Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Místo abyste se ráno probudili svěží a dobře naladění, se cítíte příšerně? Ani jste si neuvědomili, jak moc mluvíte a najednou nemůžete mluvit vůbec? Pokud je to váš případ, v tomto článku se dozvíte, jak získat zpět ztracený hlas.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Zklidněte krk

 1. 1
  Pijte hodně vody. Pokud máte podrážděné hlasivky, to nejlepší, co můžete udělat, je pít hodně vody. Nic jiného na světě není lepší, než stará dobrá H2O. Pijte vodu pokojové teploty, abyste krk nepodráždili ledovou, nebo horkou tekutinou.
  • Měli byste pít tolik vody, kolik jen zvládnete. Vaše tělo vám dá jasně najevo, že má žízeň, takže byste to neměli ignorovat. Pijte vodu pravidelně, ale s rozumem. Nejen že díky tomu získáte zpět svůj hlas, ale je to skvělé i pro celé vaše tělo - zažívání, pleť, hubnutí, energii a vše ostatní!
 2. 2
  Kloktejte slanou vodu. Čtyřikrát denně si ohřejte sklenici vody v mikrovlnce (tak, aby byla teplá, ale ne horká) a rozpusťte v ní lžíci soli. Potom tuto směs vykloktejte. [1] Pomůže vám to zbavit se hlenu v krku.
  • S chutí si nedělejte starosti – stejně roztok nebudete polykat. Pokud vás bolí v krku, slaná voda pro vás pravděpodobně bude příjemná.
  • Další možností je kloktat jablečný ocet, který ovšem chutná mnohem hůře, než slaná voda.
 3. 3
  Pijte čas s medem a citronem. Čaj s medem je trochu rozporuplný: někteří lidé věří, že čaj (zejména heřmánkový čaj s citronem a medem) dokáže skvěle zklidnit hlasivky. [2] Používá se za tímto účelem již mnoho desetiletí. Musíte si ovšem uvědomit, že kyseliny nejsou pro epitelovou tkáň (tkáň, ze které jsou tvořeny hlasivky) vhodné a jak čaj, tak citron jsou kyselé. [3] Jaký je tedy verdikt?
  • Na medu není nic špatného. Další běžnou (ale ne tak běžnou) metodou je sníst samotnou lžičku medu. To je skvělý důvod k tomu dát si něco sladkého! Už se těšíme, až se bude lidem na bolest krku dávat lžíce Nutelly!
 4. 4
  Dvakrát denně se nakloňte hlavou nad páru. Pára zvlhčí váš krk. Ze stejného důvodu nosí lidé na krku šátek, když jsou nemocní – horko je pro krk dobré.
  • Můžete si dát do hrnce vařit vodu, přetáhnout si přes hlavu ručník a naklonit se nad horkou vodu, aby se vám do krku dostala pára. Můžete si do vody přidat i pár kapek nějakého esenciálního oleje. Pokud chcete, můžete použít i běžný zvlhčovač vzduchu, nebo si pustit horkou sprchu, zavřít dveře a utěsnit výlevku a vdechovat páru (s vodou byste ovšem měli šetřit, zejména v období sucha).
 5. 5
  Použijte pastilky. Mnoho zpěváků používá pastilky z červeného jilmu, ale oficiální verdikt zatím neexistuje. Tyto pastilky mají skvělé ohlasy, ale nebyly provedeny žádné výzkumy, které by jejich účinnost potvrdily. Je možné, že jde pouze o placebo efekt.[3]
  • Přestože není možné účinky pastilek potvrdit, neublíží vám je vyzkoušet. Pastilky z červeného jilmu vám minimálně poskytnou dočasnou úlevu.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Nechejte krk odpočinout

 1. 1
  Dejte svému hlasu pauzu. To nejlepší, co můžete udělat, je několik dní vůbec nemluvit. Hlasivky si potřebují odpočinout, aby se mohla obnovit epitelová tkáň. Koneckonců, mlčeti zlato.
  • Pokud musíte s někým komunikovat, dělejte to písemně. Když budete šeptat, vaše hlasivky se poškodí stejně, jako kdybyste hlasitě křičeli. Nejlepší je psát lidem vzkazy – uvidíte, že vás to bude bavit. Můžete jim třeba kreslit obrázky a nechat je, aby hádali, co se jim snažíte říct.
  • Pokud máte práci, při které musíte zvyšovat hlas, nebo mluvit tak, aby vás slyšelo hodně lidí, použijte mechanické prostředky, abyste zněli hlasitěji.
  • Žvýkejte žvýkačku, nebo cucejte pastilky, abyste museli mít stále zavřená ústa. Nebudete díky tomu moci mluvit a kromě toho budete mít více slin, což vám pomůže rychleji zahojit krk.
 2. 2
  Dýchejte nosem. Na to jste pravděpodobně již přišli, když jsme vám radili nemluvit a mít zavřená ústa. Jak jinak byste mohli dýchat? Když budete dýchat ústy, budete mít sucho v krku. Pokud tedy nemáte ucpaný nos, nedýchejte ústy!
 3. 3
  Za žádných okolností si neberte aspirin! Pokud jste přišli o hlas, protože jste křičeli, pravděpodobně vám praskly kapiláry. Aspirin omezuje srážlivost krve a způsobuje silné krvácení, které by mohlo zpomalit proces hojení.
  • Existují i jiné způsoby, jak si ulevit v případě škrábání v krku. Dostaneme se k nim v následující sekci.
 4. 4
  Nekuřte. Tento krok by měl být naprosto jasný. Pokud nežijete v chatrči uprostřed ničeho, již dávno víte, že kouření způsobuje vysychání krku – kromě mnoha dalších zdravotních problémů!
  • Kouření může být také důvodem toho, že jste přišli o hlas. Plíce totiž používají kouř při tvorbě zvuku. Co tedy čekáte? Když přestanete kouřit, vaše problémy velmi rychle zmizí.
 5. 5
  Vyhýbejte se kyselým potravinám. Rajčata, čokoláda a citrusové ovoce jsou velmi kyselé potraviny a kyseliny, které obsahují, narušují tkáň, která tvoří hlasivky. Pokud chcete, aby se vám krk co nejrychleji zahojil, musíte se těmto potravinám vyhýbat.
  • Kořeněná jídla také nejsou zrovna vhodná. Měli byste se vyhýbat všemu, co může způsobit nějakou reakci (proto je pro vás voda tak dobrá – je totiž naprosto přírodní).
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Kdy je nutné navštívit lékaře

 1. 1
  Pokud se vám hlas nevrátí během 2-3 dnů, zajděte si k lékaři. Pokud jste na koncertě trochu moc křičeli, je naprosto normální, že druhý den nemůžete mluvit. Pokud ale zničehonic přijdete o hlas a netrpíte žádnými dalšími příznaky, pravděpodobně jde o něco vážnějšího. Zajděte si k lékaři a zjistěte, co vám je.
 2. 2
  Zbavte se ostatních problémů. Pokud jste nachlazení, nemá smysl řešit hlasivky – nejprve musíte zacílit na imunitní systém a hlas se vám potom vrátí sám. Pokud trpíte i dalšími příznaky, měli byste je řešit jako první. Pravděpodobně se tím zbavíte i problému s hlasem.
 3. 3
  Nespěchejte. I v případě, že se vám hlas vrací, byste o něj měli i nadále pečovat, jako například když berete antibiotika. I když se již druhý den cítíte lépe, je nutné dobrat léky až do konce. Když o hlasivky budete pečovat dále, hlas se vám vrátí a už o něj nepřijdete.
  • Pokud musíte zpívat, držte se dál od mléčných produktů (a kyselých jídel). Když si krk obalíte laktózou, nepomůže vám to, i když to možná zmírní bolest. Musíte se hlenu zbavit, ne ho v krku vytvořit ještě více!
  Reklama

Varování

 • Při manipulaci s vařící vodou si dejte pozor, abyste se neopařili!
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 35 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 479 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 9 479 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama