X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 108 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 9 295 krát
Schopnost dobře komunikovat je důležitá jak ve vztazích, tak při vzdělávání a v práci. V tomto článku najdete tipy a triky, které vám pomohou získat ty nejlepší
Postup
Část 1
Část 1 ze 4:
Základy komunikačních dovedností
-
1Co je to komunikace. Komunikace je proces přenosu signálů/zpráv mezi odesílatelem a příjemcem pomocí různých metod (psané slovo, nonverbální komunikace, mluvené slovo). Jde také o mechanismus, pomocí kterého modifikujeme naše vztahy.
-
2Najděte odvahu říkat to, co si myslíte. Buďte sebejistí a považujte se za právoplatného účastníka konverzace. Každý den se zaměřujte na to, abyste si vážili svých názorů a pocitů a naučili se je adekvátně předat ostatním lidem. Lidé, kteří se bojí promluvit, protože mají pocit, že nemají co říct, se nemají čeho bát. To, co je pro jednoho důležité, nemusí být důležité pro druhého.
-
3Trénujte. Práce na kvalitních komunikačních dovednostech začíná u jednoduchých interakcí. Komunikační dovednosti můžete trénovat každý den v mnoha prostředích. Nové dovednosti si musíte osvojit, ale pokaždé, když komunikujete, se vám otvírají nové příležitosti pro budoucí partnerství.Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:
Zapojte své publikum
-
1Udržujte oční kontakt. Ať už zrovna mluvíte, nebo posloucháte, dívejte se do očí tomu, s kým konverzujete. Díky tomu budete úspěšnější. Oční kontakt znamená, že máte o druhého zájem a očekáváte zájem i od něho.
- Můžete se vědomě dívat do jednoho oka a potom zase do druhého. Když budete takto přecházet mezi oběma očima, budete vypadat živěji a zaujatěji. Dalším trikem je představit si na obličeji posluchače písmeno T, které prochází nosem a obočím a při rozhovoru toto T stále sledovat očima.
-
2Používejte gestikulaci. Gestikulujte rukama a obličejem. Mluvte celým svým tělem. Pro jednotlivce a menší skupiny používejte malá gesta a pro větší skupiny můžete používat velká gesta.
-
3Nevysílejte matoucí signály. Snažte se sladit svá slova, gesta, výrazy v obličeji a tón hlasu. Kdybyste chtěli někoho poučovat a usmívali se přitom, nepůsobilo by to dobře. Pokud musíte někomu předat negativní zprávu, snažte se tomu přizpůsobit svá slova, výraz v obličeji a tón hlasu.
-
4Dávejte si pozor na řeč těla. Řeč těla toho dokáže sdělit více, než slova. Otevřený postoj s uvolněnými pažemi dává lidem najevo, že jste otevření tomu, co vám chtějí říci.
- Překřížené paže a stažená ramena naopak značí nezájem o rozhovor, nebo neochotu komunikovat. Komunikaci často můžete zastavit ještě než započne pouze svojí řečí těla.
- Správný postoj a držení těla vám mohou pomoci i s nepříjemnými rozhovory.
-
5Ukažte konstruktivní přístup a myšlenky. Přístup, který si s sebou do komunikace nesete, má velký vliv na to, jak vám komunikace s ostatními lidmi půjde. Buďte upřímní, trpěliví, optimističtí, uctiví a akceptujte ostatní a jejich názory. Buďte vnímaví vůči pocitům druhých lidí a důvěřujte jejich schopnostem.
-
6Osvojte si efektivní schopnost naslouchat. Měli byste nejen efektivně mluvit, ale také efektivně naslouchat ostatním lidem. Vyhýbejte se tomu, že budete čekat pouze na to, až ten druhý dokončí svoji větu, abyste mohli ihned v rychlosti říct všechno, co máte na jazyku vy. Poslouchejte ostatní lidi a věnujte jim pozornost.Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:
Využívejte svá slova
-
1Mluvte srozumitelně. Mluvte jasně a nemumlejte. Pokud po vás ostatní stále chtějí, abyste zopakovali to, co jste řekli, zapracujte na svém projevu.
-
2Používejte správnou výslovnost. Lidé vás budou soudit podle toho, jak se vyjadřujete a jakou máte slovní zásobu. Pokud si nejste jistí výslovností nějakého slova, použijte jiné.
-
3Používejte ta správná slova. Pokud si nejste jistí významem nějakého slova, vyberte si raději jiné. Vezměte si slovník a každý den se naučte jedno nové slovo. Trénujte ho tak, že ho začnete používat v běžném rozhovoru.
-
4Zpomalte. Když budete mluvit příliš rychle, lidé si budou myslet, že jste nejistí a nervózní. Neměli byste ale zpomalovat tak moc, aby za vás lidé dokončovali věty.Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:
Využijte svůj hlas
-
1Zapracujte na svém hlasu. Příliš vysoký nebo jemný hlas většinou nevzbuzuje autoritu. Když budete mluvit vysokým hlasem, lidé si budou myslet, že se cítíte podřadně a nebudou vás brát vážně. Procvičujte si hlas, abyste se naučili mluvit hlubším tónem. Zkuste si zpívat své oblíbené písně o oktávu níže. Za nějakou dobu se vám podaří mluvit hlubším hlasem.
-
2Oživte svůj hlas. Nemluvte monotónně a využívejte dynamiku. Měli byste zvyšovat a prohlubovat hlas podle toho, co zrovna říkáte. Pusťte si rádio a poslouchejte moderátory, ti to většinou umějí skvěle.
-
3Mluvte dostatečně hlasitě. Vždy mluvte tak hlasitě, jak se to hodí pro danou situaci. Když jste s někým o samotě, můžete mluvit tišeji. Když jste ve větší skupině lidí, nebo když mluvíte k někomu, kdo je od vás daleko, nebojte se být naopak hlasitější.Reklama
Tipy
- Mluvte plynule a ujistěte se, že vás při rozhovoru každý uslyší.
- Dobrý mluvčí je také dobrým posluchačem.
- Nepřerušujte ostatní lidi a neskákejte jim do řeči – načasování je pro správnou komunikaci důležité.
- Mluvte tak nahlas, jak se to pro danou situaci hodí.
- Požádejte svého partnera o zpětnou vazbu, abyste zjistili, na čem byste měli v konverzaci ještě zapracovat.
- Mluvte sebejistě, nezáleží na tom, co si myslí ostatní lidé!
- Mluvte gramaticky správně.
- Nevychvalujte před lidmi sami sebe.
Reklama
Reference
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
Nederlands:Goede communicatievaardigheden ontwikkelen
Русский:развить навыки общения
中文:培养良好的沟通技巧
Bahasa Indonesia:Mengembangkan Kemampuan Komunikasi yang Baik
Tiếng Việt:Phát triển Kỹ năng Giao tiếp Tốt
한국어:커뮤니케이션 잘하는 방법
العربية:تحسين مهارات التواصل مع الآخرين
日本語:コミュニケーション能力を高める
Stránka byla zobrazena 9 295 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama