Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pomerančová kůra je vrchní vrstva pomerančové slupky. Obsahuje ovocné oleje a dodá svěží citrusovou chuť různým jídlům. Můžete použít několik kuchyňských nářadí k získání pomerančové kůry, například struhadlo typu microplane, jemné struhadlo, škrabku na zeleninu, nebo nůž. Podívejte se na krok 1 a získejte čerstvou kůru z pomeranče.

Postup

Vzhledem k tomu, že cílem je použít pouze nejvrchnější vrstvu ovocné slupky, je důležité ovoce řádně umýt dříve než začneme jednou z níže popsaných metod.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Použití jemného struhadla

 1. 1
  Opřete struhadlo proti krájecí desce. Pokud používáte ploché struhadlo, držte ho v úhlu tak, že jedna strana se dotýká krájecí desky. Pokud používáte struhadlo čtyřhranné jednoduše ho položte na krájecí desku.
 2. 2
  Pohybujte pomerančem po celé délce struhadla. Použijte dostatek síly na odstranění vrchní vrstvy slupky. Oloupejte pouze kůru z pomerančové slupky a ne bílou část, která je hořká.
  • Ujistěte se, že je pomeranč čistý. Obvykle nemyslíte na mytí pomeranče, protože slupku vyhazujete, ale kůra je slupka, proto je důležité omýt pesticidy a špínu, než začnete strouhat kůru.
  • Může se vám zdát jednodušší držet pomeranč, pokud ho překrojíte na půl a vymačkáte šťávu, než začnete se strouháním kůry.
 3. 3
  Pomerančem po každém strouhnutí lehce otáčejte. Vyhněte se použití každé části pomeranče více než jednou.
 4. 4
  Otáčejte a strouhejte, dokud není vrchní vrstva slupky odstraněna. Nyní byste měli mít na krájecí desce hromádku pomerančové kůry. Nasypte ji do odměrky a zjistěte, kolik kůry máte.
  • Z jednoho pomeranče by měla být jedna polévková lžíce kůry. Nastrouhejte více podle potřeb vašeho receptu.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Použití struhadla typu microplane

 1. 1
  Držte struhadlo v úhlu. Opřete konec struhadla o krájecí desku.
 2. 2
  Pohybujte pomerančem po struhadle. Lehce tlačte pomeranč proti struhadlu a pohybujte jím odshora dolů, nebo od držadla ke konci. Použijte dostatek síly k odstranění vrchní vrstvy slupky. Ujistěte se, že strouháte pouze kůru z pomerančové slupky a ne hořkou dřeň ležící pod ní.
 3. 3
  Pomerančem po celé délce lehce otáčejte. Vyhněte se použití každé části pomeranče více než jednou, nechcete aby se dřeň smíchala s kůrou.
 4. 4
  Pokračujte ve strouhání a otáčení, dokud nezískáte kůru z celého pomeranče. Sesbírejte veškerou kůru a změřte ji v odměrce a zjistěte, kolik kůry budete ještě potřebovat.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Použití škrabky na zeleninu, nebo nože

 1. 1
  Oloupejte pomeranč jako byste loupali bramboru. Držte škrabku nebo nůž proti kůře pomeranče. Zatlačte pouze tak silně, abyste oloupali pouze vrchní vrstvu slupky. Neloupejte dřeň uvnitř pomeranče. Tato metoda odstraňuje relativně velké kusy kůry, v tomto případě bude lepší použít mini robot, než se snažit kůru nadrobno nasekat.
 2. 2
  Otáčejte pomalu pomerančem pokaždé, kdy jste oloupali část kůry. Vyhněte se použití každé části pomeranče více než jednou, nechcete aby se dřeň smíchala s kůrou.
 3. 3
  Pokračujte v loupání a otáčení, dokud neoloupete celý povrch pomeranče.
 4. 4
  Oloupanou kůru nadrobno nasekejte. Použijte nůž nebo škrabku k oloupání pomerančové kůry na velké kusy, které mohou být nasekány a použity jako nastrouhaná kůra. Použijte ostrý nůž k jemnému nasekání oloupané kůry. V závislosti na množství a vzhledu, které potřebujete, změna z oloupané kůry na nastrouhanou, může být úkol pro mini robot, pokud ho máte. Změřte množství, které potřebujete do vašeho receptu.
  Reklama

Tipy

 • Pokud je v uzavřeném obalu, pomerančová kůra vydrží v mrazáku až šest měsíců.
 • Čím je nastrouhaná kůra menší a jemnější, tím se více pomerančové chuti dostane do receptů.
 • Strouháním kůry na jemném struhadle dostanete drsnější kůru než strouháním na struhadle microplane.
 • Použitím struhadla microplane dostanete velmi jemnou kůru.
 • Pomeranč před strouháním kůry řádně omyjte. Použijte mýdlo a vodu k odstranění pesticidů, vosků a barviv.
 • Použitím škrabky na zeleninu nebo nože dostanete velké pruhy kůry. Tento typ kůry můžete použít v nápojích. Můžete ji také nakrájet na kostky, aby byla jemnější.


Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 566 krát
Kategorie: Jídlo
Stránka byla zobrazena 3 566 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama