Tento článek spoluautorem článku je Nicolette Tura, MA. Nicolette Tura je expertkou na wellness a zakladatelkou The Illuminated Body, poradenské služby pro wellness a vztahy se sídlem v San Francisco Bay Area. Nicolette je registrovaná učitelka jógy s 500 hodinami v oboru psychologie a mindfulness, absolventka National Academy of Sports Medicine (NASM), a je je držitelem certifikátu Corrective Exercise Specialist a také odbornicí na holistický život. Je držitelkou bakalářského titulu Sociologie na University of California v Berkeley a magisterského titulu Sociologie na SJSU.
V tomto článku je 45 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 11 770 krát
Důvodů, proč začít nový život, může být řada. A stejně tak existuje mnoho cest, jak toto rozhodnutí naplnit. Možná jste například právě ukončili špatný vztah a hledáte způsob, jak začít nový, radostný a šťastný život daleko od toho, kdo vás zneužíval. Nebo možná už jen nechcete žít tam, kde právě žijete, a přejete si začít nový život mezi novými lidmi. Bez ohledu na to, jaké cíle sledujete a jaké důvody k tomu máte, je možné začít od začátku, pokud si vše pečlivě promyslíte, dobře naplánujete a ujistíte se, že jde o správné rozhodnutí.
Postup
Rozhodnutí
-
1Zjistěte svou motivaci. Dobře se zamyslete a uvědomte si, proč pociťujete potřebu začít nový život. Opodstatněných důvodů k tomu existuje spousta, zároveň však můžete narazit i na pár nesprávných impulzů.
- Pokud například poprvé za několik desetiletí sedíte v prázdném domě, odkud se odstěhovaly vaše děti, může se vám zdát, že je správný čas vstoupit do další životní etapy. Už se nemusíte primárně starat o své děti a můžete se zaměřit na přehodnocení svého života, zaměřit se více na sebe.
- Na druhou stranu není dobré využít životní změny jako únik před nepříjemnými pocity, protože se tak vyhnete řešení možný skutečných problémů. Emoce vás budou následovat, kamkoliv se hnete. Než začnete opravdový nový život, musíte se s nimi vyrovnat.
-
2Zamyslete se, zda jste v poslední době prožili nějaký zásadný životní zlom. Takové události, jako jsou například svatba, úmrtí v rodině, ztráta vztahu či zaměstnání, změna zdravotní či finanční situace, stěhování či těhotenství, mohou výrazně zahýbat s vašimi emocemi. Některé vás rozradostní, jiné mohou spustit stres, deprese a/nebo úzkostné stavy.[1] [2] [3] Pokud jste si právě nějakou takovouto událost prožili, uvědomte si, že právě teď nemusí být váš úsudek nejjasnější a zvažte, zda závažná rozhodnutí na chvíli neodložit.
- Pokud jste si prožili velkou ztrátu, dopřejte si čas k truchlení. Jde o nezbytný krok, během kterého přijmete své pocity zármutku a vyrovnáte se s nimi, abyste byli schopni svůj život přizpůsobit prožité události. Nenechte se natlačit do ukvapených životních změn, ani se nesnažte okamžitě „se přes to dostat“. [4]
-
3Nahlédněte do své minulosti. Abyste měli jistotu, že vám přinese začátek nového života očekávaný efekt, zamyslete se nad svými zvyky. Ujistěte se, že tuto změnu podstupujete ze správné motivace, ne jako útěk před svou minulostí. Útěk problémy nevyřeší.
- Máte například ve zvyku “odsouvat minulost” nebo unikat před problémy, které se objeví? Výzkumy ukazují, že nutný životní vývoj pramení z toho, jak dokážete obstát při řešení pozitivních i negativních situací a emocí. [5] Jak reagujete, když se vám nedaří? Držíte se svých cílů, nebo raději utečete?
-
4Přezkoumejte své hodnoty. Vaše osobní hodnoty jsou mapou vaší životní cesty. Představují jádro toho, v co věříte: jak ve vztahu k sobě, tak k ostatním a k životu jako takovému. Je zásadní, abyste si své hodnoty ujasnili dříve, než učiníte tak zásadní rozhodnutí, jako je začít nový život. Teprve když zjistíte, co je pro vás nejdůležitější, můžete si být jistí, že děláte správné rozhodnutí, a soustředit se na tyto hodnoty.[6] Přijmout to, kým jste, je prvním krokem na cestě k velkým změnám.[7]
- Položte si pár otázek. Například se zamyslete nad dvěma osobami, které nejvíce obdivujete. Čeho si na nich nejvíce vážíte? Proč? Jak byste to mohli přenést do svého života?
- Další dobrou otázkou je, jaká témata vás nejvíce zajímají či inspirují. Milujete například hovory o nových vynálezech a chcete být součástí procesu inovací? Cítíte se ve svém živlu při rozpravách o komunitních a sociálních projektech? Takto nejlépe zjistíte, co je pro vás v životě nejdůležitější: inovace, ambice, sociální spravedlnost, pomoc potřebným?
- Pamatujte, že neexistují žádné “podřadné” ani “nadřazené” personální hodnoty. Zatímco si jeden člověk nejvíce cení přizpůsobivosti, jiný mnohem více ocení stálost. Žádná z těchto možností není “špatně.” Jde jen o to, abyste podpořili to, kým jste, a žili život, který koresponduje s vašimi hodnotami. Pokud potřebujete pomoci nalézt ta správná slova, seznam elementárních lidských hodnot můžete najít na internetu. [8]
- Studie poukazují na to, že si lidé obecně velmi vysoce cení svých mezilidských vztahů, a také pocitu smysluplnosti a uznávanosti své profese.[9] Pokud vám některá z těchto oblastí nyní schází, můžete se ve svém “novém životě” zaměřit právě na ni.
-
5Rozhodněte se, jak velkou změnu chcete provést. Pro některé lidi znamená začít “nový život” opravdu začít s čistým štítem: přestěhovat se, vybudovat si nové sociální vztahy, najít si novou práci apod. Pro jiné však může jít o menší, avšak podstatné změny: zbavit se starých návyků a pohledu na svět, zaměřit se na rozvoj nového života, který koresponduje s jejich hodnotami. Ať už to máte jakkoliv, ujasněte si, jak velké změny chcete podstoupit.
- Zde je velmi vhodné zjistit, co na svém životě potřebujete změnit. Co vás například činí nešťastnými či nespokojenými? Potřebujete změnit každý aspekt svého života, nebo by bylo efektivnější zaměřit se na jednu, dvě oblasti? Učinit změny je složité, proto možná snáze uspějete, když se do toho pustíte postupně.
-
6Vyzkoušejte si cvičení The Best Possible Self. Toto cvičení (v překladu „Mé nejlepší Já“) vám může pomoci zjistit, jaké byste si měli nastavit cíle, a jaké změny k tomu musíte provést. Výzkumy prokazují, že vám to může přinést motivaci a pocit štěstí.[10] Na okamžik si představte své budoucí já. V této budoucnosti máte magickou schopnost naplnit všechny své tužby a očekávání. Jste přesně tím, čím chcete být.[11]
- Zkuste si představit co nejvíce detailů. Koho máte kolem sebe? Kde žijete? Co děláte? Jak se cítíte? Zahrňte do představy co nejvíce detailů, abyste dostali jasný obraz. Můžete si například představovat, že jste úspěšnými muzikanty s vlastní kapelou, obrážející zemi s koncerty na malých pódiích.
- Nyní se zamyslete nad tím, jaké schopnosti a dovednosti potřebujete, abyste toho dosáhli. Co z nich již máte? Na jaké oblasti se musíte v budoucnu zaměřit? Buďte k sobě upřímní. Pokud například chcete být hudebníky, možná už umíte na něco hrát, nebo alespoň milujete hudbu. Budete však potřebovat i trochu obchodního ducha, na kterém ještě musíte zapracovat.
- Snažte se vyvolat dosažitelnou a positivní představu.[12] Je zřejmé, že se nestanete superhrdinou typu Supermana – to není uskutečnitelné, ani realistické. Můžete si však představovat, co byste mohli udělat, aby byli jako on. Obdivujete například Supermanovu oddanost spravedlnosti? Můžete si představit, jak se vydáte na cestu spravedlnosti v roli policisty nebo právníka. Milujete jeho fyzičku? Můžete si představit sebe v perfektní formě, nebo dokonce jako osobního trenéra, který ostatním lidem pomáhá dosahovat jejich cílů.
RADA ODBORNÍKACestovatelka & Výkonná ředitelka, FLYTECarmela Resuma, MPP
Cestovatelka & Výkonná ředitelka, FLYTEPříběh naší odbornice: "Můj manžel a já jsme se vzali v roce 2011 a přemýšleli jsme o tom, že uspořádáme velké líbánky a procestujeme celý svět. Byl to náš bláznivý sen a v sázce bylo hodně - v té době jsme měli dům a hypotéku a oba jsme měli práci na plný úvazek, o kterých jsme mohli přemýšlet. Ale manžel si vzal volno v práci a já jsem opustila tu svou. Prostě jsme to udělali. A byla to ta nejúžasnější zkušenost."
-
7Stanovte si cíle. Jak jednou řekl Lao Tzu, "Cesta dlouhá tisíc mil začíná jediným krokem." Vaše cesta musí začít tak, že si stanovíte kroky vedoucí po cestě k vašemu novému životu. Jasně nastavené osobní cíle vás na cestě k němu povedou.
- Zamyslete se, kde se vidíte za 6 měsíců, rok, 3 roky, 5 let, 10 let a více než 20 let.
- Stanovte si cíle. Nezapomeňte, že musí jít o SMART cíle: specifické (specific), měřitelné (measurable), dosažitelné (attainable), relevantní (relevant) a časově ohraničené (time-bound).
- Začněte tím, že si vytyčíte svůj velký cíl, a ten posléze rozložte na menší záměry. Ty pak ještě dále rozložte na jednotlivé úkoly.
- Pokud jste se například rozhodli začít novou kariéru jako policista, abyste tak mohli sloužit spravedlnosti, kterou vyznáváte, máte svůj hlavní cíl. Abyste jej dosáhli, musíte dojít k několika dílčím cílům a udělat několik kroků.[13] Příkladem takovýchto kroků může být získání fyzické zdatnosti, kterou potřebujete ke splnění fyzických testů, pohovor u důstojníka v náborovém oddělení a podání přihlášky na policejní školu. Tyto cíle ještě dále rozložte na jednotlivé úkoly, jako je cvičení 3x týdně, získání informací o přijímajícím pracovníkovi na internetu a zjištění požadavků pro přijetí na policejní školu.
- Ověřte si, že jste při stanovování cílů co možná nejkonkrétnější. Pomoci vám může tento článek.
Reklama
Provedení změn
-
1Rozhodněte, jaké změny musíte učinit. Ti, kdo chtějí měnit vše od základů, mohou mít tento seznam velmi dlouhý. Pokud máte představu o začátku nového života ohraničenou například začátkem nové kariéry nebo získáním nového pohledu na svět, seznam potřebných změn nemusí být tak dlouhý. Obecně budete nejspíše muset zvážit změny v řadě aspektů svého života: fyzickém, emocionálním, geografickém, sociálním, finančním a kariérním.RADA ODBORNÍKAOdbornice na wellnessNicolette Tura, MA
Odbornice na wellnessBuďte k sobě upřímní ohledně toho, kde jste. Přemýšlejte o tom, jaké jsou vaše nejvyšší vize pro sebe samé, a také to, jakým výzvám čelíte. Jak má vypadat váš každodenní ranní wellness program? Jak si myslíte, že byste měli mít čas na odpočinek? Podívejte se na cokoli ve svém životě, co se vám zdá nevyvážené, jako je vaše práce nebo váš vztah. To vám může pomoci rozhodnout, co musíte změnit pro další kapitolu svého života.
-
2Naplánujte si změny svého fyzického já. Pro některé lidi může představovat začátek nového života změna jejich zdravotního stavu a fyzické zdatnosti. Možná jste měli nějaký čas nadváhu a chcete se nyní cítit zdravěji. Možná jste vedli sedavý život a rozhodli jste se začít s maratony. Fyzické změny patří naštěstí k těm snáze dosažitelným. Můžete si vypěstovat zdravější návyky a promluvit si se svým lékařem o tom, jaký plán na hubnutí pro vás bude nejhodnější.
- Shodit váhu je nejčastějším novoročním předsevzetím, a také tím, které je nejčastěji takřka vzápětí porušeno.[14] Pokud byste chtěli něco udělat se svou nadváhou, nebo pokud vám to způsobuje závažné zdravotní problémy, zeptejte se svého lékaře, jak bezpečně a efektivně zhubnout. Lékař vám nejspíše doporučí kombinaci zdravé stravy a cvičení. Pokud jsou vaše problémy s nadváhou zvlášť závažné, může vám doporučit operaci nebo medikaci. Než začnete s hubnutím, měli byste se vždy poradit se svým lékařem.[15]
- Zdravější stravování je poměrně jednoduché, když víte, jak na to. Spíše než jako o “nástupu na dietu” zkuste o svém zdravém stravování přemýšlet jako o závazku, který jste si dali v rámci svého nového života. Zařaďte do jídelníčku spoustu ovoce, zeleniny, libového masa a celozrnných výrobků. Naopak se vyhněte polotovarům a nezdravému jídlu. [16]
- Pátým nejoblíbenějším novoročním předsevzetím je zůstat v kondici.[17] Naneštěstí zhruba 80 % Američanů chybí dostatek aerobního a silového cvičení.[18] Stanovte si alespoň 150 minut týdně pro středně obtížné aerobní cvičení a alespoň 2x týdně posilujte svaly.[19]
- Podtrhněte svým oblečením svou osobnost. Vaše oblečení ovlivňuje to, jak se cítíte, i jak vás vnímají ostatní. Studie prokázaly, že když se oblékáte adekvátně svým cílům, spíše jich dosáhnete.[20] Takže do toho – oblečte si ty černé minišaty, které jse vždy chtěla, nebo vyjádřete svou podporu tričkem s názorem.
-
3Změňte se po emocionální stránce. Změnit své já a způsob, jak pracujete s emocemi, může chvíli trvat. Stojí to však za to. Změnou svého emočního stavu můžete získat nový pohled na svět a pocit, že opravdu začínáte nový život.[21] Seberozvoj je sice neustálý proces, kterému se budete věnovat po zbytek života, zde je přesto pár tipů, kde začít:
- Založte si deník vděčnosti. Vděčnost je více než jen postoj: jde o přístup k životu založený na ocenění i těch nejkratších okamžiků krásy a radosti. Výzkum prokázal, že vás tento přístup dovede ke šťastnějšímu a spokojenějšímu životu. Naučí vás flexibilitě, přizpůsobivosti a přijímání změn. Zlepší vaše fyzické zdraví a kvalitu spánku, může vám pomoci překonat trauma.[22] Vyhraďte pět minut každý den tomu, že si zaznamenáte, co dobrého vám tento den přinesl. Zamyslete se nad tím, proč si jej ceníte a co přinesl do vašeho života.[23]
- Odpouštějte. Odpuštění vám uleví od starých zranění a bolestí. Druhým neodpouštíte kvůli nim, ale kvůli sobě. Studie prokazují, že se po odpuštění budete cítit méně zlostně a úzkostně.[24]
- Truchlete při ztrátách. Nesnažte se co nejrychleji „jít dál“, dopřejte si čas k procítění zármutku a ztráty. Potřebné truchlení vyžaduje čas a trpělivost. Bez toho, abyste svůj zármutek prožili, jej nebudete schopni překonat a správně zařadit do nového života, který musíte po ztrátě vybudovat.[25]
- Poznejte své potřeby. Mnoho lidí se učí potlačovat své vlastní potřeby. Naučte se vnímat své potřeby a pochopte, že naplňovat je není sobecké. Nemusíte přijmout každé pozvání či žádost. Vyhradit si určitý čas jen na sebe není špatné. Když se o sebe budete starat, nejen, že se budete sami cítit lépe – mnohem positivněji se budete chovat i k ostatním.[26]
-
4Rozhodněte se, zda se chcete někam přesunout. Někdy vám k pocitu začátku nového života může stačit, když se přestěhujete. Nejspíše budete mít novou práci, najdete si nové přátele a budete si muset zvyknout na novou komunitu. Naučíte se spoléhat sami na sebe, navazovat nové vztahy a být flexibilnější a přizpůsobivější – to vše jsou vynikající dovednosti do nového života.[27]
- Vystoupit z vlastní komfortní zóny prokazatelně pomáhá ke zlepšení osobních výkonů a zvyšuje pravděpodobnost dosažení úspěchu. Je to proto, že v nové, mírně nepříjemné situaci budete pracovat usilovněji a pozorněji. [28]
- Proveďte malý výzkum toho, kde byste si v životě připadali nejšťastnější. Zvažte lokální kriminalitu, nezaměstnanost, průměrné náklady na život, ceny pozemků i to, zda v daném místě najdete kulturní a zájmové vyžití.
- Weby Bloomberg a Livability vydávají každoroční hodnocení “nejlepších míst pro život.” Můžete proto začít zde.[29] [30] V potaz také můžete vzít hodnocení kvality života.[31]
- Máte-li tu možnost, promluvte si s lidmi žijícími v uvažovaných lokalitách. Naplánujte si návštěvu, abyste zjistili, zda se vám tam líbí. Čím více informací shromáždíte, tím lépe budete na svou novou životní cestu připraveni.
-
5Analyzujte své vztahy. Začít nový život je těžké, když jste obklopeni toxickými lidmi, kteří vás táhnou dolů. Někdy je nutné některé lidi odříznout pro vaše vlastní bezpečí. V dalších případech možná prostě nestojí za to, abyste s nimi trávili čas, a budete šťastnější, když je vyloučíte ze svého života. Dobré mezilidské vztahy jsou zásadní pro zlepšení vaší spokojenosti se sebou a svým životem.[32] Výzkumy ukazují, že nás výrazně ovlivňují lidé v našem okolí[33] , proto si do začátku nového života vezměte ty, na kterých vám nejvíce záleží, a kteří vám dopřávají lásku a úctu, jakou si zasloužíte. Zde je několik znaků poukazujících na to, že pro vás daný člověk není dobrý:[34]
- Setkání s ním vás vyčerpává, nebo se s ním bojíte komunikovat.
- Je k vám velmi kritický, nebo vás odsuzuje. Když jste s ním, máte pocit, že vše, co děláte, děláte špatně.
- Mluví o vás hrubě nebo krutě, ať už před vámi, nebo za vašimi zády.
- Jste jím posedlí a máte pocit, že bez něj nemůžete žít, když on vás ignoruje.
- Při kontaktu s ním jste v neustálém stresu.
- Necítíte se dobře, když se mu svěřujete se svými tužbami, myšlenkami, potřebami a pocity.
- Lidé léčící se ze závislosti se musí často vyhýbat někdejším oblíbeným místům i starým přátelům, aby se nedostali do kontaktu s podněty, které by mohly závislost znovu spustit. Pokud jste alkoholik v léčení, trávením času se starými kamarády v oblíbeném baru se pravděpodobně dostanete pod přílišný tlak a můžete znovu začít s pitím. Pro udržení se na správné cestě je zásadní vybudovat si síť přátel, kteří vám nabídnou podporu a nebudou podporovat vaše staré návyky.[35]
- Změny v sociálních kruzích mohou pomoci také při překonávání následků domácího násilí či zneužívání ve vztahu. Řada obětí domácího násilí byla svým zneužívajícím partnerem izolována od většiny mezilidských spojení - ta zbylá pak partner výrazně omezoval a sledoval. Naučit se vyhledat u lidí podporu a laskavost v začátku nového života po takovéto zkušenosti velmi pomáhá.[36] Zvažte, zda oporu nehledat v místních podpůrných skupinách, v komunitě věřících, nebo na doporučení psychologa.[37]
-
6Udělejte si pořádek v životě. Zbavit se všech těchto toxických vztahů je často velmi obtížné. Ostatně, asi byste s daným člověkem žádný vztah nenavázali, kdyby se vám na něm alespoň něco nelíbilo. Nicméně, zpřetrhání nezdravých mezilidských vztahů vám pomůže na cestě za šťastnějším a zdravějším životem. Zde je několik tipů, jak se ze škodlivých vztahů vymotat:[38]
- Nejprve si s danou osobou promluvte. Někdy si ten člověk ani neuvědomuje, že vám svým chováním ubližuje. Otevřeně a upřímně mu sdělte své pocity a uvidíte, zda bude ochotný zapracovat na vašem vztahu. Pokud ne, tohoto člověka ve svém životě nepotřebujete.
- Zvažte, zda tuto osobu musíte odstřihnout. Občas lidé, které milujeme a kteří milují nás, říkají to, co nechceme slyšet. To však neznamená, že jsou těmi “negativními lidmi”, které je třeba odstřihnout. Než přerušíte nějaký vztah, uvažte, zda tento člověk do vašeho života přináší něco, co chcete a potřebujete, i když je to s ním občas složité. Naopak lidé, kteří vás vždy potěší, pro vás nemusí nutně představovat to dobré – například ti, kteří vám usnadňují udržení drogové závislosti rozhodně nejsou těmi, kterých byste se měli držet.[39]
- Pečujte o vztahy s lidmi, kteří vám přináší radost. Udělejte si seznam lidí, díky kterým se cítíte jako lepší člověk, kteří vám dávají pocit štěstí a dobrou náladu. O vztahy s těmito lidmi pečujte, abyste necítili potřebu udržovat negativní vztahy jen proto, abyste nebyli osamělí.[40]
- Přestaňte s daným člověkem komunikovat. Když se rozhodnete, že vám vztah s tímto člověkem neprospívá, řekněte mu, že s ním chcete skončit pro své vlastní dobro. Nemluvte s ním, nesledujte ho na sociálních sítích, nemyslete na něj.
-
7Začněte nový finanční život. Ať už jste právě odpromovali, nebo už 30 let pracujete, nikdy není příliš brzy ani pozdě restartovat svůj finanční život. Možná chcete začít šetřit na své velké cíle, jako je koupě domu či odchod do penze. Možná také chcete obnovit své finanční návyky, abyste nerozhazovali tolik peněz. Podívejte se na své cíle a rozhodněte se, jak seženete peníze na jejich dosažení.[41]
- Zvláště pokud máte velké či složité cíle, například pustit se do podnikání, může vám pomoci konzultace s finančním poradcem.
- Analyzujte své finance. Zjistěte, jaké jmění vlastníte, abyste získali obraz o svých majetcích a aktivech. Pomůže vám to ke správným investičním rozhodnutím.
- I lidem krátce po svatbě pomůže, když si udělají pořádek ve svém majetku. Zřejmě budete chtít vypracovat rozpočet, zahrnout se navzájem mezi příjemce všemožných spoření a pojistek, nebo zvážit zřízení nových fondů.[42]
- Máte-li více dluhů, než kolik zvládnete splácet, měli byste zvážit vyhlášení bankrotu. V závislosti na vašem příjmu a výši dluhů se část pohledávek vymaže, takže budete moci začít znovu s čistým finančním štítem. Jde však o velmi zásadní rozhodnutí, které dlouhodobě zasáhne vaši pověst a kvalitu života, takže byste k němu neměli přistupovat lehkovážně. Promluvte si s poradcem pro oddlužení a zjistěte, zda je pro vás bankrot vhodné řešení.[43]
-
8Naplánujte si kariérní změny. Start nové kariéry je skvělým způsobem, jak se změnit. Řada lidí dělá práci, kterou nemají rádi a která je nenaplňuje. Vymanit se z těchto vyjetých kolejí je perfektním začátkem nového života. Ujasněte si, jaké hodnoty jsou pro vás nejdůležitější (více jinde v tomto článku), a rozhodněte se, jaká kariéra by vedla k jejich naplnění.[44]
- Opřete se o své stávající dovednosti a nadání. Co umíte? V čem vynikáte? Jaké unikátní schopnosti máte? Možná jste například empatickým člověkem, kterého naplňuje práce s jinými lidmi, které se vám v současném zaměstnání nedostává. Může to být zároveň tím, v čem vynikáte, i tím, co má pro vás největší hodnotu.
- Nenechte se omezovat svými stávajícími vědomostmi nebo aktuální životní situací. Bez ohledu na to, jak začínáte, můžete být tím, čím chcete. Pokud se například rozhodnete, že milujete práci s lidmi a chcete se stát terapeutem nebo učitelem, budete si nejspíše muset doplnit vzdělání. To však zvládnete. Nikdy nemusíte zůstat tím, kým jste.[45]
- Přehodnoťte svůj pohled na chyby. Když budete o chybách přemýšlet jako o poučných zkušenostech, přestanou vás odstrašovat od začátku nového života. Nezaměřujte se na své chyby a nenechte se jimi stahovat zpět. Namísto toho se zamyslete, jak se z nich můžete poučit pro budoucí úspěch. [46]
- Stanovujte si v kariéře SMART cíle. To znamená specifické (specific), měřitelné (measurable), dosažitelné (attainable), relevantní (relevant) a časově ohraničené (time-bound). Určete si, kde chcete být za 6 měsíců, za rok, za 5 let. Určete si, jak poznáte, že jste uspěli.[47]
-
9Mluvte s lidmi. Když chcete začít nový život, pomůže vám mluvit s lidmi žijícími podobný život, jaký chcete i vy. Především vám mohou napovědět, jak takového života dosáhnout. Pokud se například chcete vymanit z korporátního kolotoče a stát životním koučem na Fiji, pomůže vám, když zjistíte, co pro to museli udělat ostatní koučové. Získáte tak mapu cesty, kterou musíte ujít. Když se budete s lidmi bavit o jejich životních cestách, můžete také získat jejich podporu, která vás postrčí do vašeho nového života.[48]
- Výborným nápadem také je přeptat se těchto lidí na to, jaký takový život opravdu je. Snadno se stane, že si novou kariéru nebo komunitu začnete idealizovat. Když se seznámíte s tím nejzásadnějším, co vás na vaší cestě čeká, snáze se vám podaří udržet správný kurz při srážce s překážkami.
- Možná například sníte o tom, jak opustíte svou nudnou práci v Mostě a přestěhujete se na Havaj, kde se žije jako v ráji. Až na to, že kdybyste se zeptali lidí, kteří tam žijí, zjistíte několik nových poznatků: živobytí na Havaji je neskutečně drahé, zdravotní péče málo dostupná[49] a pokud nejste ostrovan s kořeny na Havaji či v Asii, budete navždycky haole, neboli “cizák”.[50] [51] Neznamená to, že byste svého rozhodnutí přestěhovat se litovali, jen budete lépe připraveni na střet s realitou svého nového života.
-
10Získejte si podporu. Vidina začátku nového života může být skličující. Obklopte se lidmi, kteří vás milují, respektují a na vaší cestě vás podpoří. Vědomí, že se máte o koho opřít, vám při střetu s novým životem dodá sílu a sebevědomí.
- Pokud se vám nedostává podpory od rodiny a přítel, porozhlédněte se jinde. Podpůrné skupiny a komunity věřících jsou místy, kde obvykle nalezte oporu.
Reklama
Zůstaňte šťastní
-
1Sledujte se. Provést velké životní změny pro začátek nového života vyžaduje úsilí, odhodlání a trpělivost. Může to být stresující a děsivé. Proto se nezapomeňte často kontrolovat. Jak se cítíte? V jaké jste roli? Trápíte se něčím? Když si budete vést deník, do kterého budete reflektovat své pocity, pomůže vám to porozumět svým emocím a zjistit, zda potřebujete v některých oblastech více podpory či rozvoje.
- Není vzácné, že ve vás velké změny vyvolají skličující pocity. Pokud jste často smutní, cítíte se prázdně, bezcenně a bezmocně, nebaví vás to, co vás dříve naplňovalo, zaznamenáváte změny váhy nebo spánkového rytmu, často se cítíte úzkostně či provinile, nebo uvažujete o tom, že si ublížíte, vyhledejte pomoc. Zavolejte svému lékaři či psychologovi.[52] Máte-li sebevražedné myšlenky nebo plány, zavolejte na tísňovou linku nebo Linku bezpečí 116 111.
-
2Měňte plány podle potřeby. Bude nezbytné naučit se přizpůsobovat překážkám a čelit výzvám, jak budete pronikat do svého nového života. Začátek nové kariéry neznamená, že se už nikdy nebudete cítit vyhořelí nebo nedocenění. Přestěhování do nového města neznamená, že vám nebude chybět domov. Když se setkáte s novými výzvami, rozpoznejte je a přizpůsobte se jim.[53]
- Na cestě za novým životem vás mohou potkat překážky. Možná jste se například chtěli dostat do armády, abyste naplnili svou touhu sloužit národu a cti, ale zjistili jste, že jste příliš staří. Můžete to vnímat jako selhání a konec svých snů, nebo začít znovu přemýšlet nad tím, jakými jinými cestami dosáhnout naplnění svých tužeb.
-
3Zvažte poradenství. I když se vám nemusí zdát, že děláte něco “špatně”, může vám pomoci při cestě za novým životem poradce nebo terapeut. Čekají vás zásadní životní změny, a ty se zřídkakdy obejdou bez stresu. Terapeut vám poskytne “zrcadlo”, ve kterém můžete během těchto změn lépe kontrolovat své obavy a naděje. Může vás také naučit lépe přemýšlet a reagovat na výzvy.[54]
- Řada lidí se domnívá, že jim s jejich “všedními” terapeut nemůže pomoci. Že dokáže pomoci jen lidem se “závažnými” problémy. Pravdou je, že schůzky s terapeutem lze dobře přirovnat k preventivním návštěvám u zubaře: zbavíte se drobných problémů, které se u vás hromadí, dříve než se z nich stane velká katastrofa. [55]
- Někteří lidé považují návštěvy terapeuta za projev slabosti nebo osobního “selhání”, to však nemůže být vzdálenější od pravdy. Schůzky s terapeutem ukazují na to, že se o sebe staráte natolik, že dokážete požádat o pomoc, když ji potřebujete. A to je správné.[56]
Reklama
Tipy
- Poučte se ze své minulosti, nevracejte se však k ní.
- Svěřte se se svými plány těm, kteří vás milují a podporují. Jejich podporu budete pro nový začátek potřebovat.
- Ujistěte se, že máte plán. Než se pustíte do nového života, vše si promyslete.
Varování
- Začátek nového života může vyvolat deprese a úzkosti. Nezapomeňte se o sebe dobře starat, a pokud u sebe zaznamenáte neobvyklé emoce nebo chování, navštivte psychologa.
- Chcete-li začít nový život a patříte-li mezi oběti domácí kriminality, obraťte se s žádostí o podporu na blízké přátele a rodinu. Pro radu si také můžete zavolat na bezplatnou linku pomoci obětem 116 006. Opustit násilníka může být nebezpečné a budete potřebovat někoho, na koho se můžete spolehnout. Plánujte a nevystavujte se nebezpečí.
Reference
- ↑ http://ije.oxfordjournals.org/content/36/6/1244.full
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14609497
- ↑ http://www.biomedcentral.com/2050-7283/1/14
- ↑ https://www.psychologytoday.com/blog/in-flux/201104/5-ways-find-closure-the-past
- ↑ http://blogs.psychcentral.com/leveraging-adversity/2015/01/dont-run-from-it-what-adversity-can-teach-you/
- ↑ http://www.wire.wisc.edu/yourself/selfreflectknowyourself/Yourpersonalvalues.aspx
- ↑ http://www.npr.org/2015/01/04/374603563/she-left-the-nightlife-behind-to-become-a-life-coach
- ↑ http://liveboldandbloom.com/05/values/list-of-values
- ↑ http://ije.oxfordjournals.org/content/36/6/1244.full
- ↑ https://www.psychologytoday.com/blog/what-matters-most/201303/what-is-your-best-possible-self
- ↑ http://greatergood.berkeley.edu/pdfs/optimism_intervention.pdf
- ↑ https://www.psychologytoday.com/blog/what-matters-most/201303/what-is-your-best-possible-self
- ↑ Rouillard, L. (2009). Goals and Goal Setting : Achieve Measurable Results. Rochester, NY: Axzo Press.
- ↑ http://www.statisticbrain.com/new-years-resolution-statistics/
- ↑ http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/weight-loss/basics/weightloss-basics/hlv-20049483
- ↑ http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/weight-loss/basics/diet-plans/hlv-20049483
- ↑ http://www.statisticbrain.com/new-years-resolution-statistics/
- ↑ http://www.cdc.gov/nchs/fastats/exercise.htm
- ↑ http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/weight-loss/basics/diet-and-exercise/hlv-20049483
- ↑ https://www.psychologytoday.com/blog/do-something-different/201304/what-your-clothes-might-be-saying-about-you
- ↑ http://www.pbs.org/thisemotionallife/blogs/navigating-lifes-big-changes-ease
- ↑ http://greatergood.berkeley.edu/topic/gratitude/definition#why_practice
- ↑ http://greatergood.berkeley.edu/article/item/tips_for_keeping_a_gratitude_journal
- ↑ Baskin, T.W., & Enright, R. D. (2004). Intervention studies on forgiveness: A meta-analysis. Journal of Counseling and Development, 82, 79-90.
- ↑ http://cmhc.utexas.edu/griefloss.html
- ↑ http://www.pbs.org/thisemotionallife/blogs/navigating-lifes-big-changes-ease
- ↑ http://www.huffingtonpost.com/mo-seetubtim/10-reasons-why-you-should_1_b_5477876.html
- ↑ http://www.forbes.com/sites/kathycaprino/2014/05/21/6-ways-pushing-past-your-comfort-zone-is-critical-to-success/
- ↑ http://www.bloomberg.com/ss/09/06/0611_cities_to_start_over/1.htm
- ↑ http://www.livability.com/best-places/top-100-best-places-to-live/2015
- ↑ https://www.imercer.com/content/quality-of-living.aspx
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14609497
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK53409/
- ↑ http://www.huffingtonpost.com/dr-karuna-sabnani/unhealthy-relationships_b_4228308.html
- ↑ http://psychcentral.com/blog/archives/2013/07/18/5-ways-to-avoid-addiction-relapse/
- ↑ http://www.rootcause.org/docs/Resources/Research/Empowering-Victims-of-Domestic-Violence/Empowering%20Victims%20of%20Domestic%20Violence-%20Social%20Issue%20Report.pdf
- ↑ http://uknowledge.uky.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1114&context=crvaw_facpub
- ↑ http://www.huffingtonpost.com/dr-karuna-sabnani/unhealthy-relationships_b_4228308.html
- ↑ http://drphil.com/articles/article/198
- ↑ https://www.psychologytoday.com/blog/just-listen/201009/how-cut-your-losses-negative-people
- ↑ http://www.oprah.com/money/Suze-Ormans-10-Tips-for-a-Fresh-Financial-Start
- ↑ http://www.practicalmoneyskills.com/personalfinance/lifeevents/marriage/together.php
- ↑ http://bankruptcy.lawyers.com/consumer-bankruptcy/what-is-personal-bankruptcy.html
- ↑ http://www.forbes.com/sites/kathycaprino/2013/10/11/a-step-by-step-plan-to-change-your-career-to-something-you-love/
- ↑ http://www.forbes.com/sites/kathycaprino/2013/10/11/a-step-by-step-plan-to-change-your-career-to-something-you-love/
- ↑ http://www.fastcompany.com/3034436/hit-the-ground-running/the-10-best-pieces-of-advice-for-making-a-fresh-start
- ↑ http://www.forbes.com/sites/kathycaprino/2013/10/11/a-step-by-step-plan-to-change-your-career-to-something-you-love/
- ↑ http://www.fastcompany.com/3034436/hit-the-ground-running/the-10-best-pieces-of-advice-for-making-a-fresh-start
- ↑ http://matadornetwork.com/notebook/5-uncomfortable-truths-living-hawaii/
- ↑ http://www.alohatony.com/before-moving.php
- ↑ http://www.mauijungalow.com/2014/04/haole-one-of-most-loaded-words-in-hawaii.html
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/depression/basics/symptoms/con-20032977
- ↑ http://www.forbes.com/sites/kathycaprino/2013/10/11/a-step-by-step-plan-to-change-your-career-to-something-you-love/
- ↑ https://www.psychologytoday.com/blog/in-therapy/201403/8-more-reasons-go-therapy
- ↑ http://psychcentral.com/lib/9-myths-and-facts-about-therapy/
- ↑ http://psychcentral.com/lib/9-myths-and-facts-about-therapy/