Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chcete-li začít nový život, nejprve si musíte uvědomit, co vlastně chcete změnit. Chcete začít nově žít po ukončeném vztahu nebo rozvodu? Přestěhovali jste se do nového města nebo země? Možná začínáte novou kariéru nebo chcete vyzkoušet nový životní styl. Nebo jste přišli o domov v požáru nebo kvůli přírodní katastrofě. Každopádně nový život bude vyžadovat změny. Dělat něco nového vám může připadat děsivé, protože se jedná o něco jiného a neznámého. Pokud chcete začít nový život, budete potřebovat odvahu a odhodlání.[1] Ale když se svému cíli plně oddáte a budete na něm tvrdě pracovat, dokážete to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Příprava na nový život

  1. 1
    Rozhodněte se, co od života chcete. Třeba začínáte nový život, protože toužíte po změně. Nebo vám prostě nic jiného nezbývá. Možná jste kvůli nějaké tragédii přišli o domov, práci nebo vztah. Pokud chcete začít znova, musíte si nejprve uvědomit, co si v životě přejete.
    • I když vás netěší, že musíte začínat nový život, pomůže vám, když si určíte své priority. Když budete mít stanovené jasné cíle a vymezíte si, co k jejich splnění musíte udělat, budete mít ohledně budování nového života větší sebevědomí a více optimismu.[2]
    • Pokud si dáte trochu času a rozmyslíte si, co přesně chcete, budete mít přehled o tom, co potřebujete vyřešit, a ujasníte si, jaké změny můžete ovlivnit.
  2. 2
    Zvažte důsledky. Pokud jste si zvažované životní změny sami vybrali, je dobré nějaký čas popřemýšlet o tom, jaké důsledky mohou vaše skutky mít.
    • Velké životní změny může být těžké zvrátit. Nějaký čas popřemýšlejte, co díky novému životu získáte a čeho se naopak vzdáváte.[3]
    • Možná přemýšlíte o tom, že prodáte dům a přestěhujete se do jiného města. Nové město vám možná bude mít hodně co nabídnout, ale jakmile prodáte stávající domov, pravděpodobně bude nemožné ho získat zpátky.
    • Pokud ukončíte vztahy s dlouholetými přáteli nebo členy rodiny, můžete mezi vámi vytvořit propast, která se bude těžko překonávat, když se rozhodnete, že je chcete ve svém životě zpátky.
    • Neznamená to, že byste neměli dělat velké změny a nezačínat nový život. Měli byste ale tato rozhodnutí dobře zvážit.
  3. 3
    Určete, jaké před vámi stojí překážky. Pokud by bylo snadné začínat nový život, lidé by to dělali v jednom kuse. Ale nedělají to, protože velké životní změny mohou být složité kvůli množství překážek. Rozmyslete si, co vás může zbrzdit, abyste to mohli zahrnout do plánu.
    • Například se chcete přestěhovat a začít nový život v jiném městě nebo zemi. Určete, jaké oblasti vašeho života to ovlivní. Pokud se stěhujete někam daleko, nebude vám vadit zanechat doma svou současnou komunitu, přátele a zavedené zvyklosti? Porovnejte také životní náklady místa, kam se chcete stěhovat, se svým současným bydlištěm. Zvládnete to finančně? Najdete tam práci ve svém oboru? Pokud se stěhujete do zahraničí, možná to budete muset více zvážit. Potřebujete nějaké povolení k práci nebo bydlení ve vámi zvolené destinaci? Stejně tak se může velmi lišit situace ohledně hledání bydlení, peněz a bank či dopravy.
    • Pokud nemáte dostatek peněz k tomu, abyste skončili v práci a začali nový život jako surfaři (nebo dělat cokoliv jiného, o čem sníte), budete muset i nadále pracovat. Neznamená to, že se nutně musíte vzdát svého snu o surfování, ale je to překážka, kterou musíte zvážit. Vaše plány by měly být co nejvíc praktické a realistické.
  4. 4
    Připravte si plán. Zjistěte, co budete potřebovat ke splnění svých cílů a k začátku nového života.[4] Pomáhá, když si sednete s papírem a tužkou a sepíšete si svůj plán. Pravděpodobně budete zvažovat a přehodnocovat různé přístupy a vytvoříte si několik verzí plánu.
    • Rozdělte život na několik hlavních oblastí, ve kterých chcete udělat změny. Možná chcete změnit třeba práci, místo, partnera, přátele atd.[5]
    • Udělejte si seznam změn v každé oblasti a přidělte jim prioritu. Nakonec se dopracujte k nejdůležitějším aspektům svého životního plánu.
    • Popřemýšlejte o začínání nového života z praktické stránky. Zvažte, jaké kroky budete muset udělat a jestli máte dostatek financí, podporu ostatních a dostatek energie k uskutečnění nutných změn.
    • Pokud například chcete změnit práci, určete si předem kroky, které je třeba vykonat, a jaké části života budou ovlivněny změnou. Pravděpodobně se v novém životě změní proměnné jako rodina, přátelé, vzdělání, plat, dojíždění a počet odpracovaných hodin. Zkuste co nejlépe odhadnout, jak tyto změny ovlivní různé aspekty vašeho života.
  5. 5
    Nechte si chvíli na rozmyšlenou, a potom si svůj plán znovu projděte. Pravděpodobně to zabere několik takových plánovacích seancí, než si svůj životní plán vytvoříte. Když si od plánu necháte odstup, napadnou vás další věci, které do něj můžete přidat nebo z něj naopak odebrat.
    • Plánování neuspěchejte. Když budete do životních oblastí přidávat různé aspekty (nebo je ubírat) a přiřazovat jim prioritu, podaří se vám velký a potenciálně příliš náročný projekt rozdělit na menší úkoly, které snáze zvládnete.
    • V průběhu budování nového života často plán znovu procházejte a udělejte dodatečné úpravy, když to bude nutné.[6]
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Vytvoření nového života

  1. 1
    Vyřiďte si potřebné záležitosti. Ve většině případů s sebou začátek nového života přináší i uspořádání finančních záležitostí. To znamená, že budete muset zavolat nebo zajít do různých finančních institucí. Nikoho řešení takových věcí nebaví, ale čím dříve vše vyřešíte, tím to později budete mít snazší.
    • Pokud například začínáte znovu, protože jste přišli o domov v požáru, musíte ihned kontaktovat pojišťovnu, aby vám vyplatili odškodné.[7]
    • Pokud plánujete předčasný odchod do důchodu, budete muset kontaktovat společnost, u které máte důchodové připojištění, abyste zjistili, jaké možnosti máte k dispozici.
    • Pokud jste přišli o práci, měli byste zjistit, jak získat podporu v nezaměstnanosti či jiné dávky, zatímco pracujete na budování nové kariéry.
    • Nic z toho nezní nijak zvlášť zábavně, ale všechny tyto kroky jsou důležité, abyste do nového života měli dostatek prostředků.
  2. 2
    Vytvořte si nové návyky. Začněte si budovat nové každodenní zvyky, které vám napomůžou v plnění plánu. Vše do sebe zapadne, jakmile začnete ve svém novém životě jednat jinak.
    • Například se nyní můžete stát ranním ptáčetem. Možná budete pracovat z domova místo dojíždění. Existuje téměř nekonečné množství změn, které můžete v novém životě vyzkoušet.
    • Některé změny jsou definovány tím, jakým chcete žít životem a jak se rozhodujete ohledně věcí, jako je bydlení, co děláte, jestli jste ve škole, máte děti nebo partnera.
    • Než si vytvoříte novou rutinu, trvá to přibližně tři až šest týdnů. Poté se z rutiny stane nový návyk.[8]
  3. 3
    Soustřeďte se sami na sebe. Neporovnávejte se s ostatními. Po své cestě kráčíte jen vy a nikdo jiný.
    • Když se budete zaměřovat na to, co nemáte, nebo na to, co dokázali ostatní, budete jen nešťastní a sebe kritičtí.[9] Chcete-li začít nový život, pracujte s tím, co už máte.
    • Když se budete porovnávat s ostatními, budete pouze odvádět pozornost od svých cílů.
  4. 4
    Vyhledejte pomoc. Nový život je velký úkol, který bude jednodušší, když budete mít podporu ostatních. Podpora ostatních je důležitá, pokud jste si svůj nový život vybrali i pokud jste k němu byli donuceni okolnostmi.
    • Začátek nového života bude také méně stresující, pokud budete mít emocionální podporu rodiny, přátel a ostatních ve stejné či podobné situaci.[10]
    • Obzvláště pokud začínáte znovu kvůli ztrátě nebo tragédii, může být užitečné vyhledat pomoc profesionála. Kompetentní, soucitný terapeut vám může pomoct zahojit rány na duši.[11]
    • I v případě, že jste si změnu života dobrovolně vybrali (jako přestěhování), poradce vám může pomoci, pokud vám změna činí těžkosti. Můžete například zažívat hodně stresu, situace vám může přerůstat přes hlavu nebo se můžete strachovat, jak všechno v novém životě zvládnete. Psychologové jsou připraveni naslouchat, vcítit se do vaší situace a pomoct vám najít útěchu v současné situaci.[12]
  5. 5
    Buďte trpěliví. Nový život nevytvoříte přes noc. Pochopte, že změna je proces. Některé části tohoto procesu budete mít ve svých rukou a některé ne.[13]
    • Čas je důležitý faktor, když si zvykáte na nový život. Pokud jste ochotní důvěřovat procesu, nový život se vám rozvine před očima a vy se přizpůsobíte.
    Reklama

Tipy

  • Nový život nejlépe začnete tak, že si uvědomíte, co chcete a jak svůj plán uskutečníte. Podobá se to maratonu. Nefunguje to tak, že se jeden den rozhodnete a druhý den uběhnete 42,2 km. Svůj cíl si naplánujete a postupně prodlužujete vzdálenosti, které každý týden uběhnete.
  • Buďte přizpůsobiví. Pokud máte pocit, že se vám nedaří, nevzdávejte to. Změňte věci, které nefungují, přepracujte svůj plán a běžte dál.
Reklama

Varování

  • Velké životní změny si dobře rozmyslete. Když za sebou spálíte všechny mosty, možná se vám je nepodaří znovu postavit.
Reklama

O tomto wikiHow

Tracey Rogers, MA
Spoluautorem článku je :
Certifikovaný životní kouč
Tento článek spoluautorem článku je Tracey Rogers, MA. Tracey L. Rogers je certifikovaný life kouč a profesionální astrolog se sídlem ve Washingtonu, DC Metropolitan Area. Tracey má více než 10 let zkušeností s koučováním a astrologií. Její práce byla uvedena v národním rádiu i na online platformách, jako je Oprah.com. Je držitelkou certifikátu od Life Purpose Institute a má magisterský titul v oboru Mezinárodní vzdělávání na The George Washington University. Tento článek byl zobrazen 10 435 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 10 435 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama