Začátek nového projektu, nápadu nebo úkolu je někdy těžký. Ať už se chcete dostat do formy, plánujete pracovní projekt, nebo si chcete našetřit na dovolenou, budete potřebovat motivaci, sebevědomí a píli. Pokud vám tyto věci chybí, připravte si plán a držte se ho.

Metoda 1 ze 3:
Stanovte si cíle

 1. 1
  Osvoboďte svoji mysl. Napište si seznam všeho, čeho chcete dosáhnout a všeho, co pro to musíte udělat. Když tyto myšlenky dostanete z hlavy na papír, budete mít více místa na váš projekt.
  • Veďte si profesionální a osobní seznam, abyste se mohli soustředit na pracovní úkoly a nemarnili v práci čas. [1]
  • Naplánujte si časový limit pro každý úkol, který musíte splnit. Pokud vás například rozptyluje pečení sušenek na školní oslavu, vyhraďte si čas, který tomu věnujete, abyste stihli vše, co musíte zvládnout.
  • Využívejte technologie. Chytré telefony můžete spojit s pracovním kalendářem i s osobním kalendářem, abyste měli o všem přehled.
 2. 2
  Napište si svůj nový projekt na čistý list papíru, nebo si kupte nový sešit, který vám bude sloužit na poznámky k tomuto projektu. Pokud používáte raději počítače, otevřete si nový dokument a uložte si ho pod názvem projektu.
 3. 3
  Napište si své důvody pro dokončení daného projektu. Zamyslete se nad vším, čeho vám splnění projektu umožní dosáhnout.
  • Pokud chcete být například v kondici, napište si: nižší krevní tlak, delší život, zhubnutí, trénink na maraton, více energie.
  • Pokud si například chcete vytvořit novou webovou stránku pro svoji společnost, napište si například: zlepšení marketingové strategie, oslovení mladších klientů, udržení stávajících klientů, marketingový výzkum, rozvoj značky.
  • Pokud nedokážete přijít na nic, co vám splnění vašich cílů umožní, možná podstupujete příliš vysoké riziko. Pokud je to váš případ, budete muset přehodnotit svůj projekt a zamyslet se nad tím, zda vám to stojí za to.[2]
 4. 4
  Zamyslete se nad tím, zda by někomu prospělo pustit se do projektu s vámi. Pokud pracujete na nějakém projektu do práce, požádejte o pomoc nějakého kolegu. Pokud máte kamaráda, který má podobné osobní cíle, začněte spolupracovat s ním.
  • Je to dobrá šance, jak získat morální podporu. Hubnutí, nebo třeba spoření se lépe dělá ve dvou.
 5. 5
  Určete si měsíční a roční cíle pro svůj projekt. Rozdělte si čas, který projektu věnujete a určete si cíle pro každý měsíc.
 6. 6
  Řekněte o svému projektu přátelům a rodině. Budete díky tomu mít podporu nadřízených, rodičů, partnera, nebo přátel a budete mít větší motivaci pilně pracovat. [3]
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Rozdělte si projekt na menší části

 1. 1
  Udělejte si výzkum a najděte si příklady. Pokud nevíte, jak se dostat do formy, přečtěte si nějaké fitness blogy. Pokud jste nikdy neplánovali žádnou velkou událost, najděte si webové stránky s touto tématikou, abyste se mohli inspirovat u ostatních.
  • Na internetu najdete tisíce expertů na každou problematiku. Využívejte tyto zdroje. Nemusíte začínat od začátku, pokud za vás začátek již někdo udělal.
 2. 2
  Rozdělte si každý měsíc na ještě menší cíle a napište si konkrétní seznam úkolů na každý týden.
 3. 3
  Každá akce, která bude představovat práci na vašem projektu, by měla trvat asi 8-10 minut. Snažte se stanovovat si takto malé cíle – budete díky tomu mít větší motivaci. Z psychologického hlediska je lepší splnit mnohem více malých cílů, než jeden velký, který vám zabere celé týdny.
  • Snažte se udržet si motivaci vždy alespoň 10 minut. Když budete pracovat soustředěně, zvýšíte svoji produktivitu.[4]
 4. 4
  Zkuste k práci přistupovat jako k řetězu. Každý den svému projektu věnujte 15 minut a po uplynutí těchto 15 minut si udělejte značku v kalendáři.[5]
  • Až budete mít v kalendáři dlouhou řadu značek, budete mít velkou motivaci nevynechat ani jeden další den.
  • Jen 15 minut denně stačí k tomu, abyste si během několika týdnů na práci zvykli.
 5. 5
  Kupte si nějakou aplikaci pro sledování produktivity. Těchto aplikací existuje spousta. Umožní vám sledovat vaše pokroky a psát si interaktivní seznamy úkolů. Zkuste Evernote, Pocket, Clear, CheckMark, nebo MindNote. [6]
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Získávejte pozitivní zpětnou vazbu

 1. 1
  Za dokončení projektu si dejte něco za odměnu. Je sice pravda, že dokončená práce je sama o sobě odměnou, ale vždy je lepší si dopřát něco, co jste si dlouho přáli. Kupte si boty, které se vám líbí, nebo si zajděte na dobrou večeři.
 2. 2
  Představujte si, jaký pocit to bude, až práci dokončíte. V mysli si představujte každý detail tohoto zážitku. I sportovci si představují, jak probíhají cílovou čárou, aby zvýšili své šance na úspěch![7]
 3. 3
  Diskutujte o svých nápadech s ostatními lidmi. Pokud se na něčem zaseknete, promluvte si s kolegou nebo s kamarádem. Nadšení ostatních lidí vám může pomoci dosáhnout lepších výsledků.
 4. 4
  Vytvořte si pozitivní rituál. Než se dáte do práce, pusťte si klip na YouTube. poslechněte si svoji oblíbenou písničku, nebo si přečtěte několik stran ze své oblíbené knihy. Snažte se spojit si práci na projektu s něčím příjemným.
 5. 5
  Najděte si způsob, jak načerpat energii. Pokud jste se minulou noc moc dobře nevyspali, jděte si na 20 minut zdřímnout. Pokud jste se přejedli a jste unavení, jděte na chvíli na procházku, abyste měli více energie.
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Sešit
 • Odměna
 • Kalendář
 • Kartička do knihovny
 • Seznam úkolů

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 1 234 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 1 234 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama