Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Limetková kůra je vnější, zelená slupka limetky, která obsahuje vonné a chutné oleje. Kůra z limetky skvěle doplní koktejly, dezerty a vůbec mnoho exotických receptů. Nejjednodušší je kůru nastrouhat najemno, tak se dá použít v mnoha pokrmech. Dlouhé proužky nebo kudrlinky, vytvořené speciální škrabkou, se pak hodí jako ozdoba. S trochou cviku se ovšem naučíte oškrabat limetkovou kůru obyčejným nožem nebo škrabkou na brambory.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Použití jemného struhadla

 1. 1
  Omyjte limetky pod tekoucí studenou vodou. Lehce je odrhněte prsty, abyste je zbavili mastnoty a vosku. Udělejte to i tehdy, když vám na pohled nepřipadají špinavé.[1] Osušte limetky papírovou utěrkou, aby je šlo lépe držet v ruce.
 2. 2
  Opřete struhadlo o prkénko pod úhlem asi 45°. Nejlépe se hodí ploché nebo prohnuté struhadlo s drobnými, ostrými dírkami. Kůru tak nastrouháte najemno a bez námahy.
  • Máte-li struhadlo s několika velikostmi a tvary dírek, použijte ty nejjemnější. Na tvaru struhadla příliš nezáleží, můžete použít jakékoliv.
 3. 3
  Jemně limetku tlakem posuňte po povrchu struhadla. Položte limetu na struhadlo, poblíž rukojeti. Pak ji chytněte a přejeďte směrem dolů. Kůra se začne odlupovat v jemných hoblinkách, které spadnou na připravené prkénko, o které struhadlo opíráte.
  • Všimněte si, že všechna ostří u dírek míří stejným směrem. Když kůrou zatlačíte proti nim, budete ji strouhat, když zatlačíte obráceně, nestane se nic.[2] Ostří dírek by mělo směřovat nahoru ke stropu.
  • Pokud používáte hrubší struhadlo, netlačte na limetku příliš, jinak se vám k nastrouhané kůře přimíchá i hořká bílá hmota, která se nachází těsně pod kůrou.
 4. 4
  Otáčejte limetkou a tak postupně ostrouhejte všechnu kůru. Chcete získat jen zelenou část. Jakmile se začne objevovat bílá hmota pod kůrou, plod otočte.
  • Buďte opatrní, bílá část kůry je velmi hořká.
 5. 5
  Nastrouhejte potřebné množství kůry a dejte ho do misky. Jakmile celou limetku ostrouháte, nebo získáte tolik kůry, kolik potřebujete, odložte plod stranou pro pozdější použití. ostrým nožem shrňte nastrouhanou kůru z prkénka do misky nebo přímo k pokrmu, pro kterou ji potřebujete (řiďte se použitým receptem).
  • Nemusíte se snažit limetku ostrouhat úplně dohladka. například oblast okolo špiček se strouhá poměrně těžko.
 6. 6
  Okamžitě struhadlo opláchněte, nebo ho nechte na teplém místě uschnout. Pokud necháte zbytky kůry ztvrdnout v dírkách, struhadlo půjde těžko umýt. Nejlépe uděláte, pokud ho ihned opláchnete a očistíte hrubou stranou houbičky. Můžete ovšem také položit struhadlo na horké místo, třeba poblíž kamen nebo na slunný parapet. Zbytky kůry se rychle vysuší a půjdou pak snadno oprášit.[3]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Použití speciální škrabky

 1. 1
  Omyjte a osušte limetku. Podržte ji chvíli pod proudem tekoucí vody a jemně ji prsty odrhněte. Osušte utěrkou.
 2. 2
  Připravte si prkénko a škrabku. Škrabka na citrusy má několik drobných zubů nebo dírek s ostřím. Ty vytvářejí dlouhé, zakroucené proužky kůry, které se skvěle hodí jako ozdoba. Můžete je samozřejmě i nadrobno nakrájet a použít při vaření.
  • Pro spoustu kuchařů je to tradiční způsob, jak strouhat kůru z citrusových plodů.
 3. 3
  Přejeďte škrabkou po povrchu limetky. Vytváříte-li ozdobu koktejlu či pokrmu, zakrojte trochu do bílé části kůry - proužek bude lépe držet pohromadě.[4] jestliže chcete použít kůru pro vaření, oškrábejte pouze její zelenou část.
 4. 4
  Otočte plod limetky a strouhejte dál. Až z jedné části limetky ostrouháte kůru, pokračujte dál. Strouhejte kůru, dokud jí nebudete mít dostatečné množství, které potřebujete pro váš recept.
  • Tloušťka kůry se u limetek plod od plodu liší, což platí vlastně u všech citrusů. Je tedy těžké odhadnout, kolik kůry z jedné limety získáte. Pokud je v receptu uvedeno "použijte kůru z jedné limetky", počítejte s množstvím asi 2 lžic (10 ml).
 5. 5
  Proužky kůry najemno nasekejte (nepovinné). Pokud má kůra pokrm nebo nápoj ozdobit, tento krok přeskočte. Potřebujete-li ji na vaření, nasekejte ji najemno ostrým nožem.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Použití škrabky na brambory nebo ostrého nože

 1. 1
  Tento způsob použijte jen tehdy, když nemáte po ruce žádné jiné nástroje. Pokud nemáte struhadlo ani speciální škrabku, zvládnete to i nožem, nebo obyčejnou škrabkou na zeleninu. Nedoporučujeme to ovšem v případě, že potřebujete kůru, nakrájenou na stejně velké proužky, nebo nastrouhanou na velmi drobné hoblinky.
 2. 2
  Limetku omyjte a osušte. Podržte ji pod tekoucí vodou a rukama opláchněte. Pak osušte čistou utěrkou.
 3. 3
  Položte limetku na prkénko a přidržte ji svou nedominantní rukou. Čisté prkénko musí ležet na stabilním, pevném povrchu. Chyťte limetku poblíž místa, kam patří stopka.
  • Jste-li pravák, přidržte limetku levou rukou. Pokud jste levák, udělejte to pravou rukou.
 4. 4
  Připravte si škrabku nebo nůž do správné pozice. Přidržte nůž (nebo škrabku) proti vršku limetky, čepel bude směřovat k vám. Nepokoušejte se škrabat kůru směrem od sebe, nebudete nůž dobře ovládat a můžete se pořezat.
 5. 5
  Pomalu, metodicky z limety oškrábejte kůru. Táhněte ostřím nože nebo škrabky k sobě a přitom na kůru lehce tlačte. V ideálním případě tak oloupete jen zelenou část kůry, nikoliv bílou hmotu pod ní. Nicméně, pokud vám to pomůže, aby byl řez stabilnější, zakrojte do plodu trochu hlouběji.
 6. 6
  Odkrájejte z kousků kůry bílou část, pokud proužky nepoužíváte jako ozdobu. Malým, ostrým nožíkem odřežte z nakrájené kůry všechny silné, bílé části. Při použití kůry na vaření se to velmi doporučuje, bílá hmota totiž chutná hořce. V koktejlu to nevadí.
 7. 7
  Nasekejte kůru na kousíčky (nepovinné). Ostrým nožem nakrájejte kůru na drobné kousky. Pak bude připravená na to, abyste ji mohli použít v nějakém receptu. Zbytek limety zabalte do potravinářské fólie a uchovejte v ledničce pro pozdější použití.
  Reklama

Tipy

 • Pokud je limetka příliš měkká na to, aby se dala její kůra strouhat, dejte ji na pár minut do mrazáku. Bude pevnější.[5]
 • Nejlepší limetky pro strouhání kůry jsou jasně zelené a při naříznutí silně voní. Z limetek s tenkou kůrou, jako je například odrůda z floridského ostrova Key West, se kůra strouhá velmi obtížně.[6]
 • Pokud potřebujete limetkovou kůru i šťávu, nejprve nastrouhejte kůru a pak teprve vymačkejte šťávu.
 • Ostrouhané limetky můžete uskladnit v lednici a použít je později. Obalte je potravinářskou fólií, aby se nevysušily.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Prkénko na krájení
 • Malá miska
 • Struhadlo nebo
 • Speciální škrabka nebo
 • Škrabka na zeleninu nebo
 • Ostrý nůž

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 031 krát
Kategorie: Techniky vaření
Stránka byla zobrazena 3 031 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama