Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Hnidy jsou malá vajíčka, kladená vešmi. Ke kompletnímu vyléčení musíte samozřejmě odstranit veškeré dospělé vši, ale důležité je nezapomenout také na hnidy. Důkladným odstraněním hnid zajistíte, že už se vám ve vlasech nevylíhnou žádné vši, což přinese nejen úlevu od svědění a bolesti, ale také již nedojde k rozšíření zamoření na další členy rodiny, přátele nebo nábytek. Pokračujte ve čtení a naučte se odstraňovat hnidy bezpečně a spolehlivě.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Zabijte dospělé vši

 1. 1
  Zabijte všechny dospělé vši. Pokud byste odstranili pouze hnidy, ničeho byste nedosáhli, protože dospělé vši, které byste ve vlasech zanechali, by mohly pořád klást nová a nová vajíčka. To znamená, že dokud budou živé vši ve vašich vlasech, do té doby v nich budete nacházet také hnidy. Dodatečně nakladená vajíčka by navíc vedla k vývoji mnohem většího množství vší, které by se takto rozrůstaly geometrickou řadou. Musíte tedy začít zabitím všech dospělých vší.[1]
  • Namočením vlasů do vody vši neutopíte ani jinak neusmrtíte, a to ani po delší době. Studie prokázaly, že se vši jednoduše přichytí na vaše vlasy a pod vodou tak vydrží bez újmy i několik hodin. Dostatečně silný není pro zabití vší ani chlor, obsažený v bazénové vodě. [2]
  • Vši zabijete použitím volně prodejného šamponu, který je pro tyto účely přímo určený. V extrémních případech zamoření vešmi je také možné, aby vám lékař předepsal speciální silné šampony.
 2. 2
  Zkuste šampon na předpis. Jednou z možností je použít šampon s výtažkem z řimbaby, tedy rostliny, která obsahuje přírodní insekticidy, zvané pyrethriny. Pyrethriny útočí na nervový systém vší. Nevýhodou je, že některé vši jsou dnes již vůči těmto toxinům imunní.[3]
  • Aplikujte šampon na vlasy. Pak ho nechte deset minut působit, přidejte vodu, zapracujte důkladně do hlavy a opláchněte. Následně se pokuste odstranit odumřelé hnidy a proces zopakujte po 7 až 10 dnech. Tím zabijete zbytek přeživších hnid.
 3. 3
  Vši můžete také udusit. Ačkoli k účinnosti této metody proběhlo jen několik málo výzkumů, někteří lidé věří, že vši můžete úspěšně zabít udušením. Funguje to tak, že určité produkty údajně dokážou ucpat dýchací otvory vší, což několik hodin ještě přežijí, ale nakonec uhynou.[4]
  • Vyzkoušejte třeba vazelínu. Vazelínu si v silné vrstvě naneste na pokožku hlavy i na vlasy. Nechte ji působit alespoň osm hodin a raději použijte koupací čepici nebo nějaký sáček, který nepropustí vzduch. Pamatujte, že vazelína půjde z vlasů jen velmi ztuha a navíc zabije pouze vši, hnidy přežijí.[5]
  • Někteří lidé věří také účinkům běžného olivového oleje. Údajně by měl fungovat na stejné bázi jako vazelína - ucpe vším dýchací otvory. Naneste olej na vlasy, nasaďte si koupací čepici a před opláchnutím počkejte zhruba osm hodin. Olej by měl navíc uvolnit hnidy z vlasů, které pak půjdou snadněji odstranit.[6]
  • Dobře může fungovat také majonéza. Majonéza totiž obsahuje velké množství oleje, který, jak jsme se zmínili výše, funguje tak, že vši udusí. Prostě ho naneste na vlasy tak, jako v případě olivového oleje nebo vazelíny. Neoficiální svědectví uživatelů této metody tvrdí, že pravidelné nanášení majonézy s vysokým obsahem tuku funguje nejlépe.[7]
 4. 4
  Připravte prostředí, ve kterém budete hnidy odstraňovat. Posaďte se do místnosti s dostatkem přirozeného nebo umělého osvětlení. To vám, nebo osobě, která vám bude pomáhat, pomůže v hledání hnid, které jsou opravdu malé a přichycené na vlasech těsně nad pokožkou.[8] Přes ramena si přehoďte ručník, který zachytí všechny případně odpadávající hnidy.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Odstranění hnid octem

 1. 1
  Opláchněte si vlasy vodou a octem. Hnidy jsou pokryté lepkavou látkou, kvůli které se snadno lepí k lidským vlasovým folikulům. Ukázalo se, že ocet obsahuje složky, který dokáže tuto lepkavou látku rozkládat, čímž zhatí hnidám možnost přichytit se k vlasům.[9]
  • Klekněte si k vaně a hlavu nakloňte pod kohoutek. Pusťte teplou vodu a důkladně namočte všechny vlasy. Potom vodu zavřete a vylijte si na hlavu větší množství octa. Ujistěte se, že jste octem zasáhli skutečně všechny vlasy. Ty potom omyjte opět teplou vodou.
  • Jako alternativu můžete v umyvadle nebo lavoru smíchat ocet s vodou v poměru 1:1. V umyvadle potom namočte celou hlavu - v předklonu nebo záklonu, záleží na vás.
  • Rozčešte vlasy pomocí kondicionéru a standardního kartáče. Snažte se vlasy rozplést skutečně co nejlépe, aby skrze ně později mohl snadno a bezbolestně procházet hřeben na hnidy.
 2. 2
  Začněte vyčesávat hnidy. Jestliže máte hnidy sami, budete muset někoho požádat o spolupráci. Budete potřebovat kovový hřeben na hnidy - nějaký velmi pevný s hustými a tenkými zuby. Hnidy s ním odstraníte lépe než s nějakým běžným plastovým hřebenem. Vhodné hřebeny jsou k dostání například v lékárnách nebo online. Pomoct si při práci můžete lupou, která odhalí i skutečně miniaturní hnidy.
  • Větší množství hnid by se vám mělo podařit odstranit již při omývání vlasů octem, ale i přesto jich na vlasech zůstane ještě poměrně hodně. Postupujte po malých sekcích, vždy zhruba na šířku použitého hřebenu. Váš pomocník by měl pečlivě projít skutečně všechny části hlavy.
 3. 3
  Po ošetření každé sekce opláchněte hřeben. Po každé zkontrolované sekci vlasů byste měli opláchnout hřeben v mělké míse, naplněné vodou a čistícím prostředkem na nádobí. Po omytí hřebenu ho osušte papírovým ubrouskem nebo odličovacím tamponem a odstraňte z něj veškeré zbytky přichycených hnid.
 4. 4
  Pokračujte, dokud nezkontrolujete všechny vlasy. Po pečlivé kontrole každé jednotlivé sekce, by měl váš pomocník připnout zkontrolovanou část vlasů sponkou (pokud máte dlouhé vlasy) ke straně, aby tím minimalizoval riziko opětovného zamoření.
 5. 5
  Umyjte vlasy. Po dokončení vyčesávání vší byste měli vlasy znovu umýt. I přesto, že už byste na sobě neměli mít žádné vši ani hnidy, opětovné umytí vlasů vám dodá na pocitu naprosté čistoty. Pro úplnou jistotu, že jste zabili všechny živé vši i jejích vajíčka, můžete znovu použít šampon proti vším.
  • Po uschnutí vlasů znovu pečlivě zkontrolujte, zda v nich nezůstaly nějaké vši nebo hnidy. V případě, že na některé narazíte, začněte s celým procesem znovu od začátku.
 6. 6
  Umyjte použité pomůcky. Mísu, ve které jste oplachovali vlasy nebo hřeben, nechte umýt v automatické myčce nebo do ní nalijte vařící vodu, něčím ji přiklopte a nechte deset minut stát. Můžete do ní přihodit také kartáče, sponky a další pomůcky. Do vařící vody byste měli vložit k očištění také použitý hřeben, ze kterého ale nejdřív manuálně odstraňte případné zbytky hnid.
  • Teplota nad 55 °C dokáže zabít vši a hnidy do pěti až deseti minut.
  • Jako alternativu můžete smíchat dva šálky vroucí vody s jedním šálkem čpavku. V této směsi pak na patnáct minut namočte použitý hřeben, který pak dočistěte pomocí starého zubního kartáčku.
  • Každý člen rodiny by měl mít svůj vlastní hřeben.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Odstranění hnid pomocí Listerinu

 1. 1
  Namočte vlasy Listerinem. Listerine nebo podobné ústní vody obsahují velké množství alkoholu, který dokáže efektivně zabíjet vši a hnidy a rozpouštět látku, díky které hnidy drží na vlasech. Tato metoda je poměrně rozporuplná. Některé webové stránky, věnující se “přírodní léčbě”, tuto metodu doporučují, zatímco jiné od ní odrazují.[10] Pravdou ovšem je, že alkohol obsažený v Listerinu může popálit oči a způsobit bolest při kontaktu s otevřenou ránou. Také ho může nedopatřením pozřít dítě.
  • Jestliže se rozhodnete Listerine použít, nanášejte ho tak, aby pokryl skutečně všechny vlasy. Potom si nasaďte koupací čepici a vyčkejte minimálně 30 minut. Zabijete tím dospělé vši. V případě potřeby opakujte.
  • Také to můžete udělat tak, že na polštář ve své posteli rozložíte ručník a nanesený Listerine necháte působit celou noc. Ráno pak budete pokračovat podle dalších instrukcí.
 2. 2
  Omyjte vlasy teplou vodou a octem. Po dostatečné době důkladně smyjte Listerine pomocí teplé vody a poměrně velkého množství octa, který pomůže hnidy oddělit ještě více.[11]
  • Po dokončení výše popsaného postupu aplikujte na vlasy kondicionér nebo detangler, pročešte je kartáčem a potom použijte hřeben na vši a pomalu odstraňte veškeré hnidy. Postupujte po menších sekcích.
 3. 3
  Ukliďte pracovní prostor a vyčistěte veškeré pomůcky. Použitý hřeben vložte do mísy s mýdlovou vodou nebo ho umyjte v myčce. Dále potom nalijte trochu Listerinu do rozprašovací lahve a postříkejte s ním okolní nábytek. Zabijete tak vši a zabráníte opětovnému zamoření.
  • Také byste měli v horké vodě vyprat prádlo, povlečení a ručníky. Dlouhodobé působení vysoké teploty zabije vši i hnidy.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Prevence opětovného zamoření

 1. 1
  Nedotýkejte se hlavou cizích vlasů. Vši naštěstí nejsou příliš pohyblivé, neumí skákat a při dlouhodobém pobytu mimo vlasy nepřežijí. Nejběžnější typ přenosu vší probíhá přímým kontaktem vlasů.[12] To se může snadno stát ve škole, při sportu nebo když u vašich dětí přespávají spolužáci. U dospělých to pak může být samozřejmě způsobené i partnerským kontaktem apod.
 2. 2
  Vyhýbejte se kontaktu se zamořeným oblečením, osobními hygienickými potřebami a povlečením. Vši se mimo lidskou hlavu neuživí a vyhladoví k smrti během jednoho nebo dvou dnů. Přesto se vyplatí zůstat v pohotovosti a vyhýbat se všem věcem, ve kterých by se mohly vši nebo hnidy ukrývat.[13]
  • Mezi takové věci patří čepice, stuhy do vlasů, barety, šály, kabáty, uniformy apod. Nesdílejte s nikým žádné z těchto věcí, stejně jako hřebeny, kartáče a ručníky.
  • Všechny hřebeny, kartáče a ručníky namočte na deset minut ve vodě o teplotě vyšší než 55°C.
 3. 3
  Všechno oblečení, ručníky a prádlo vyperte na vysokou teplotu v pračce. Stejně tak byste měli vyprat a usušit povlečení, plyšové hračky a další věci. Jedině tak efektivně zabijete všechny vši. Je třeba, abyste dbali na to, že voda musí mít skutečně víc než 55°C. Pokud z nějakého důvodu nemůžete oblečení vyprat v takto vysoké teplotě, vezměte ho do čistírny nebo ho na dva týdny uzavřete v plastikovém vaku.
 4. 4
  Vysajte podlahu a další povrchy. Z vás nebo jiné osoby, která má vši, můžou hnidy nebo dospělé vši odpadávat na podlahu, do koberců, do gaučů i na další povrchy. Pokud je to možné, použijte vysavač s antibakteriálním HEPA filtrem, který zajistí, že během vysávání zlikvidujete skutečně všechny vši.
  • Vší a hnid na podlaze a jiných typech povrchů si nemusíte dlouhou dobu vůbec všimnout. Sice se nejspíš nebudou šířit, ale přesto byste měli v rámci prevence všechno pečlivě vyčistit.
 5. 5
  Vyvarujte se používání příliš agresivních chemikálií. Na vši a hnidy nemusíte nutně používat těkavé pesticidy. Kontaktem nebo neúmyslným vdechnutím byste si mohli přivodit horší problémy, než jsou ty, které vám způsobují vši.[14]
  • Berte na vědomí, že chemické prostředky sice můžete volně koupit, ovšem účinnost takových přípravků se v posledních dekádách díky jejich nadužívání značně snížila. Hmyz si na ně totiž v mnoha případech dokázal vytvořit imunitu.[15]
  Reklama

Varování

 • V extrémních případech zamoření vešmi bude pro kompletní vyléčení možná potřeba užívat léky na předpis. Jestliže jste několikrát vyzkoušeli výše uvedené metody a přesto se s hnidami ve vlasech stále potýkáte, měli byste navštívit svého lékaře.
 • Vyhýbejte se dlouhodobému blízkému kontaktu s lidmi, o kterých víte, že mají vši. Mohli by je tak přenést i na vás.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Šampon proti vším
 • Teplou vodu
 • Ocet nebo Listerine
 • Hřeben na hnidy
 • Ručník
 • Kondicionér


O tomto wikiHow

Chris M. Matsko, MD
Spoluautorem článku je :
Lékař rodinného lékařství
Tento článek spoluautorem článku je Chris M. Matsko, MD. Dr. Matko je lékař v důchodu v Pennsylvánii. Svůj lékařský titul získal na Tempe University School of Medicine v roce 2007. Tento článek byl zobrazen 23 173 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 23 173 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama