či Mini DisplayPort, budete si muset koupit adaptér Thunderbolt/Mini DisplayPort-HDMI.
 4. 4
  Sežeňte správný kabel. Když máte adaptér, můžete pořídit i potřebný kabel. Pokud máte adaptér s výstupem HDMI, kupte jakýkoliv HDMI kabel. Levné HDMI kabely fungují stejně jako ty drahé. Propojujete-li se skrze DVI či VGA, budete krom video kabelu potřebovat i kabel zvukový.
 5. 5
  Zapojte do Macu adaptér. Připojte videoadaptér s obrazovým portem Macu.
 6. 6
  S pomocí video kabelu připojte adaptér k TV. Pokud je jak na počítači, tak na TV HDMI port, použijte k jejich propojení jednoduše standardní HDMI kabel.
  • Pokud se k TV nepřipojujete přes HDMI, budete potřebovat i zvukový kabel, abyste mohli zvuk z Macu přehrávat na TV či domácím kině. S pomocí zvukového kabelu s 3.5mm jackem propojte zdířku na sluchátka Macu se vstupním zvukovým portem na TV či receiveru.
 7. 7
  Přepněte TV na správný vstup. Zvolte vstup, na který je počítač připojen. Některé TV mohou mít několik vstupů stejného typu, takže dejte pozor, abyste vybrali ten správný.
  • Ve většině případů se plocha automaticky roztáhne na displej TV.
 8. 8
  Na Macu klikněte na nabídku Apple a zvolte "Nastavení systému".
 9. 9
  Zvolte možnost "Zobrazení" z nabídky Nastavení systému.
 10. 10
  Vyberte možnost "Nejlepší nastavení pro externí displej" na záložce "Zobrazení". Tím optimalizujete rozlišení pro připojenou TV.
 11. 11
  Klikněte na záložku "Uspořádání". Zde uvidíte vzájemnou orientaci obou displejů, což ovlivňuje, jak se mezi nimi pohybuje myš.
 12. 12
  Přetáhněte bílý panel nabídky z displeje počítače na displej TV. Tím přepnete primární zobrazení na TV.
 13. 13
  Vraťte se zpět do okna Nastavení systému a vyberte "Zvuk". Pokud jste připojení přes HDMI kabel, pak na záložce "Výstup" zvolte "HDMI". Jste-li připojeni jiným kabelem, zvolte za zdroj audio kabel.
  Reklama

Tipy

 • Za kabely přenášející digitální signál nemusíte utrácet. Například "Monster Cables" jsou obvykle zcela zbytečné. 2m HDMI či DVI kabel lze na internetu sehnat za 150 – 300 Kč, cokoliv navíc jsou vyhozené peníze. Levnější VGA kabely však mohou způsobovat problémy. VGA vede analogový signál, jehož drobná degradace je na obrazovce vidět (čím delší VGA kabel a větší displej, tím horší budou "duchové" v obrazu). Buďte tedy připraveni kabel vyměnit za kvalitnější. Sáhněte po nejlevnějším silnějším VGA kabelu, který vám dá na kratší vzdálenost (3 m a méně) na displeji do +- 20“ dobrý signál.
Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama