Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Bílé zuby jsou známkou pevného zdraví a osobní hygieny a pro krásný úsměv jsou nezbytné. Pokud nemáte tak bílé zuby, jak byste chtěli mít, můžete zkusit některé z našich domácích metod. Nefungují sice tak dobře, jako profesionální bělení, ale nebudou vás stát moc peněz a můžete je zkusit v pohodlí vlastního domova. Nejprve si ale vždy promluvte se svým zubařem, abyste měli jistotu, že si zuby nepoškodíte. Pokud chcete vědět, jaké změny životního stylu byste měli učinit, nebo jaké volně prodejné bělící přípravky můžete zkusit, přečtěte si tento článek.

Metoda 1
Metoda 1 ze 6:
Bělící pásky

  1. 1
    Kupte si kvalitní bělící pásky na zuby. Měli byste si vybrat nějaké klinicky testované, které neobsahují dioxid chlorový, což je látka, která by vám mohla poškodit sklovinu. Bělící pásky by měly být vyrobeny z polyetylenu a seženete je v drogerii nebo v supermarketu.
    • V balení budou dva pásky – jeden na horní zuby a jeden na spodní zuby. Na každém pásku bude gel, který se přilepí k vašim zubům.
    • Tyto bělící pásky stojí většinou několik stovek korun.
  2. 2
    Důkladně si vyčistěte zuby. Zbavíte se tím všech nečistot, které by zabránily vybělení zubů. Také použijte ústní nit, abyste se zbavili zubního plaku mezi zuby a měli jistotu, že se vám vybělí i tato místa.
  3. 3
    Pečlivě si přečtěte pokyny. Každé balení bělících pásků je jiné, takže si vždy přečtěte pokyny k jejich užívání, zjistěte si, jak dlouho je musíte nechat na zubech a jak často je smíte používat. Většina pásků se nechává na zubech asi půl hodiny dvakrát denně. Některé se po použití vyhodí, zatímco jiné se v ústech jednoduše rozpustí.
  4. 4
    Přilepte si pásky na zuby. Pevně je přitlačte k zubům, aby k nim gel přilnul. Nepohybujte s jazykem, aby se vám gel nedostal do úst. Není to sice škodlivé, ale pravděpodobně to nebude chutnat příjemně. Nechejte si pásky na zubech tak dlouho, jak je uvedeno v pokynech.
  5. 5
    Nakonec si pásky slepte. Až uplyne uvedená doba, jemně pásky ze zubů sloupněte a vyhoďte. Pokud se vám v ústech mají rozpustit, tento krok můžete vynechat.
  6. 6
    Vypláchněte si ústa. Důkladně si vypláchněte ústa, abyste se zbavili přebytečného gelu. Používejte pásky podle pokynů na obalu a počkejte, až uvidíte výsledky.
    • Když budete pásky používat správně, bělejší zuby vám vydrží i několik měsíců.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 6:
Bělící gel nebo zubní pasta

  1. 1
    Kupte si bělící gel. Najděte si nějaký klinicky testovaný bělící gel a vždy si důkladně přečtěte návod k použití. Potom si tímto gelem vyčistěte zuby jako obvykle a nakonec ho vyplivněte. Vypláchněte si ústa, abyste se zbavili zbytků gelu.
    • Používejte bělící gel dvakrát denně dva týdny v kuse, nebo tak dlouho, jak je uvedeno v návodu k použití. Výsledky uvidíte již za několik dní.
  2. 2
    Kupte si bělící pastu na zuby, která byla klinicky testovaná. Tyto pasty odstraňují skvrny z povrchu zubů pomocí leštících látek. Koupíte je v drogerii bez předpisu. [1]
    • Používejte tyto pasty stejně jako běžné past na zuby. Alespoň dvě minuty si s nimi čistěte zuby a potom si vypláchněte ústa.
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 6:
Bělení zubů peroxidem vodíku

  1. 1
    Použijte peroxid vodíku. Komerční přípravky na bělení zubů jsou drahé. Pokud chcete zkusit něco levnějšího, vybělte si zuby doma peroxidem vodíku. Americká asociace zubařů tvrdí, že peroxid je bezpečný.
  2. 2
    Kupte si lahev peroxidu vodíku. Většinou se používá k léčení ran na kůži, ale jeho antiseptické vlastnosti se hodí i pro orální hygienu. Peroxid vodíku se prodává většinou v hnědé neprůhledné lahvičce, která brání průniku světla. Kupte si 3% roztok, který je bezpečný pro orální použití.
  3. 3
    Připravte si směs peroxidu a vody a používejte ji jako ústní vodu. Každý den před čištěním zubů si s ní vyplachujte ústa. Připravte si směs v poměru 1:1.
    • Nalejte si 2 lžíce peroxidu s vodou do úst a proplachujte si je asi 1 minutu. Roztok začne pěnit a v ústech se vám vytvoří hustá pěna.
    • Vyplivněte roztok a vypláchněte si ústa čistou vodou.
    • Potom si vyčistěte zuby jako normálně.
  4. 4
    Jednou týdně si čistěte zuby směsí peroxidu a jedlé sody. Tato směs zajistí, že budete mít krásně bílé a čisté zuby. Vyrobte si ji tímto způsobem: [2]
    • Smíchejte 2 lžičky peroxidu s 3 lžičkami jedlé sody a vytvořte si pastu správné konzistence. Měla by být asi tak hustá, jako běžná zubní pasta.
    • Přidejte si k této směsi trochu obyčejné zubní pasty nebo peprmintového extraktu.
    • Přidejte špetku soli, která vám ze zubů odstraní nečistoty. Neměli byste ji ale používat příliš často.
    • Naneste si směs na zubní kartáček.
    • Potom si vyčistěte zuby malými krouživými pohyby. Až budete mít celé zuby pokryté pastou, nechejte ji asi dvě minuty působit.
    • Vypláchněte si ústa čistou vodou.
    • Nakonec si zuby vyčistěte běžnou zubní pastou, abyste se zbavili zbytků peroxidové směsi.
    Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 6:
Bělení zubů pomocí jedlé sody

  1. 1
    Namočte si zubní kartáček a naneste si na něho jedlou sodu. Všechny štětinky by měly být pokryté sodou.
  2. 2
    Dvě minuty si čistěte zuby a v případě potřeby sodu vyplivujte.
  3. 3
    Vyplivněte sodu z úst. Propláchněte si ústa čistou vodou (jedlá soda by v ústech neměla zůstávat dlouho). Když použijete ústní vodu, zbavíte se pachuti sody. Tuto metodu používejte jednou nebo dvakrát týdně.
    • Pokud vás jedlá soda v ústech štípe, zajděte si k zubaři. Může to znamenat, že máte zubní kazy.
    • Když to se sodou budete přehánět, mohli byste si poškodit zubní sklovinu. Zeptejte se svého zubaře jak často můžete sodu používat. [3]
  4. 4
    Přidejte si k jedlé sodě trochu citronové šťávy. [4]
    • Vymačkejte si šťávu z poloviny citronu nebo limety.
    • Smíchejte si šťávu se ¼ šálku jedlé sody. Připravte se na to, že směs bude bublat.
    • Namočte si do směsi navlhčenou vatovou tyčinku nebo kousek žínky a naneste si směs důkladně na celé zuby. Nezapomeňte ani na zadní části zubů.
    • Nechejte směs působit jednu minutu a potom ji hned smyjte. Nenechávejte ji v ústech déle, aby vám kyselina nezničila zuby.
    • Používejte tuto metodu asi jednou týdně. Brzy byste měli vidět první výsledky.
    Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 6:
Obecné změny

  1. 1
    Vyhýbejte se potravinám a nápojům, které způsobují tmavnutí zubů. Pokud je to možné, měli byste se snažit zuby vybělit jednoduchými změnami životního stylu. Přestaňte kouřit a přestaňte pít limonády, kávy, červené víno a čaje s obsahem taninu. [5] V některých případech můžete obsah taninu snížit tím, že budete pít brčkem (nikdy ale nepijte brčkem horké nápoje.).
  2. 2
    Jezte potraviny, které bělí zuby. Některé potraviny vám pomohou udržet vaše zuby bílé. Jezte například: [4]
    • Jablka, celer a mrkve. Jsou to v podstatě ovocné a zeleninové zubní kartáčky, které zvyšují produkci slin v ústech a odstraňují zubní plak. [5] Kromě toho obsahují velké množství vitamínu C a zabíjejí bakterie, které způsobují zápach.
    • Jezte více jahod. Jahody obsahuje přírodní stahující látky, které zbavují zuby skvrn. Pokud chcete dosáhnout nejlepších účinků, natírejte si zuby rozmačkanými jahodami a nechejte je minutu působit. [5]
    • Vyplachujte si ústa vodou s citronovou šťávou. Budete mít světlejší zuby. Neměli byste to dělat častěji, než jednou týdně, aby vám citron nezničil zuby.[5]
    • Jezte více tvrdého sýra. Zvyšuje produkci slin a tím podporuje odstraňování bakterií ze zubů. [5]
    Reklama

Metoda 6
Metoda 6 ze 6:
Správná dentální hygiena

  1. 1
    Dvakrát denně si čistěte zuby. Čištění zubů sice neodstraní již přítomné skvrny, ale správná ústní hygiena je nezbytně důležitá pro zachování zdravých zubů. Musíte si pravidelně čistit zuby, abyste na nich neměli zubní plak a zbytky jídla a pití. Plak ničí zuby i dásně a čištěním zubů (a používáním zubních nití) se plaku zbavíte.
    • Čistěte si zuby ráno po snídani a večer před spaním. Někteří lidé si čistí zuby také po každém jídle (zejména po sladkém jídle).
  2. 2
    Každý den používejte zubní nit. Zubní nit je účinným nástrojem pro odstraňování plaku mezi zuby a u dásní. Když nebudete mít na zubech plak, vaše zuby budou zdravější a čistější.
    • Alespoň jednou denně používejte zubní nit. Je dobré to dělat večer před spaním.
    • Experimentujte a najděte si zubní nit, která vám bude vyhovovat. Některé nitě jsou příliš hrubé, jiné jsou zase příliš kluzké nebo příliš ochucené, takže si musíte najít tu, která pro vás bude nejlepší.
  3. 3
    Kloktejte ústní vodu. Ústní voda zabíjí bakterie a obsahuje látky, které posilují vaše zuby. Když ji budete používat v kombinaci s čištěním zubů a zubní nití, zbavíte se bakterií, budete mít svěží dech a vaše zuby budou zdravější a čistější.
    • S ústními vodami je to stejné jako se zubní nití. Musíte si najít nějakou, která vám bude vyhovovat a chutnat.
  4. 4
    Pravidelně choďte k zubaři. Nezapomínejte chodit na zubní prohlídky. Díky tomu budete mít zuby v dobrém stavu, vyhnete se kazům a bude je mít krásně bílé. Než vyzkoušíte nějaký bělící produkt, poraďte se se zubařem, abyste měli jistotu, že si tím neublížíte.
    • Pokud máte citlivé zuby a dásně, nebo máte korunky, které by mohly na bělící přípravky špatně reagovat, váš zubař vám to řekne.
    • Vážné ztmavnutí zubů se nejlépe řeší profesionálním bělením.
  5. 5
    Hotovo.
    Reklama

Tipy

  • Dvakrát denně si čistěte zuby.
  • Problematičtější místa si zesvětlete vatovou tyčinkou namočenou v peroxidu.
  • Bílé zuby jsou sice skvělé, ale nejdůležitější je mít zuby zdravé.
  • Bělící pásky nejsou nezbytně nutné. Když si budete pravidelně čistit zuby a používat zubní nit, budete mít krásně zdravé zuby. Pokud ale chcete mít ještě trochu světlejší chrup, můžete bělící pásky používat.
  • Zeptejte se svého zubaře na možnost profesionálního bělení. Bude vás to sice něco stát, ale ušetří vám to spoustu času a čas jsou přece peníze!
Reklama

Varování

  • Nepolykejte peroxid! Když ho spolknete, budete zvracet, poleptáte si žaludek a můžete i zemřít!
  • Nečistěte si zuby příliš silně, jinak byste si mohli poškodit sklovinu, což by vám způsobilo zvýšenou citlivost zubů.
  • Nepoužívejte jedlou sodu příliš často, protože byste si s ní mohli permanentně poškodit zubní sklovinu. Existují speciální zubní pasty (určené hlavně pro kuřáky), které obsahují částečky, které jsou jemnější než soda. Můžete je používat každý den bez rizika poškození zubů a zbavíte se s nimi nejen tabákových skvrn, ale také skvrn od kávy, čaje a vína.
  • Pokud máte v ústech otevřené rány, peroxid vás bude štípat a rány se dočasně vybělí. Nic si z toho nedělejte, je to v pořádku.
  • Bělení zubů může způsobit zvýšenou citlivost.
  • Jedlá soda může rozpustit dentální lepidlo. Pokud máte rovnátka, nepoužívejte ji.
  • Příliš mnoho jedlé sody vám může poškodit zuby.
  • Zjistěte si co nejvíce informací o chemikáliích v bělících přípravcích. Pokud se vám něco nebude zdát, raději si kupte jiný produkt.
  • Nepřehánějte to s peroxidem, jinak si zničíte zubní sklovinu.
  • Když budete používat citronovou šťávu s jedlou sodou, snažte se nenatírat si tuto směs na dásně. Když vám dásně začnou krvácet, ihned přestaňte a vypláchněte si ústa. Vaše dásně mohou být na tuto směs citlivé. Můžete to zkusit znovu po 2-3 dnech.
  • Před použitím komerčních přípravků pro bělení zubů si přečtěte návod.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Zubní nit
  • Zubní pasta
  • Zubní kartáček (každé 3-4 měsíce měnit)
  • Ústní voda
  • Pásky na bělení zubů
  • Peroxid vodíku
  • Jedlá soda
  • Citron
  • Voda

Pomohl vám tento článek?

Reklama