Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Stále více a více lidí dnes využívá počítače jako úložiště svých vzpomínek, důležitých dokumentů a spousty dalších informací, které by si rádi dlouho uchovali. Pro dlouhodobé (ale i krátkodobé) udržování všech dokumentů v bezpečí je pak zcela zásadní právě zálohování.

Metoda 1
Metoda 1 ze 6:
PC (Windows 7, 8 a vyšší)

  1. 1
    Najděte si správné úložiště. Budete potřebovat zařízení, které je schopné uložit veškerá data, která chcete zálohovat. Mělo by tedy mít alespoň dvojnásobnou velikost než pevný disk, který budete zálohovat. Nejlepší a nejdostupnější možností jsou v tomto případě externí pevné disky.
    • Pokud chcete zálohovat do svého aktuálního počítače, můžete si k tomu také vytvořit diskový oddíl. Vezměte však na vědomí, že jde o nejméně bezpečnou možnost zálohování, jelikož je celý takovýto systém citlivý na viry a selhání pevného disku.
  2. 2
    Připojte zařízení k počítači. Připojte úložiště k počítači, který chcete zálohovat, přes USB kabel či jiné připojení. Po připojení zařízení by se vám mělo automaticky zobrazit dialogové okno s dotazem, co chcete s daným zařízením provést. Jednou z možností by pak mělo být to, že si přejete zařízení použít jako zálohovací jednotku a chcete otevřít historii souborů. Tuto možnost zvolte.
    • Pokud se vám toto dialogové okno neotevře automaticky, můžete nastavit zálohování ručně. Stačí přejít na vyhledávání a vyhledat Historii souborů. Tu najdete také v Ovládacích panelech.
  3. 3
    Nakonfigurujte Pokročilá nastavení. Jakmile se program spustí, budete potřebovat změnit některá nastavení v sekci Upřesnit nastavení, ke které se dostanete v levé části okna. Tam můžete nastavit, jak často bude počítač vytvářet zálohy, jak dlouho bude soubory uchovávat a kolik místa k tomu může využít.
  4. 4
    Vyberte jednotku pro zálohování. Po nastavení výše zmíněného zkontrolujte, že je vybrána správná zálohovací jednotka (ve výchozím nastavení by měl být vybrán externí disk).
  5. 5
    Klikněte na“Zapnout ”. Po správném zadání všech nastavení klikněte na “Zapnout ”. Mělo by se spustit zálohování. Pozor, vytvoření první zálohy může nějakou chvíli trvat. Možná byste ji proto raději měli spustit v noci před tím, než vyrazíte do práce, abyste se vyhnuli práci na právě zálohujícím počítači. A to je vše, hotovo!
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 6:
Mac (OS X Leopard a vyšší)

  1. 1
    Najděte si správné úložiště. Budete potřebovat zařízení, které je schopné uložit veškerá data, která chcete zálohovat. Mělo by tedy mít alespoň dvojnásobnou velikost než pevný disk, který budete zálohovat. Nejlepší a nejdostupnější možností jsou v tomto případě externí pevné disky.
    • Pokud chcete zálohovat do svého aktuálního počítače, můžete si k tomu také vytvořit diskový oddíl. Vezměte však na vědomí, že jde o nejméně bezpečnou možnost zálohování, jelikož je celý takovýto systém citlivý na selhání pevného disku a jiné problémy.
  2. 2
    Připojte zařízení k počítači. Připojte úložiště k počítači, který chcete zálohovat, přes USB kabel či jiné připojení. Po připojení zařízení by se vám mělo automaticky zobrazit dialogové okno s dotazem, zda jej chcete využít pro zálohování pomocí Time Machine. Vyberte si, zda chcete zálohu šifrovat, a pak klikněte na “Použít jako disk pro zálohování ”.
    • Pokud se neobjeví automatické rozpoznání jednotky, můžete proces spustit manuálně přes Time Machine, kterou najdete v Nastavení systému.
  3. 3
    Nechte zálohování pracovat. Zálohování by se mělo spustit automaticky. A pozor, vytvoření první zálohy může nějakou chvíli trvat. Možná byste ji proto raději měli spustit v noci před tím, než vyrazíte do práce, aby vás nezdržovala při práci.
  4. 4
    Nakonfigurujte Nastavení. V Nastavení systému si můžete otevřít okno Time Machine, kde lze upravit několik nastavení. Klikněte na tlačítko “Možnosti” ve spodním pravém rohu. Nyní můžete nastavit položky, které nechcete zálohovat, upozornění na zálohování a způsob chování zálohování při běhu na baterii.
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 6:
iPad

  1. 1
    Připojte iPad k počítači s poslední verzí iTunes. Vaše data budou zálohována právě do tohoto počítače, proto si ověřte, že jej k tomu můžete využít.
  2. 2
    Přejděte do menu Souborů.
  3. 3
    Vyberte podnabídku Zařízení a klikněte na “Zálohovat”.
  4. 4
    Zvolte umístění zálohy. V levé části okna si můžete vybrat, zda chcete zálohu uložit do cloudu, nebo do počítače.
  5. 5
    Klikněte na “Zálohovat nyní ”. Hotovo!
    Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 6:
Tablet Galaxy Tab

  1. 1
    Přejděte do aplikace Nastavení.
  2. 2
    Vyberte Účty a synchronizace.
  3. 3
    Zkontrolujte, že máte zaškrtnuty všechny soubory, které chcete zálohovat. Pozor, tímto způsobem můžete zálohovat jen určité položky telefonu. Osobní soubory musíte zálohovat metodou uvedenou níže.
  4. 4
    Klikněte na zelené tlačítko synchronizace, umístěné vedle jména vašeho Google účtu. Všechny položky by se nyní měly automaticky synchronizovat. Poté už se můžete vrátit zpět k normálnímu používání tabletu stisknutím “Zpět”.
    Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 6:
Osobní soubory

  1. 1
    Vyberte si úložiště. Osobní soubory si můžete ukládat na USB flash disk, externí disk, do cloudu, na CD, na diskety (pokud máte velmi starý počítač, nebo máte rádi trochu ironie), nebo na celou řadu dalších paměťových zařízení. Váš výběr bude záležet na tom, kolik úložného místa potřebujete, a jakou vyžadujete úroveň zabezpečení.
  2. 2
    Zkopírujte si soubory do složky. Všechny soubory, které chcete mít zálohované, zkopírujte do složky v počítači. Později je můžete přerozdělit do více složek, pokud budete chtít.
    • Sloučením všech souborů do jediné složky si usnadníte jejich přenos a vyhnete se tomu, že omylem na nějaký soubor zapomenete (zvláště pokud jich přenášíte hodně). Také tak jednoduše oddělíte zálohované soubory od ostatních souborů, které na paměťovém zařízení máte.
  3. 3
    Vytvořte soubor zip. Pokud chcete, můžete složku se zálohovanými soubory zkomprimovat. Je to vhodné zejména tehdy, když složka obsahuje velký počet souborů, nebo opravdu velké soubory.
  4. 4
    Přidejte zabezpečení. Složku nebo soubor zip (v závislosti na tom, kterou možnost jste zvolili) můžete zašifrovat, nebo zabezpečit heslem. Tím zvýšíte zabezpečení pro případ, že se jedná o citlivé soubory. Jen si dejte pozor, abyste heslo nezapomněli.
  5. 5
    Zkopírujte složku či soubor zip na zálohovací zařízení. Jakmile máte složku či zip připraven, zkopírujte jej pomocí příkazů kopírovat-vložit na zálohovací zařízení, nebo jej uložte do svého cloudového úložiště (pokud jste si zvolili tuto cestu).
  6. 6
    Paměťové zařízení připojte k dalšímu počítači. Pokud jste soubory zálohovali na paměťové zařízení typu USB flash disku, možná je budete chtít uložit i do jiného počítače. Buďto proto, abyste mohli USB flash disk použít i k jiným účelům, nebo pro zajištění uchování dat pro případ, že o svůj flash disk přijdete.
    Reklama

Metoda 6
Metoda 6 ze 6:
Použití Cloudu

  1. 1
    Najděte si vhodné online úložiště. Nabídka online úložišť se rozrůstá a umožňuje uživatelům zálohovat jejich data na vzdálené servery. Pokud do své zálohovací rutiny zařadíte právě cloudové úložiště, zajistíte si nejen redundanci (zdvojené uložení) dat, ale také možnost dostat se ke svým zálohovaným souborům z jakéhokoliv místa s připojením k internetu. Dnes existuje obrovská řada služeb, ať už zdarma, nebo placených, které nabízejí velmi rozsáhlý repertoár výhod:
    • BackBlaze – za drobný měsíční poplatek nabízí neomezené úložiště.
    • Carbonite – je jednou z nejlépe zavedených online zálohovacích služeb. Carbonite nabízí za měsíční poplatek neomezené úložiště a je známý díky svým řešením pro automatické zálohování.
    • SOS Online Backup – další ze zavedených služeb na poli zálohováním, která nabízí ke všem účtům neomezené úložiště.
  2. 2
    Uvědomte si, jaký je rozdíl mezi online úložištěm a online zálohovací službou. Služby typu Google Drive, SkyDrive (OneDrive) a DropBox nabízí online úložiště, vyžadují však ruční nahrávání souborů. Soubory jsou navíc synchronizovány mezi všemi zařízeními, která jsou s účtem spojena. To znamená, že pokud dojde ke smazání souboru na zálohovacím serveru, bude smazán na všech připojených zařízeních! Tyto služby také nenabízí pokročilejší verzování souborů, což znamená, že je velmi obtížné až nemožné obnovit z nich starší verzi souboru.
    • Tyto služby, poskytující úložiště zdarma, rozhodně využívat můžete. Nejsou však dostatečně vybavené na to, aby je bylo možné opravdu nazývat "zálohovacími službami". Zálohování na ně budete vždy muset provádět ručně.
  3. 3
    Prověřte si zabezpečení služby. Kterákoliv online zálohovací služba, která stojí alespoň za zlámanou grešli, musí šifrovat veškeré soubor přenášené na její servery i z nich. Služby mohou mít přístup k metadatům, což jsou například údaje o názvech složek a velikostech souborů, samotný obsah vašich dat však musí být pro kohokoliv s výjimkou vás nečitelný.
    • Řada služeb používá k zašifrování dat privátní klíče. To sice znamená vysokou míru zabezpečení, zapomenutím klíče však ztratíte k datům přístup. V tomto případě nelze klíč nijak obnovit a vaše data jsou ztracena.
  4. 4
    Nastavte si plán zálohování. Takřka všechny online zálohovací nástroje nabízí rozhranní ve formě programu či webu, kde si můžete nastavit, co a jak často bude zálohováno. Nastavte si plán zálohování podle svých potřeb. Pokud své soubory měníte často, může být vhodné zálohovat každou noc. Pokud s počítačem až tak často nepracujete, může vám lépe vyhovovat týdenní či měsíční perioda.
    • Pokuste se zálohování naplánovat na dobu, kdy počítač nepoužíváte. Zálohování umí spotřebovat významnou část propustnosti internetového připojení, a také řádně vytížit počítač.
    Reklama

Tipy

  • Před další prací s počítačem ověřte, že bylo zálohování úspěšně dokončeno.
  • Udělejte si plán zálohování všech důležitých soubor. Ve většině programů lze nastavit spouštění s libovolnou periodou, v závislosti na tom, jak často používáte počítač a měníte své soubory. Jen nezapomeňte vždy připojit zálohovací jednotku a nechat počítač v den zálohy zapnutý.
  • Svá data udržujte na bezpečném místě mimo dosah přírodních živlů. Dobrým místem pro uchovávání záloh jsou protipožární sejfy, nebo bezpečnostní schránky – záleží na tom, o jak důležitá data se jedná. Pokud nejde o zcela zásadní data, vystačíte si i se skladováním záloh ve skříni či v zásuvce stolu. Zvážit můžete i vzdálené zálohovací úložiště.
  • Zálohování počítače může trvat dlouho, zvlášť tehdy, když zálohujete pořádný balík dat. Naplánujte si zálohování na dobu, kdy budete mít počítač zapnutý (nebo jej prostě účelně zapnete), a současně kdy vy nebudete pracovat s uloženými soubory.
  • Nastavte si v kalendáři upomínku, abyste každých pár měsíců osobně zkontrolovali a prověřili stav záloh. Není nic horšího než moment, kdy spoléháte při selhání/ztrátě zařízení (např. selhání pevného disku) na zálohovaná data, a kdy následně zjistíte, že záloha není aktuální, nebo neobsahuje to podstatné.
  • Správné zálohy jsou vytvářeny několika rozdílnými zálohovacími metodami, a také pravidelně testovány.
Reklama

Varování

  • Při spuštěném zálohování nepoužívejte počítač. Pokud soubory během zálohování změníte, nebudete s jistotou vědět, kterou verzi máte skutečně uloženou, a navíc můžete zastavit či porušit i samotnou zálohu. Zálohování navíc váš počítač zpomalí.
  • Nenechávejte svá zálohovací média v prostředí, která nejsou klimatizovaná, nebo kde jim hrozí kontakt s vodou. Příslušenství počítačů je vcelku citlivé, hrozí proto, že o své zálohy přijdete.
Reklama

O tomto wikiHow

Chiara Corsaro
Spoluautorem článku je :
Generální manažer pro macVolks, Inc.
Spoluautorem tohoto článku je Chiara Corsaro, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 4 326 krát
Stránka byla zobrazena 4 326 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama