Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ztráta vašeho hlasu může být závažným problémem. Může být způsobena namáháním vašeho hlasu nebo vážnějšími zdravotními potížemi. Mnoho zpěváků a dalších jedinců, kteří používají svůj hlas na vysokou úroveň hlasitosti delší dobu, čas od času ztratí hlas. Pokud je vaše ztráta hlasu způsobená něčím jiným, než dočasným nadměrným použitím hlasu, navštivte s vašimi potížemi praktického lékaře. Pokud je ztráta hlasu způsobena dočasným namáháním nebo nadužíváním vašeho hlasu, můžete urychlit zotavení některými z těchto kroků.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Zdravé chování

 1. 1
  Nechte váš hlas odpočívat tak dlouho, jak je to možné. I jenom mluvení normální hlasitostí může způsobit napětí hlasivek, které prodlužuje celkovou dobu zotavení. Samozřejmě, že určité situace vyžadují mluvení. Omezení využívání vašich hlasivek může pomoci zrychlit proces uzdravování, takže se snažte nemluvit vůbec.
  • Nešeptejte. Je to nepřirozené a ve skutečnosti působí více tlaku na hlasivky než mluvení.
  • Mějte u sebe blok nebo papír, abyste mohli psát, co potřebujete sdělit ostatním. Ve skutečnosti to může být docela zábava!
 2. 2
  Kloktejte slanou vodu. Kloktání zvlhčuje váš krk, zjemňuje hlasivky a urychluje proces obnovení vašeho vlasu. V lékárně si můžete pro kloktání vybrat ústní vodu, která může také pomáhat ničit bakterie ve vašem krku, jež mohou být příčinou ztráty vašeho hlasu.
  • Pokud ohříváte sklenici vody v mikrovlnce, ujistěte se, že voda není příliš horká – poslední, co byste chtěly, je spálit si sliznici krku.
 3. 3
  Zahřejte tělo jógou. Váš hlas je konec konců část vašeho těla, takže pokud chcete rozehřát váš hlas, rozehřejte celé vaše tělo. Jóga je skvělý způsob, jak si uvědomit vaše tělo a přimět vaší bránici k činnosti. Pokud vám není extrémně špatně, je to dobrý způsob jak se uvolnit (pokud je vám hodně špatně, asi budete chtít zůstat v posteli!).
  • Tady je dobré cvičení, kterým přimějete bránici pracovat: sedněte si na zem se skrčenými koleny. Ujistěte se, že jsou mírně od sebe. Dejte si ruce na kolena a s nataženými pažemi se hluboce nadechněte nosem. Silně vydechněte ústy. Dejte dlaně na kolena a pevně na ně zatlačte, prsty roztáhněte od sebe. Podívejte se nahoru, vyplázněte jazyk a vytvořte tón jako lví řev – hlasité otevřené „ahhhh“. Ujistěte se, že tento zvuk vychází z vaší bránice a ne z vašeho hrdla.
 4. 4
  Využijte sílu páry. Všechno je to o hydrataci, doopravdy. Pokud můžete mít vodu v sobě a kolem sebe, bude vám dobře. Pokud horká sprcha s párou není momentálně ve vašem dosahu, přiveďte k varu hrnec vody a nakloňte nad něj hlavu. Přetáhněte si přes hlavu ručník, aby pára vířila kolem vašich dutin.
  • Zůstaňte několik minut v této pozici. Měli byste začít cítit, jak se vaše dutiny pročisťují (samozřejmě pokud jste nachlazení). Opakujte to tak často, jak budete chtít.
 5. 5
  Přestaňte kouřit. Pokud to do vás nevtloukli již před lety, kouření je naprosto hrozné pro všechny stránky vašeho zdraví, včetně vašeho hlasu. Mluvíme o vysušení vašeho jícnu! Můžete si také popálit hlasivky.
  • Pokud vás to zajímá, když přestanete kouřit ušetříte, je to lepší pro vás i vaše okolí, snížíte riziko srdečních onemocnění, rakoviny plic a močového měchýře a všechny úrovně typy cvičení pro vás budou mnohem, mnohem snazší.
 6. 6
  Navštivte svého lékaře. Pokud jste prostě jen včera příliš mnoho zpívali karaoke, pravděpodobně se nemusíte příliš starat. Nicméně, pokud jste se před týdnem jednoho dne vzbudili a od té doby nepromluvili, je to důvod k poplachu. Navštivte lékaře, abyste zjistili co se děje.
  • Obecně řečeno, cokoliv víc než pár dní si zaslouží návštěvu lékaře. Vždycky je lepší být opatrný než tvrdohlavý. A pokud je to doprovázeno jinými symptomy (kašel, horečka atd.) navštivte ho určitě.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Lepší strava a pitný režim

 1. 1
  Pijte hodně vody. Udržujte vaše tělo během obnovy hlasu dobře hydratované. Zvýšení vašeho příjmu tekutin pomáhá vašemu krku vytvářet zdravé množství vlhkosti a obnovuje hlasové funkce. Vlhkost je klíč k získání vašeho hlasu zpět.
  • Co je opakem vody? Alkohol. Vysouší váš krk a nechává celé vaše tělo dehydratované. Pokud chcete brzy získat hlas zpět, je nutné se mu vyhnout.
 2. 2
  Vyhněte se kyselým potravinám a nápojům. Kyselé potraviny a nápoje jako je čaj, citrusové plody a čokoláda nemají žádný přímý pozitivní účinek na hlasivky, ale podporují kyselý reflux (hodně špatná věc). Kyselý reflux může zhoršit podráždění a ztrátu hlasu. Nejlepší způsob jak se zbavit cizích látek a bakterií, které mohou prodlužovat ztrátu hlasu, je pít hodně čisté vody.
  • Slyšeli jste správně: čaj je kyselý a kyselé věci jsou špatné pro sliznici vašeho jícnu. Lidé, kteří ho vychvalují, ho pravděpodobně vychvalují proto, že se po něm cítí lépe. Je uklidňující, ale nemusí nutně pomáhat s aktuálním problémem.
 3. 3
  Pijte tekutiny teplé. Správně, protože pravděpodobně nebudete pít pouze vodu, cokoliv co pijete, pijte teplé. Nechcete, aby to bylo příliš studené nebo příliš horké – oboje má nepříznivé účinky na sliznici vašeho hrdla. A pokud pijete čaj (přiznejme si, že pravděpodobně ano) med je v pořádku.
  • Jste zvědaví, jak je to s mlékem? Mléčné produkty pokryjí vaše hrdlo. To může být uklidňující, ale jen to zakryje problém, který se brzy vrátí. Pokud vystupujete, ujistěte se, že je nekonzumujete pár hodin před představením.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Použití zklidňujících přípravků

 1. 1
  Navštivte vaší lékárnu. Najdete tam minimálně půl tuctu produktů, které tvrdí, že mají kouzelný účinek na hlasivky. Emergen C, Kastelánka, kluzký jilm a Vics jsou jen čtyři přípravky, které slibují, že navrátí hlas. Pokud prahnete po kouzelném řešení, jeden z nich by mohl fungovat.
  • Jen pro informaci voda, voda, voda, voda a odpočinek hlasu je opravdu nejlepší řešení. Nespoléhejte na zázrak.
 2. 2
  Užívejte pastilky nebo kapky proti kašli. Změna v počasí nebo suchosti prostředí může podráždit hrdlo. Proto zajištění vlhkosti může pomoci zklidnit toto podráždění. Užívání kapek nebo pastilek na kašel je účinný způsob, jak udržet vaše hrdlo zvlhčené.
  • Dokonce i žvýkačka může vysoušet ústa. Čím více vlhkosti a hydratace, tím lépe se budete cítit.
 3. 3
  Investujte do zvlhčovače vzduchu. Obzvlášť pokud je příčinnou podráždění hlasivek suché prostředí, může to pomoci vyřešit problém. Je to podobné jako naklonění hlavy nad hrnec s vodou z kterého vychází pára, ale spíš jako když hrnec s vodou obíhá po celé místnosti.
 4. 4
  Zaměřte se na skutečný problém. Často je ztráta vašeho hlasu příznakem většího problému. Pokud máte kašel, jste nachlazení nebo vás bolí v krku, zaměřte se na to místo pouze na ztrátu vašeho hlasu. Když začnete brát antibiotika, vitamin C a léčit kašel a horečku zjistíte, že se váš hlas vrací.
  Reklama

Varování

 • Pokud se váš hlas nevrátí během několika dnů, navštivte lékaře. Trvající se ztráta hlasu může být příznakem vážnějších obtíží, které vyžadují lékařskou pomoc.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 10 165 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 10 165 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama