Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Každý rok se téměř 250.000 lidí snaží stát se trvalými občany Kanady. Získat kanadské občanství není tak jednoduché, jako v mnoha jiných zemích, ale pokud dodržíte zákony, které upravují legislativu získávání občanství, můžete se i vy přidat k občanům Kanady.

Část 1
Část 1 ze 3:

Podmínky pro získání občanství

 1. 1
  Od roku 2013 již občané České Republiky nepotřebují pro krátkodobý pobyt v Kanadě vízum. Za krátkodobý se považuje doba kratší 6 měsíců. Vstup do Kanady je tedy o poznání jednodušší. A abyste se mohli stát občanem Kanady, je samozřejmě prvním krokem do Kanady odjet. Ale není to jen tak, že si sbalíte věci, navštívíte Niagarské vodopády a pak si sednete a budete jen počítat dny do získání občanství (vláda se nad tím bohužel pohoršuje). Pokud máte turistické vízum a chcete v Kanadě zůstat i po jeho vypršení, budete potřebovat pracovní povolení, či status studenta, anebo si můžete vzít Kanaďana.
  • Zkuste si zažádat o cokoli, k čemu máte oprávnění, dokud jste ještě ve své zemi. Celý proces obvykle trvá malou věčnost. Čím dříve začnete, tím lépe.[1]
 2. 2
  Odjeďte do Kanady. Poté, co máte veškerou potřebnou dokumentaci, neváhejte a jeďte! (Každý den strávený v Kanadě se vám totiž počítá, viz níže.) Pokud máte vše dobře zorganizované, nebude to problém. Teď si můžete dělat starosti s tím, jak přepravit vše, co si chcete vzít s sebou, či podepisovat půjčku. Připravte si veškeré doklady a dokumenty, dokazující váš legální pobyt v Kanadě, které máte – pokud je nebudete mít, bude vaše činnost brána jako nelegální.
 3. 3
  Získejte "Maple Leaf Card" – tak se neoficiálně říká dokladu o povolení k trvalému pobytu (Permanent Resident Card). Pokud jste v Kanadě s nějakým typem pracovního povolení, nebo jako student, a máte tak oprávnění zůstat v zemi po určitou dobu, potřebujete získat něco víc. A tím je Maple Leaf Card, která vám umožní zůstat v zemi po neomezeně dlouhou dobu. Je to taky jedna z podmínek žádosti o občanství - o to můžete požádat nejdříve dva roky poté, co získáte povolení k trvalému pobytu.
  • Jak asi tušíte, nic se neobejde bez vyplňování potřebných žádostí a poskytování všemožné dokumentace, placení administrativních poplatků a času, který budete muset čekat, než vše projde příslušným procesem. To je bohužel nezbytné. Nemůžete z dočasného pobytu rovnou skočit na kanadské občanství. Pro oficiální informace navštivte webové stránky úřadu pro občanství a imigraci.
 4. 4
  Začněte počítat dny. Pro zachování platnosti trvalého pobytu potřebujete zůstat v Kanadě po dobu 730 dní. Jakmile získáte povolení k trvalému pobytu, které se obvykle uděluje na 5 let, musíte být po jeho vypršení schopní dokázat, že jste v zemi za těchto posledních 5 let pobývali po dobu 730 dní (což jsou v přepočtu 2 roky). Tuto dobu nemusíte v Kanadě strávit nepřetržitě. Jakmile to v celkovém součtu dělá v pětiletém období alespoň 2 roky, je vše v pořádku. A ano, budou si prohlížet váš pás a luštit ho, dokud aspoň dvakrát nepřepočítají všechny dny strávené mimo Kanadu.
  • Pro získání občanství se využívají jiné početní úlohy. Jedna z podmínek pro získání občanství je doba strávená v Kanadě ve výši 1.095 dnů za poslední 4 roky. K tomu můžete dokonce započítat i čas předtím, než jste získali povolení k trvalému pobytu, pokud to bylo ještě v posledních 4 letech. Za každý takový den se vám počítá jeho polovina.
  • Pravidlo 3 let se nevztahuje na osoby mladší 19 let.[2]
 5. 5
  Zhodnoťte, zda umíte anglicky či francouzsky natolik dobře, že se bez problémů domluvíte. To je jedna z podmínek, kterou musíte splňovat, pokud se chcete stát občanem Kanady, jelikož angličtina a francouzština jsou jejími oficiálními jazyky. Budete muset podstoupit ústní zkoušku z jednoho z těchto jazyků a pokud jí neprojdete, kanadské občanství vám bude zamítnuto. Nemusíte se bát, že po vás budou požadovat nějaké speciální vědomosti – zkoumá se spíše vaše schopnost vést běžnou konverzaci a vyjádřit se.[3]
  • Pokud není angličtina ani francouzština vaším mateřským jazykem, navštivte oficiální stránky úřadu pro občanství a imigraci, kde najdete seznam dokumentů, které můžou být akceptovány jako důkaz, že splňujete jazykové předpoklady.[4] Tyto budou požadovány jako část vaší žádosti o občanství.
 6. 6
  Ujistěte, že vás Kanada chce. Pokud jste například byli z nějakého důvodu deportováni, tak si o občanství asi můžete nechat jen zdát. Stejně tak záznam v trestním rejstříku vám může získání občanství znemožnit. Pokud jste za poslední 3 roky byli odsouzení pro spáchání trestného činu, ať už jste si odseděli trest, či byli v podmínce, nemáte na kanadské občanství nárok.[3] Jakmile ovšem uplyne lhůta 3 let, můžete o občanství znovu požádat.
  • Pokud si s sebou nesete jakékoli provinění, které vás označuje jako rizikové pro bezpečnost ("security risk"), bude to taky překážkou.[5] Stejně tak nesmíte být momentálně vyšetřováni nebo souzeni pro jakýkoli trestný čin.[3] Zkrátka, držte se dál od jakýchkoli problémů se zákonem a vše bude v pořádku.
 7. 7
  Poznejte a milujte Kanadu. Koneckonců, proč by tomu mělo být jinak? Částí testu pro získání kanadského občanství je ukázat, jak dobře Kanadu znáte. Jakmile podáte žádost, dostanete poštou brožurku (o té víc za chvíli), ale připravovat se můžete už teď. Vše, co potřebujete vědět, najdete na internetu.
  • Kromě Wayna Gretskyho, Justina Biebera, Jima Carreyho, javorového syrupu, bobrů, hokeje (protože kdyby Kanada zanikla, už by žádný hokej nebyl), Celine Dion, piva, hor a slaniny musíme Kanadě poděkovat za různé variace hry Otázky a odpovědi, telefon, basketbal, podprsenku Wonderbra, nebo třeba lithiové baterie.[6] Kanadu bychom vlastně všichni měli uctívat – zmínili jsme bezplatné zdravotnictví a vládu bez stavů nouzového režimu (na rozdíl od USA)?
  • Všechny stereotypy stranou, kanadskou historii byste měli znát tak jako tak. Patří do toho jejich hodnoty, instituce a symboly.[3] Pro víc informací navštivte oficiální webové stránky pro občanství a imigraci – je tam kompletní seznam toho, co musíte znát, od ekonomie přes jejich provincie, až po způsob správy (královna je opravdu hodně daleko).[7]
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Vyplnění žádosti

 1. 1
  Stáhněte si formulář Canadian citizen application z oficiálních webových stránek úřadu pro občanství a imigraci (Citizenship and Immigration). Jakmile ji budete mít, začněte hned vyplňovat. Pozorně si přečtěte instrukce, které jsou součástí formuláře, ať to nemusíte vyplňovat znovu.
  • Součástí formuláře je stručný seznam dokumentů, které potřebujete. Ujistěte, že máte vše potřebné a v požadovaném formátu. Menší varování – ten seznam je poměrně obsáhlý. Pokud něco vyplníte špatně či opomenete přiložit nějaký dokument, bude vám žádost vrácena.[8] Pokud k tomu dojde, budete asi dost zklamaní, tak tomu radši předejděte tím, že si všechno pozorně přečtete.
 2. 2
  Ke všemu si udělejte kopie. Imigrační úřad většinou nepožaduje originály a pokud jim je pošlete, budou vám chybět na samotný pohovor.[9] Projděte si seznam potřebných dokumentů a znovu se ujistěte, že máte vše v pořádku. A pro každý případ si raději udělejte i kopie kopií.
  • Pokud vás to zajímá, budete potřebovat kopie potvrzení o trvalém pobytu, karty trvalého pobytu (Maple Leaf Card), dokladu potvrzujícího jazykové předpoklady, pasu a jiných cestovních dokumentů a dokladů o vzdělání.[10]
 3. 3
  Zaplaťte poplatky. Podrobnosti jsou uvedené v manuálu, který lze také stáhnout. Poplatky jsou nevratné a musíte je zaplatit v době, kdy o občanství žádáte (ke všem dokumentům přikládáte i doklad o zaplacení). Od roku 2014 je výše poplatku za dospělou osobu $400 CAD, což musí být zaplaceno pouze v kanadských dolarech.[11]
  • Nejlepší je, když poplatky zaplatíte online. Úhradu ale můžete provést i v některé bance v Kanadě. Pokud se rozhodnete pro tuto formu, musíte vyplnit formulář, potvrzující provedení platby (IMM 5401). Bankovní úředník vám s tím pomůže. Potvrzení z tohoto formuláře pak přiložte ke své žádosti.
 4. 4
  Přečtěte si pokyny k fotografiím uvedené v manuálu. Budete potřebovat dvě fotografie splňující dané specifikace. Jejich kompletní seznam najdete zde. Obě fotografie zezadu podepište a kancelářskou svorkou je připněte k vaší žádosti.
 5. 5
  Hotovou žádost se všemi potřebnými přílohami můžete odeslat. Ještě jednou si vše zkontrolujte; máte opravdu všechno? Pokud ano, zašlete žádost na adresu uvedenou v manuálu. Adresa je:
  • Case Processing Centre – Sydney
   Grant Adults
   P.O. Box 7000
   SYDNEY, NS
   B1P 6V6
  • Pokud žádost posíláte kurýrem (vřele doporučeno), adresa je:
   Case Processing Centre, Sydney
   Grant Adults
   49 Dorchester Street
   Sydney, Nova Scotia
   B1P 5Z2
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Zajištění občanství

 1. 1
  Prostudujte si brožurku nazvanou "Objev Kanadu:Práva a povinnosti občana" (Discover Canada: The Rights and Responsibilities of Citizenship). Tu vám pošlou, jakmile obdrží vaši žádost. Můžete se s ní ale seznámit online, kde je ve formě PDF a také jako audio verze čtená známými kanadskými osobnostmi.[12] Myslí prostě na všechno.
  • V testu, který vás čeká, jsou otázky týkající se kanadského politického systému, geografie a historie, a samozřejmě ho musíte úspěšně splnit. V brožurce se dočtete vše potřebné.
   • Audio verze je k dispozici v angličtině i francouzštině a bohužel ji nečte ani Leonard Cohen nebo Ryan Gosling, ani Avril Lavigne.
 2. 2
  Čekejte na rozhodnutí. Stejně jako vše ostatní, i toto nějakou dobu trvá. CPC (Case Processing Centre) pošle vaši žádost na CIC (Citizenship and Immigration Canada, úřad pro občanství a imigraci), který je vám nejblíže, aby doručení bylo co nejrychlejší. Může se stát, že si vás pozvou osobně na revizi dokumentů. Toto je naprosto běžné. Vezměte si s sebou pro jistotu originály.
  • V současné době se doba od podání žádosti do získání občanství pohybuje kolem 24 měsíců. Pokud vám v žádosti něco chybí, nebo je tam nějaká chyba, odhaduje se tato doba na 35 měsíců.[13] Pokud vás ihned někdo nekontaktuje, nepanikařte. Trpělivost přináší růže.
 3. 3
  Pozvání k pohovoru a testu k získání občanství. Jakmile se na vaší žádosti začne pracovat, obdržíte pozvánku k pohovoru (Notice to Appear). Dostavte se na něj v přesně stanovený čas na uvedené místo. Zároveň vás tam čeká podstoupení testu. Na pohovoru se vás budou ptát na velmi podobné otázky, jaké jsou v testu.
  • Pokud není angličtina či francouzština vaším mateřským jazykem, bude to zároveň i posouzení vašich jazykových schopností. Úředník rozhodne, jestli jsou dostačující k tomu, abyste mohli být občanem Kanady.
 4. 4
  Běžte složit přísahu. I k tomuto přijde poštou pozvánka. Najdete tam informace o tom kdy a kam se máte dostavit (místo se většinou určuje podle vašeho bydliště). Pokud obdržíte tuto pozvánku, znamená to, že jste úspěšně složili test a prošli pohovorem. Woohoo, eh?
  • Po složení přísahy dostanete na této ceremonii certifikát prokazující, že jste občanem Kanady (Certificate of Canadian Citizenship). Tak to nepropásněte! Po všech těch peripetiích jste u cíle! Vše, co musíte udělat, je přijít, složit přísahu a máte klid až dokonce života. Teď je čas dát si na oslavu nějaký ten poutine!
 5. 5
  Zvažte svou situaci. Nyní můžete mít buďto dvojí občanství, nebo se můžete svého původního zříci. K radosti mnoha občanů ČR byla i pro ně v roce 2014 schválena možnost dvojího občanství.[14] Kromě administrativních poplatků byste si měli uvědomit i další věci:
  • S dvojím občanstvím se pojí jak výhody, tak i některé povinnosti. Ujistěte se, že máte všechny potřebné informace – nechcete přece čelit obvinění z daňových úniků či vyhýbání se vojenské službě. Měli byste také vědět, že zřeknutí se českého občanství s sebou přináší povinnost vyrovnat svůj podíl na státním dluhu.[15] Každá země má svá vlastní pravidla, proto si vše důkladně prostudujte.
  • Pokud se rozhodnete odmítnout své původní občanství, uvědomte si, že získat ho zpátky není tak jednoduché. K tomuto rozhodnutí byste měli dojít po pečlivém zvážení – musíte si být více než 100% jistí, že toho nebudete později litovat.
  Reklama

Tipy

 • Pokud vaše žádost nebyla schválena, pošlou vám ji zpět.
 • Můžete sledovat online, v jakém stadiu se proces schvalování vaší žádosti nachází.[16]
 • Pokud potřebujete žádost i za dítě, můžete ji poslat spolu s tou vaší (můžete to udělat i později, až už občanství sami získáte). Poplatek za dítě je v současnosti $100 CAD a požadavky na dobu strávenou v Kanadě se na děti nevztahují.[17]
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 19 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 14 306 krát
Kategorie: Cestování
Stránka byla zobrazena 14 306 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama