Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Založit a vést prosperující společnost není jen cesta k bohatství – je to způsob, jak si plnit své sny a najít osobní naplnění. Není to sice jednoduché, ale všichni světově uznávaní podnikatelé si tím prošli. Je sice lepší založit společnost s velkou finanční rezervou, ale je možné začít v podstatě od nuly a spoléhat se na nápady, vytrvalost a odhodlání. Pokud jste připraveni tvrdě pracovat a poučit se ze svých chyb, máte šanci založit si úspěšnou společnost, která bude jen vaše.

Část 1
Část 1 ze 3:

Jak začít

 1. 1
  Nechejte si svoji současnou práci. Když budete mít spolehlivý zdroj příjmů, nebudete se muset strachovat o to, že nezaplatíte hypotéku nebo se budete muset zadlužit. Budete ale muset pracovat o to tvrději. Když se vám začne v novém podnikání dařit, můžete postupně přejít v druhé práci na částečný úvazek a nakonec úplně odejít a pracovat sami pro sebe. V běžném životě to sice nefunguje vždy tak hladce, ale je to vždy lepší, než se všeho vzdát a jít za snem, který nemáte jistý.
  • Tento první krok je ještě důležitější, pokud máte rodinu, o kterou se musíte starat. Nikdy nedávejte vsázku svoji rodinu a nevzdávejte se hlavního zdroje příjmů jen pro dosažení vlastního snu. Je sice těžší sladit vaše vlastní projekty s rodinným životem a ještě běžnou práci, ale stojí to za námahu, protože je to mnohem bezpečnější.
  • Pokud přemýšlíte o tom, že založíte společnost, neupisujte se žádnou smlouvou, která vám zakazuje vydělávat si jiným způsobem. Všechny smlouvy si raději projděte s právníkem.
 2. 2
  Vymyslete si obchodní plán. Jak budete vydělávat? Pokud na tuto otázku neznáte odpověď, neměli byste začínat podnikat. Účelem každého podnikání je vydělávání peněz – musíte mít detailní plán, který vás provede celým procesem. Zkuste si odpovědět na následující otázky. Jde jen o ty základní a nejsou to zdaleka všechny:
  • Kolik vás bude stát poskytnutí vašeho produktu či služby zákazníkům?
  • Kolik si za svůj produkt nebo službu budete účtovat?
  • Jak navýšíte odbyt vašeho produktu či služby?
  • Jak zajistíte, že budete nabízet výhodnější produkty/služby, než vaše konkurence?
  • Jaké lidi budete chtít zaměstnat? Obešli byste se i bez nich?
 3. 3
  Udělejte si analýzu trhu. Kdo jsou vaši konkurenti? Kolik u nich stojí stejný produkt nebo služba, jaké nabízíte vy? Je pro vás reálné poskytnout klientům tento produkt za výhodnějších podmínek? Pokud ano, gratulujeme – možná jste na to přišli! Udělejte si dobrý průzkum trhu, na který chcete vstoupit a také si zjistěte informace o společnostech, které na něm úspěšně fungují.
  • Ne všechna odvětví jsou jednoduše pokořitelná. Výzkumná společnost IBISWorld doporučuje určitá odvětví malým podnikatelům, protože tato odvětví mají nízké náklady a velký potenciál růstu. Patří mezi ně: lidské zdroje a správa benefitů, pouliční prodej, online aukce a e-shopy, etnické supermarkety, vaření piva/vína, internetové vydavatelství a další. [1]
 4. 4
  Otestujte si své nápady. Příprava a plánování jsou důležitými součástmi každého podnikání. Pokud můžete, snažte se co nejčastěji testovat své nápady a produkty. Pokud například chcete otevřít restauraci, zkuste si nejprve uvařit jídlo na nějaké akci pro děti nebo v kostele a uvidíte, zda lidem bude chutnat. Můžete si také provést vlastní průzkum mezi potenciálními zákazníky a zjistit tak, zda by pro ně byl váš připravovaný podnik atraktivní.
  • Obchodní plány se stále vyvíjejí. Pokud výsledky vašeho testování odporují plánům, nebojte se je změnit nebo klidně začít od začátku. Může to sice být frustrující, ale je to mnohem lepší, než snažit se udržet podnik na chatrných základech.
 5. 5
  Hledejte příležitosti a levně se učte nové věci. Pokud máte nějaký podnikatelský záměr, ale chybí vám potřebné znalosti nebo dovednosti, snažte se je naučit co nejlevněji. Domluvte si lekce u různých odborníků a společností a poskytněte jim za to služby. Můžete si své vzdělání také odpracovat. Hledejte příležitosti pro získání znalostí a informací od přátel, rodiny a známých. Měli byste si udržet stabilní příjem, i když to znamená, že budete studovat a učit se hodně dlouho.
  • Pokud se potřebujete vrátit do školy, zkuste získat nějaké stipendium. Je sice nepříjemné prodírat se papírováním, ale výsledky (a ušetřené peníze) za to vždy stojí.
 6. 6
  Snažte se vytěžit maximum z toho, co máte. Když začínáte podnikat od nuly, měli byste využít všechny zdroje, které již máte k dispozici. Například si ze svého osobního auta udělejte firemní auto. Z garáže si udělejte dílnu. Některé z dnešních největších společností (hlavně Apple nebo Facebook) začínaly na podobných místech – garáže, sklepy nebo kolejní pokoje. Nebojte se dát tomu vše, co máte!
  • Pokud máte dům nebo byt, zkuste nejprve podnikat tam a nepronajímejte si žádné kanceláře. Ušetříte peníze, které byste jinak museli platit za pronájem. Některé domácí vybavení si budete moci odečíst od daní.
 7. 7
  Projděte si své plány zaměstnanců. Je velmi drahé platit si zaměstnance, hlavně pokud chcete, aby u vás pracovali dobře vyškolení profesionálové. Ze začátku se snažte mít co nejméně zaměstnanců, abyste snížily náklady. Úřad pro malé podnikatele v USA doporučuje utrácet za mzdy zaměstnanců asi 50% celkového výdělku společnosti. [2] Pokud si můžete dovolit všechnu práci udělat bez zbytečného daňového zatížení, udělejte to. Jinak se snažte zaměstnávat co nejméně lidí a dělat svoji práci dobře, bezpečně a profesionálně. Až se vám bude dařit lépe, přirozeně budete muset najmout více lidí.
  • Za své zaměstnance kromě jejich základního platu budete muset platit také zdravotní a sociální pojištění.
 8. 8
  Požádejte přátele nebo rodinu o půjčku. Když se pokoušíte rozjet nějakou společnost a nemáte žádné peníze, musíte finance nahradit kreativitou a tvrdou prací. Jistě se ale dostanete do bodu, kdy peníze jednoduše budete potřebovat a dál se bez nich nehnete. Budete si například muset koupit lepší vybavení, které si nelze zapůjčit. Mnoho malých společností stojí na pomoci od přátel nebo rodiny. Než se ale dohodnete na půjčce, sepište spolu smlouvu a ujasněte si všechny podmínky – jak dlouho budete peníze splácet, jak velké splátky budete platit, kdy přesně atd.
  • Je dobré do smlouvy připsat, že kdyby celý podnik zkrachoval, prodlužuje se vám doba splatnosti půjčky (nebo ji nebudete muset splatit vůbec).
 9. 9
  Jak dostat půjčku pro podnikatele. Dnes i státy podporují malé podnikatele různými granty a zvýhodněnými půjčkami. Většinou musíte splnit základní podmínky pro získání grantu a také prokázat, že jste peníze utratili rozumně. Zde jsou některé z požadavků, které budete muset splnit:[3]
  • Výdělečná činnost
  • Splněné požadavky „malého“ podnikání[4]
  • Hodnota podniku
  • Vyčerpané všechny ostatní zdroje
  • Schopnost dokázat nutnost získání grantu
  • Prokázat rozumné utracení peněz
  • Čistý trestní rejstřík
 10. 10
  Rozhoďte sítě. Nejúspěšnější společnosti na světě by nebyly úspěšné, kdyby je nikdo neznal. Máte šanci vykompenzovat si nedostatek kapitálu tím, že budete pracovat tvrdě. Pokud si nemůžete dovolit reklamu v televizi nebo billboard, vytiskněte si letáky a roznášejte je lidem do schránek. Můžete zvonit na byty a nabízet své služby lidem v okolí. Vyrobte si vlastní banner a pověste si ho na dveře svého domu. Oblékněte si nějaký směšný kostým a rozdávejte letáky lidem na ulici. Využijte každé příležitosti, jak dát lidem vědět o svém podnikání. Pokud nemáte moc peněz, budete se ze začátku muset držet zkrátka.
  • Dnes také máte možnost zaujmout své klienty pomocí úspěšné kampaně v sociálních médiích. Sociální média jsou skvělým způsobem, jak oslovit zákazníky. Nejlepší na tom je to, že je to úplně zadarmo. Udělejte si stránku na Facebooku, na Twitteru a dalších sítích a snažte se najít nějaké klienty tam. Rozšiřujte své kruhy (a nabízejte třeba klientům výhody za další přivedené klienty) a aktualizujte informace o své nabídce.
   • Pamatujte si, že lidé jsou zvyklí, že jsou na internetu neustále pod palbou reklam. Snažte se odlišit svůj obsah od těch ostatních a mít zajímavou a poutavou reklamu, ale také čtenáře oslovit i na osobní úrovni – budete jim připadat zajímavější, než kdybyste sociální sítě využívali pouze pro reklamu a nic jiného.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Myslete jako podnikatel

 1. 1
  Mějte vášeň a odhodlání. Začít své vlastní podnikání může být velmi těžké, hlavně na začátku, když si to celé ještě oťukáváte. Pokud vás to ale baví a děláte to proto, že to máte rádi, bude to pro vás mnohem jednodušší. Pokud pracujete na něčem, co vás baví tak moc, že se téměř stydíte si za to brát peníze, můžete si být jistí, že jste našli to, co je pro vás nejlepší. Když máte pro svoji práci vášeň a odhodlání, je jednodušší udržet se na správné cestě. Nikdy totiž nebudete spokojení, dokud nedosáhnete cíle.
  • Najděte si oblasti, které vás zajímají a snažte se v těchto oblastech vyniknout. Čtěte knihy, choďte na semináře a snažte se své znalosti aplikovat v praxi. Najděte si způsoby, jak vydělávat peníze na tom, co vás baví a nesnažte se za každou cenu donutit se pracovat na něčem, co vás nebaví jen proto, že musíte zaplatit účty.
 2. 2
  Připravte se změnit celý svůj přístup. Když začnete podnikat, možná zjistíte, že budete muset udělat velké změny ve svém přístupu, ve svých zvycích a dokonce i v pohledu na vět, abyste udrželi krok s prostředím, do kterého jste vstoupili. Flexibilita je u malých podnikatelů velmi důležitá, protože je někdy nutné začít od nuly a vzít to z úplně jiného konce. Nezapomeňte, že to chce dlouhé a dlouhé hodiny soustředění a odříkání – změňte své chování, abyste měli jistotu, že uspějete a dokážete své práci věnovat veškerou pozornost.
  • Nejste například ranní ptáče? Nebo máte ráno málo energie? Pokud máte za týden otevřít svoji restauraci, takovými věcmi se vůbec nesmíte zabývat! Změňte svůj přístup ještě dnes – nastavte si budík na brzkou ranní hodinu a nachystejte si hrnek kávy.
 3. 3
  Využijte nekonvenčních zdrojů financí. No a co že nemáte investora ani mecenáše, který se o vás postará? Nemusí to nutně znamenat, že není možné dosáhnout potřebného kapitálu! Dnes je pro lidi jednoduché získat si pozornost lidí, kteří mají peníze. Zkuste například svůj projekt vyvěsit na nějakou stránku jako je Kickstarter. Tyto stránky zobrazí vaše nápady mnoha lidem a je možné, že najdete sponzora, který vám rád pomůže rozjet vaši společnost.
  • Je také dobré zúčastnit se se svým záměrem nějaké soutěže pro podnikatele. Tyto soutěže často pořádají různé univerzity nebo velké společnosti a umožňují tak malým podnikatelům prodat své nápady bohatým investorům. Většinou vítězové těchto soutěží vyhrají počáteční kapitál, který potřebují k rozjetí společnosti.
 4. 4
  Zákazník má vždycky pravdu. Jedním ze způsobů, jak se můžete odlišovat od své konkurence je dávat svým klientům najevo lásku a přátelství – lidé mají rádi, když se k nim ostatní chovají hezky a cítí se v obchodě jako doma. Snažte se potěšit své zákazníky kvalitními službami.
  • Pochopte, co zákazníci chtějí a najděte nejlepší způsoby, jak tyto jejich touhy naplnit. Hlavním cílem každého obchodu je spokojený zákazník. (Druhotnými cíli by měla být kvalita, vzhled, poměr náklady/zisky, funkce produktu atd.)
  • Nezapomínejte na to, že zákazník má vždycky pravdu – i když se chová nelogicky a pravdu ve skutečnosti nemá. Neměli byste ustupovat klientům, kteří mají nereálné požadavky, ale každý zákazník by si u vás měl připadat váženě.
 5. 5
  Nabídněte lepší hodnotu než konkurence. Vše je o penězích. Pro většinu zákazníků jsou peníze nejdůležitější a u produktů a služeb se rozhodují podle ceny. Zákazníci chtějí za své peníze vysokou hodnotu a nelíbí se jim představa, že by je někdo mohl oškubat. Využijte toho! Nabídněte jim lepší ceny, než mají vaši konkurenti. Nikdy ale nesnižujte cenu tak, aby se vám to nevyplatilo – vždy musíte mít alespoň na nájem.
  • Dodržujte sliby a nikdy nebuďte v pokušení použít klamavou reklamu. Nakonec vás to zničí a získáte tím jen špatnou pověst.
 6. 6
  Nahraďte chybějící peníze kreativitou. Vraťte se „zpět ke kořenům“. Snažte se udržet svůj podnik na co nejnižší úrovni. Minimalizujte náklady i výdaje. Nejprve to sice možná bude těžké, ale když zapojíte své kreativní nápady, zvýšíte si prodeje. Vždy myslete ve velkém. Jediný nápad může mít cenu miliónů!
 7. 7
  Ke smlouvám a partnerství přistupujte opatrně. Vždy si dobře prověřte všechny své obchodní partnery. Spolupracujte pouze s lidmi, kterým bezmezně důvěřujete. Pokud se rozhodnete uzavřít partnerství s nějakou společností nebo člověkem, všechny právní záležitosti mějte dobře zařízené a zajistěte písemnou formu veškeré dokumentace ještě před podepsáním smlouvy.
  • Nejlepší je najmout si právníka, který bude tyto záležitosti řešit za vás. Právní poplatky jsou sice drahé, ale dobře napsaná smlouva vám může ušetřit spoustu peněz za zbytečné investice a pomoci vám předejít budoucímu podrazu ze strany partnera.
  • Když mluvíte s obchodními partnery, nepoužívejte termín „partneři“, protože podle zákona existuje nadřazenost ústní dohody a mohlo by se vám to později vymstít, hlavně pokud začnete vydělávat velké peníze.
 8. 8
  Naučte se vyjednávat. Když selže vše ostatní, vyjednávejte, směňujte a obchodujte. Schopnost vyjednávat je jednou z nejdůležitějších vlastností úspěšného podnikatele. Je dobré se to naučit, protože tím posílíte svoji společnost a vylepšíte si sebevědomí. Ať už se chystáte někoho zaměstnat, nakupujete v obchodě nebo se zrovna snažíte uzavřít dohodu o partnerství, nikdy se nebojte vyjednávat a snažit se nastavit podmínky tak, aby byly co nejvýhodnější jak pro vás, tak pro ostatní. Nejhorší, co se může stát je to, že vás odmítnou. Riskujte (ale chraňte si svá práva) a možná budete příjemně překvapení.
  • Zajděte si na místní bleší trh, většinou je dovoleno zde smlouvat a v praxi tak uvidíte, jak se to dělá.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Mějte jistotu a rozum

 1. 1
  Spolehněte se na rodinu, přátele a své blízké. Nemusíte v tom být sami. I když se tito lidé nestanou vašimi obchodními partnery (což by ale mohlo být chytré), můžete se o ně ze začátku opřít. Rodina i přátelé vám nabídnou emocionální podporu. Když jste vystresovaní a už nemůžete dál, jejich nadhled a podpora vás udrží nad vodou.
  • Promluvte si se svojí rodinou a seznamte ji se svým obchodním plánem. Někdy totiž možná budete muset využívat rodinné zdroje, čas, zdraví a také nervy. Je tedy fér, aby dobře věděli, co čeho se chystáte a souhlasili s tím.
  • Až se stanete svým vlastním šéfem, možná budete mít nutkání chovat se jako šéf i doma. Nepodléhejte mu. Snažte se rodinný a pracovní život oddělit – stanovte si pravidlo, že se například u večeře nebudete nikdy bavit o práci.
 2. 2
  Nezapomínejte na svá práva. Měli byste mít znalost obchodního zákoníku (hlavně co se týče smluv, daní a právních požadavků na malé podnikatele). Pokud je to možné, snažte se naučit se o těchto věcech co nejvíce ještě před tím, než se do podnikání pustíte. Pokud si skutečně věříte, můžete ušetřit spoustu peněz za právní poradce. Také si ušetříte nervy, o které byste přišli při luštění složitých právních dokumentů.
  • Pokud ale zákonu moc nerozumíte, nechejte si poradit. Je lepší peníze utratit za právníka, než se později dostat do problémů a riskovat zadlužení nebo uzavírání nevýhodných smluv.
 3. 3
  Nezapomínejte na svůj fyzický, duševní a emocionální stav. Pokud přijdete o své zdraví, přijdete o všechno. Zdravé tělo, mysl a duše jsou pro úspěšného podnikatele důležité. Hlavně na začátku budete muset pracovat hodně dlouho a tvrdě. Vždy byste se měli ale snažit věnovat dostatek času cvičení, spánku a relaxaci. Zasloužíte si to a také díky tomu nepřijdete o rozum. Když nebudete schopni pracovat naplno, nebudete schopni vést svůj podnik.
  • Nechejte se pojistit, hlavně pokud při práci hodně riskujete – živnostník si nemůže dovolit zůstat najednou bez příjmu!
 4. 4
  Najděte rovnováhu mezi prací a zábavou. S ničím to nepřehánějte. Žijte vyrovnaný život, i když začínáte podnikat a jste téměř na nule. Když nebudete mít zdravý pohled na věc (emocionálně, ne nutně finančně), nikdy to nestojí za to. Každou noc se dobře vyspěte, nepracujte až k padnutí a věnujte čas rodině, svým koníčkům a také sami sobě. Váš život by vás měl naplňovat a bavit, neměl by být pouze příležitostí k práci.
  • Nikdy se nespoléhejte na drogy a nemyslete si, že zlepší váš výkon nebo že jimi můžete nahradit zdravou stravu a cvičení. Nakonec vás to zničí a nebudete schopni činit rozhodnutí. A to pro společnost nikdy není dobré.
  Reklama

Tipy

 • Neupisujte se dlouhodobým smlouvám, jako jsou leasingy nebo fixní zaměstnanecké smlouvy. Protože nevíte, jak to v prvních letech podnikání vlastně bude (experimentální fáze), když se v tuto dobu zavážete, nebude to rozumný krok.
 • Snažte se nepůjčovat si peníze. Peníze jsou důležité, ale nezadlužujte se. Pokud nemáte peníze, neutrácejte a nepůjčujte si snadné peníze, které nebudete moci vrátit.
 • Nesdílejte své nápady s ostatními lidmi. Už se vám někdy stalo, že vám někdo ukradl skvělý nápad? Pokud ano, už asi nikdy nebudete tak hloupí, že byste je všem říkali. Zrada od známého či přítele vás může hodně mrzet. Vždy je tedy lepší se tomu vyhnout a nechávat si důležité věci pro sebe.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 40 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 10 905 krát
Kategorie: Obchod
Stránka byla zobrazena 10 905 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama