Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Páry se rozchází z nejrůznějších důvodů. Někdy se to stane kvůli nějaké hádce, během které si partneři řeknou věci, kterých později litují. Někdy zase jeden z partnerů má pocit, že je zanedbáván, zatímco ten druhý si toho ani nevšimne. Pokud jste se s někým rozešli, ale chcete svou lásku získat zpět, tak si přečtěte následující článek. Najdete v něm rady, jak se s rozchodem vyrovnat a jaké provést změny ve svém životě, abyste dokázali slepit váš vztah zpět.

Část 1
Část 1 ze 3:
Jak se vyrovnat s rozchodem

 1. 1
  Dejte tomu čas. Potřebujete čas na rozmyšlenou, na posilnění vlastního sebevědomí a promyšlení důvodů, proč chcete svou bývalou lásku zpět. Není dobré se do vztahu vrátit příliš brzo, protože byste mohli udělat ty stejné chyby.
  • Jak dlouho budete potřebovat? Vše záleží na tom, jak dlouhý váš vztah byl a co způsobilo jeho rozpad. Pokud jste se pouze pohádali, dejte tomu alespoň 48 hodin, maximálně pár týdnů. Zkuste se uklidnit, abyste byli schopni vést klidný a rozumný hovor.
  • Snažte se vyhýbat Facebooku a jiným sociálním sítím. Bude vám k ničemu, když budete konstantně kontrolovat Facebook vašeho ex nebo když budete psát depresivní příspěvky. Pouze budete působit uboze a budete se cítit hůř. Prostě se na chvíli vyhýbejte sociálním sítím.
 2. 2
  Udělejte si chvilku sebereflexe. Čím lépe pochopíte, proč jste se s partnerem rozešli, tím snadnější pro vás bude dát se s ním znovu dohromady. Co jste udělali za chybu? Jaká byla vaše role v rozpadu vašeho vztahu? Řekl vám váš partner, proč se s vámi rozchází nebo vás prostě zničehonic odkopl? Zkuste porozumět důvodům vašeho rozchodu.
  • Pokud jste dostali kopačky, zkuste popřemýšlet nad tím, čím jste partnera naštvali. Na co si váš partner stěžoval? Co ho rozčilovalo? Zkuste se rozpomenout.
  • Pokud jste dali svému partneru kopačky vy, zkuste popřemýšlet nad tím, jak tolerovat věci, které vás na vašem partnerovi štvali a kvůli kterým jste se s ním rozešli. Bude možné se přes ně přenést? [1]
 3. 3
  Identifikujte hlavní problémy vašeho vztahu. Poté co jste popřemýšleli nad vaším vztahem, zkuste popřemýšlet nad jeho největšími problémy. Občas se stává, že někoho milujeme, ale vztah z nejrůznějších důvodů prostě nefunguje. Je důležité nad těmito věcmi popřemýšlet. Mohly to být:
  • Problémy v práci
  • Problémy kvůli vzdálenosti nebo místu
  • Emoční nebo fyzické problémy
  • Finanční problémy
  • Sexuální problémy
 4. 4
  Pracujte sami na sobě. Zapracujte na svém „vnitřním“ sebevědomí. Pokud navenek působíte sebevědomě, tak si váš ex bude myslet, že přesně víte, co od vztahu a od života chcete. Vaše sebevědomí dává najevo, že jste si jistí svou schopností změnit se a stát se lepším partnerem.
  • Nechcete přece svého ex kontaktovat a zároveň být v zuboženém stavu. Nesnažte se někoho přesvědčovat, aby se k vám vrátil, jen proto, že máte z rozchodu deprese. Měli byste je přesvědčit k návratu tím, že budete působit žádoucí a celkově jim stát za to.
 5. 5
  Udělejte nějaké konkrétní změny. Hned teď. Proč by vás váš partner měl chtít zpět, když očividně máte problémy? Udělejte ve svém životě změny, které mu dokáží, že na sobě pracujete a chcete se stát lepším člověkem. Bude tak pravděpodobnější, že se k vám bude chtít vrátit. Pokud víte, co na sobě chcete změnit nebo zlepšit, udělejte to hned.
  • Pokud jste chtěli začít žít zdravě nebo méně pařit, vyhoďte cigarety a pořiďte si členství v posilovně. Příště až potkáte svého ex, tak je přesvědčíte o tom, že to nebyly jen plané sliby.
 6. 6
  Kontaktujte svého ex, když máte pocit, že jste se opravdu změnili. Pokud jste pořádně zhodnotili své problémy a svoji roli ve vašem starém vztahu a máte pocit, že byste se mohli dát znovu dohromady, kontaktujte jej a zkuste si o tom promluvit. Zavolejte mu nebo mu napište zprávu a domluvte se na osobním setkání.
  • Pokud si myslíte, že vám to nevezme, tak mu napište krátkou zprávu, e-mail nebo dopis. Napište něco jako: „Myslel/a jsem na tebe. Rád/a bych si s tebou promluvil/a. Můžu ti zavolat?“
  • Pokud si myslíte, že jste se nijak nezměnili, tak to raději vzdejte a nechte rozchod rozchodem. Nesnažte se získat zpět někoho jen proto, že jste smutní z rozchodu. Pokud víte, že se nic nezmění, tak to nechte i důstojně ukončit.
  • Pokud si s vámi váš ex nechce promluvit, tak je prostě po všem. Opravdu. Můžete sice počkat pár měsíců a pak to zkusit znovu, ale je malá šance, že vám to k něčemu bude. Srovnejte se s tím, že je po všem. Život jde dál.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Jak si promluvit

 1. 1
  Najděte si nějaké neutrální místo. Setkejte se v parku nebo v nákupním centru. Běžte někam, kde se nebudete se cítit stísněně a trapně, ale budete se cítit v pohodě a zároveň budete mít dostatek soukromí na hovor.
  • Nechoďte někam, kde budete vypadat, že jste na rande. Nechoďte na kávu nebo na večeři a nesnažte si promluvit v bytě, v kterém jste spolu dřív bydleli. Pouze to ve vás vyvolá spoustu starých pocitů a vzpomínek – dobrých, ale i těch špatných. Nebudete schopni si pořádně promluvit o vašem vztahu.
 2. 2
  Snažte se skvěle vypadat. Předtím než se znovu setkáte, zkuste trochu zapracovat na svém vzhledu. Chcete přece vypadat jako někdo, s kým by váš ex chtěl být. Vezměte si oblečení, které vám sedí, hezky si vyčesejte vlasy a snažte se celkově dobře vypadat. Zvedne vám to sebevědomí a budete mít lepší náladu.
  • Navíc si vás začnou všímat i ostatní muži/ženy a váš ex si všimne změny a bude ho zajímat, co takovou změnu způsobilo.
 3. 3
  Omlouvejte se pouze v případě, že je vám něco opravdu líto. Pokud jste udělali ve vztahu nějaké chyby (např. podváděli jste), tak byste se vždy měli omluvit. Díky tomu vaše bývalá láska vám bude více nakloněná a bude otevřenější vašemu návratu do jejího života.
  • Připusťte své chyby a svou roli, kterou jste sehráli během vašeho rozchodu. Zaměřte se na problémy, které způsobily zhoršení vašeho vztahu a promluvte si o tom, že se chcete změnit anebo že jste se od rozchodu změnili.
  • I když si myslíte, že to byla především chyba vašeho ex, tak je důležité dát najevo, že jste si vědomi i vlastního přičinění. Soustřeďte se především na vaši roli v daném vztahu a rozchodu.[2]
 4. 4
  Naslouchejte. Poté co jste se omluvili, si sedněte a buďte zticha. Je důležité vyjádřit svůj názor, ale stejně důležité je vyslechnout si názor toho druhého. Opravdu mu naslouchejte a snažte se pochopit, jak se cítí. Nepřemýšlejte nad ním jako nad vaším „ex“, ale jako nad osobou, s kterou můžete nebo nemusíte být ve vztahu.
  • Přestože si myslíte, že víte, co řekne nebo si myslíte, že váš ex bude negativní, opravdu se mu snažte naslouchat. Snažte se jej pochopit. Možná opravdu potřebujete slyšet to, co vám chce říct.
  • Snažte se být objektivní. Potřebuje váš ex něco, co mu nedokážete dát? Může být s vámi šťastný? Pokud je odpovědí ne, tak se nedávejte znovu dohromady.
 5. 5
  Udělejte si spolu jasné plány. Pokud máte ve vztahu nějaké vážné problémy, tak si musíte dát navzájem nějaké sliby a závazky, které budete muset oba dodržovat. Jakmile jste vyřešili nějaké specifické problémy a máte z vašeho vztahu dobrý pocit, promluvte si o tom, co víc potřebujete udělat, abyste se mohli posunout dál.
  • Buďte upřímní a co nejvíce otevření. Pokud chcete něco na vašem vztahu změnit, tak právě teď je ta správná chvíle, kdy to dát najevo. Jaké máte požadavky na váš nový vztah? Dívejte se na to jako na podepisování smlouvy.
  • Pokud se něco nedá změnit, mluvte o tom upřímně. Pokud se vám nechce trávit nějaký čas s vaším partnerem, tak netvrďte, že ano.
 6. 6
  Rozpoznejte moment, kdy je lepší odejít. Neplýtvejte svým časem a energií nad snahou získat zpět někoho, kdo se k vám nechce vrátit. Můžete mu otevřít dveře, ale pokud nimi nechce projít, tak s tím nic nenaděláte. Řekněte mu, že vám chybí a chtěli byste s ním znovu být a dejte mu najevo, že se vám může ozvat, pokud by to s vámi chtěl ještě jednou zkusit. Pak ho nechte být. Nesnažte se ho nijak kontaktovat, nepište mu na mobil nebo na Facebook. Prostě odejděte.
  • Jestliže je vztah u konce, vyrovnejte se s tím a posuňte se v životě dál. Poohlédněte se po někom jiném. Není nic horšího než zoufalec, který neustále brečí pro svého ex. Je to skoro horší než osoba, která pláče pro vztah, který nikdy neměla.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Jak udělat, aby vztah vydržel

 1. 1
  Efektivněji komunikujte se svým partnerem. Problémy s komunikací jsou častým důvodem problémů ve vztazích. I páry, které mají 30 let po svatbě, často mají komunikační problémy. Pravděpodobně je tedy budou mít i páry, které jsou dohromady pouze 2 týdny.
  • Pokud vás něco obtěžuje, řekněte to. Na nic nečekejte a nezadržujte v sobě vztek. Okamžitě o svém problému řekněte.
  • Pravidelně se bavte o „stavu svého vztahu“. Nemusí to být nutně otrava bavit se o svém vztahu, pokud to děláte pravidelně a ne pouze v momentě, kdy jste na sebe extrémně naštvaní.
 2. 2
  Myslete na budoucnost a nezabývejte se minulostí. Všechny vztahy mají své mouchy. Pokud se snažíte, aby váš vztah zase fungoval, tak je důležité se do vztahu vrátit bez vzteku a rozhořčení. Přestaňte vytahovat věci z minulosti jen proto, abyste „zabodovali“ během nějaké hádky anebo abyste partnera „podusili“. Pokud chcete být spolu, tak se začněte dívat směrem do budoucnosti a přestaňte se hrabat v minulosti.
  • Naplánujte si, co spolu budete pravidelně dělat. Udělejte si spolu nějaké konkrétní plány a držte se jich. Naplánujte si pravidelné rande nebo nějaké menší věci, které vašemu vztahu budou jen a jen prospívat.
 3. 3
  Přestaňte dělat věci podmínečně. Neměli byste dělat něco jen proto, že vám podle vás dá váš partner pokoj nebo se tak vyhnete hádce. Dělejte věci jen proto, že dělají vašeho partnera šťastným a tudíž dělají šťastným i vás. Čím víc věci konáte s upřímnou laskavostí a soucitem, tím silnější váš vztah bude. [3]
 4. 4
  Buďte dobří, schopni udělat kompromis a odvážní. Dan Savage, terapeut zaměřující se na partnerské vztahy a sex, vymyslel anglickou frázi "GGG" ("good, giving, and game"), kterou dává jako radu lidem, kteří mají problémy ve vztahu.
  • Být dobrý znamená, že byste měli dělat vše, co je i v zájmu vašeho partnera. Chcete být přece skvělými partnery.
  • Schopen udělat kompromis znamená, že byste měli být schopni pro štěstí svého partnera něco obětovat v případě, že i oni jsou ochotni něco obětovat pro vás.
  • Být odvážný znamená, že byste neměli mít problém něco s vaším partnerem dělat (v rozumných mezích). Pokud nejste zrovna fanoušek chození do kina, ale váš partner to miluje, udělejte mu radost a čas od času s ním zajděte na nějaký film.
 5. 5
  Věnujte se vašemu vztahu více než předtím. Vztahy nejsou nutně 50 na 50. Vlastně nikdy nejsou zcela rovnocenné. Každý by měl dát do vztahu ze sebe 100 %. Zaměřte se na to, co do vztahu dáváte vy a ne na to, co z něj dostáváte. Vztah je partnerství, o které musíte pečovat a ne něco, co se jen tak stane.
  Reklama

Tipy

 • Život dává málokdy druhé šance, takže se snažte neudělat vztah ještě horší.
 • Můžete spolu se svojí láskou navštívit partnerskou poradnu, jestliže chcete být spolu a zároveň vyřešit všechny své problémy.
 • Nenuťte nikoho do vztahu jen proto, že jste bez něj zoufalí. Někdy si lidé pletou lásku se strachem být sám. Předtím, než začnete pracovat na svém vztahu, byste měli zapracovat na svém sebevědomí.
Reklama

Varování

 • Zvažte návštěvu psychologické porady, pokud vás váš bývalý partner nějak využíval nebo bil a vy se k němu přesto chcete vrátit.
Reklama

Související články

Jak někomu udělat cucflekJak někomu udělat cucflek
Jak zařídit, aby vás postrádalJak zařídit, aby vás postrádal
Jak na francouzské líbání
Jak poznat, zda o vás má dívka zájemJak poznat, zda o vás má dívka zájem
Jak přestat milovat někoho, kdo vás nemilujeJak přestat milovat někoho, kdo vás nemiluje
Jak zajistit, aby se do vás muž zamilovalJak zajistit, aby se do vás muž zamiloval
Jak poznat, že někoho milujeteJak poznat, že někoho milujete
Jak se komukoliv pomstítJak se komukoliv pomstít
Jak rozpoznat flirtovací signály u ženJak rozpoznat flirtovací signály u žen
Jak na něco (nebo na někoho) přestat mysletJak na něco (nebo na někoho) přestat myslet
Jak se naučit skvěle líbatJak se naučit skvěle líbat
Jak poznat psychopataJak poznat psychopata
Jak si najít přítelkyniJak si najít přítelkyni
Jak dát dívce najevo, že vám na ní záležíJak dát dívce najevo, že vám na ní záleží
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 51 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 12 487 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 12 487 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama