Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Také si užíváte ten adrenalin, který přinášejí děsivé noční můry? Noční můry můžete občasně vyvolat jen tak, pro ten zážitek napětí nebo kvůli konfrontaci se svými úzkostmi, se kterými máte trvalé problémy. Pokud budete svým snům a nočním můrám věnovat dostatek pozornosti, můžete se naučit jejich sílu regulovat podle svých preferencí. Ať už se chystáte prožít intenzivní noční můru nebo ne, přečtěte si náš článek a naučte se ovládat své sny.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Navozování nočních můr

 1. 1
  Spěte s obličejem dolů. Studie Hong Kong Shue Yan University ukázala, že lidé, kteří spí obličejem dolů mají mnohem častěji sny o tom, že jsou svázaní, že je někdo dusí nebo prožívají jiné podobné hrůzyplné zážitky.[1] Je třeba poznamenat, že tímto způsobem můžete vyvolat i erotické a sexuální sny, které nemusí splňovat zamýšlený efekt.
  • Pokud víte, že na břiše neusnete, další pozicí, která je pro navození noční můry nejvhodnější je normální na zádech, následovaná spánkem na levém boku.[2]
 2. 2
  Před spaním snězte určité druhy potravin. Vědci se rozcházejí v názorech na všeobecně přijímaný mýtus, že noční můry způsobují kořeněná, slaná a tučná jídla. Někteří tvrdí, že narušení spánkového cyklu může vést ke zpomalení nástupu snů a ve výsledku prožijete mnohem méně snů nebo nočních můr.[3] Jiní si zase myslí, že se tím dá zvýšit intenzita snů alespoň u některých osob, a předpokládají, že každý člověk věnuje pozornost reakcím svého těla.[4]
 3. 3
  Než půjdete spát, vystrašte se. Shlédněte před spaním nějaký horor, zahrajte si strašidelnou počítačovou hru nebo si přečtěte nějakou duchařskou povídku. Pokud máte strach z něčeho konkrétního, prohlížejte si obrázek nebo věci, které s touto představou nějak souvisí nebo si jen představujte scénář noční můry, která by pro vás byla obzvláště děsivá. Vaším cílem je dostat strach jen trochu. Pokud se bojíte svých myšlenek, pravděpodobně ani neusnete.
 4. 4
  Zvažte doplnění své stravy o vitamín B6. Ačkoli neexistují žádné konkrétní studie, které by to potvrdily, mnoho lidí přísahá na to, že vitamín B6 zvyšuje živost snů. Jedna výzkumná práce ovšem předpokládá, že tento vitamín může být efektivní pro zlepšení samotného procesu snění i pro posílení schopnosti vybavovat si prožité sny.[5]
  • Vitamín B6 můžete přijímat stravou, ale i jako suplement. Denní dávka by neměla přesáhnout 60 mg u dětí ve věku 9-13 let, 80 mg u teenagerů mezi 14 a 18 lety, nebo 100 mg u dospělých nad 19 let.[6]
 5. 5
  Zkuste melatonin. Někteří lidé hlásili živější a bizarnější sny po požívání melatoninu, což vám může přinejmenším dát alespoň novou a zajímavou zkušenost, když už ne přímo noční můry.[7] Toto potvrzuje nejméně jedna studie, která předpokládá, že melatonin může ovlivnit sny zejména tak, že v nich budete prožívat přeměny a transformace.[8]
  • Melatonin se obvykle užívá v dávkách 1-20 mg a jen velmi zřídka způsobuje vedlejší účinky. Přesto byste ho ale měli konzultovat se svým lékařem, protože se nemusí dobře snášet s jinými medikamenty, může mít negativní vliv na těhotné ženy a nezanedbatelná není ani možnost, že jste na něj alergičtí.[9]
 6. 6
  Konzumaci určitých látek se snažte udržet na minimu. Spánkový cyklus může narušovat třeba kofein, alkohol a nikotin.[10] V malých dávkách můžou způsobovat noční můry. Na druhou stranu příjem těchto látek ve větším množství může spánek narušovat "příliš". Pokud máte problémy s usínáním, měli byste nejprve snížit příjem těchto látek. Stejně tak, pokud se v noci často probouzíte nebo jste ráno unavení. Všechno jsou to znaky toho, že se vám nedostává kvalitního spánku, při kterém byste si odpočinuli, a to může kazit i vaše sny a jejich intenzitu.
  • Pokud tyto látky užíváte jen vzácně nebo vůbec, efekt bude pravděpodobně mnohem lepší než očekáváte. Přesto se vám nesnažíme radit, abyste tyto látky začli užívat na pravidelné bázi jen kvůli navození nočních můr.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Kontrola vašich snů

 1. 1
  Přemýšlejte o čem budete snít. Během usínání si snažte představovat obrázek nebo koncept událostí, které ve vás vzbuzují strach nebo úzkost. Pokud toto nacvičujete každý večer, máte velkou šanci, aby se vaše myšlenky před spaním skutečně projevily později ve snu. Vaše sny a noční můry mohou být velmi prospěšné, pokud před sebou máte problém, který musíte řešit a který způsobuje vaši úzkost. Váš mozek bude pokračovat v práci i po usnutí a během snění vám poskytne mnohem hlubší vhled do řešeného problému.[11]
 2. 2
  Spěte každou noc alespoň 8 hodin. Ačkoli drobné přerušení spánkového cyklu v noc, kdy chcete noční můry navodit, je v pořádku, z dlouhodobého hlediska byste si opakováním takového narušování spánku způsobili významný úbytek snů. Musíte být neustále dobře odpočinutí a trávit dostatek času hlubokou fází spánku REM, ve které probíhají dlouhé sny.
  • REM je zkratka pro Rapid Eye Movement, která popisuje chování lidí během této fáze spánku.
 3. 3
  Po probuzení zůstaňte ještě ležet. Místo, abyste okamžitě vylezli z postele, ležte a snažte se vybavit nebo "přehrát" své sny. Pokud vás nic nenapadá, zkuste zhodnotit své emoce.[12] Pokud se vzbudíte úzkostní nebo naopak veselí a zaměříte se na tyto pocity, může vám to pomoct vzpomenout si na noční můru, která se vám v noci zdála.
 4. 4
  Pište své sny na papír a zvyšte tak své šance, že si na ně plně vzpomenete. Mnoho lidí sní během každého spánku po poměrně dlouhou dobu, ale většinu z těchto snů si napamatují.[13] Zkuste si své sny zapisovat do poznámkového bloku, který mějte neustále připravený na nočním stolku. Dělejte to okamžitě po probuzení, než je zapomenete. Sepište všechno, na co si vzpomenete, a to nejen noční můry, ale i normální obyčejné sny. Tento zvyk vám může pomoct lépe si vzpomenout na některé sny v budoucnu.
 5. 5
  Zkuste si navodit lucidní sen. Při lucidním snění si osoba uvědomuje, že ve skutečnosti jen sní. To často vede k živějším a zapamatovatelnějším snům a někdy (ne vždy) umožní osobě určovat další dění a vývoj snu. Ačkoli existuje velké množství technik, jak lucidní snění navodit, můžete začít těmito dvěma základními kroky:
  • Během usínání se soustřeďte na koncept snění nebo se zaměřte na konkrétní téma, o kterém byste chtěli snít. Na stejné téma myslete každý večer po dobu dvou týdnů.
  • Snažte se všímat "znaků reality" během snů a během doby, kdy jste vzhůru. Spousta lidí tvrdí, že hodiny nebo text ve snech nejsou jasně čitelné nebo pokaždé vypadají jinak. Snažte se proto v průběhu dne koukat často na hodiny nebo číst nějaké nápisy a brát to jako jakousi "pojistku", podle které vždy zjistíte, jestli právě sníte nebo ne.
  Reklama

Tipy

 • Jakmile prožijete noční můru, sepište si všechny aktivity a svůj emocionální stav, který jste měli den před noční můrou. Pokud najdete nějaký vzorec, který spojí vaše chování s nočním sněním, bude pro vás mnohem jednodušší noční můry navodit.
 • Ve snu je nemožné číst, protože část mozku zodpovědná za kontrolu vašich snů se nachází na opačné straně než ta, která hlídá vaší schopnost čtení. Mějte to na paměti při kontrole vaší bdělosti.
Reklama

Varování

 • Nikdy nezneužívejte léky na předpis pro vyvolávání nočních můr. Můžete si permanentně ublížit.
 • Pravidelné navozování nočních můr může vést k chronické únavě nebo úzkosti.
 • Pokud vám byla někdy diagnostikována mentální porucha, neměli byste si noční můry vůbec vyvolávat. Stejně tak, pokud máte podezření, že byste mohli upadnout do úzkosti či deprese nebo pokud berete léky, které ovlivňují váš emocionální a psychický stav.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 24 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 819 krát
Stránka byla zobrazena 4 819 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama