Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Získávání přátel a ovlivňování lidí je více než jen název úspěšné knihy pro řešení problémů. Je to něco, co bychom všichni chtěli. Vyžaduje to ale trpělivost, trénink a sílu charakteru. V tomto článku vám ukážeme jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Pečujte o svůj vzhled

 1. 1
  Oblékejte se slušivě. Zamyslete se nad kostýmy. Lidé nosí kostýmy, aby představovali obraz, který všichni ihned poznají, ať už jde o zombie, hasiče nebo nevěstu. Každé vaše oblečení je vlastně také takový kostým – dokonce i to, co máte na sobě nyní. Oblečení toho o vás vypoví hodně, takže se snažte oblékat se tak, abyste lidem dali najevo, že jste dobrým přítelem – sebevědomým, šťastným a stabilním.
  • Obecně to znamená, že byste měli nosit čisté, padnoucí oblečení ve sladěných barvách, které se hodí k sobě navzájem. Dáte tím najevo, že vám na vašem vzhledu záleží a jste dostatečně sebevědomí na to, abyste se to nebáli ukázat.
 2. 2
  Dodržujte hygienu. Když se k někomu dostanete moc blízko, bude naprosto zřejmé, zda dodržujete zásady hygieny. Pokud se chcete s lidmi bavit a podávat si s nimi ruku, budete se muset pravidelně dobře mýt a používat deodoranty. Denně se sprchujte, myjte si vlasy alespoň třikrát týdně, čistěte si zuby dvakrát denně a používejte zubní nit. Myjte si obličej, upravujte si vlasy a pravidelně používejte deodorant nebo antiperspirant. Také si stříhejte nehty a pokud máte vousy, pravidelně se holte.
  • Ženy si mohou holit nohy a podpaží pokud chtějí, ale měli byste vědět, že někteří lidé považují neholení těchto partií za nedostatečnou hygienu. Je tedy nejbezpečnější si je holit.
 3. 3
  Pečujte o své vlasy. Nezáleží na tom, jak dlouhé vlasy máte. Pravidelně byste si je měli nechávat zastřihnout. Mějte vlasy stále hezky upravené, i když si je doma dáváte třeba jen do culíku.
 4. 4
  Pečujte o svůj majetek. Konkrétně se starejte o své auto a svůj domov. Nikdy nevíte, kdy přijde neočekávaná návštěva nebo koho potkáte, když si vyjedete autem na výlet. Kromě toho je vždy dobré mít kolem sebe hezky uklizeno.
  • Auto byste si měli umývat minimálně jednou za měsíc a pravidelně vyhazovat všechny odpadky, které se vám v něm nakupí. Také nezapomínejte na technické prohlídky a výměny gum. Kolo byste si také měli mýt jednou za měsíc (klidně i častěji pokud jezdíte v terénu) a v případě potřeby si měňte gumy.
  • Také doma byste měli mít stále uklizeno. Po každém jídle si po sobě umyjte nádobí, perte tak často, jak si to budete moci dovolit a čisté prádlo úhledně poskládejte do skříně nebo vyžehlete a pověste. Pokud máte dvorek, také ho pravidelně uklízejte.
 5. 5
  Dávejte si pozor na svoji řeč těla. Je nutné to stále opakovat, protože je to pravda – řeč těla je důležitým typem komunikace. Je těžké řeč těla nahrát, takže toho o vás vypoví mnohem více, než to, co říkáte. Když budete sledovat řeč těla lidí, budete schopni se do nich vcítit a porozumět jim. Proto je důležité také to, jak se chováte vy sami.
  • Řeč těla je složitá a citlivá na kontext situace. Jedna a ta samá poloha může v různých situacích znamenat různé věci. Nesnažte se pozorovat upřeně řeč těla ostatních lidí, ale snažte se chovat se tak, aby pro ně bylo snadné rozumět vaší řeči těla. Ovládejte to, co ovládat umíte a na vše ostatní se vykašlete.
  • Pohybujte se rozhodně a bez váhání. Neměli byste chodit příliš rychle, ale měli byste vyzařovat zdravé sebevědomí. Když někomu budete třást rukou, pevně ji stiskněte. Budete překvapeni tím, kolik lidí tím potěšíte. Pohybujte se vlastním tempem a snažte se působit uvolněně.
  • Mějte správné držení těla. Všichni tuto poučku dobře známe, ale přesto na ni často zapomínáme. Ramena byste měli mít zatažená a záda narovnaná. Brada by měla kopírovat linii páteře a neměla by být předsunutá. Správné držení těla vám dodá sebevědomí a také vám umožní snadněji dýchat a sníží tím riziko chorob dýchacího traktu.
  • Využijte svůj obličej. Oči jsou okna do duše a váš obličej toho o vás také prozradí mnoho. Vždy se snažte upřímně usmívat, udržujte s lidmi oční kontakt a projevte ve tváři trochu empatie. Lidé budou raději ve společnosti někoho, kdo se často směje než někoho, kdo působí stále seriózně a nudně.
 6. 6
  Buďte aktivní. I nezdravé tělo získá nádech zdraví, když se o něho jeho majitel dobře stará. Cvičte pravidelně a jezte s mírou. Pokud máte problém cvičení do svého rozvrhu zařadit, nezapomeňte na to, že málo je lepší než nic. I několik minut cvičení po probuzení nebo po příchodu z práce vám pomůže s vaší řečí těla a dodá vám energii.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Jak si získat srdce lidí

 1. 1
  Naučte se základy rétoriky. Velcí rétorikové přicházejí a odcházejí, ale několik z nich zde nechalo svůj odkaz, například Aristoteles, antický filozof. Jeho přístup k rétorice je i dnes jedním z nejpoužívanějších modelů. Aristoteles rozdělil elementy přesvědčivého argumentu na tři základní části. Když je všechny zkombinujete, budete schopni mluvit tak, že přesvědčíte každého.
  • Vytvořte si správný základ s logem. Logos je organizace a vnitřní struktura vašeho sdělení. Promluva s pevným logem nemůže být překroucena tak, že ponese jiný význam. Všechny pokusy o překroucení tvrzení by skončily fiaskem.
  • Důvěryhodnost získáte tím, že do svého tvrzení zapojíte étos. Étos je etickým základem vašeho argumentu, který se většinou projeví na tónu a stylu projevu a také na osobní prezentaci charakteru (a jeho reputace, pokud). Projev s dobrým étosem přesvědčí posluchače nad vší pochybnost a dáte jím najevo, že dobře víte, o čem mluvíte.
  • Oslovte své posluchače patosem. Patos je ta součást projevu, která se spojuje s osobním životem, zkušenostmi, pocity a představivostí posluchače. Když v něm dokážete vyvolat emoce, zapojíte ho do svého projevu a zajistíte, že se bude osobně účastnit toho, co se snažíte sdělit.
 2. 2
  Trénujte si aktivní naslouchání. Nic vám nezajistí přízeň lidí více, než když budete skvělý posluchač. Jde ale o více, než jen tiše sedět a sledovat, jak ten druhý mluví. Když budete aktivním posluchačem, budete moci využít techniky, které mluvčímu ukážou váš zájem. Když budete trénovat, tyto techniky se stanou přirozenou součástí vašeho repertoáru.
  • Když je vhodné udělat pauzu (klidně i uprostřed věty), je dobré říct „hm“ nebo „aha“. Nepřehánějte to ale, jinak byste působili netrpělivě. Stačí přitakat jednou za několik vět.
  • Když vás napadne otázka, která by přiměla mluvčího mluvit detailněji, zeptejte se na ni. Nepřerušujte mluvčího v polovině věty, ale jinak se zeptejte co nejdříve. Ukážete tím, že vás zajímá to, co vám ten druhý říká a že chcete vědět více.
  • Používejte neutrální afirmace. Pokud si nejste jistí tím, co si o něčem máte myslet, nebo zda s tím souhlasíte nebo ne, sledujte emocionální reakci mluvčího. Pokud se na vás dívá s překvapením, řekněte například „to je šílené“ nebo něco jiného, čím mu dáte najevo, že s ním souhlasíte, aniž byste si museli vybrat stranu.
  • Po skončení příběhu se mluvčího zeptejte, co si o tom myslel nebo jak se cítil. Lidé rádi shrnují své pocity.
  • Po shrnutí příběhu byste ho měli znovu shrnout a potom vrátit slovo mluvčímu. Ukážete tím, že jste poslouchali a porozuměli všemu, co říkal. Můžete také říct svůj vlastní názor a pokusit se posunout celý rozhovor dál. Pokud vám například někdo vypráví o tom, jak musel se svojí kočkou k veterináři, můžete se potom zeptat, zda byla kočka skutečně nemocná a říct, že bylo štěstí, že se s ní k lékaři dostal včas.
  • Používejte osobní vtipy, ale nepřehánějte to s nimi. Pravděpodobně chcete ukázat porozumění a soucit, ale když budete mluvit jen o sobě, mluvčí to brzy odhalí. Své osobní historky tedy vyprávějte se mírou a nepřehánějte to ani s anekdotami.
 3. 3
  Mluvte dobře. Většina lidí si myslí, že mají slabý hlas, ale nebývá to pravda. Není sice možné přejít ze sopránu na baryton, ale je možné svůj hlas ovládat. Je také možné ovlivnit výslovnost a jasnost projevu.
  • Zpívejte, naučíte se tím ovládat svůj hlas. Jedním z nejlepších způsobů, jak se naučit ovládat hlas, je zpěv. Nemusíte mít hudební sluch ani zpívat pro jiné lidi. Zpívejte si v autě nebo doma při uklízení. Za krátký čas budete mít větší kontrolu nad svým hlasem.
  • Mluvte jemně a stejným tónem. Neměli byste se snažit mluvit hlubším hlasem – pouze si představte velký prostor v puse a v krku a při mluvení se ho snažte zaplnit. Nemluvte přes nos a otevírejte pusu. Mluvte jasným hlasem a správně vyslovujte všechna slova. Pro ostatní tak bude příjemnější vás poslouchat.
  • Mluvte dost hlasitě. Nemusíte křičet, ale neměli byste mluvit ani moc tiše. Nemumlejte, lidé vám nebudou rozumět a budou si myslet, že máte nízké sebevědomí.
 4. 4
  Mluvte souhlasným jazykem. Jen proto, že vám lidé rozumějí, nemusejí pochopit přesně to, co jim chcete říct. Každý, kdo někdy zažil nějaké nedorozumění vám řekne, že existují správné a špatné způsoby, jak vyjádřit to, co chcete říct. Když se naučíte tyto psycholingvistické triky, budete schopni říct vše, co chcete a posluchače tím nezastrašíte.
  • Používejte slovo „já“, protože tím převedete zodpovědnost a sebe. Při hádce neobviňujte toho druhého a mluvte raději o sobě. Místo „udělal/a jsi něco špatného“ řekněte „cítím se špatně“. V psané formě to působí divně, ale opravdu to funguje.
   • Například místo abyste řekli „to, co jsi řekl, mne rozčílilo“ řekněte „když jsi to řekl, rozčílil jsem se“. Takto lze přeformulovat každé tvrzení, je tedy dobré se to naučit.
  • Když budete používat slovo „my“, posluchači se budou cítit zahrnuti do projevu. Když mluvíte o příležitostech, událostech nebo skupinové práci, používejte „my“ a „nás“ a snažte se tak v posluchačích vzbudit pocit sounáležitosti a loajality. Neptejte se například lidí „chceš se mnou o víkendu jít ven?“ ale raději řekněte „pojďme o víkendu ven!“. Tím postavíte posluchače na vaši úroveň a dodáte jim pocit, že mají na výběr.
   • Když dáte lidem moc, získáte ji od nich nazpět, protože lidé jsou ochotnější pomáhat těm, kterým „dluží laskavost“. Když si budou pamatovat, že jste se k nim chovali hezky, budou se chovat hezky i oni k vám.
 5. 5
  Slaďte si rytmus s ostatními lidmi. Hypnotizéři používají tuto techniku pro dramatický efekt a dokážou pomocí ní člověka přimět k tomu, aby změnil názor, nebo porušil nějaká pravidla. V principu nejde o nic těžkého, ale chvíli trvá se to naučit.
  • Dejte se s někým do řeči a začněte se ho ptát na jednoduché otázky. Když budete aktivně naslouchat, všímejte si jeho akcentu, verbálních tiků (například parazitní slova) a obecného frázování projevu.
  • Odpovídejte na otázky a pokládejte další otázky a přitom se snažte sladit svůj projev s projevem posluchače. Můžete klidně mluvit i jeho akcentem, ale dejte si pozor, aby to nepůsobilo tak, že si děláte srandu. Když budete mluvit tak, jako ostatní lidé, budete pro ně důvěryhodnější, protože budete znít jako oni.
  • Všímejte si řeči těla ostatních lidí a snažte se sladit ji se svojí. Pokud například váš partner přešlapuje, poklepává prstem do stolu nebo si hraje s vlasy, zkuste jednou za čas udělat to samé. Takovéto „zrcadlení“ mezi vámi vytvoří pevnější vazbu.
 6. 6
  Ukažte svůj dobrý charakter. Podpora, laskavost, nadšení, odvaha a spolehlivost jsou vlastnosti, které byste měli dávat najevo. Lidé si těchto vlastností cení a vyhledávají je. Jde také o vaši upřímnost a odhodlání a všechno toto jsou věci, které nejdou předstírat. Když se na ně ale zaměříte, můžete se zlepšit a dávat je častěji najevo.
  • Každý den si říkejte afirmace. Zní to sice hloupě, ale funguje to. Myslete na své pozitivní vlastnosti a několikrát si je každý den odříkejte nahlas. Říkejte si, že máte spoustu pozitivních vlastností: „jsem milý člověk“, „jsem pozitivní člověk“ atd.
  • Hledejte příležitosti k projevení svých dobrých vlastností. Často vlivem nepříjemné situace promarníme dobrou šanci se předvést v nejlepším světle. Bojujte proti tomu tím, že si budete stále připomínat, že byste se neměli chovat drze nebo povýšeně. Když si uvědomíte, že na vás přichází smutek, přinuťte se chovat se jinak a myslet pozitivně. I když tím nezměníte výsledek celé situace, využijete to k trénování mysli. Nakonec se to naučíte dělat automaticky.
  Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 15 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 774 krát
Kategorie: Přátelství
Stránka byla zobrazena 6 774 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama