Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Možná jste již někde zaslechli rčení: "Nezáleží na tom, co umíte, ale koho znáte." V současnosti to platí dvojnásob, protože vzdálenosti mezi lidmi jsou téměř smazány internetem a jinými médii. Váš talent, schopnosti a zkušenosti vás nikam nedostanou, pokud o vás nebude nikdo vědět. Abyste dostali, co chcete, musíte být nápadití. A lidé kolem vás představují cenný zdroj.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Začněte od toho nejjednoduššího

 1. 1
  Začněte se stávajícími kontakty. Navázání kontaktů se starými přáteli, vzdálenými příbuznými nebo bývalými spolužáky může být dobrým odrazovým můstkem. Rozšíříte si okruh kontaktů, ale přitom nejednáte s úplně cizími lidmi.[1] Začněte nejdříve na této úrovni, než budete kontaktovat osoby, se kterými se znáte jen vzdáleně.
 2. 2
  Rozmyslete si, s kým chcete mluvit. Jako profesionál nebo budoucí profesionál musíte umět nakládat se svým časem. Buďte nároční a vybíraví – děláte to pro sebe. Jednoduše k někomu přijděte, podejte mu ruku a představte se. Není to snadné, ale čím častěji to zkusíte, tím snazší bude každý další pokus.
  • Probuďte v sobě sebedůvěru. Mnoho lidí, kteří se tváří sebevědomě, ve skutečnosti sebevědomí nejsou. Pouze se naučili působit sebevědomě a to se stalo skutečností. Dokud sebevědomí opravdu nezískáte, alespoň ho předstírejte.
  • Chovejte se jako byste byli hostitelé a pořadatelé akce, které se ve skutečnosti jen účastníte.[2] Jednejte tak, aby se ostatní cítili co nejpříjemněji, buďte ohleduplní a vstřícní. Díky tomuto neobvyklému přístupu se bude cítit jistě a uvolněně.
 3. 3
  Připravte si elevator pitch neboli prezentaci ve výtahu. Elevator pitch je osobní prezentace, která přestavuje vaše vlastní já. Je rychlá a stručná, abyste ji stihli pronést spolucestujícímu během cesty ve výtahu. Nemusíte se řeč učit nazpaměť, měli byste mít ale nachystaných několik základních bodů, na kterých budete dle situace dále stavět. Tady je příklad:
  • "Právě jsem získal titul na univerzitě XYZ v oboru biologie vodních živočichů. Ve své diplomové práci jsem se zabýval adaptací vodních organismů na život v tocích. V současné době vedu záchrannou akci na ochranu ohrožených mihulí potočních v povodí Labe."
 4. 4
  Naučte se small talk. V překladu malá bezvýznamná konverzace má často větší význam, než si myslíte. Je to příležitost k seznámení se a sblížení se. Konverzaci lze připodobnit k žebříku, kde jeho první příčkou je právě small talk.[3] Nedělejte si starosti, když vám to ze začátku bude připadat nepřirozené. Usmívejte se, buďte sebevědomí a dobře naslouchejte.
  • Hledejte společné téma.[4] Tím může být cokoliv, co máte s druhou osobou společného. Může to být škola, společný přítel nebo stejné zájmy, například záliba v potápění. Nejprve se sice budete muset více ptát, abyste našli, co vás pojí, ale když se to podaří, máte vyhráno.
  • Mluvte o sobě. Když už máte společné téma, mluvte o svých zkušenostech. Ptát se je super, ale konverzace musí být oboustranná.
  • Podpořte i druhou osobu, ať se rozpovídá o sobě. Poté, co si vyměníte několik zdvořilostních frází, pokuste se držet společného tématu a více ho rozvinout.
 5. 5
  Nebojte se jít do hloubky. Pokud vaše konverzace zůstane na spodních příčkách žebříku, riskujete, že upadnete v zapomnění. Osoba, se kterou navazujete kontakt, vedla letos již desítky podobných rozhovorů. Abyste vynikli nad ostatními, je nutné nezůstat pouze u povrchního tlachání, ale naopak říci něco, co druhou osobu donutí zastavit se a přemýšlet o vás.
  • Jeden přední blogger doporučuje hledat vzájemné nadšení pro nějakou věc nebo nějaký problém.[5] Nadšení bude pravděpodobně jistější volbou, ale nebojte se vyjádřit porozumění, pokud druhá osoba začne hovořit o problémech, které má například v práci nebo jinde.
 6. 6
  Nejprve přemýšlejte a pak mluvte. V normálním rozhovoru je běžné, že mluvíme a snažíme se vyhnout trapným pauzám. Pokud se ale příliš zabýváme tím, že musíme něco říkat, často zapomeneme poslouchat druhou osobu a nemůžeme pak inteligentně reagovat.
  • Nebojte se na sekundu nebo dvě zastavit a zamyslet se nad tím, co řeknete. Pro vás to bude dostatek času na rozmyšlenou a druhá osoba to ani nepostřehne. Pokud pak řeknete něco inteligentního, tak se snaha vyplatila.
  • Novinář Shane Snow popisuje, jak si váží svého přítele, který nejprve myslí a pak mluví: Většina z nás (a mocní lidé především) je nucena mít okamžitou odpověď na všechno (tlačí nás k tomu na pracovních pohovorech i v nejrůznějších kurzech komunikace a rétoriky). Nezbývá nám pak nic jiného než střílet od boku, vyhýbat se tématu nebo jen prázdně kecat. Fred si však dává na čas. Když mu položíte otázku, nejprve se nad ní zamyslí. Někdy vás to ticho přivádí do rozpaků. Dobře si svou reakci rozmyslí a pak vám odpoví, jak to opravdu nečekáte."[6]
 7. 7
  Přistupujte k získávání kontaktů s otázkou "Jak můžu této osobě pomoci?" Někteří lidé považují získávání kontaktů za sobeckou aktivitu, protože pro ně představuje prostředek k dosažení cíle namísto cíle samotného. To však není příliš sofistikovaný přístup. Zkuste se na získávání kontaktů podívat z toho pohledu, že můžete někomu pomoci. Pokud se budete opravdu snažit ostatním pomoci, udělají pro vás totéž. Motivace ke vzájemné spolupráci tak vyroste na správném základu.
 8. 8
  Zjistěte, kdo koho zná. Při mluvení s lidmi se pokuste zjistit, co dělají a jaké jsou jejich koníčky, co dělá a o co se zajímá jejich partner, další důležití členové rodiny nebo blízcí přátelé. Poznamenejte si tyto informace do svého adresáře, můžou se vám později hodit.
  • Představte si, že jste se na akci knižního klubu seznámili s Marií a dozvěděli jste se, že její bratranec je horolezec. O několik měsíců později se vám svěří vaše neteř, že jeden z jejích životních cílů je naučit se lozit po horách. Kontaktujte Marii a požádejte ji, jestli by její bratranec nemohl dát vaší neteři několik soukromých hodin lezectví jako dárek k narozeninám. Marie odpoví, že určitě a domluví se se svým bratrancem, aby vám dal slevu. Vaše neteř je nadšená. O měsíc později se vám pokazí auto a vy si vzpomenete, že přítel vaší neteře se učí na automechanika...
  • Najděte extroverty. Při získávání kontaktů zjistíte, že někteří znají mnohem více lidí než jiní. Držte se jich, mohou vás seznámit se spoustou lidí, kteří mají podobné zájmy a cíle jako vy. Takže pokud jste introvert, najděte si extroverta, který vám otevře dveře.
 9. 9
  Pokud se všechno vyvíjí, jak má, řekněte si o vizitku a nabídněte další pokračování konverzace. Pokud jste se s někým příjemně pobavili, vyměnili si názory nebo si zanaříkali nad příšerným šéfem, nebojte se vaše příjemné pocity z rozhovoru projevit. Řekněte něco ve smyslu: "Rád jsem se s vámi seznámil. Vypadáte jako chytrý a respektovaný člověk. Rád bych si s vámi zase někdy popovídal."
 10. 10
  Navažte na první seznámení. Nezapomeňte se ozvat lidem, od kterých jste dostali vizitku. Pokuste se s nimi zůstat v kontaktu. Pečujte o své známosti. Jsou jako stromy, pokud se o ně nebudete starat, zemřou. Věnujte jim tolik pozornosti, abyste je udrželi živé.
  • Pokud například objevíte článek, který by mohl někoho zajímat, pošlete mu ho. Nebo pokud se dozvíte o nějaké katastrofě, například povodních, ke kterým došlo v blízkosti jeho bydliště, zavolejte mu a ujistěte se, že je v pořádku.
  • Mějte přehled o narozeninách svých známých a vyznačte si je v kalendáři. Nezapomeňte poslat přání všem, které znáte. Dejte jim vědět, že jste na ně nezapomněli a že také nechcete, aby oni zapomněli na vás.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Využijte internet

 1. 1
  Věnujte se svým zájmům a oblíbeným aktivitám na internetu. Proč byste se nemohli seznámit při hraní šachů třeba s nějakým zajímavým soupeřem z Ruska? Nebo poznejte nové lidi na oblíbeném fóru o zdraví, když hledáte informace o manželově autoimunitní nemoci. Na internetu potkáte stejně smýšlející lidi mnohem snáz. Podívejte se na diskuzní fóra, inzertní servery a informační weby o místních akcích a setkáních, které jsou určeny lidem se stejnými zájmy a zálibami.
 2. 2
  Vyhledejte si lidi, které obdivujete a kteří zastávají významné pozice. Vyhledávání informací o známých (i méně známých) lidech je na internetu velmi snadné. Jednoduše zadejte jejich jméno do Googlu nebo se připojte na jednu z mnoha sociálních sítí, na kterých tráví mnoho lidí spoustu času. Ke sbírání informací můžete mít dva důvody:
  • Hodí se být informován o různých kariérních žebříčcích a možnostech. Když prozkoumáte profesní kariéry ostatních, zjistíte, že existuje nepřeberné množství možností a příležitostí, jak se stát například podnikatelem.
  • Seznámíte se s jejich osobním životem. Tyto informace se vám můžou hodit, až s nimi přijdete do kontaktu.
 3. 3
  Domluvte si informační pohovor. Informační pohovor je neformální schůzka s nějakým odborníkem, díky níž získáte informace o určitém oboru nebo pozici. Může mít podobu setkání u kávy po pracovní době nebo rozhovoru přes Skype uprostřed pracovního dne. Většinou netrvá moc dlouho, 30 minut a méně, a je vhodné druhou osobu za druhou osobu zaplatit účet, třeba právě v kavárně.
  • Informační pohovor představuje skvělou možnost, jak druhou osobu poznat a zdokonalit se v kladení otázek a naslouchání. Nikdy nemůžete vědět, jestli na druhou osobu nezapůsobíte tak, že vám sama nabídne práci, pokud má takové pravomoci. Informační pohovor může být někdy lepší variantou než rozesílání životopisu.
  • Na konci informačního pohovoru poděkujte a požádejte o kontakt na další tři osoby, se kterými byste se mohli dále setkat. Tyto lidi oslovte a odkažte se na původní kontaktní osobu.
 4. 4
  Pravidelně své kontakty využívejte. Až budete příště hledat novou práci, vyrazíte večer do baru nebo si budete chtít zahrát tenis, projděte si svou síť kontaktů. Obvolejte pár lidí a rozešlete nějaké emaily, kde přátelsky popíšete svou situaci: "Ahoj, mám menší problém. Mám dva lístky na sobotní koncert, ale nemám s kým jít. Fakt tu skupinu miluju a chtěl bych jít s někým, kdo si to taky užije. Nevíš o někom, kdo by se mnou šel?"
  • Nikdy se neomlouvejte, když žádáte o laskavost nebo něčí pomoc. Signalizuje to nedostatek sebevědomí a profesionality.[7] Nemáte se přece za co omlouvat, jen zjišťujete, jestli není někdo, kdo by vám mohl pomoct. Nic nepožadujete ani nikoho nenutíte k něčemu, co dělat nechce.
 5. 5
  Nikdy neomezujte své kontakty pouze na internet. Na internetu můžete najít spoustu cenných kontaktů, ale opravdového úspěchu dosáhnete, když online vztahy dokážete přeměnit na osobní. Můžete s lidmi zajít na oběd, na kávu nebo na skleničku. Nebo je pozvěte přímo na nějakou činnost spojenou s vašimi společnými zájmy. Když se s někým seznámíte na diskuzním fóru speleologického klubu, proč ho rovnou nepozvete na prohlídku nové jeskyně? Cílem je posunout váš vztah z internetového světa do světa reálného. A nejlepší je, pokud si domluvíte schůzku pouze ve dvou.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Proč budovat kontakty

 1. 1
  Překonejte své předsudky týkající se budování kontaktů. Při četbě tohoto článku pravděpodobně souhlasíte s mnoha výhodami, které dobrá síť kontaktů přináší. Ale možná se jejímu budování z nějakého důvodu vyhýbáte (a že těch důvodů může být hodně!) a volíte raději tu snazší cestu. Přestaňte ospravedlňovat svůj strach. Buďte sebevědomí a uvědomte si, že existuje mnoho důvodů, proč si kontakty udržovat.
 2. 2
  Přehodnoťte svůj postoj, díky němuž považujete budování kontaktů za neupřímné, snobské nebo dokonce manipulativní. Někdy tomu tak sice skutečně může být. Někteří jednají sobecky a bezohledně využívají kontakty pro své vlastní zájmy. Ale jsou také lidé, kteří chtějí budovat vzájemně výhodné vztahy. Kteří dokáží dělat úžasné věci, jen aby pomohli ostatním. Užívají si pocit sounáležitosti, který hustá síť kontaktů přináší a rádi své známé kdykoliv podpoří.
  • Při budování kontaktů je nezbytné rozlišovat, které lidi znát chceme a které ne. Dobrou zprávou ale je, že po delší praxi snáz rozpoznáme, koho stojí za to znát.
 3. 3
  Zamyslete se, zda nejste moc stydliví nebo nesmělí. Získávání nových kontaktů vyžaduje určitou dávku odvahy. Avšak díky sociálním sítím, můžete najít lidi se stejnými zájmy, aniž byste museli hledat v místnosti plné lidí.
  • Stydliví a nesmělí lidé se často změní ve velmi komunikativní, když narazí na téma, o které se velmi zajímají. Pokud se seznámíte s někým, kdo je stejně jako vy blázen do ornitologie, origami nebo komiksů, snáze s ním dokážete navázat bližší vztah.
 4. 4
  Nevěřte mýtu, že budování kontaktů vyžaduje příliš mnoho času a úsilí. Pokud nejste extrovert, který si užívá kontaktu s lidmi při každé příležitosti, může to být pro vás vyčerpávající. Tak proč se obtěžovat, že? Máte pravdu, nějaký čas a úsilí to stojí. Ale čas a úsilí, které díky novým kontaktům ušetříte, může být několikanásobně větší. Jen si představte, kolik času a problémů si ušetříte, když cokoliv, co potřebujete nebo chcete, vyřešíte jedním nebo dvěma telefonáty. Budování kontaktů je investice, jejíž zisky výrazně převýší její náklady.[8] Prostě jen vydržte a sledujte její pozitivní dopady.
 5. 5
  Budujte kontakty a posouvejte se. Jistě chcete jako jednotlivec dosáhnout osobního i profesionálního růstu. Díky kontaktům se zdokonalíte v základních mezilidských vztazích, které jsou v dnešním světě obrovským bohatstvím. Pomůžou vám jít si za svým, naučí vás naslouchání druhým a skromnosti, která pramení ze snahy ostatním pomoci. Pokud nechcete získávat nové kontakty pro nic jiného, budujte je alespoň pro svůj osobní růst. Kontakt s lidmi vám pomůže stát se tou nejlepší verzí sebe sama.
  Reklama

Tipy

 • Získat kontakty mezi politiky můžete díky vaší dobrovolnické činnosti při volbách, nebo když se zapojíte do aktivit politických stran.
 • Využívejte online nástroje, abyste si rozšířili síť kontaktů ve svém reálném životě. Chat po internetu může být někdy vhodnější než telefonát. Internet představuje skvělý způsob, jak poznat nové lidi a být v kontaktu s osobami z celého světa.
 • Začněte skromně. Nepřihlašujte se na 12 různých akcí v měsíci. Dlouhodobá trvalá aktivita je mnohem lepší, než jednou za čas vynaložit obrovské úsilí a pak vyhořet. Nezapomeňte, že kontakty musíte udržovat. Neberte si větší sousto, než dokážete spolknout.
 • Vždy pomáhá vypadat vstřícně a otevřeně. Postupem času pro vás bude stále snazší oslovit neznámého člověka.
 • Nemůžete najít klub nebo skupinu se stejnými zájmy jako vy? Tak ji založte!
Reklama

Varování

 • Dejte si pozor na parazity – na lidi, kteří jen přijímají pomoc od ostatních a nikdy nenabídnou svou vlastní. Pokud na takového člověka narazíte (a pokud budete vstřícní, tak určitě narazíte), velice slušně ho odmítněte: "Mrzí mě to, ale zítra nemůžu. Mám už jiné plány." Pokud se pokusí vzbudit ve vás pocit viny, vymyslete si nějakou záminku, jak se dalšímu rozhovoru vyhnout. Neztrácejte nervy a nebuďte nepříjemní, protože by o vás mohli roznést drby, jako například: "Jasně, Jiří... ten mě jednou obvinil, že jsem příživník..." – nedejte jim k tomu příležitost.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 8 502 krát
Kategorie: Finance a Obchod
Stránka byla zobrazena 8 502 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama