Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Konference jsou skvělými obchodními příležitostmi a můžete na nich získat spoustu cenných kontaktů. Na konferenci, kterou navštíví stovky lidí, ale není snadné s tím začít. Snažte se seznámit se s několika lidmi, kteří pro vás budou nějakým způsobem výhodní a nepokoušejte se seznámit se se všemi, nebo dělat dojem na ty nejdůležitější lidi. Až budete z konference odcházet, budete mít seznam lidí, se kterými budete moci začít budovat pevné obchodní vztahy.

Metoda 1 ze 3:
Připravte se na networking

 1. 1
  Připravte si konkrétní cíle. Není možné promluvit si se všemi lidmi, takže je dobré vědět, co od konference očekáváte. Doufáte, že se vám podaří najít někoho, kdo by vám mohl nabídnout práci? Nebo chcete získat více obchodních partnerů pro svoji společnost? Nebo se chcete jen seznámit s novými lidmi z vašeho oboru a prohloubit vzájemné vztahy?
  • Vaše cíle ovlivní to, jaké panely budete navštěvovat a jaké lidi budete vyhledávat. Místo toho, abyste bezcílně chodili tam, kam chodí ostatní, si dopředu naplánujte, jak využijete každou hodinu celé konference.
  • Uvědomte si, že budete úspěšnější, když se zapojíte do rozhovorů ostatních lidí, než když se budete snažit s lidmi mluvit o tom, co zajímá pouze vás. Seznamování s novými lidmi je cílem samo o sobě, protože vede k dlouhodobým vztahům, které málokdy pramení pouze z toho, že budete rozdávat co nejvíce vizitek a nebudete si s lidmi vůbec povídat.
 2. 2
  Zjistěte si, s kým se na konferenci setkáte. Je důležité vědět, kdo se na konferenci chystá a v jakém oboru, nebo společnosti tito lidé pracují. Vyhledejte si zejména lidi, kteří budou na konferenci přednášet. Tito lidé budou mít velký vliv na ostatní lidi ve vašem odvětví a budou mít spoustu hodnotných kontaktů, nebo vám alespoň budou schopni poradit.
  • projděte si webové stránky lidí, kteří budou na konferenci mluvit a něco si o nich zjistěte. Pokud se chcete seznámit s někým, kdo pracuje v nějaké společnosti, zjistěte si něco o dané společnosti, o její historii, agendě, úspěších a managementu.
  • Pokud se necítíte na to, abyste se seznamovali s velmi důležitými lidmi a necítíte se dobře v obležení expertů, zhluboka se nadechněte a zamyslete se nad tím, že jde o skvělou příležitost.
 3. 3
  Napište emaily lidem, se kterými se chcete seznámit. Když se představíte klíčovým lidem a dáte jim vědět, že se na konferenci těšíte a chtěli byste je poznat osobně, budou si vás pamatovat a pravděpodobně vám poděkují. Nyní už budete mít něco, čím budete moci započít osobní rozhovor.
 4. 4
  Vytvořte si časový plán. Zjistěte, na které diskuse a prezentace chcete zajít a vytvořte si podle toho časový plán, aby vám nic důležitého neuniklo. Nemusíte stihnout všechny diskuse a všechny prezentace – nezávazný rozhovor u oběda může být také velmi přínosný.
  • Pokud víte, s kým se chcete setkat, domluvte si s ním schůzku. [1] Je sice jasné, že budou mít všichni spoustu práce, ale můžete se pokusit domluvit se s někým na kávu nebo na snídani, abyste si mohli v klidu popovídat.
  • Využívejte také večerních večírků a koktejlových party. Na těchto akcích se lidé většinou trochu uvolní a baví se zajímavěji a zábavněji. Nechoďte večer do hotelu – získávejte kontakty i po skončení oficiální části konference!
 5. 5
  Vhodně se oblékněte. Podívejte se na webové stránky konference, abyste získali představu o tom, co byste si měli vzít na sebe. Na korporátních konferencích budete muset mít business oděv. Pokud pracujete v uvolněnějším prostředí, v obleku a s kufříkem byste vypadali nepatřičně. V každém případě byste měli být dokonale upravení a styloví, abyste na lidi udělali dobrý dojem.
  • Někteří lidé tvrdí, že je dobré si na sebe vzít něco zajímavého, aby si vás lidé zapamatovali. Pokud máte na to, abyste si k obleku vzali červené botasky, klidně to zkuste. Musíte si ovšem uvědomit, že přátelské vystupování a dobré nápady vás dostanou mnohem dál, než cokoli, co byste si mohli vzít na sebe.
  • Nezapomeňte si vzít mentolové bonbony, hřebínek a další věci, které budete potřebovat, abyste byli po celý den upravení a voňaví. Konference většinou probíhají od rána až do večera, takže se na to musíte připravit.
 6. 6
  Vezměte si s sebou vizitky. Rozdávat lidem vizitky je skvělým způsobem, jak jim předat vaše osobní údaje, i když někteří lidé si telefonní čísla a emailové adresy zapisují raději do telefonu. Měli byste si s sebou vzít také pořadač na vizitky, které dostanete od ostatních lidí. Není nic horšího, než seznámit se s někým, kdo by vám mohl být velmi užitečný a ztratit jeho vizitku, nebo zapomenout jeho jméno.
  • Pokud nemáte vizitky, měli byste si je nechat udělat. Design by měl být jednoduchý a profesionální. Na vizitce musí být alespoň vaše jméno, emailová adresa, telefonní číslo a název společnosti, ve které pracujete.
  • Pokud se bojíte rozdávat vizitky, nejprve si to natrénujte s nějakým kamarádem nebo s někým z rodiny („Dobrý den, jsem Anna, minulý týden jsem vám psala email,...“) Potom se naučte navést rozhovor k tomu druhému a pokládat lidem otevřené otázky.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Udělejte dobrý dojem

 1. 1
  Naučte se představovat lidem. Bez ohledu na to, s kým mluvíte, ať už jde o člověka, který vedle vás sedí na prezentaci, nebo o někoho, kdo s vámi jede výtahem, byste se měli vždy chovat přátelsky a představit se. Představení by mělo trvat méně než 30 vteřin. Během této doby byste měli říct své jméno, pro koho pracujete a něco málo o sobě. Lidé, kteří budou na konferenci mluvit, obchodní partneři a další lidé většinou nemají moc času, takže nebudete mít příležitost s nimi mluvit dlouho a rozvláčně.
  • Doma si své představení natrénujte, abyste věděli, jak dlouho vám to trvá a abyste měli jistotu, že řeknete vše, co byste měli říct. Dejte si ale pozor, abyste nezněli příliš strojeně.
  • Věnujte pozornost tomu, co vám ten druhý říká a nemyslete jen na to, zda děláte dobrý dojem. [2]
 2. 2
  Ptejte se lidí na smysluplné otázky a poslouchejte, co vám budou odpovídat. Pokud chcete získat kontakty, musíte lidem umět naslouchat. Když si budete s někým povídat, soustřeďte se na něho a nemyslete na nic jiného. Snažte se mluvit méně a více poslouchat. Za žádných okolností nedělejte unáhlené závěry a nedokončujte za lidi věty. Buďte v klidu a nechejte ostatní mluvit.
  • Udržujte oční kontakt, pokyvujte hlavou a nemějte překřížené ruce.
  • Při rozhovorech s ostatními lidmi byste se měli dobře bavit. Uvědomte si, že konference jsou skvělými příležitostmi k seznámení, takže se toho snažte využít a zároveň si to užívejte.
  • Měli byste také umět vyslechnout ostatní. Vezměte si všechny vizitky, které dostanete.
 3. 3
  Promluvte si s přednášejícími. Jděte na panelové diskuse a prezentace lidí, se kterými se chcete seznámit (zejména pokud jste jim napsali email). Přijďte brzy a sedněte si do přední řady, abyste s nimi mohli mluvit hned po skončení diskuse. Poslouchejte pozorně, abyste si mohli povídat o tom, co se během diskuse řešilo. Až bude prezentace u konce, představte se, pochvalte jim přednes a položte jim otázky, které vás zajímají.
  • Připravte si seznam otázek, na které byste chtěli odpovědět. Vyberte si dvě nejzajímavější a nejdůležitější otázky. Pokud chcete mít jistotu, že vám je mluvčí zodpoví, zeptejte se jich, zda jste je zastihli ve správnou dobu a zda se jich smíte na něco zeptat.
  • Uvědomte si, že se můžete domluvit na pozdějším setkání, kde budete mít více času a klidu. Dejte přednášejícímu svoji vizitku a domluvte se, že se sejdete později.
  • Pokud máte nějaké reklamní materiály, seminární práce, nebo jiné dokumenty, které byste přednášejícímu chtěli předat, mějte je nachystané předem, abyste mu je mohli předat.
 4. 4
  Nenechejte se oslnit hvězdami. Jist pro vás bude příjemné setkat se s lidmi, kteří budou na konferenci přednášet, ale neměli byste se celou dobu snažit mluvit jen s těmi největšími celebritami, jinak budete marnit čas. Tito lidé během celé konference dostanou stovky vizitek a všichni s nimi budou chtít mluvit. Je lepší najít si jiné členy konference, kteří na vás budou mít čas. [3]
  • Lidé, kteří nemají tak vysoké postavení, pro vás mohou být stejně důležití, jako ti, kteří jsou až nahoře. Tito lidé budou mít čas, aby vás vyslechli a budou s vámi rádi sdílet své znalosti.
  • Možná si například chcete popovídat s profesorem, který před chvíli přednášel, ale on musel rychle odjet. Pokud je na konferenci i některý z jeho doktorandů, můžete si mluvit s ním a jistě získáte spoustu cenných informací. Pokud na tohoto doktoranda uděláte dobrý dojem, možná se o vás zmíní profesorovi a řekne mu, že by se vám mohl ozvat. Potom se snažte udržet kontakt s oběma těmito lidmi.
 5. 5
  Naučte se slušně omluvit. Někdy to nepůjde přesně tak, jak byste si představovali. Možná si uvědomíte, že toho druhého nebaví si s vámi povídat, nebo že vám tento kontakt nebude k ničemu dobrý. V takovém případě se musíte umět slušně omluvit, poděkovat a odejít si povídat s někým jiným.
 6. 6
  Užívejte si danou chvíli. Nemyslete na to, zda říkáte správné věci, zda děláte dobrý dojem atd. a užívejte si, že se seznamujete s novými lidmi. Pokud vás vaše práce baví, mělo by vás bavit i mluvit s ostatními lidmi. Brzy narazíte na někoho, s kým budete chtít komunikovat dlouhodobě. Měli byste se dobře bavit a nabídnout lidem to samé, co nabízejí oni vám.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Po konferenci

 1. 1
  Během několika dní lidem rozešlete emaily. Nečekejte příliš dlouho – kontaktujte lidi ještě dokud nezapomněli na to, o čem jste se bavili. V každém případě ale počkejte alespoň jeden den. Neměli byste lidem psát emaily dokud konference neskončí, mohli byste působit zbytečně příliš horlivě.
  • Pokud to bude možné, pošlete lidem odkaz na nějaký relevantní článek o tématu, o kterém mluvili na konferenci. Dáte tím najevo, že se o dané téma skutečně zajímáte a že jste ochotní s nimi sdílet informace.
  • Pokud to bude možné, zkuste daného člověka seznámit s dalšími lidmi, se kterými jste se seznámili na konferenci. Sdílejte s lidmi informace a kontakty – v budoucnu se vám to bude hodit.
 2. 2
  Využijte sociální sítě. Kromě emailů si lidi přidejte na Facebooku, na LinkedIn a na Twitteru a zůstaňte s nimi v kontaktu. Tato média jsou velmi důležitými nástroji networkingu, protože lidem umožňují lépe se poznat a zůstat v kontaktu. Pošlete lidem požadavek o přátelství a krátkou zprávu.
  • Pokud jste na sociálních sítích velmi aktivní, můžete sdílet příspěvky z konference ještě během ní. Označujte lidi, které jste potkali a pozitivně komentujte panely a samotnou konferenci.
 3. 3
  Zůstaňte v kontaktu s přednášejícími pomocí emailu a telefonu. Když vám daná osoba napíše, odepište jí. Neměli byste po několika dnech přerušovat kontakt. Uvědomte si, že se může stát cokoli. I v případě, že vám ten člověk nenabídne práci, ho nemusíte odepisovat. Networking znamená sdílet sami sebe s ostatními lidmi. Když s lidmi zůstanete v kontaktu, budou si vás pamatovat.
  • Zkuste něco udělat pro to, abyste pokročili ve vztazích s lidmi, které jste potkali. Když uvidíte příležitost, jak začít pracovat s někým, koho jste na konferenci poznali, snažte se toho nějak dosáhnout – pozvěte ho na oběd nebo na kávu, nebo požádejte o informační schůzku.
  • Pokud vás někdo z nových kontaktů požádá o pomoc nebo nějaké informace, dejte mu je. Nikdy nevíte, kdy budete vy potřebovat pomoc někoho z těchto lidí.
  Reklama

Tipy

 • Uvědomte si, že při osobním setkání jste 7-10x úspěšnější, než po telefonu. Proto jsou konference vhodnými příležitostmi k seznamování s lidmi.
 • Když přijdete na nějakou akci o něco dříve, představte se lidem okolo vás.
 • Noste s sebou prázdné kartičky na vizitky a zapisujte si kontakty na lidi, kteří si své vizitky zapomněli. Můžete také používat zadní stranu svých vlastních vizitek.
 • Pokud konferenci pořádá nějaká společnost, zjistěte si, zda se neplánují nějaké další akce. Pokud ano, zúčastněte se jich. Obchodní schůzky většinou nejsou příliš frekventované a dají vám příležitost popovídat si s vysoce postavenými lidmi v dané společnosti v klidném prostředí.
 • Pokud jste student, zjistěte si, zda na konferenci nehledají dobrovolníky z řad studentů. Pokud ano, přihlaste se – budete mít příležitost seznámit se se všemi přednášejícími, ale i s návštěvníky. Kromě toho pravděpodobně nebudete muset ani platit registrační poplatek.
 • Pokud na konferenci dostanete jmenovku, noste ji. Pro lidi tak bude jednodušší si vás zapamatovat. Noste ji na pravé straně košile, aby ji lidé viděli, když vám budou podávat ruku.
 • Když dostanete od někoho vizitku, na zadní stranu si poznamenejte, kde jste daného člověka potkali a zajímavé informace. Odložte si vizitku mimo ostatní vizitky, abyste na ni nezapomněli.

Reklama

Varování

 • Nikoho nepomlouvejte, ani když se vám nebude líbit. Když ostatní lidé budou někoho pomlouvat, nepřidávejte se k nim.
 • Nepředstírejte, že někoho znáte. Brzy by se přišlo na to, že lžete.
 • Neprosazujte si své názory, raději se nových lidí ptejte na to, co si myslí oni. Když s nimi budete souhlasit, řekněte jim to.
 • Nemluvte sprostě a urážlivě. Nikdy nevíte, co lidem může vadit, takže se chovejte stále uctivě.
 • O ničem nelžete. Důvěra je důležitou součástí obchodních vztahů a když budete lhát, uděláte si špatnou pověst.
 • Nikdy nikoho nepřerušujte. Uvědomujte si, jak nepříjemné to je.
 • Nebuďte chamtiví a nemluvte stále jen o sobě. Networking stojí na vztahových strategiích, ne na sobeckém jednání.


Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Vizitky
 • Emailové adresy
 • Dokumenty, papíry, prospekty
 • Přístup k internetu

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 25 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 007 krát
Kategorie: Obchod
Stránka byla zobrazena 2 007 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama