Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Moudrost je ctností, se kterou se lidé nerodí, ale kterou získávají díky zkušenostem. Pokud jste ochotni zkoušet nové věci a učit se, budete schopni získat moudrost. Když se budete často učit nové věci, budete analyzovat své zkušenosti a budete přemýšlet nad tím, co děláte, stanete se moudřejším člověkem.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Získávejte zkušenosti

 1. 1
  Zkoušejte nové věci. Je těžké získat moudrost, když budete dělat každý den stále to samé. Moudřejšími se stanete, když budete zkoušet nové věci a využívat všechny příležitosti, které vám přijdou do cesty, budete dělat chyby a budete o svých zkušenostech přemýšlet. Pokud jste spíše uzavřenější, zapracujte na tom, abyste byli ochotnější pouštět se do neznámých situací. [1] Kdykoli zkusíte něco nového, budete mít možnost se něco naučit a budete o něco moudřejší.
  • Zkuste například navštěvovat nová místa. Zajeďte si na výlet do jiného města, nebo jeďte na delší dovolenou. Zajděte si na jídlo do nějaké místní restaurace, místo do řetězce fast foodu, který dobře znáte. Vyberte si vždy něco nového.
  • Měli byste také zkoušet nové společenské činnosti. Pokud většinu času trávíte sledováním sportu, zajděte si do divadla. Pokud rádi čtete knížky, zkuste se zapsat do nějakého sportovního týmu.
 2. 2
  Vystupte ze své komfortní zóny. Možná byste měli dělat hlavně to, čeho se nejvíce bojíte. Když budete muset řešit nějakou děsivou situaci, vyjdete z ní s velmi cennou zkušeností. Jak řekla Eleanor Rooseveltová: „Získáváme sílu, kuráž a sebevědomí s každou zkušeností, která nás přiměje podívat se strachu do očí... musíme dělat věci, o kterých si myslíme, že je nedokážeme.“
  • Pokud se například bojíte mluvit před lidmi, přihlaste se jako dobrovolník na nějakou prezentaci.
  • Pokud neradi mluvíte o svých pocitech, zkuste si s někým blízkým promluvit o tom, co zrovna prožíváte. Potom se zeptejte i jeho jak se cítí.
 3. 3
  Snažte se častěji mluvit s lidmi, které neznáte. Promluvte si s lidmi, kteří se pohybují v jiném prostředí než vy a snažte se něco se od nich naučit. Neodsuzujte je na základě svých vlastních názorů. Čím více budete s ostatními soucítit, tím moudřejší budete. [2]
  • Naučte se ostatním naslouchat a ptejte se jich na různé otázky, abyste je lépe poznali. Vnímejte to, co vám lidé říkají a dávejte si pozor, aby vám myšlenky neutíkaly jinam. Každý rozhovor je pro vás šancí se něco nového naučit, rozšířit si obzory a být moudřejší.
  • Buďte otevření a povídejte si s ostatními lidmi. Snažte se vést hlubší rozhovory a prohlubovat vaše přátelství.
 4. 4
  Mějte otevřenou mysl. Neodsuzujte lidi a věci, o kterých nic nevíte. Raději se nad vším zamyslete ze všech možných úhlů pohledu a snažte se tomu porozumět. [3] Je snadné si vytvořit názor na základě omezených zkušeností, které jsme v životě získali, ale tímto způsobem moudrosti nedosáhnete. Neovlivníte to, kde jste vyrostli a jakou máte minulost, ale můžete ovlivnit to, jak budete v životě postupovat dále.
  • Nevytvářejte si názory na základě toho, co si myslí ostatní lidé, nebo na základě toho, co je populární. Zjistěte si sami co nejvíce informací a zamyslete se nad všemi možnými aspekty dané věci ještě dříve, než se si vytvoříte názor.
  • Možná se vám například nelíbí nějaký styl hudby jen proto, že ji neposlouchají žádní vaši přátelé. Než ale uděláte ukvapené závěry, zajděte si poslechnout danou kapelu na koncert a zjistěte si něco o její historii. Když se pokusíte něčemu porozumět, budete se moci rozhodnout, zda se vám to líbí, nebo ne.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Učte se od moudrých lidí

 1. 1
  Vzdělávejte se. Pokud se chcete naučit něco nového, nejlepší je zapsat se do nějakého kurzu. Kurzy najdete na univerzitě, ale i u jiných organizací. Zjistěte si, kde se můžete naučit to, co chcete umět a pusťte se do toho.
  • Můžete se učit také sami. Pokud nemáte přístup ke kurzům, nebo se chcete naučit něco, co mnoho lidí neumí, můžete se stát samoukem. Kupte si knihy o daném tématu, povídejte si s lidmi a učte se metodou pokus-omyl.
  • Pokud se například chcete naučit nový jazyk, můžete se zapsat do nějakého kurzu, nebo se můžete začít ušit sami. Najděte si někoho, kdo daným jazykem mluví, začněte číst knihy a jeďte do země, kde se tímto jazykem mluví.
 2. 2
  Najděte si moudré mentory. Znáte někoho, kdo je skutečně moudrý? Moudrost má mnoho podob. Můžete kontaktovat pastora, který lidem pomáhá na jejich životní cestě, nebo učitele, který inspiruje lidi svými znalostmi. Můžete si vybrat také někoho z rodiny, koho obdivujete. [4]
  • Zamyslete se nad tím, proč si myslíte, že je daný člověk moudrý. Je to proto, že přečetl hodně knih? Nebo dokáže poradit lidem, kteří to potřebují? Nebo je to proto, že našel svůj smysl života?
  • Co se od tohoto člověka můžete naučit? Jaké zkušenosti a modely chování vám tento člověk může předat? Ve vypjaté situaci se vždy zamyslete nad tím, co by tento člověk udělal.
 3. 3
  Snažte se co nejvíce číst. Četba je skvělým způsobem, jak se učit od ostatních lidí. Umožní vám nahlédnout do způsobu myšlení ostatních lidí, což je jinak téměř nemožné. Když budete číst všechny možné informace o tématech, která vás zajímají, budete schopni si vytvořit rozumné názory a budete schopni se snáze rozhodovat.
 4. 4
  Uvědomte si, že všichni dělají chyby. Během získávání zkušeností a moudrosti zjistíte, že lidé, které berete jako své mentory, mají slabosti a chyby. Neidealizujte si ostatní lidi, ale nenechejte se jejich chybami odradit. Snažte se vnímat lidi jako celky – nedělejte z nich bohy a berte je takové, jací skutečně jsou.
  • Každé dítě jednoho dne dosáhne chvíle, kdy si uvědomí, že jeho rodiče nejsou dokonalí a že sami v životě bojují stejně jako všichni ostatní lidé. Když si uvědomíte, že jsou vaši rodiče lidé jako všichni jiní, dosáhnete určitého stupně moudrosti a dospělosti.
  • Naučte se odpouštět lidem i sami sobě. Když někdo udělá chybu, neměli byste mu to mít za zlé. Snažte se s lidmi soucítit.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Jak prakticky využít moudrost

 1. 1
  V nových situacích se chovejte pokorně. Jak řekl Sokrates: „Jediná skutečná moudrost je vědět, že nevíte nic.“ Je těžké plně tento koncept pochopit, dokud se nesetkáte s naprosto neznámou situací. Bez ohledu na to, jak chytří jste a kolik zkušeností máte, se čas od času budete muset vypořádat se situací, kdy nebude snadné se rozhodnout, co je správně a co je špatně. [5]
  • Nepouštějte se do nových situací s tím, že víte, co byste měli dělat. Nejprve se nad problémem zamyslete ze všech stran, meditujte nebo se modlete a potom jednejte podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Nic lepšího ani nemůžete udělat.
  • Moudrost znamená také akceptovat své vlastní chyby. Měli byste vědět, s čím pracujete, abyste mohli rozvinout svůj talent. Zároveň byste ale neměli předstírat, že máte více, než ve skutečnosti máte.
 2. 2
  Nejprve se zamyslete a potom teprve jednejte. Vždy se nad problémem důkladně zamyslete a až potom se rozhodněte. Zvažte všechna pro a proti, myslete na své zkušenosti i na rady ostatních lidí a snažte se rozhodnout se co nejlépe.
  • Nebojte se požádat o pomoc. Když budete potřebovat pomoc, obraťte se na někoho moudrého. Když vám ale bude rady nabízet někdo, komu nedůvěřujete, měli byste je brát s rezervou. Vy jediní se můžete rozhodnout, co je pro vás nejlepší.
 3. 3
  Chovejte se tak, jak si myslíte, že je to správné. Zjistěte, jaké máte hodnoty a řiďte se jimi. Neměli byste pouze akceptovat hodnoty, které vás naučí rodiče. Měli byste si najít své vlastní, se kterými budete skutečně souhlasit a které pro vás budou důležité. Když budete muset učinit nějaké důležité rozhodnutí, vaše hodnoty vám pomohou.
  • Řekněme, že máte v práci kolegu, kterého ostatní lidé šikanují. Když se za něho postavíte, váš šéf na vás bude naštvaný. Co byste měli udělat? Dobře se nad tím zamyslete a rozhodněte se, co je pro vás důležitější – nepřijít o pracovní místo, nebo pomoci někomu, komu ostatní lidé ubližují?
  • Když budete muset čelit kritice, držte se svých hodnot. Není to snadné, protože vám pravděpodobně lidé budou říkat, co máte dělat. Musíte své hodnoty oddělit od hodnot ostatních lidí a dělat vždy jen to, co vám připadá správné.
 4. 4
  Poučte se ze svých chyb. I dobře zvážené rozhodnutí se může ukázat jako chyba. Když získáte novou zkušenost, zamyslete se nad ní a zjistěte, co jste udělali správně a co jste udělali špatně. Když si uvědomíte, že jste udělali chybu, zamyslete se nad tím, co můžete udělat pro to, abyste se tomu příště vyhnuli. [6]
  • Nebuďte na sebe tvrdí je proto, že jste udělali chybu. Jste jen lidé a musíte se ze svých chyb umět poučit.
  • Uvědomte si, že dokonalost neexistuje. Cílem není být dokonalý, ale snažit se jednat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a chovat se slušně.
 5. 5
  Sdílejte svoji moudrost s ostatními. Neznamená to, že byste měli lidem říkat, co mají dělat. Měli byste jim spíše jít příkladem. Ukažte ostatním, že být otevřený a přemýšlivý ve všech situacích je moudré. Zamyslete se na mentory, kteří vám v životě pomohli a snažte se ostatním lidem také pomáhat.
  • Když vás někdo požádá o radu, snažte se mu pomoci. Nedovolte, aby vaše rady ovlivnily vaše soukromé názory.
  Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 12 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 249 krát
Stránka byla zobrazena 4 249 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama