Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chcete si začít psát blog, abyste udělali lepší reklamu svému podniku nebo profesi, nebo jen chcete sdílet své myšlenky s ostatními lidmi? Blogování je buď zdarma, nebo velmi levné a vždy můžete začít na stránkách jako je Blogger nebo WordPress. Tento článek vám poskytne informace o tom, jak si vytvořit koncept, spustit webové stránky a udělat si dobrou reklamu.

Část 1
Část 1 ze 4:

Vymyslete si koncept blogu

 1. 1
  Zeptejte se sami sebe na to, co máte rádi, na čem vám záleží nebo co byste chtěli sdílet s ostatními. Pokud chcete o něčem psát pravidelně a doplňovat svůj blog zajímavými informacemi, budete si muset vybrat téma, které vás hodně baví nebo odráží váš každodenní život. Zkuste si vybrat nějaké z těchto témat:
  • Hraní. V dnešní době mnoho lidí hraje hry. Můžete psát o hrách, které hrajete a zveřejňovat informace o aktualizacích a cheatech.
  • Politika. Jistě, každý má na politiku nějaký názor, ale aby si vás lidi všimli, budete muset mít originální a neotřelý pohled na věc.
  • Jídlo. Kdo nemiluje jídlo? Sdílejte své recepty, pište recenze na místní restaurace, nebo pište o tom, jak je jídlo v Číně odlišné od „čínského“ jídla v restauracích u nás.
  • Filmy. Recenze filmů jak starých, tak nových, jsou pro fanoušky vždy zajímavé. Když budete navíc blog plnit trailery a videi a budete využívat originální zdroje, brzy budete mít spoustu fanoušků.
  • Auta. Baví vás automobily? Můžete psát o autech, recenzovat nové modely nebo navštěvovat autosalony a různé akce.
  • Láska. Všichni potřebují lásku! Možná byste mohli lidem poradit, jak si domluvit schůzku. Zapojte fantazii a trochu sexuality a jistě přitáhnete více čtenářů.
  • Vaše společnost. Váš blog nemusí být pouze koníčkem. Blogy jsou také skvělým způsobem, jak se spojit se svými zákazníky a poskytovat jim užitečné informace.
 2. 2
  Zamyslete se nad tím, jak chcete lidem pomáhat. Jistě chcete zaujmout co nejvíce lidí, ale budete muset svůj blog zaměřit na konkrétní téma, aby bylo jasné, jaký máte postoj. Zde je několik tipů na to, jak se spojit se svými čtenáři.
  • Naučte je něco. Pokud vás něco opravdu baví a máte s tím zkušenosti, můžete své znalosti nabídnout ostatním a naučit je něco, co sami dobře umíte.
  • Pište informace o nejnovějších trendech. Pište o novinkách v oboru, kterým se zabýváte. Měli byste působit jako expert na tématiku svého blogu, aby vás lidi četli s tím, že se něco dozvědí.
  • Rozesmějte lidi. Jste vtipný člověk? Nezáleží na tom, na jaké téma píšete, vždy můžete své nápady a zkušenosti prezentovat tak, abyste tím lidi rozesmáli.
  • Inspirujte ostatní. Překonali jste nějakou vážnou překážku, například těžkou nemoc nebo podobnou věc? Chcete své zkušenosti a tipy předat ostatním lidem a pomoci jim tak překonat jejich vlastní problémy? Pokud ano, snažte se psát svůj blog jako inspiraci pro ostatní.
  • O čem neblogovat. Nepište o svých kolezích ani o práci, o rodině a přátelích atd. Může to působit tak, že ve svém blogu odkrýváte tajemství lidí, se kterými žijete nebo pracujete a někdo by si mohl myslet, že chcete lidi pouze pošpinit. Hranice by měly být jasné – zeptejte se v práci na to, zda můžete psát blog o čem chcete a rodiny a přátel se vždy dopředu zeptejte, zda se o nich smíte v příspěvku zmínit.
 3. 3
  Sledujte konkurenci. Projděte si další blogy na podobná témata a podívejte se na to, co píšou ostatní lidé. Zeptejte se sami sebe, jakým způsobem se od nich chcete lišit. Když si určíte své téma a najdete si cílovou skupinu, budete mít šanci pokořit konkurenci. .
 4. 4
  Vymyslete svému blogu jméno. Zkuste si napsat několik názvů blogu na papír, zeptejte se kamarádů, co si o nich myslí a vyberte ten nejlepší. Můžete zkusit také volné psaní a uvidíte, jaké asociace vás v souvislosti s vaším tématem napadnou.
 5. 5
  Vyhledejte si klíčová slova, aby bylo váš blog snadné najít ve vyhledávači. Použijte například tyto stránky: http://ubersuggest.org/
  • Zadávejte slova, která jsou spojena s vaším tématem. Můžete hledat podle slova, fráze, webové stránky nebo tématu.
  • Tento nástroj vám vygeneruje slova nebo fráze spojené s vaším tématem. Vyberte si slova, která jsou nejčastěji vyhledávaná, ale mají nejméně konkurence a snažte se je zahrnout do názvu svého blogu.
  • Čas od času si klíčová slova kontrolujte i při psaní příspěvků. Snažte se je do článků zahrnout přirozeně a automaticky. Zajistíte si tím, že bude snadnější vyhledat si tento článek pomocí internetových vyhledávačů.
 6. 6
  Rozhodněte se, na jakém serveru chcete mít svůj blog. Blogger a WordPress jsou dva největší blogové servery na celém webu.
  • Blogger: Tento server vlastní společnost Google a je velmi snadné ho používat. Blogy se jednoduše spravují a k dispozici máte také data Googlu o návštěvách stránky. Doménu si můžete pořídit za asi 200,-/ rok, ale pokud vám stačí doména BlogSpot (např. „nazevvasehoblogu.blogspot.com), můžete ji získat i zdarma.
  • Tumblr.com. To je velmi pěkná, světová mini-blog stránka. Disponuje velmi přívětivým rozhraním a dokonce vám umožní umístit na blog reklamu, takže vyděláváte peníze.
  • WordPress: U tohoto serveru nejsou začátky tak jednoduché. Brzy ale zjistíte, že WordPress má mnoho nástrojů pro vylepšení a reklamu vašeho blogu. Doménu si můžete koupit za asi 400,-/rok, nebo můžete existující doménu převést na WordPress za 250,-/rok. Pokud tuto doménu chcete, můžete si vybrat něco jako nazevvasehoblogu.wordpress.com.[1] Je také důležité znát rozdíl mezi WordPress.com (zdarma) a WordPress.org (spravované vámi). U prvních stránek jsou omezené možnosti a bloggeři si nemohou vydělávat svým blogem peníze. Druhá možnost znamená, že jste sami správci svých stránek a máte tedy přístup ke všem nástrojům a funkcím. Také máte vylepšený výkon SEO. [2]
  • Webs.com: Webs je webová stránka, která funguje již od roku 2001. Všechno na této stránce si můžete upravit velmi jednoduše, nepotřebujete k tomu dokonce ani žádné technické znalosti. Vše, co potřebujete, máte před sebou. Osobní stránky jsou zdarma. Pokud ale chcete využívat všech možností, budete muset zaplatit nominální poplatek za upgrade stránek.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Jak začít na Blogger.com

 1. 1
  Jak se orientovat na stránce. Pokud máte účet na Google, přihlaste se. Pokud nemáte účet, klikněte na červené tlačítko „Sign Up“ v pravém horním horu a vytvořte si účet.
 2. 2
  Klikněte na tlačítko „New Blog“.
 3. 3
  Vyplňte název blogu a požadovanou adresu blogu.
  • Můžete si vybrat ze šablon, které se vám ukážou na obrazovce, ale můžete tento krok přeskočit a vybrat si až později.
  • Klikněte na oranžové tlačítko „Create blog!“
 4. 4
  Klikněte na odkaz „Start blogging“.
 5. 5
  Zadejte název článku a text. Až budete hotovi, klikněte na „Publish“.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Jak začít blogovat na WordPressu

 1. 1
  Otevřete si v prohlížeči stránku http://wordpress.com/. Klikněte na odkaz „Get started“.
 2. 2
  Vyplňte formulář. Do posledního pole uveďte požadovanou adresu blogu.
  • Server zjistí, zda se v systému ještě neobjevuje stejné jméno. Pokud je váš název už zabraný, WordPress vám nabídne několik alternativ. Můžete si vybrat jednu z těchto možností, nebo si vymyslet úplně nový název blogu.
  • Potom sjeďte až dolů a klikněte na „Create a blog“.
 3. 3
  Počkejte na to, až vám přijde potvrzovací email. Klikněte na odkaz v něm a přihlašte se pomocí uživatelského jména a hesla.
 4. 4
  Vyberte si vzhled blogu. To znamená rozmístění věcí a celkový vzhled vašeho blogu. Můžete si nějaké vzhledy vybrat pomocí tlačítka „Find a Theme“, nebo je můžete vyhledávat podle toho, co je momentálně populární.
 5. 5
  Klikněte na vzhled, který jste si vybrali a vyplňte políčka na obrazovce General Settings. Pokud chcete, můžete si nahrát svoji fotku pomocí tlačítka „Choose file“ v šedém boxu „Blog Picture/Icon“.
 6. 6
  Rozhodněte si, zda chcete mít veřejný nebo soukromý blog. Chcete, aby si váš blog mohl přečíst kdokoli na internetu, nebo ho chcete psát pouze pro své přátele a rodinu? Zvolte si nastavení pomocí tlačítka „Reading“ v záložce „Settings“.
 7. 7
  Napište svůj první článek. Klikněte na tlačítko „New post“ a napište název a textu svého článku. Můžete přidat fotky, videa nebo odkazy. Až budete hotovi, klikněte na „Publish post“.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Jak dělat svému blogu reklamu.

 1. 1
  Používejte sociální sítě a propagujte svůj blog. Můžete si odkazy na blog dávat na svoji vlastní stránku na sociálních sítích, nebo k tomu používat stránky své společnosti.
  • Většina stránek automaticky přidá odkaz na váš nejnovější příspěvek na Facebook nebo Twitter. Veškeré nastavení jistě snadno najdete. Například WordPress vám umožní nastavit si sdílení v Dashboardu pomocí záložky Settings → Sharing. Blogger.com má tlačítka pro sociální média hned pod vaším příspěvkem.
  • Přidejte si do článku tlačítka. Čtenáři je mohou používat pro sdílení vašich příspěvků na Facebooku, Twitteru, Tumblr a dalších účtech.
 2. 2
  Napište něco o sobě. Do sekce „About Me“, kterou má jak WordPress, tak Blogger.com v záložce Layout napište něco o sobě. Napište například proč vás téma blogu zajímá a jaké máte kompetence se k němu vyjadřovat.
 3. 3
  Zařaďte svůj blog do seznamů, abyste získali více čtenářů. Můžete si na něho umístit odkazy na další stránky na Bloggeru.
 4. 4
  Komunikujte s ostatními bloggery. Pokud nějaký jiný blogger „lajkuje“ vaši stránku, oplaťte mu to. Také pravidelně komentujte příspěvky na ostatních blozích. Lidé vás podle nich poznají a ocení vaše znalosti.
 5. 5
  Přidejte si adresu svého blogu na vizitky a do emailového podpisu.
 6. 6
  Snažte se sdílet prvotřídní obsah. Když budete mít blog plný gramatických chyb nebo budete používat nějaký neatraktivní design, odradíte tím potenciální čtenáře. Musíte také přispívat pravidelně, abyste měli vždy aktuální články a čtenáři se nenudili.
  Reklama

Tipy

 • Než si založíte blog, vyhledejte si ostatní blogy a zjistěte si, jestli jste si náhodou nevybrali název, který už existuje. Také si zkontrolujte názvy domén a ujistěte se, že si tu vaši nelze s ničím splést.
 • Některé stránky vám umožní vydělávat pomocí svého blogu například tak, že na něj umístíte reklamy. Když lidé kliknou na vaše odkazy, dostanete malý obnos peněz.
 • Mnoho lidí si dnes čte blogy na mobilních zařízeních. Vždy mějte i mobilní verzi svého blogu a ujistěte se, že je možné si ho pohodlně číst na tabletu nebo na telefonu.
 • Pokud píšete informativní blog, vždy si ověřte, že máte správné informace. Jistě byste nechtěli psát žádné lži.
 • Mějte pravidla toho, co se smí a co ne. Lidé by na vašem blogu neměli komentovat neslušně a urážlivě.
 • Zvykněte si na pravidelné psaní, udělejte si z toho každodenní činnost. Brzy si všimnete, že vás nápad na články budou napadat automaticky. Nové články si můžete psát také do kalendáře.
 • Pokud chcete psát blog jako reklamu pro své podnikání, ale nevěříte si, že máte schopnosti psát čtivě a zajímavě, zkuste si najít profesionálního psavce, který za vás bude psát příspěvky.
Reklama

Varování

 • Pozor na nechtěnou pozornost. Nepište o sobě na blog moc osobních informací, jako je celé jméno, bydliště nebo například datum narození.
 • Připravte se na urážlivé komentáře, hlavně pokud píšete o citlivých tématech.
 • Nepište nic, co by mohlo zasáhnout do cizího soukromí. Pokud chcete napsat něco osobního, vždy alespoň změňte jména. Také nevyvěšujte soukromé fotky cizích lidí bez jejich souhlasu.
 • Nezapomeňte na to, že vše, co napíšete, uvidí celý svět. Buďte tedy opatrní na to, co si na blog píšete. V některých zemích jsou blogy cenzurovány vládou a „urážlivé“ příspěvky vás mohou dostat do vážných problémů. Vždy tedy jednejte rozumně.
 • Přečtěte si nějakou knihu nebo článek o porušení práva duševního vlastnictví a nactiutrhání. Na toto téma jistě najdete dost literatury. Je dobré se v tom vyznat, protože se tak vyhnete možným právním potížím. Stačí znát jen několik věcí a budete v bezpečí.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Počítač
 • Doména
 • Blogger, WordPress nebo další server


Související články

Jak flirtovat na TinderuJak flirtovat na Tinderu
Jak smazat účet na SpotifyJak smazat účet na Spotify
Jak používat SnapchatJak používat Snapchat
Jak znovu otevřít obrázky ve SnapchatuJak znovu otevřít obrázky ve Snapchatu
Jak na Facebooku smazat skupinuJak na Facebooku smazat skupinu
Jak natočit video na YouTubeJak natočit video na YouTube
Jak si vytvořit falešný profil na FacebookuJak si vytvořit falešný profil na Facebooku
Jak znovu zaktivovat InstagramJak znovu zaktivovat Instagram
Jak získat spoustu odběratelů na YouTubeJak získat spoustu odběratelů na YouTube
Jak vymazat přátele z FacebookuJak vymazat přátele z Facebooku
Jak na Facebooku zveřejnit YouTube videoJak na Facebooku zveřejnit YouTube video
Jak změnit uživatelské jméno na TwitteruJak změnit uživatelské jméno na Twitteru
Jak se stát na Instagramu slavnýmJak se stát na Instagramu slavným
Jak používat LinkedInJak používat LinkedIn
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 10 386 krát
Kategorie: Sítě
Stránka byla zobrazena 10 386 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama