Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Práce barmana vyžaduje dovednosti, osobnost a vytrvalost. Musíte být schopní pracovat až do zavíračky, což někdy není snadné. V této branži je velká konkurence, takže než se budete ucházet o práci, musíte se naučit základní dovednosti a zapamatovat si, jak se míchají populární drinky. V tomto článku se dozvíte, jak získat práci barmana.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Vylepšete své dovednosti

 1. 1
  Naučte se míchat nápoje. Pokud chcete umět míchat drinky, které vypadají a chutnají, jako kdyby je dělal profesionál, budete se muset naučit několik základních věcí. Podívejte se na internetu na návody a různé metody a trénujte si je, dokud je nebudete všechny umět. Zde uvádíme základy, které byste měli umět ještě dříve, než si začnete hledat práci.
  • Míchání – práce s koktejlovým shakerem, míchání a chlazení drinků[1]
  • Cezení – koktejlové shakery mají zabudované cedníky, kterými oddělujete led od tekutiny
  • Míchání – musíte drink umět správně zamíchat, aby nebyl vodnatý
  • Kalení – pomocí nástroje musíte umět vytlačit příchuť z čerstvých ingrediencí
  • Mixování – musíte se naučit dělat míchané drinky, jako například margaritu.
 2. 2
  Zapamatujte si klasické drinky. Začněte se učit různé typy alkoholu a naučte se připravovat nejznámější drinky. Typy nápojů, které budete připravovat, závisí na tom, v jakém baru budete pracovat. Drahý bar v centru města se bude specializovat pravděpodobně na martini, zatímco v univerzitním baru budete míchat levnější drinky. Bez ohledu na to, kde budete pracovat, se ovšem musíte naučit základní drinky. Naučte se připravovat tyto nápoje:
  • Základní míchané drinky, jako je whisky se sodou, greyhound, vodka s džusem, Jack Daniels s colou, gin a tonic atd.
  • Další velkoobjemové drinky – Bloody Mary, fuzzy navel, melon ball, nebo Alabama slammer.
  • Menší drinky – White Russian, godfather, peppermint patty.
  • Martini, Manhattan a Rob Roy.
  • Tropické drinky – pina colada, daiquiri, margarita atd.
  • Panáky – lemon drop, slippery nipple, Jäger bomb nebo orgasm.
  • Další koktejly - mimóza, mátový julep, mojito, nebo irskou kávu.
 3. 3
  Sledujte barmany při práci. Existuje spousta triků, jak natočit pivo, jak připravit míchané nápoje a jak ušetřit čas za barem. Pozorujte své barmany, jak vám připravují nápoje. Většinou nejde o nic složitého – pravděpodobně budou připravovat pouze alkohol s nějakým nealkoholickým nápojem. Kupte si příručky pro barmany a doma se naučte připravovat i složitější nápoje.
 4. 4
  Rozhodněte se, zda si chcete udělat barmanský kurz. V kurzu se naučíte základní dovednosti a budete si moci vyzkoušet přípravu drinků. Vyberte si kurz, ve kterém se budete učit se skutečným barmanským vybavením. Barmanství je práce, která vyžaduje rychlost a přesnost. Šikovné ruce barmana jsou nenahraditelné.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Začněte shánět práci

 1. 1
  Ucházejte se o pracovní místa, která najdete na internetu. Na různých webových stránkách najdete spoustu pracovních nabídek. Projděte si tyto stránky a vypište si nabídky, které vás zaujaly. Někdy budete muset poslat životopis emailem, jindy se budete muset dostavit na osobní pohovor.
  • Pokud máte strach, že nemáte dost zkušeností, nenechejte se odradit. Pokud jste se naučili připravovat všechny drinky, možná vás v nějakém baru zaměstnají ihned.
  • Váš životopis musí být aktuální, dobře napsaný a nesmí obsahovat žádné chyby. Uveďte všechny zkušenosti v pohostinství, které máte – ne jen zkušenosti s prací barmana. Každá práce v restauraci se vám bude hodit.
  • Některé bary raději zaměstnávají barmany, kteří nemají moc zkušeností, protože je nemusejí přeučovat zlozvyky, které se naučili jinde. Ať už máte zkušenosti, nebo ne, měli byste do baru poslat zajímavý životopis a průvodní dopis. Silná osobnost vám zajistí výhodu oproti konkurenci.
 2. 2
  Obejděte si bary a zeptejte se manažerů. Pokud máte nějaký oblíbený bar, zjistěte si, komu patří a dejte se s majitelem do řeči. Spřátelte se s barmany a servírkami a řekněte jim, že hledáte práci v baru. Dávejte dobré spropitné a chovejte se slušně. Když se v takovém baru uvolní nějaká pozice, manažer vás jistě rád zaměstná.
 3. 3
  Hledejte si práci na různých akcích. V mnoha velkých městech najdete bez problémů práci za barem na různých charitativních akcích. Můžete pozvat i své přátele. Budete vyškoleni a budete moci celý večer míchat drinky. Je to skvělý způsob, jak získat zkušenosti a kontakty. Když uděláte na majitele baru dobrý dojem, možná vám dá práci.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Získejte práci

 1. 1
  Připravte se na pohovor. Mnozí uchazečů o práci v baru chodí na pohovory nepřipravení. Když budete tuto práci brát jen jako snadný způsob, jak si vydělat a nebudete se na pohovor připravovat, práci nakonec nedostanete. Na pohovor se dostavte v dobré náladě, chovejte se slušně a prokažte úctu barmanskému řemeslu.
  • Vhodně se oblékněte. Váš vzhled bude u pohovoru také důležitý. Pokud chcete získat práci v dobré restauraci, oblékněte se profesionálně. Pokud se ucházíte o práci v moderním klubu, oblékněte se moderně. Většina barů si hledá lidi, kteří mají určitý styl.
  • Buďte připraveni ukázat, co umíte. Neměli byste chodit na pohovor, dokud nebudete umět připravit martini.
 2. 2
  Chovejte se mile. Když budete zábavní a charismatičtí, nebude příliš záležet na tom, že nemáte moc zkušeností. Vtipkujte a dávejte u pohovoru najevo, že máte rádi lidi, rádi vyprávíte historky a rádi posloucháte ostatní.
 3. 3
  Chovejte se zodpovědně. Práce barmana je zábavná, ale jde také o velkou zodpovědnost. Musíte otevřít a zavřít bar, musíte se naučit zacházet s penězi a kreditními kartami, musíte si dávat pozor na to, abyste nenalévali alkohol nezletilým a musíte se naučit uklidnit ty, kteří už toho vypili moc. Dejte najevo, že jste dospělí a schopní řešit různé situace, které v baru mohou nastat.
  Reklama

Tipy

 • Je dobré začít u cateringových společností. Nabízejí jednodušší práci a můžete se u nich naučit spoustu věcí o míchání drinků a nalévání piva a vína.
 • Někteří lidé s tím sice nesouhlasí, ale když začnete pracovat jako číšník, spoustu se toho naučíte a brzy se můžete stát barmanem. Dobrý barman se s vámi bude dělit o dýška a možná vás i něco naučí.
 • Manažeři barů často raději zaměstnávají lidi, kteří nemají žádné zkušenosti, protože je nemusejí odnaučovat zlozvyky, které se naučili na jiných místech. Platí to zejména pro menší rodinné bary a hotely, které mají svá vlastní pravidla. Nenechejte se tedy odradit tím, že nemáte dost zkušeností. Každý někdy někde začínal.
 • Uvědomte si, že bar je jako pódium. Nejste tam jen proto, abyste nalévali pití, ale také abyste lidi pobavili a udělali na ně dojem. Zapamatujte si jména pravidelných zákazníků a drinky, které rádi pijí. Nemusíte vyprávět vtipy, ale chovejte se přirozeně a užívejte si společnost ostatních lidí. Když se na lidi budete usmívat, budete působit příjemněji.


Reklama

Varování

 • Ohledně svých zkušeností a dovedností buďte vždy upřímní. Když budete tvrdit, že umíte více, než skutečně umíte, nepomůžete si. Buďte ochotni přiznat, že něčemu nerozumíte. Dáte tím najevo, že se chcete učit. Je lepší se ptát na hloupé otázky a riskovat, že budete hloupě jen vypadat, než neptat se a skutečně se chovat jako hlupák.
 • Tam, kde se nalévá alkohol, se lidé často chovají nevázaně a někdy i násilně. Připravte se na to, že uvidíte a uslyšíte věci, které si budete muset nechat pro sebe. Nikdy neroznášejte drby a naučte se lidem odpouštět
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 25 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 687 krát
Kategorie: Svět práce
Stránka byla zobrazena 4 687 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama