Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Všichni bychom si přáli měkké, lesklé rty, ale matce přírodě se občas příliš nechce nám nadělit hebké líbací nástroje na stříbrném tácu. Pokud na vašich rtech zanechá stopy zima, drsné počasí nebo jen špatné návyky, zkuste je ošetřit pomocí následujících triků.

Metoda 1 ze 3:
Namazání

 1. 1
  Denně používejte balzám na rty. Nejlepší výsledek vám zajistí balzámy s bambuckým nebo kakaovým máslem. Nezapomeňte si rty mazat v průběhu dne, kdykoli cítíte, že začínají vysychat (obvykle zhruba každé dvě hodiny).
  • Každé ráno namažte rty balzámem ještě před nanesením jakéhokoli dalšího produktu, který používáte, včetně rtěnky, lesku nebo barvy na rty.
  • Vyberte si produkt, který nejlépe odpovídá vaším potřebám. Některé balzámy obsahují léčivé přísady, v jiných najdete silný výtah z máty, což může některé dráždit. Než balzám zakoupíte, přečtěte si složení na etiketě a ujistěte se, že nejste alergičtí na žádnou z obsažených látek.
  • Mezi balzámy na rty, které běžně seženete, patří například Jelení lůj, EVA, Astrid, Labello, Nivea, Neutrogena a Welleda.
 2. 2
  Vyhněte se balzámům s příchutí, vůní a barvivy. Takovéto balzámy vysušují a u citlivějších uživatelů mohou vyvolat dráždivé reakce. Vybírejte si balzámy z výhradně přírodních složek, tedy bez chemikálií a nežádoucích přísad.
 3. 3
  Používejte hydratační rtěnky. Většina kosmetických firem nabízí hydratační rtěnky, mimo jiné Dermacol, L'Oréal, Clinique, Dior, Benefit, Revlon, či Bobbi Brown.
  • Pokud dáváte přednost spíše nabídce drogerií než obchodních domů, snažte se jednoduše najít rtěnky, které slibují hydratizaci. [1]
  • Dívejte se na složení a snažte se hledat výtažky z bambuckého nebo kakaového másla nebo jakékoli hydratační oleje, jako je kokosový a/nebo olivový olej.
 4. 4
  Pro ochranu před poškozením sluncem používejte produkty s ochranným slunečním faktorem minimálně 15. Nezapomeňte používat ochranu na rty, kdykoli jdete ven.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Peeling a toniky na rty

 1. 1
  Promněte si rty cukrem. Můžete použít v podstatě jakékoli hrubší jídlo, vyhněte se ovšem látkám, které mohou kůži dráždit, nebo sůl, která vám rty akorát vysuší.
 2. 2
  Vyrobte si peelingovou pastu z medu, cukru a olivového oleje. Smíchejte lžíci medu se dvěma lžičkami cukru a lžičkou olivového oleje. Vetřete si směs na rty a nechte ji působit několik minut. [2]
 3. 3
  Připravte si kokosovo-citrusové tonikum. Smíchejte v kastrůlku 2 lžičky kokosového oleje, 3 kapky citrónové šťány a 1 lžičku včelího vosku a za stálého míchání je nad mírným plamenem rozpusťte. Pokud nemáte po ruce citrón, můžete ho nahradit limetkovou šťávou. Nalijte směs do skleněné nádobky a nechte ji vychladnout a ztuhnout. Používejte ho jako běžný balzám na rty. [3]
 4. 4
  Potřete si rty před usnutím máslem, nimbovým olejem, ghí nebo smetanou. Všechny tyto látky poskytují hlubokou hydrataci, které uleví i obzvlášť popraskaným rtům. Ráno je ze rtů opláchněte.
 5. 5
  Vyrobte si směs z jedlé sody a vody a potřete jí rty. Nechte směs ztvrdnout a pak ji důkladně vymyjte vodou.
 6. 6
  Rudé, popraskané a/nebo sluníčkem spálené rty namažte aloí. Aloe vera má neuvěřitelné hojící účinky a pomůže vám se zbavit následků poškození sluncem.
 7. 7
  Potřete si rty plátky okurky. Fytochemické látky, které okurka obsahuje, vám zpevní kolagen ve rtech, takže budou vypadat plnější a hydratované. Masírujte si rty několik minut čerstvě nakrájenými plátky okurky.
 8. 8
  Pro silnější exfoliaci si uvedené peelingové směsi naneste na rty kartáčkem na zuby. Použijte ale jen měkký nebo středně tvrdý kartáček. Můžete ho namočit teplou vodou nebo jakýmkoli vnějším peelingem.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Dobré návyky

 1. 1
  Vypijte denně alespoň 8 sklenic vody. Jedna z nejlepších věcí, které pro své rty - a svou pokožku vůbec - můžete udělat, je pít spoustu vody. Voda nejenže hydratuje vaše tělo, ale navíc vyživuje pokožku a napomáhá růstu buněk. Suché rty mohou být koneckonců znamením, že vaše tělo nedostává potřebné množství vody.
 2. 2
  Neolizujte si rty. Přestože se to zdánlivě nedává smysl, navlhčení slinami rty ve skutečnosti vysušuje.
 3. 3
  Snažte se nekousat si rty. Pokud máte, když jste nervózni, tendenci kousat se do rtů, zkuste tuto ústní fixaci uspokojit například žvýkačkou. Kousání rtů způsobuje jejich poškození a může vést až k vytvoření otevřených ran, které se musí léčit antibiotiky.
 4. 4
  Jezte stravu bohatou na ovoce a zeleninu. Jídlo obsahující vitamíny B a C je pro vaši pokožku obzvlášť prospěšné. Pokud vám tyto vitamíny v jídelníčku chybí, zkuste je tělu dodat pomocí doplňků. Mastné kyseliny Omega 3, které jsou pro kůži také nesmírně prospěšné, najdete například v rybách, avokádu nebo mandlích. Kyseliny Omega 3 také můžete získat ve formě potravinových doplňků.
  Reklama

Varování

 • Nepoužívejte laciné balzámy s příchutěmi, protože vám rty vysuší a navíc vás budou lákat je olizovat.
 • Snažte se neolizovat rty, protože sliny je vysušují.
 • Vyhoďte balzámy, které máte déle než jeden rok. Mohou se v nich hromadit bakterie.
 • Nenanášejte na rty najednou řadu produktů, ale dodejte jim čas si oddychnout.
 • Nedělte se o svůj balzám s ostatními a vyhněte se tím přenosu bacilů.
 • Nekartáčujte si rty příliš, ať vás nebolí.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 57 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 1 325 krát
Stránka byla zobrazena 1 325 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama