Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když budete mít sebeúctu, budete schopni naplnit svůj potenciál, budete mít zdravé mezilidské vztahy a ostatní lidé vás budou respektovat. Pokud chcete mít sebeúctu, musíte přijmout sami sebe a snažit se být tím, kým jste vždy chtěli být. Začněte se mít rádi a chovejte se k sobě s úctou, aby se k vám i všichni ostatní začali chovat tak, jak si zasloužíte.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Správný způsob myšlení

 1. 1
  Poznejte sami sebe. Čím rychleji se naučíte, jak najít sám sebe, tím více si budete sami sebe vážit a budete k sobě mít úctu. Zjistěte, jaké máte zásady, jaká je vaše osobnost a na co máte talent. Pravděpodobně tento proces sebeobjevování nějakou dobu potrvá, ale uvidíte, že to bude stát za to.
  • Napište si seznam věcí, lidí, pocitů a činností, které jsou pro vás důležité. Pomůže vám to zjistit, co máte skutečně rádi a co potřebujete ve svém životě. [1]
  • Zkuste si co nejvíce různých činností, abyste zjistili, co vás baví a co ne. [2]
  • Začněte si vést deník. Předstírejte, že mluvíte se svým starším já a ptáte se ho na rady ohledně života. Můžete začít také tím, že se zamyslíte nad tím, o čem psát nechcete. Díky tomu budete sami k sobě upřímní. [3]
  • Travte čas sami se sebou a předstírejte, že se sebou chodíte. Navštěvujte různé akce, nebo choďte na večeře do restaurací.[4] Budete tak mít příležitost spojit se se svými vlastními pocity a lépe se poznat.
 2. 2
  Odpusťte si. Pokud chcete mít sebeúctu, musíte být schopni sami sobě odpustit za všechny věci z minulosti, na které nejste pyšní. Přiznejte si, že co jste udělali bylo špatné, v případě potřeby se omluvte ostatním a jděte dál. Když k sobě budete příliš tvrdí, nepodaří se vám přenést se přes vaše chyby. Uvědomte si, že jste jen člověk a máte právo dělat chyby. Chybami se učíme, takže to přijměte a odpusťte si. [5]
 3. 3
  Akceptujte sami sebe. Měli byste se ve své kůži cítit příjemně a měli byste mít sami sebe rádi. Neznamená to, že si máte myslet, že jste dokonalí, ale měli byste se naučit mít sami sebe rádi. Buďte se sebou spokojení a srovnejte se i se svými nedostatky, zejména s těmi, které nemůžete změnit.
  • Přestaňte si říkat, že se budete mít rádi, když zhubnete 10 kg a začněte se mít rádi hned teď.
 4. 4
  Zapracujte na svém sebevědomí. Pokud chcete mít sebeúctu, nebude to snadné, když nebudete sami se sebou spokojení, nebo se vám nebude líbit, jak vypadáte či co děláte. Získat zdravé sebevědomí je běh na dlouhou trať, ale můžete s tím začít již dnes. [6]
  • Začněte tím, že budete mít pozitivní řeč těla a nebudete se hrbit. Více se usmívejte a každou hodinu si na sobě najděte alespoň tři pozitivní věci.
  • Když vám někdo zalichotí, přijměte to a poděkujte.
 5. 5
  Udržujte si pozitivní přístup. Pozitivní přístup vám může zajistit úspěch v celém životě, stejně jako vaše představy o tom, kým jste. I když se vám něco nebude dařit, myslete na to, že se nakonec jistě stane něco pozitivního. Užívejte si svůj každodenní život a vše, co vám nabízí. Když budete příliš negativní a budete na všem hledat jen to špatné, nebudete ze sebe mít nikdy dobrý pocit a sebeúctu nezískáte.
  • Pokud se například ucházíte o místo, které si moc přejete, neříkejte si, že nemáte šanci ho získat, nebo že se hlásí jistě spousta lepších kandidátů. Řekněte si, že jste na sebe pyšní a věřte tomu, že to dokážete.
 6. 6
  Přestaňte se snažit udržet krok se všemi ostatními. Jedním z důvodů, proč vám chybí sebeúcta, může být to, že se srovnáváte s ostatními lidmi. Pokud vám vadí, že jsou vaši přátelé zadaní a vy jste single, nebo srovnáváte svůj příjem s příjmy ostatních lidí, budete se cítit stále špatně. Mějte své vlastní standardy a snažte se dosáhnout všech svých cílů. Nemarněte čas tím, abyste udělali dojem na své přátele na Facebooku. Je mnohem lepší věnovat se tomu, co vás baví a nestarat se o to, co dělají ostatní lidé. [7]
 7. 7
  Zbavte se závisti. Přestaňte si přát, abyste měli to, co mají ostatní lidé a snažte se dosahovat vlastních úspěchů. Pocity zahořklosti, které ze závisti pramení, vám způsobí jen to, že si budete přát, abyste byli někým jiným. Zahoďte závist a žárlivost a pracujte na tom, co vás dělá šťastnými. [8]
 8. 8
  Důvěřujte svým rozhodnutím. Pokud chcete mít sebeúctu, musíte důvěřovat rozhodnutím, která činíte. Musíte si stát za svým a snažit se porozumět sami sobě a zjistit, co vás dělá šťastnými. Odměňujte se tím, že se budete rozhodovat dle svého názoru správně a stůjte si za svým, i když to někdy nebude snadné.
  • Je v pořádku požádat ostatní lidi o radu a v některých případech vám to umožní získat nový pohled na věc, ale neměli byste pochybovat sami o sobě a myslet si, že děláte něco špatně, nebo si přát, abyste udělali něco jiného.
 9. 9
  Naučte se přijímat kritiku. Pokud chcete mít skutečnou sebeúctu, musíte si uvědomovat, jací skutečně jste. Když vám někdo poskytne konstruktivní kritiku, zamyslete se nad ní a pokud to bude možné, využijte ji k osobnímu rozvoji. Konstruktivní kritika vám pomůže dosáhnout svých cílů a stát se lepším člověkem. [9]
  • Možná vám váš partner bude tvrdit, že byste ho měli více poslouchat a být mu nablízku, nebo po vás váš šéf bude chtít, abyste přepsali nějakou zprávu a věnovali se práci více.
  • Pokud se k vám někdo chová zle, nebo se vám snaží ublížit, nemusíte se jeho kritikou zabývat. Někdy není snadné poznat, zda se vám někdo snaží svojí kritikou pomoci, nebo vám jen říká zlé věci milým způsobem. Snažte se tedy každou kritiku zhodnotit upřímně a pečlivě.
 10. 10
  Nenechejte se ostatními srazit na kolena. Možná to zní nemožně, ale vaše sebeúcta a štěstí by měly pocházet přímo z vás, ne z ostatních lidí. Lichotky vám samozřejmě zlepší náladu, ale nakonec jste to vždy jen vy, kdo vám může dodat spokojenost a štěstí. Nedovolte ostatním lidem, aby vám říkali, kdo jste, jak se máte chovat, nebo jak se máte cítit. Pokud chcete mít sebeúctu, musíte důvěřovat tomu, že se rozhodujete správně a nezabývat se lidmi, kteří vás nemají rádi.
  • Pokud dovolíte ostatním lidem, aby měnili vaše názory, nebo vás donutili přehodnocovat vaše rozhodnutí, lidé si budou myslet, že nejste přesvědčení o tom, co děláte. Jakmile si najdete věci, kterým skutečně důvěřujete, bude pro vás snazší nepustit do svého života negativní lidi.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Pusťte se do toho

 1. 1
  Chovejte se sami k sobě uctivě. Lidé často dělají sami sobě takové věci, které by nikdy neudělali těm, na kterým jim záleží. Kdy jste například nějakému kamarádovi naposledy řekli, že je ošklivý, že není dost dobrý, nebo že by se měl vykašlat na své sny? Chovejte se k sobě tak uctivě, jak jen to jde. Neurážejte sami sebe a neubližujte si bez ohledu na to, jak špatně se cítíte. Když se k sobě budete chovat takto, budete se cítit ještě hůře. Zde je několik způsobů, jak se sebou jednat se základní úctou:
  • Neokrádejte sami sebe – nepůjčujte si peníze. Když budete žít na dluh, budete v podstatě brát peníze sami sobě, protože nakonec budete muset vše splatit.
  • Buďte k sobě upřímní a nepopírejte své základní touhy a potřeby.
  • Myslete sami za sebe a zjišťujte, kým jste. Neměli byste slepě následovat názory ostatních lidí.
 2. 2
  Pečujte o své tělo. Když si dáte záležet na tom, abyste byli zdraví a v dobré kondici, budete se cítit skvěle nejen fyzicky, ale také psychicky. Mít úctu ke svém tělu také znamená neurážet ho a přijmout ho takové, jaké je. Snažte se být v dobré kondici a zachovat si zdraví, ale nebuďte k sobě zlí kvůli věcem, které nemůžete změnit, jako je například vaše konstituce. Zaměřte se na to, co změnit můžete a udělejte to proto, že z toho budete mít dobrý pocit – ne proto, že byste se jinak neměli rádi. [10]
  • Neznamená to, že když budete chodit do posilovny a budete vypadat skvěle, automaticky budete mít sebeúctu, ale znamená to, že když nebudete věnovat čas péči o sebe a svůj vzhled, začnete sebeúctu postupně ztrácet.
 3. 3
  Zaměřte se na oblasti, které můžete vylepšit. Mít sebeúctu neznamená myslet si, že jste dokonalí a že na sobě nemusíte pracovat, nebo se zlepšovat. Znamená to uvědomovat si, že některé věci změnit nemůžete a aktivně se snažit změnit to, co je možné změnit. Zamyslete se sami nad sebou a zkuste přijít na oblasti, na kterých byste měli co nejvíce zapracovat. Možná chcete zlepšit své schopnosti naslouchat, nebo byste se chtěli naučit lépe řešit stres, nebo chcete umět pomáhat ostatním lidem, aniž byste přitom obětovali vlastní potřeby.
  • Připravte si plán, který vám umožní pracovat na těchto věcech a brzy uvidíte, že k sobě máte větší úctu. Napište si seznam oblastí, ve kterých byste se chtěli zlepšit. Vnímejte své úspěchy, i když budou malé. Je důležité zapisovat si jak malé úspěchy, tak ty velké.
  • Pochopitelně to nebude tak, že se vám podaří během jednoho nebo dvou dnů změnit vaše chování a myšlení – budete na tom muset pracovat dlouhodobě a vytrvale. Když ale uděláte první krok, budete na nejlepší cestě získat sebeúctu a sebejistotu.
 4. 4
  Pracujte na sobě. Zlepšovat sami sebe znamená zkoušet nové věci a být otevření novým možnostem a příležitostem.
  • Zlepšovat se může znamenat začít chodit na jógu, věnovat se dobrovolnické práci, trávit více času tím, že se budete učit od zkušenějších lidí, učit se vnímat situace více pohledy, číst noviny, nebo se neustále snažit učit se nové věci.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Komunikace s ostatními

 1. 1
  Mějte k ostatním lidem úctu. Pokud chcete respektovat sami sebe, musíte začít tím, že budete respektovat ostatní lidi a ne jen ty, kteří jsou úspěšnější nebo chytřejší, ale úplně všechny lidi na této planetě, kteří vám neublížili. Někteří lidé si úctu samozřejmě nezaslouží, ale přesto byste se měli snažit chovat se ke všem tak, jak chcete, aby se chovali oni k vám, ať už jde o vašeho nadřízeného, nebo prodavačku v obchodě. Zde jsou základní způsoby, jak lidem projevovat úctu:
  • Buďte k ostatním lidem upřímní.
  • Nekraďte, neurážejte a neubližujte ostatním.
  • Naslouchejte lidem, važte si jejich názorů a nepřerušujte je.
 2. 2
  Uvědomujte si, když vám někdo nebude prokazovat dostatek úcty a zastavte to. Člověk, který má sebeúctu, nedovolí ostatním lidem, aby se k němu chovali špatně a raději se s takovými lidmi přestane stýkat. Zní to samozřejmě, ale ve skutečnosti spousta lidí často umožňuje ostatním, aby se k nim chovali špatně (ohledně malých i velkých věcí), protože si myslí, že je to jediný způsob, jak s nimi jednat, nebo protože nechtějí, aby odešli z jejich života. Když vám někdo neprojeví ani základní úctu, postavte se sami za sebe a řekněte mu, aby se k vám choval lépe. [11]
  • Pokud se k vám někdo chová stále neuctivě, přestaňte se s ním stýkat. Netvrdíme, že to bude jednoduché – přestože se k nám někdo chová zle, často nám na něm záleží. Jakmile se ale naučíte nekomunikovat se zlými lidmi, budete se cítit mnohem lépe a budete mít větší sebeúctu.
  • Naučte se rozpoznávat manipulativní lidi. Někdy není snadné si uvědomovat, že s vámi někdo vám blízký manipuluje zejména pokud to dělá opatrně a trvá to již dlouhou dobu.
 3. 3
  Naučte se komunikovat nenásilně. Když budete muset někoho konfrontovat a probírat s ním jeho neuctivé chování, vyjadřujte se pozitivně a snažte se zajistit, aby vaše komunikace byla produktivní: [12]
  • Neurážejte toho druhého a nekřičte na něj. Takové hádky většinou nejsou produktivní a pramení z odsuzování.
  • Uvědomujte si své pocity, buďte k sobě ohledně nich upřímní a buďte za ně zodpovědní.
  • Jasně sdělte, co chcete, nebo co potřebujete. Můžete říct například: „Potřebuji pracovat na svém sebevědomí a nechci poslouchat tvé negativní poznámky o mém vzhledu.“
 4. 4
  Nespoléhejte se na to, že se budete cítit dobře díky ostatním lidem. V romantických vztazích nebo v přátelství často obětujeme vlastní potřeby potřebám ostatních a necháváme sebou manipulovat, protože se bojíme, že toho druhého ztratíme. Možná vnímáte názory toho druhého silněji, než ty svoje. Pokud věnujete pozornost potřebám ostatních lidí, ale zanedbáváte ty svoje, je to jasnou známkou nedostatku sebeúcty. Důvěřujte svým názorům a naplňujte si své potřeby. Naučte se nezáviset se svým štěstím na ostatních lidech.
  • Je dobré začít tím, že se zamyslíte nad tím, co můžete změnit a co změnit nemůžete. Nemůžete například změnit činy ostatních lidí (můžete je ovlivnit, ale nemůžete je ovládat), stejně jako nemůžete měnit počasí. Můžete ovšem změnit to, jak reagujete na lidi i ve špatných situacích a můžete ovládat i své pocity.
  • Můžete se také pokusit zlepšit to, jak jednáte v různých vztahových situacích, například se naučit být asertivnější, naučit se stanovovat si rozumné hranice, prosazovat je a stát si za nimi. Pomůže vám to vytvořit si zdravé vzorce chování, které ostatním dají najevo, že se k vám mají chovat uctivě a vám dodají sebeúctu.
 5. 5
  Odpusťte ostatním. Pokud chcete mít sebeúctu, musíte odpustit všem lidem, kteří vám nějak ublížili. Neznamená to, že se s nimi musíte začít kamarádit, ale měli byste být schopni jim odpustit a přenést se přes to, co se mezi vámi stalo. Pokud trávíte čas tím, že myslíte na vše špatné, co vám kdo kdy udělal, nejste schopni žít přítomným okamžikem. Prokažte si laskavost a odpusťte ostatním lidem, abyste se mohli posunout dopředu.[13]
  • I když vám někdo velmi ublížil, měli byste pracovat na tom, abyste se přes to dokázali přenést. Nemůžete si dovolit být navždy naštvaní a ublížení.
  • Odpuštění ostatním berte jako dárek pro sebe – čin, kterým urychlíte své vlastní zotavení. Je v pořádku se nějakou dobu zlobit, ale když se budete zlobit příliš dlouho, bude vám to narušovat život a připraví vás to o štěstí. Věnujte pozornost tomu, jak se k vám lidé chovají a uvědomte si, že když na vás je někdo zlý, většinou je to proto, že se k němu ostatní lidé chovají také zle. Když lidem odpustíte jejich chyby, nejvíce tím získáte vy.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Buďte k sobě laskaví

 1. 1
  Neponižujte se! Pokud k sobě chcete mít úctu, musíte se přestat ponižovat, zejména před ostatními lidmi. Umět si udělat legraci sami ze sebe je jedna věc, ale mluvit o sobě negativně a říkat například, že jste tlustí, nebo že se s vámi nikdo nechce kamarádit, je něco jiného. Když se budete ponižovat, dáte tím ostatním najevo, že vás mohou také ponižovat. [14]
  • Až si o sobě příště pomyslíte něco negativního, napište si to a neříkejte to nahlas. Jakmile to řeknete nahlas, budete si myslet, že to je pravda.
 2. 2
  Nedovolte, aby vás někdo viděl, jak děláte něco, čeho budete později litovat. Snažte se dělat jen to, díky čemu na sebe můžete být pyšní. Nedělejte věci jen proto, abyste ostatní lidi pobavili a získali si jejich pozornost. Snažte se nedělat nic, čeho byste později mohli litovat, například se neopíjejte do němoty, nechovejte se na veřejnosti hloupě a neúčastněte se vztahů na jednu noc.
  • Snažte se udržet si konzistentní image. Když se budete neustále měnit a jeden den budete seriózní, ale druhý den se budete chovat hloupě, lidé k vám nebudou mít úctu.
 3. 3
  Naučte se řešit silné emoce. Je v pořádku čas od času ztratit kontrolu, ale pokud se vám to stává velmi často i kvůli malým věcem, bude pro vás dobré, když se naučíte každodenní stres zvládat lépe. Zajděte si na procházku, zhluboka se nadechněte a řešte danou situaci až v době, kdy budete klidnější. Když se naučíte řešit životní situace s chladnou hlavou a počkáte, až se zbavíte silných emocí, budete mít nad svým životem větší kontrolu a budete mít lepší pocit z toho, jak zvládáte každodenní situace, takže k sobě budete mít větší úctu.
  • Když ucítíte, že na vás jde vztek, omluvte se a jděte na krátkou procházku, nadýchejte se čerstvého vzduchu, nebo zavolejte někomu, kdo vám pomůže se zklidnit. Můžete zkusit také meditaci, psaní deníku, nebo si promluvit s někým, komu důvěřujete. [15]
 4. 4
  Přiznejte si své chyby. Pokud chcete mít sami k sobě úctu, musíte být schopni si přiznat své chyby. Když se vám něco nepovede, dejte lidem najevo, že si to uvědomujete, omluvte se a ukažte jim, že jste se nad danou situací zamysleli a v budoucnu se nic takového nebude opakovat. Převzít zodpovědnost za vaše činy a pokusit se všechny chyby napravit vám pomůže přenést se přes nepříjemné pocity, které z chyby máte, takže budete mít větší sebeúctu, protože budete vědět, že jste udělali vše, co bylo ve vašich silách, i když nakonec věci nedopadly tak, jak jste doufali. Prokažte sobě a ostatním lidem dostatek úcty a buďte schopní přiznat, že jste jen lidé.
  • Když se naučíte přiznávat své chyby, lidé vám budou mnohem více důvěřovat a budou k vám mít větší úctu.
 5. 5
  Travte čas s lidmi, kteří vás respektují. Když budete trávit čas s lidmi, kvůli kterým ze sebe máte špatný pocit, budete mít nízké sebevědomí a nebudete mít sebeúctu, protože se budete cítit špatně ne jen kvůli tomu, co vám tito lidé říkají, ale také kvůli tomu, že s nimi stále dobrovolně trávíte čas. Najděte si lidi, se kterými se budete cítit dobře, budete mít radost ze života a kteří vám budou naslouchat a budou vám chtít pomoci. [16]
  • Nejvíce to platí ve vztazích. Když budete chodit s někým, kvůli komu se cítíte bezvýznamně, nebudete schopni mít žádnou sebeúctu.
 6. 6
  Buďte skromní. Někteří lidé si myslí, že když se budou chlubit svými úspěchy, ostatní je budou mít raději. Ve skutečnosti ale budete působit nejistě. Pokud chcete, aby vás lidé skutečně respektovali, buďte skromní a pokorní a nechejte ostatní lidi, aby sami zjistili, jak skvělí jste.
  Reklama

Tipy

 • Naučte se vyjadřovat své názory a zároveň buďte dobrým posluchačem a věnujte se ostatním lidem.
 • Sebeúcta je velmi podobná sebevědomí, ale sebeúcta se zakládá na tom, co děláte, ne na tom, jak se cítíte (i když tyto dvě věci jdou ruku v ruce).
 • Nebojte se být sami sebou!
 • Zamyslete se nad tím, jak by podle vás vypadalo dokonalé jednání s ostatními lidmi a potom se zeptejte sami sebe, zda si nezasloužíte úplně stejné jednání.
Reklama

O tomto wikiHow

Trudi Griffin, LPC, MS
Spoluautorem článku je :
Licencovaná profesionální poradkyně
Tento článek spoluautorem článku je Trudi Griffin, LPC, MS. Trudi Griffin je licencovaný profesionální poradce ve Wisconsinu. V roce 2011 získala titul MS v Klinickém poradenství pro duševní zdraví na Marquette University. Tento článek byl zobrazen 5 954 krát
Stránka byla zobrazena 5 954 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama