Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už si zrovna hledáte svoji první práci, chcete změnit zaměstnání, nebo vstupujete na trh práce po delší odmlce, budete muset splnit dvě podmínky: budete muset porozumět sami sobě a budete muset porozumět trhu práce. Pokud jste si již vybrali oblast, které se chcete věnovat, v tomto článku se dozvíte, jak získat práci.

Část 1 ze 4:
Pracujte na své kvalifikaci

 1. 1
  Upravte si životopis. Než začnete hledat práci, ujistěte se, že máte kvalitně napsaný a kompletní životopis. Životopis je důležitým dokumentem, který potenciálním zaměstnavatelům řekne, kdo jste a co jim můžete nabídnout. Zde je několik tipů ohledně životopisů:
  • Buďte upřímní. V životopisu nikdy nelžete, nevyplatilo by se vám to.
  • Podívejte se na různé relevantní popisy pracovních pozic. V životopisu své schopnosti a úspěchy popište stejným jazykem.
  • Využívejte aktivní slovesa. Při popisu náplně své bývalé práce pište celými větami.
  • Zkontrolujte si svůj životopis. Několikrát si životopis zkontrolujte a ujistěte se, že neobsahuje žádné gramatické ani pravopisné chyby. I malý překlep by vás mohl připravit o šanci získat pozvání na pohovor, takže musíte věnovat pozornost každému písmenu. Požádejte také někoho jiného, aby vám životopis zkontroloval.
  • Formátujte životopis jednoduše a čistě. To, jak váš životopis vypadá, je téměř stejně důležité, jako jak se čte. Použijte jednoduchý klasický font (Times New Roman nebo Arial), pište černou barvou na bílý papír a nezapomeňte na okraje. Tučná písma a kurzívu používejte pouze výjimečně a své kontaktní informace uveďte na dobře viditelném místě.
 2. 2
  Zapracujte na svém představení. Mnoho pohovorů ve velkých společnostech začíná otázkou: „Řekněte nám něco o sobě.“ Pracovník, který pohovor vede, rozhodně nechce, abyste mu vyprávěli o tom, kde jste studovali, nebo jaké jste měli dětství. Existuje správná odpověď na tuto konkrétní otázku: během dvou minut musíte popsat sami sebe, své silné stránky, uvést důvod, proč chcete ve společnosti pracovat a říct, jaké jsou vaše cíle.
  • Zkraťte to – měli byste mluvit 30 vteřin až 2 minuty. Zapamatujte si tento krátký projev, abyste během pohovoru na nic nezapomněli. Neměli byste znít jako robot, ale měli byste svůj text umět a nebát se trochu improvizovat. Natrénujte si to s někým, kdo vám bude moci poskytnout zpětnou vazbu.
  • Tento projev se vám bude hodit také na všech networkingových akcích, kde se budete potkávat s lidmi, kteří se o vás budou chtít něco dozvědět. V takových situacích byste se měli umět představit během maximálně 30 vteřin.
 3. 3
  Napište si seznam dovedností, které byste se chtěli naučit. Vašeho zaměstnavatele bude zajímat, co se chcete na pracovní pozici naučit, abyste byli lepším zaměstnancem. Zamyslete se nad tím, které dovednosti vám umožní získat tuto práci, najděte si knížky a kurzy a snažte se zlepšit se. Na pohovoru řekněte zaměstnavateli, na čem pracujete a co se zrovna učíte. Zde je seznam nejdůležitějších dovedností, které většina zaměstnavatelů vyžaduje. Pokud chcete získat dobrou práci, měli byste si je osvojit:
  • Logické myšlení a schopnost zpracovávat informace: Většina společností hledá lidi, kteří umějí organizovat informace a vymýšlet efektivní řešení problémů. Cení si schopnosti rozumná řešení rozpočtů a dalších interních problémů.
  • Technologická zdatnost: Většina pracovních nabídek je v dnešní době určena pro IT specialisty a lidi, kteří umějí zacházet se stroji, s počítači, i s běžným kancelářským vybavením. Neznamená to, že společnosti hledají pouze lidi, kteří vystudovali IT – měly by vám stačit základní znalosti.
  • Schopnost efektivní komunikace: Zaměstnavatelé si cení lidí, kteří umějí vyjádřit své myšlenky pomocí verbální a písemné komunikace. Lidé, kteří snadno získají práci, jsou většinou ti, kteří umějí dobře psát a vyjadřovat se.
  • Schopnost vycházet s lidmi: Protože na pracovišti potkáte spoustu různých lidí, je důležité umět vycházet s každým a naučit se spolupracovat s různými lidmi.
  Reklama

Část 2 ze 4:
Připravujte se doma

 1. 1
  Připravte se na behaviorální pohovor. Pravděpodobně budete muset popisovat problémy, se kterými jste se v minulosti setkali a které jste museli řešit, nebo vám bude předložena hypotetická situace, kterou budete muset zvládnout. Možná budete muset odpovídat i na otázky, které hledají negativní informace. Potenciální zaměstnavatel bude jednoduše chtít zjistit, jak se budete v práci chovat a zda budete schopni řešit různé problémy. Připravte se odpovídat upřímně a detailně, popisovat své zkušenosti z minulosti (např. „Kontaktoval bych zákazníka přímo, podle mých zkušeností je vždy dobré, když klientovi zavolá manažer.“). Uvědomte si, že byste neměli pouze uvádět fakta, ale spíše vyprávět příběhy. Připravte se na následující otázky:
  • „Popište situaci, kdy jste museli pracovat s někým, koho jste neměli rádi.“
  • „Řekněte mi, kdy jste naposledy museli učinit nějaké rozhodnutí, kvůli kterému jste u ostatních lidí byli neoblíbení.“
  • „Uveďte příklad nějaké vaší inovace, která usnadnila práci celé společnosti.“
  • „Jak byste řešili problém se zaměstnancem, který chodí stále pozdě?“
 2. 2
  Zjistěte si toho co nejvíce o dané společnosti. Neměli byste pouze hledat na internetu – najděte si výroční zprávy společnosti a seznamte se s jejími cíli. Uvědomte si, že proti vám bude stát spousta dalších kandidátů. Svoji přirozenou inteligenci sice neovlivníte, ale vždy můžete udělat něco více pro to, abyste působili lepším dojmem. Pracujte tvrději, než všichni ostatní a zjistěte si toho o dané společnosti co nejvíce.
  • Pokud jde o nějakou obchodní společnost, zajděte si do jejích obchodů, pozorujte zákazníky a dejte se do řeči s prodavači. Promluvte si se zaměstnanci – zeptejte se jich, zda je práci baví, jak dlouho je pracovní pozice volná a co můžete udělat, abyste zvýšili své šance. Seznamte se také s historií společnosti. Kdo ji založil? Kdy a kde to bylo? Kdo ji vede nyní? Buďte kreativní!
  Reklama

Část 3 ze 4:
Prorazte si cestu

 1. 1
  Proveďte informativní rozhovor. Pozvěte nějaký svůj kontakt, nebo profesionála z daného oboru na oběd nebo na kávu a ptejte se ho na různé otázky, aniž byste očekávali, že práci dostanete. Je to skvělý způsob, jak se dostat lidem do povědomí, rozšířit si kontakty a dozvědět se tipy a triky profesionálů.
  • Připravte si spoustu otázek: Jak vypadá váš běžný den? Jaké jsou výhody vaší práce? Co byste dnes udělali jinak?
  • Po skončení schůzky daného člověka požádejte o další kontakty. Když na něho uděláte dobrý dojem, možná vás dokonce zaměstná, nebo vám doporučí někoho, kdo vás zaměstná.
 2. 2
  Networking. Nejlepší společnosti se spoléhají na doporučení. Napište si seznam všech svých přátel, příbuzných a známých a postupně je kontaktujte. Zeptejte se jich, zda neví o nějaké pracovní pozici, na kterou by vás mohli doporučit. Nechovejte se příliš poníženě a neomlouvejte se. Řekněte jim, co byste si představovali, ale nezapomeňte dodat, že jste flexibilní a otevření návrhům. V této fázi byste neměli být vybíraví – konexe vám mohou pomoci získat práci a když budete podávat dobré výkony, budete si později moci požádat o zvýšení platu, nebo o přeložení na jinou pozici.
  • Udržujte kontakt se všemi lidmi, kteří vás mohou někomu doporučit. Budete je moci žádat o pomoc a zároveň budete mít jistotu, že na vás nezapomenou (doufejte, že na vás myslí pouze v dobrém, jinak byste neměli chtít, aby vás někomu doporučovali). Pokud jim zavolá nějaký potenciální zaměstnavatel, neměli by váhat vás doporučit. Všem těmto lidem pošlete kopii svého životopisu.
  • Uvědomte si, že stejně jako v případě randění, jsou „slabé“ konexe často nejlepší, protože vám umožní najít práci ve sféře nebo společnosti, o které jste ani nevěděli. Pravděpodobně již víte vše o společnosti, ve které pracuje vaše sestra a kdyby měli volné místo, jistě byste se to dozvěděli. Zkuste se tedy zeptat vzdálenějších známých. Nebojte se požádat o pomoc kamaráda nějakého vašeho kamaráda.
 3. 3
  Dělejte dobrovolnickou práci. Pokud to ještě neděláte, měli byste začít. Věnujte se něčemu, co vás bude bavit. Můžete začít nějakou jednoduchou prací a postupně prokazovat své odhodlání větší zodpovědností. Pomůžete ostatním a také získáte dobré reference. V životopisu uveďte všechny tyto dobrovolnické práce, protože většina společností si cení lidí, kteří jsou ochotni pomáhat své komunitě.
  • Do této kategorie mohou spadat také stáže, které ovšem mohou být i placené. Stáže jsou skvělým způsobem, jak se dostat do různých společností a oborů. Většina velkých společností raději přijímá lidi „zevnitř“, kteří již mají zkušenosti. I když už máte své vysokoškolské stáže dávno za sebou, ochota pracovat za málo peněz o vás prozradí, že to s prací myslíte vážně a chcete se toho naučit co nejvíce.
  • Věřte tomu nebo ne, dobrovolnická práce nebo stáže vám mohou zajistit zaměstnání. V dnešní ekonomii spousta společnosti hledá stážisty, kterým nemusí platit vysoký plat a když se osvědčí, zaměstná je dlouhodobě. Je to proto, že spousta společností nemá peníze na to, aby zaměstnávala lidi, o kterých téměř nic neví. Když prokážete, že umíte pracovat tvrdě, dáte najevo svoji schopnost řešit problémy a budete pracovat s úsměvem, budete mít velkou šanci, že si vás společnost po skončení stáže ponechá.
 4. 4
  Najděte si konkrétního člověka, který by vám mohl pomoci (většinou někdo, kdo pracuje v personálním oddělení společnosti, do které se chcete dostat). Zavolejte tomuto člověku a zeptejte se ho, zda je ve společnosti nějaká volná pracovní pozice. Když odpoví, že není, nenechejte se odradit. Zeptejte se, jaké kvalifikace potřebujete, abyste se mohli stát stážistou, nebo zda je možné zúčastnit se nějakých pracovních programů. Zeptejte se, zda můžete poslat svůj životopis a naznačte, že rádi přijmete jakoukoli nabídku a postupně se vypracujete.
  • Po tomto telefonátu se zamyslete nad tím, co se vám povedlo a co jste mohli udělat lépe. Napište si několik standardních odpovědí k seznamu dovedností, abyste byli schopni mluvit plynule. Pravděpodobně na sobě budete ještě muset pracovat. Neznamená to, že nezískáte dobrou práci, ale že se budete muset lépe připravit.
  • Zajděte si do společnosti osobně. Existuje jedno pořekadlo: „Lidé nezaměstnávají životopisy, lidé zaměstnávají lidi.“ Nepodceňujte hodnotu osobní návštěvy. Zajděte si do společnosti, do které se hlásíte, vezměte s sebou svůj životopis a požádejte o schůzku s pracovníkem personálního oddělení. Když uděláte dobrý první dojem, máte vyhráno – na personálním si vás zapamatují, budou mít váš životopis a v případě, že se uvolní nějaká pozice, budete mít velkou šanci ji získat. Společnosti často zaměstnávají lidi, kteří se jim nejvíce líbí, ne nutně ty, kteří mají nejlepší předpoklady pro danou pozici.
  Reklama

Část 4 ze 4:
Upravte své myšlení

 1. 1
  Změňte svůj přístup. Existuje rozdíl mezi telefonáty a pohovory s přístupem „Hledám práci“ a přístupem „Jsem tady, abych odvedl práci, kterou máte.“[1] Když budete hledat práci, v podstatě očekáváte, že někdo udělá něco pro vás a že vám něco dá, takže se budete snažit udělat dobrý dojem. Je samozřejmě dobré udělat dobrý dojem, ale ještě důležitější je dát najevo, že máte chuť a schopnosti pracovat. Vše, co řeknete, nebo napíšete, musí potenciálním zaměstnavatelům dát najevo, že jim můžete pomoci dosáhnout většího úspěchu.
 2. 2
  Usaďte se. Pokud jste se v minulosti často stěhovali, připravte se na to, že se vás na to u pohovoru budou ptát. Měli byste uvést dobrý důvod, proč hodláte zůstat ve městě, ve kterém se ucházíte o zaměstnání. Žádná společnost nepřijme člověka, který má neustále touhu se stěhovat z místa na místo.
  • Připravte se udat důvod toho, proč jste nyní na daném místě, jak dlouho tam chcete zůstat a proč. Uvádějte konkrétní důvody, například: „Tato země má nejlepší vzdělávací systém a já chci, aby moje dcera chodila do dobré školy,“ nebo „V této oblasti sídlí nejvíce společností v mém oboru, takže jsem se sem přestěhoval, abych mohl být jeho součástí.“ Čím více detailů poskytnete, tím lépe.
 3. 3
  Najděte si práci, na kterou máte vlohy, ne naopak. Mnoho lidí si hledá práci a snaží se všemožně upravit své dovednosti a zkušenosti tak, aby byli vhodnými kandidáty. Zkuste to naopak.
  • Napište si seznam všech svých dovedností, určete si, které společnosti a obory je potřebují nejvíce (v případě potřeby požádejte o radu) a najděte si společnosti, pro které byste byli přínosem. Pravděpodobně najdete práci, na kterou jste dříve ani nepomysleli.
  • Je důležité najít si práci, která bude vyhovovat vaší osobnosti a splní vaše požadavky na výplatu, jinak vynaložíte spoustu času na to, abyste si našli práci, do které budete chodit neradi. [1] Mějte realistická očekávání, ale buďte připraveni hledat.
  • Nepanikařte, když nebudete splňovat 100% požadavků, které pracovní nabídka uvádí. Popis práce většinou uvádí ideálního kandidáta. Rozhodně byste si měli hledat práci, na kterou budete dostatečně kvalifikovaní, ale někdy je nejlepší zkusit své štěstí a připravit se kvalifikace doplnit.
  Reklama

Tipy

 • Využívejte pracovních agentur. Často si nechávají část vašeho příjmu, ale umožní vám najít dobrou práci, která vám vylepší životopis. Neměli byste se zapisovat pouze u jedné agentury. Najděte si jich co nejvíce.
 • Dávejte si pozor na to, co sdílíte na sociálních sítích. Pracovníci personálních oddělení se často dívají na profily potenciálních zaměstnavatelů.
 • Berte své hledání práce jako plný úvazek. Zaměstnáváte sami sebe a snažíte se prodat sami sebe jako ideální produkt/službu potenciálním zaměstnavatelům.
 • Můžete se stát podnikatelem, nebo OSVČ, takže si nebudete muset hledat práci, ale budete ji muset umět vytvořit. Lidé, kteří pracují sami na sebe, často začínají v obyčejném zaměstnání, které jim umožní platit účty, dokud se jejich podnik nerozjede.
 • Připravte se na to, že se vás u pohovoru budou ptát na otázky, jako „Co od této práce očekáváte?“ nebo „Kde se vidíte za pět let?“ Tyto otázky potenciálnímu zaměstnavateli ukážou, jak rychle dokážete tvořit osobní myšlenky.
 • Chovejte se jako společenský člověk, i když takoví nejste.
 • Přizpůsobte svůj životopis dané pracovní pozici. Vyřaďte zkušenosti, které nejsou relevantní.
 • Hezky se oblékněte. Až půjdete na pohovor, oblékněte se tak, jako kdyby to byl váš první den v práci. Měli byste udělat dobrý dojem.
 • Buďte sebejistí!
 • Uvědomte si, že budete muset tvrdě pracovat, abyste se dostali na vrchol. Pokud se chcete stát například nákupčím oděvů, začněte pracovat pro společnost, která takové oděvy vyrábí.
 • Nejjistějším způsobem, jak získat práci, je přestat si stěžovat na její nedostatek, zvednout se a začít obcházet společnosti se životopisem. Když to budete dělat každý den, budete si nakonec moci vybírat, jakou práci budete chtít. Když naopak nebudete dělat nic, nikdy dobrou práci nezískáte.
 • Váš životopis vás musí reprezentovat, takže si na něm dejte záležet. Nikdy nevíte, jaký malý projekt, nebo stáž z minulosti vám pomůže získat náskok před ostatními kandidáty.
 • Ujasněte si, jakou práci chcete získat.
 • Při odpovídání na otázky a se chovejte sebejistě.
 • Ujasněte si své silné stránky: pokud neumíte popsat své kvality, naučte se to. Můžete si také najít kariérního kouče, který vám s tím pomůže. Naučte se stručně a jasně popisovat své silné stránky a budete mít větší šanci, že získáte práci, kterou hledáte.
 • Vyberte si 2-3 historky, které můžete na pohovoru vyprávět a které vyobrazují vaše schopnosti a silné stránky. V případě potřeby se snažte těmito historkami odpovídat na složité otázky.


Reklama

Varování

 • Pokud si hledáte práci, připravte se na to, že vás některé společnosti odmítnou. Pokud jste se s odmítnutím ještě nesetkali, pravděpodobně se nesnažíte dostatečně. Když se nenaučíte vypořádat se s odmítnutím, budete mít velký problém získat práci.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 550 krát
Kategorie: Zaměstnání
Stránka byla zobrazena 5 550 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama