Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nikdy není dost brzy na investování. Jde o nejchytřejší způsob, jak zajistit svoji finanční budoucnost a nechat peníze vydělávat za vás. Lidé si myslí, že investovat mohou pouze ti, kteří mají spoustu peněz navíc, ale není to pravda. Když budete vědět, jak na to, můžete investovat i malý obnos peněz. Když si připravíte plán a seznámíte se se všemi možnostmi, brzy se naučíte správně investovat.

Část 1
Část 1 ze 4:

Seznamte se s různými investičními možnostmi

 1. 1
  Zjistěte si něco o akciích. Akcie jsou to první, co si lidé představí, když se řekne „investice.“ V jednoduchosti jde o podíl vlastnictví ve veřejné společnosti. Samotná akcie je tvrzením toho, co daná společnost vlastní – její statky a výnosy. [1] Když si koupíte akcii, v podstatě se stáváte spolumajitelem dané společnosti. Když se společnosti daří, hodnota akcie roste a vy můžete dostat zaplaceno v dividendách. Když se společnosti nedaří, hodnota vaší akcie klesne.
  • Hodnota akcií pochází z veřejného vnímání ceny společnosti. To znamená, že hodnota akcií se řídí tím, co si lidé myslí, ne tím, jaká je její skutečná hodnota.
  • Hodnota akcií roste, když je lidé chtějí více nakupovat, než prodávat. [2] Jejich hodnota naopak klesá, když lidé mají zájem spíše o prodej, než o nákup. Pokud chcete prodávat akcie, budete potřebovat kupce, který je ochoten je nakoupit za uvedenou cenu. Pokud chcete akcie nakupovat, budete muset najít někoho, od koho je budete moci koupit.
  • „Akcie“ mohou znamenat spoustu různých věcí. Centové akcie jsou akcie, které se prodávají pouze za centy (většina akcií stojí dolary). Akcie se dají také shrnout do indexu, jako je například Dow Jones, což je kolekce 30 kvalitních akcií. Nákup a prodej různých typů akcií se značně liší.
 2. 2
  Seznamte se s dluhopisy. Dluhopisy jsou cenné papíry podobné směnkám. Když si koupíte dluhopis, v podstatě někomu půjčujete peníze. [3] Daná osoba se zavazuje vám po skončení půjčky peníze splatit včetně ročního úroku. [4] Proto mají dluhopisy vždy svoji dobu trvání (například desetiletý dluhopis dostanete vyplacený za deset let) a také úrokovou sazbu.
  • Příklad: Koupíte si pětiletý obecní dluhopis na 10.000 dolarů s úroční sazbou 2.35%. Dáte obci svých těžce vydělaných 10.000 dolarů. Každý rok vám obec za dluhopis zaplatí úrok ve výši 235 dolarů. Po pěti letech vám obec vaši částku vrátí a přidá k ní i úroky, které za pět let dělají 1175 dolarů.
  • Obecně platí, že čím delší trvání dluhopisu, tím vyšší úroková sazba. Když někomu půjčíte peníze na rok, pravděpodobně se vám to nevyplatí, protože rok je krátká doba. Když ovšem koupíte dluhopis a nebudete peníze čekat zpět dříve než například za deset let, budete muset nějak vykompenzovat riziko a úroková sazba poroste. Z toho plyne základní mantra investic: Čím vyšší riziko, tím vyšší úroky.
 3. 3
  Seznamte se s trhem s komoditami. Když do něčeho investujete, investujete do toho, co to znamená, ne do toho, o co skutečně jde – kus papíru je bezcenný, ale to, co na něm stojí, je hodnotné. U komodit to tak není. Komodita je věc, která uspokojuje potřeby a touhy, jako například maso, káva, nebo elektřina. Komodita sama o sobě je hodnotná, protože ji lidé potřebují a využívají.
  • Lidé často obchodují z komoditami tím, že kupují a prodávají termínové komodity. Zní to složitě, ale ve skutečnosti je to jednoduché. Termínová komodita je v podstatě smlouva o prodej nebo nákup komodity za určitou cenu v určité době v budoucnosti. [5]
  • Termínové komodity se původně využívaly jako pojištění pro farmáře. Příklad: Farmář Joe pěstuje avokádo, ale cena avokád neustále kolísá. Na začátku sezóny je jejich cena 4 dolary za koš. Když se mu podaří vypěstovat spoustu avokád, ale jejich cena do konce sezóny klesne na 2 dolary za koš, pravděpodobně přijde o spoustu peněz.
   • Joe tedy prodá smlouvu na termínovou komoditu. Ve smlouvě se uvádí, že se kupce zavazuje koupit všechna Joova avokáda na konci sezóny za 4 dolary za koš.
   • Nyní má Joe pojištění. Když cena avokád vzroste, nemusí si z toho nic dělat, protože ta svá prodá za běžnou tržní cenu. Když cena naopak klesne, může ta svá prodat za více a vydělá více peněz, než jeho konkurenti.
  • Kupec termínových komodit vždy doufá, že cena komodity poroste (ještě výše, než za kolik se zavázal ji koupit), aby netratil. Prodejce naopak doufá, že cena komodity bude klesat, protože bude moci komodity kupovat za nižší tržní cenu a prodávat je svému kupci za vyšší cenu stanovenou smlouvou.
 4. 4
  Zjistěte si něco o investicích do nemovitostí. Investice do nemovitostí jsou riskantní, ale lukrativní. Existuje spousta různých způsobů, jak investovat do nemovitostí. Můžete koupit dům nebo byt a pronajímat ho a nechat si rozdíl mezi hypotékou a nájmem vašeho nájemníka. Můžete také kupovat levné domy, které potřebují renovace a po opravení je rychle prodávat za nízké ceny. Můžete dokonce investovat i do hypotéčních svazků. Nemovitosti jsou velmi výhodnými statky.
  • Investice do nemovitostí jsou ovšem velmi riskantní. [6] Do nedávna si lidé mysleli, že hodnota nemovitostí pouze roste. Kupovali domy za inflační ceny a když bublina praskla, uvědomili si, že hodnota jejich nemovitostí klesla. Stejně jako u akcií a dluhopisů může trh v mžiku naprosto změnit množství peněz, které vyděláte.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Základy investic

 1. 1
  Kupujte podhodnocené statky (kupte za míň, prodejte za víc). Co se týče akcií a dalších statků, měli byste vše nakupovat za nízké ceny a prodávat za vysoké ceny. Když koupíte v lednu 100 akcií za 5 dolarů za jednu akcii a prodáte je v prosinci za 7.25 dolarů za jednu akcii, vyděláte pouze 225 dolarů. Zní to jako malá částka, ale když budete nakupovat stovky, nebo i tisíce akcií, můžete si tím přijít na velké peníze.
  • Jak poznáte, že je akcie podhodnocená? Budete se muset podívat na údaje o společnosti – její předpokládané příjmy, P/E, výnosy – a rozhodnout se pečlivě, místo impulzivního nákupu při jednom snížení hodnoty. Využijte své kritické myšlení a zdravý rozum a analyzujte hodnotu akcií.
  • Položte si několik základních otázek. Jak se bude společnosti dařit na trhu v budoucnu? Bude na tom lépe, nebo hůře? Jakou má společnost konkurenci a jaké jsou vyhlídky této konkurence? Kolik peněz bude společnost schopna vydělat v budoucnu? [7] Odpovědi na tyto otázky by vám měly umožnit lépe pochopit hodnotu akcií dané společnosti.
 2. 2
  Investujte do akcií společností, kterým rozumíte. Většina z nás má nadprůměrné znalosti alespoň jednoho odvětví obchodu nebo průmyslu. Proč to tedy nevyužít? Investujte do společností, které znáte, protože jen tak budete mít největší šanci, že pochopíte modely jejích výnosů a její budoucí úspěchy. Je ovšem také důležité nesázet všechno na jednoho koně. [8] To by bylo riskantní a hloupé. Každopádně byste se měli zaměřit na odvětví, kterému rozumíte.
 3. 3
  Nekupujte v naději a neprodávejte ve strachu. Je snadné se řídit davem. Často děláme to, co dělají ostatní lidé a řídíme se tím, o čem se mluví. Potom nakupujeme akcie v době, kdy je nakupují všichni ostatní a prodáváme je také v době, kdy je všichni prodávají. Je to snadné, ale jde o nejrychlejší způsob, jak přijít o peníze. Investujte do společností, kterým důvěřujete a vyhněte se davovému šílenství.
  • Když nakoupíte akcie, které kupují všichni ostatní, pravděpodobně kupujete něco, co má nižší hodnotu, než cenu. Když se trh upraví, zjistíte, že jste nakoupili za více a prodejní hodnota klesla, což rozhodně nechcete. Doufat, že hodnota akcií poroste, protože je nakupují všichni ostatní, je bláhové.
  • Když budete prodávat akcie, které prodávají všichni ostatní, pravděpodobně je budete prodávat za méně, než jaká je jejich skutečná hodnota. Až se trh upraví, zjistíte, že jste prodali akcie mnohem levněji, než jste mohli. Strach ze ztrát často způsobuje bezhlavé prodávání akcí.
 4. 4
  Naučte se, jaký efekt mají úrokové sazby na dluhopisy. Dluhopisy a úrokové sazby mají inverzní vztah. Když úrokové sazby rostou, hodnoty dluhopisů klesají a naopak. [9] Proč to tak je?
  • Úrokové sazby dluhopisů se řídí hlavními úrokovými sazbami trhů. Řekněme, že jste koupili dluhopis s úrokovou sazbou 3%. Pokud úroková sazba vzroste na 4%, vám stále zůstane dluhopis se sazbou 3% a nikdo ho od vás nebude chtít koupit. Proto byste měli snížit hodnotu dluhopisu – v podstatě lidem zaplatit za to, že si váš nevýhodný dluhopis koupí.
 5. 5
  Diverzifikujte! Když diverzifikujete své portfolio, dosáhnete nižšího rizika. Zamyslete se nad tím. Když investujete 5 dolarů do 20 různých společností, přijdete o všechny své peníze pouze v případě, že všechny tyto společnosti zbankrotují. Když investujete 100 dolarů do jediné společnosti, stačí aby tato společnost zbankrotovala a všechny vaše peníze budou pryč. Když rozdělíte své investice, budete mít téměř jistotu, že nepřijdete o velkou část svých investovaných peněz.
  • Investujte do různých statků a dluhopisů a snažte se mít široké portfolio. Měli byste mít kombinaci akcií, dluhopisů, komodit a dalších investic. Když jedna z investic nevyjde, nějaká jiná to často vyrovná.
 6. 6
  Investujte dlouhodobě.[10] Vybírejte si stabilní investice a držte se jich dlouhou dobu. Když budete mít své peníze na trhu dlouho, vyplatí se vám to více, než když budete každý den nakupovat a prodávat stovky akcií. Proč je tomu tak?
  • Zprostředkovatelské poplatky se sčítají. Kdykoli nakoupíte nebo prodáte akcii, budete platit peníze zprostředkovateli. Tyto poplatky se rychle sčítají a připravují vás o výnosy. Buďte tedy moudří a nakupujte/prodávejte co nejméně.
  • Je téměř nemožné předvídat velké ztráty a výnosy. Někdy je možné na burze vydělat spoustu peněz za jediný den, ale ne naprosto nemožné vědět, kdy takový den přijde. Když budete mít peníze stále na trhu, budou se vám tyto skoky automaticky vyplácet. Když peníze nebudete mít investované, budete se muset naučit tyto skoky předvídat, což je stejně nemožné, jako naplánovat si výhru v loterii.
  • V průměru burza roste. Od roku 1900 do roku 2000 má burza nárůst v průměru o 10.4% ročně, což je opravdu hodně. Zde jsou statistická data: Kdybyste investovali 1000 dolarů v roce 1900, v roce 2000 byste měli 19.8 milionů dolarů. S návratností 15% by trvalo pouze 30 let udělat z 15.000 dolarů milion dolarů. [11] Vybírejte si dlouhodobé investice, ne krátkodobé. Pokud máte strach, že by se za tak dlouhou dobu mohlo s vašimi penězi něco stát, pravděpodobně pro stromy nevidíte les.
 7. 7
  Naučte se prodávat za méně. Místo abyste sázeli na to, že hodnota nějaké akcie poroste, sázejte na to, že její hodnota bude klesat. Když vsadíte na takové akcie (nebo dluhopisy či měnu), získáte peníze jako při jejich nákupu. Potom si počkáte, až jejich hodnota klesne. Když klesne, budete moci koupit tyto akcie zpět za aktuální cenu. Rozdíl mezi původním výnosem a konečnou cenou bude vaším výdělkem.
  • Takové prodávání může být nebezpečné, ale také jde o další formu pojištění. Když ho budete využívat jako spekulace, připravte se na to, že přijdete o peníze – ceny akcií často rostou a nakonec budete muset nakupovat za více, než za kolik jste je prodali. Na druhou stranu pokud budete tento prodej brát jako omezení ztrát, může vám sloužit jako dobré pojištění.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Začínáme

 1. 1
  Pořiďte si pojištění. Je dobré mít finanční pojištění ze dvou důvodů. Kdybyste přišli o své investované peníze, měli byste něco, co by vám pokrylo základní náklady a nepřišli byste úplně o všechno. Také vám to umožní nebát se investovat, protože byste se nemuseli bát, že přijdete o všechno.
  • Založte si krizový fond. Krizový fond by měl obsahovat asi šesti až osmi-násobek vašich měsíčních nákladů a je určen pro výjimečné případy, nebo pro případ, že přijdete o práci.
  • Pořiďte si i další pojištění. Pojistěte si auto, dům atd. a uzavřete životní pojistku. [12] Pravděpodobně je nebudete potřebovat, ale v případě, že je potřebovat budete, budete moc rádi, že je máte.
Část 4
Část 4 ze 4:

Dostaňte ze svých peněz maximum

 1. 1
  Využijte služeb finančních poradců a plánovačů. Mnoho finančních poradců pracuje pouze s velkými portfolii, což znamená, že možná budete mít problém najít nějakého, který s vámi bude spolupracovat, pokud nemáte příliš mnoho investic. Přesto ale jistě najdete finančního poradce nebo plánovače, který vám rád pomůže.
  • Proč je dobré si najít finančního poradce? Tito lidé jsou profesionálové, jejichž prací je vydělávat vám více peněz, zajistit, že budou vaše investice v bezpečí a pomoci vám rozhodovat se o dalších investicích. Mají velké zkušenosti s alokací zdrojů a hlavně jim jde o to, abyste uspěli – čím více peněz vyděláte, tím více peněz dostanou i oni.
 2. 2
  Najděte si investičního makléře. Makléř je člověk, který provádí všechny obchody za vás. Je mnohem snadnější si najmout makléře, než provádět transakce sami. Existuje spousta druhů takových služeb, například i online makléři, kteří nabízejí své služby levně. Můžete také obchodovat s makléřskou společností, která poskytuje finanční poradenství a správu portfolií. Makléři mají stanovený minimální vklad, takže než si nějakého najdete, našetřete si dost peněz.
 3. 3
  Odolejte instinktu stáda. Tento instinkt je pocit, že když něco dělají všichni ostatní, je dobré to dělat také. [13] Ti nejúspěšnější investoři se shodují na tom, že je to většinou hloupé.
 4. 4
  Neustále zhodnocujte své strategie a investiční cíle. Váš život a tržní podmínky se mohou kdykoli změnit, takže byste měli měnit i své investiční strategie. Neměli byste se upínat na nějakou akcii, dokud nevíte, jakou má hodnotu. Peníze a prestiž jsou sice důležité, ale nezapomínejte na ostatní důležité věci – přátele, rodinu, zdraví a štěstí.
  Reklama

Tipy

 • Spořte si část svého měsíčního příjmu na investice, abyste měli jistotu, že vaše portfolio poroste.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 319 krát
Kategorie: Obchod
Stránka byla zobrazena 6 319 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama