X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 14 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 3 599 krát
Pokud chcete získat práci v nějakém oboru, nebo chcete změnit obor na jiný, budete muset nejprve dostat práci na základní pozici, kde získáte potřebné zkušenosti. Změna oboru vyžaduje sebejistotu a ochotu učit se, ale většina lidí si neuvědomuje, kolik dovedností a kvalifikací je možné přenášet z oboru do oboru. V tomto článku se dozvíte, jak získat práci bez předchozích zkušeností.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 5:
Dobrovolnictví
-
1Vyberte si obor nebo průmysl, ve kterém chcete pracovat.
-
2Vyberte si obor, ve kterém chcete pracovat. Potom si zjistěte, jakým způsobem se k této práci lidé většinou dostanou. Zaměřte se na dvě nebo tři pracovní pozice.
-
3Přihlaste se k placeným nebo neplaceným stážím. Použijte internetové pracovní servery a snažte se co nejdříve získat nějakou stáž.
-
4Začněte dělat dobrovolnickou práci. Pokud se vám nepodaří získat stáž, měli byste zkusit dobrovolnickou práci, například o víkendech. Pracovat jako dobrovolník je většinou jednodušší, než získat stáž u společnosti, u které chcete později pracovat.
- V některých oborech, například v neziskovém sektoru, nebo ve zdravotnictví, je dobrovolnická práce stejně cenná, jako stáž. Jakmile se stanete dobrovolníkem, požádejte časem o větší zodpovědnost.
-
5Pracujte jako dobrovolník nebo stážista na pozici, na kterou se chcete hlásit. Čím více času odpracujete, tím lépe.
- Mnoho lidí začne s dobrovolnickou prací hned po škole, aby získali praktické zkušenosti a mohli se rozhodnout, zda je pro ně práce v daném oboru vhodná.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:
Určete si své dovednosti
-
1Vezměte si kus papíru a napište si všechny dovednosti a znalosti, které by se vám při práci v daném oboru hodily.
- Uveďte všechny své počítačové znalosti. Můžete si napsat, že umíte pracovat s Windows i s OS X, že dokážete napsat více než 60 slov za minutu, že umíte pracovat s programy Microsoft Office, že umíte programovat, blogovat, spravovat systémové databáze, že ovládáte grafický design atd. Pokud nemáte žádné počítačové znalosti, zapište se do nějakého levnějšího kurzu a něco se naučte.
- Uveďte komunikační dovednosti. Pokud umíte mluvit před lidmi, umíte dobře psát, naslouchat a vést tým, napište si to. Všechny tyto dovednosti můžete získat například četbou, psaním a účastí v debatních klubech.
- Uveďte schopnosti řešit problémy a vést výzkum. Studenti a blogeři mají většinou dobré výzkumné schopnosti, které mohou využít v práci. Lidé, kteří mají organizační schopnosti, většinou také umí řešit problémy.
- Uveďte manažerské dovednosti. Pokud jste někdy vedli nějaký projekt (například ve škole, nebo v charitě), napište si manažerské schopnosti. Uveďte všechny zkušenosti, které vás naučily komunikovat s různými lidmi a organizacemi. Mnoho zaměstnavatelů hledá lidi, kteří umějí pracovat nezávisle, ale zvládají i týmovou práci.
-
2Nezapomeňte na zkušenosti z minulých prací, brigád a dalších prací (například v rodině nebo u přátel).
-
3Vysvětlete, jak se vám tyto zkušenosti budou v nové práci hodit. Postupujte analyticky a kreativně. Jakmile si uvědomíte, jak tyto zkušenosti využijete v novém oboru, budete schopni to sdělit i potenciálnímu zaměstnavateli. .Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:
Napište si své úspěchy
-
1Vzpomeňte si na všechny ceny, které jste kdy vyhráli, od zaměstnance měsíce až po matematického krále ve škole. Všechny tyto úspěchy byste si měli napsat.
-
2Nevynechávejte ani úspěchy dosažené při dobrovolnické práci. Spousta lidí při dobrovolnictví nasbírá důležité zkušenosti a dosáhne velkých úspěchů.
- Když uvedete, že jste dlouho pracovali jako dobrovolník, dáte tím najevo, že vám na práci záleží a rádi pomáháte ostatním. V průvodním dopise k životopisu byste měli také napsat, že vždy pracujete na sto procent a že vás pohání touha uspět.
-
3Staňte se odborníkem. Pokud se snažíte dostat se například do spisovatelského, filmového, nebo designového oboru, vytvořte si vzorky své práce, které budete moci ukazovat potenciálním zaměstnavatelům.
- Založte si blog. Během získávání zkušeností pište o novinkách v daném oboru. Do svého životopisu si dejte odkaz na blog.
- Pokud chcete být spisovatelem nebo textařem, pište články na různá témata. Sdílejte je na internetu, nebo si je schovávejte ve formě PDF, která budete moci rozesílat potenciálním zaměstnavatelům.
- Nabídněte někomu své služby zdarma. Celý projekt si zdokumentujte a použijte ho do portfolia.
Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:
Napište si životopis
-
1Zamyslete se nad tím, jak by životopis měl vypadat. Většina lidí si myslí, že životopisy se mají psát chronologicky. Pokud se ale snažíte dostat se do nového oboru, nemusí to tak být.
-
2Začněte osobním nadpisem a vždy uveďte vyčerpávající kontaktní informace.
-
3Na horní konec stránky uveďte shrnutí. Napište své dovednosti a motivace. Nepište ovšem nic dlouhého – dvě nebo tři věty by měly stačit.
-
4Zkušenosti uvádějte podle dovedností, ne chronologicky. Uveďte 4-6 nadpisů a pod každý z nich napište alespoň tři získané dovednosti nebo dosažené úspěchy.
- Kvalifikace, které si vyberete, by měly být věci, které se vám v daném oboru budou hodit. Přizpůsobte svůj životopis tomu, na jaké místo se hlásíte. Můžete si vytvořit několik životopisů pro různé nabídky práce.
-
5Pod zkušenosti napište své vzdělání a školení, která máte za sebou. Napište všechny své úspěchy, kterých jste během studia dosáhli.
-
6Uveďte tituly, které jste měli ve škole, nebo v organizaci, kde jste pracovali jako dobrovolník. Pokud jste byli například předsedou nějakého výboru, tajemníkem, nebo pokladníkem, napište si to do životopisu.
- Nezapomeňte uvést také všechny dovednosti a znalosti, které jste získali během své dobrovolnické práce.
Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:
Jak správně hledat práci
-
1Využívejte stránky jako je jobs.cz nebo prace.cz a hledejte si základní pracovní pozice
- Pokud je to už dlouho, co jste naposled hledali práci, můžete se registrovat v nějaké agentuře.
-
2Vyhledávejte si nabídky práce podle toho, kolik máte zkušeností. Nereagujte na nabídky, které požadují několik let zkušeností v oboru.
-
3Navštěvujte komunitní akce daných oborů. Zjišťujte si volná pracovní místa přímo u společností. Když budete v dané společnosti někoho znát, pravděpodobně vám to nezajistí pracovní místo, ale může vám to zajistit pracovní pohovor.
-
4Začněte pracovat na částečný úvazek. Některé společnosti jsou ochotné přijímat nezkušené zaměstnance na zkrácený úvazek. Využívejte těchto nabídek, později díky této práci můžete získat i práci na plný úvazek.
-
5Požádejte o pohovor. Když budete mít šanci si s manažerem promluvit o svých schopnostech, budete ho moci přesvědčit, že by vás měl zaměstnat.
- Buďte sebejistí a neříkejte hned na začátku, že nemáte žádné zkušenosti. Všechny zkušenosti z jiných oborů se vám budou počítat, takže záleží jen na tom, jak je u pohovoru dokážete prodat.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Stáž
- Dobrovolnická práce
- Seznam dovedností
- Seznam úspěchů
- Blog
- Portfolio
- Životopis
- Dovednosti potřebné k hledání práce
- Práce na částečný úvazek
- Pohovor
- Sebevědomí
Reference
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Get a Job With No Experience
Français:trouver un emploi sans expérience
Русский:найти работу, не имея опыта
Bahasa Indonesia:Mendapatkan Pekerjaan walau Tanpa Pengalaman
العربية:الحصول على وظيفة بدون خبرة
한국어:경력 없이 취업하는 방법
Tiếng Việt:Xin Việc khi Không có Kinh nghiệm
Stránka byla zobrazena 3 599 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama