Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Měli jste někdy chuť napsat nějakou knihu, ale nevěděli jste, jak začít? Nebo jste již začali psát, ale ztratili jste se? Přečtěte si tento článek a získáte tipy pro organizaci a psaní své nové knihy.

Metoda 1
Metoda 1 ze 7:
Vytvořte si koncept

 1. 1
  Vymyslete si nápad. Než začnete psát, budete si muset vymyslet, o čem chcete psát. Z tohoto semínka potom vyroste vaše knížka. Přijít na nějaký koncept ale může být těžké. Nápady získáte pouze když se otevřete novým zkušenostem, takže nejlepší je nesedět doma a dělat různé věci.
  • Můžete na koncept přijít různě. Třeba vás napadne hlavní zápletka, nebo budete mít představu o prostředí, nástin hlavní postavy nebo i menší detaily. Nezáleží na tom, jak propracované vaše nápady jsou, z každého nápadu se dá napsat skvělá kniha.
 2. 2
  Zjistěte si informace o tom, o čem chcete psát. Jakmile budete mít obecný koncept, začnete si shánět informace. Pokud například chcete psát knihu od dětech, které hrají futuristickou videohru, vyhledejte si něco o nových hrách, zahrajte si jich několik a seznamte se s lidmi z herního prostředí. Když budete dělat tyto činnosti, možná narazíte na spoustu nápadů, které můžete v příběhu později použít.
 3. 3
  Rozviňte svůj koncept. S několika nápady o tom, co byste mohli do příběhu zahrnout budete moci na svém konceptu pracovat. Snažte se ho udělat složitějším, vymýšlejte nové situace a dějové linie. Když budete mít propracovanější koncept, budete se moci zabývat zápletkou.
  • U našeho příběhu o videohrách například můžeme rozvinout koncept tak, že se budeme sami sebe ptát na to, kdo tyto hry vytvořil, proč to udělal a co se stane těm, kteří je hrají.
 4. 4
  Zamyslete se nad svými čtenáři. Když vymýšlíte koncept, budete muset také myslet na své čtenáře. Pro koho svoji knihu píšete? Každému se líbí něco jiného a pro každou skupinu čtenářů se hodí něco jiného. Nezapomínejte na to ani při vymýšlení zápletky, postav a přizpůsobte tomu celkový tón knihy.

  • Nemusíte se cítit omezení: není důvod, aby kniha o dětech, které hrají videohru musela být pouze pro děti nebo pouze pro lidi, kteří hrají hry. Pokud ale chcete psát knihu i pro lidi, kteří nemají znalosti, kterých v ní využíváte, budete muset umět brilantně popsat všechny zážitky postav a snažit se zpřístupnit téma všem čtenářům.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 7:
Udělejte si osnovu

 1. 1
  Vyberte si strukturu psaní. Na začátku psaní knihy si budete muset zorganizovat svoji zápletku. Je v pořádku nechat si nějaký prostor volný pro dodatečné nápady, ale vždy je dobré mít alespoň stručnou osnovu. Nejlepší je vybrat si strukturu, která se vám nejvíce hodí. Teoretici psaní učí několik základních struktur, ze kterých si jistě vyberete. Můžete je ale i zkombinovat. Zde jsou dvě hlavní:
  • Umělecká stavba: umělecká stavba je většinou spojena s divadlem a filmem, ale lze ji snadno použít i pro psaní knih. Tato teorie říká, že se příběhy vyprávějí nejlépe, když je rozdělíte na jasně definovatelné části. Většinou jde o tři části, ale ani dvě nejsou výjimkou. V klasické tříaktovce se v prvním aktu představují postavy, prostředí a hlavní zápletka a někdy také doplňující informace (tento akt většinou trvá asi 26% celkové doby). [1] Druhý akt rozvíjí konflikt příběhu a většinou obsahuje zápletku, při které hlavní postava řeší nějakou překážku. Tato část je to nejdůležitější z celé knihy a zabírá většinou asi 50% celkového příběhu. Třetí akt je závěr, ve kterém se většinou hrdina utká s nepřítelem, vyřeší svůj konflikt nebo jinak zakončí celý příběh. [2] Každý z aktů může být rozdělen na tři menší sekce, z nichž každá má svůj vlastní příběh nebo zápletku.
  • Hrdinova cesta: Tuto teorii stavby příběhu skvěle propagoval Joseph Campbell. [3] Říká, že v téměř každém příběhu je možné hlavního hrdinu zařadit do jednoho z archetypů. Začíná to hrdinou, který je povolán do akce, přestože se jí nejprve chce vyhnout. Hrdina získá nějakou pomoc a vydá se na cestu (i když se nejprve cítí osamělý a ztracený). Později hrdina projde mnoha těžkostmi, během kterých často pozná nové přátele a na konci si sám hrdina projde nějakou velkou osobní změnou. Potom se postaví hlavní záporné postavě a vrátí se domů oslavován. [4]
 2. 2
  Vyberte si typ svého konfliktu. Měli byste zjistit, jaký konflikt chcete v knize řešit. Může vám to pomoci vytvořit si zápletku a také vás to přivede k ostatním skvělým příběhům. O konfliktech v příbězích existuje mnoho skvělých teorií, ale hlavními zdroji jsou:
  • Člověk versus příroda. V takovém příběhu se musí hlavní hrdina utkat s nějakým přírodním úkazem. Například knihy o lidech ztracených v divočině nebo knihy, kde se člověk musí utkat s nějakým zvířetem. Příkladem takového příběhu je film 127 hodin.
  • Člověk versus nadpřirozeno: V takovém příběhu většinou hrdina bojuje proti nějakým příšerám nebo démonům, bohům nebo jiným nadpřirozeným bytostem. Dobrým příkladem je například film Osvícení.
  • Člověk versus člověk: Zde jde o základní konflikt, kdy spolu dvě osoby řeší problém. Klasickým příkladem je Čaroděj ze země Oz.
  • Člověk versus společnost: V tomto příběhu většinou hlavní postava vystupuje proti společenskému pravidlu nebo normám. Příkladem je román Fahrenheit 451.
  • Člověk proti sobě samému: V takovém příběhu bojuje hlavní postava se svými vlastními démony a řeší nějaký vnitřní konflikt. Příkladem je Obraz Doriana Graye.
 3. 3
  Zamyslete se nad svými tématy. Ať už to plánujete nebo ne, váš příběh bude mít nějaké hlavní téma. To je vlastně to, o čem celý příběh je. Když budete psát o tomto tématu, vyjádříte tím také svůj názor na něho. Zamyslete se nad tématy své knihy, které chcete propracovat a přemýšlejte, jak se k nim postavíte. Pomůže vám to vytvořit si zápletku a situace, ve kterých své nápady budete prezentovat.
  • Například Duna Franka Herberta není o muži, který se snaží pomstít svoji rodinu. Je o strastech imperialismu a Herbert jasně sděluje, že si myslí, že se západní síly zamotaly do situace, kterou již nemohou nadále ovládat.
 4. 4
  Naplánujte si záchytné body. To jsou místa v příběhu, které změní jeho děj. Většinou jsou to důležité události, kterými si hlavní hrdina musí projít. Budete si je muset naplánovat a snažit se je rovnoměrně rozdělit do celé knihy. V jednom bodě se hrdina přesvědčí, že se musí vydat vstříc svému dobrodružství. Potom je například bod, kdy si postava plánuje, jak bude řešit hlavní konflikt a potom bod, který zaviní začátek poslední bitvy.
 5. 5
  Osnova. Jakmile budete vědět, o čem budete psát a jak budete psát, napište si osnovu. Bude to něco jako mapa, která vás provede celým procesem. Napište si základy každé scény, účely každé scény, postavy, které se v ní objevují, prostředí, ve kterém se odehrává, co postavy myslí atd. Každý detail byste si měli dobře zaznamenat. Tak se vyhnete spisovatelskému boku, kdy nebudete vědět, o čem máte psát. I když máte pocit, že nějaký nápad není dokonalý, napište si ho.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 7:
Propracujte své postavy

 1. 1
  Vyberte si počet postav, které chcete v knize mít. Když si plánujete knihu, měli byste se zamyslet nad tím, kolik postav se v ní bude objevovat. Chcete pouze několik málo postav, abyste vytvořili pocit samoty a důvěry? Nebo chcete mít v příběhu hodně postav, které budou společně tvořit váš knižní svět? Je důležité si to rozhodnout, abyste věděli, jak máte pracovat na každé z postav.
 2. 2
  Vyrovnejte své postavy. Nikdo není dokonalý, nikomu nejde vše a všichni máme své chyby (dokonalé postavě se říká Mary-Sue a věřte nám, že ji nikdo nebude mít rád). Když budou vaše postavy muset řešit skutečné konflikty a budou mít skutečné lidské vlastnosti, budou realističtější a čtenáři se s nimi snadněji ztotožní. Nezapomeňte – vaši čtenáři mají své chyby, proto by je měly mít i vaše postavy.
  • Chyby vašich postav vám poskytnou prostor na to, abyste je mohli v průběhu příběhu zlepšovat. Tím si zaručíte dobrý příběh – postavy by měly projít nějakou změnou, aby se na konci příběhu zdály lidštějšími. O tomto chtějí vaši čtenáři číst, protože jim to pomůže získat dojem, že se také mohou změnit a že překonají své nesnáze.
 3. 3
  Poznejte své postavy. Až budete mít vyrovnané postavy, snažte se je poznat. Zamyslete se nad tím, jak by v různých situacích jednaly (i když se tyto situace ve vaší knize nikdy neobjeví). Zamyslete se nad tím, proč myslí tak, jak myslí, o čem sní, co si přejí, co je rozpláče a co je pro ně nejdůležitější a proč. Když budete tyto věci vědět, budete schopni odhadnout, jak by tito lidé jednali ve skutečném životě a budete tak schopni vytvořit realistické a konzistentní postavy.
 4. 4
  Zhodnoťte své postavy. Až budete mít postavy téměř vymyšlené, můžete tuto práci na chvíli odložit a potom si je zhodnotit. Dejte pozor, aby byly postavy skutečně důležité pro děj knihy. Pokud nejsou, klidně se jich zbavte. Když budete mít příliš mnoho postav, které se nijak neodlišují, mohli byste tím čtenáře zmást.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 7:
Navrhněte si prostředí příběhu

 1. 1
  VPředstavte si prostředí, kde se příběh odehrává. Zamyslete se nad tím, jaké by mělo být. Vymyslete si, jak vypadají domy, jak jsou postavena města, jakou přírodu najdete okolo atd. Nyní si to všechno napište. Tak budete moci udržovat konzistentnost ve svých popisech a budete psát detailněji a realističtěji.
  • Můžete někomu říct, že je nebe zelené, nebo mu můžete říct, že se slunce odráželo od zelených lesů a vod, takže se před setměním zdálo, že je celé nebe zelené jako havraní peří. Zajistěte, aby vám lidé uvěřili a pište tak, jak byste to vysvětlovali sami sobě.
 2. 2
  Zamyslete se nad logistikou. Řekněme že píšete o skupině dobrodruhů, kteří se snaží najít pohádkové město na opačné straně velké hory. Skvělé. Problémem ale je, že trvá opravdu dlouho horu překročit. Během překračování hory se tedy musí stát spousta věcí. Nemůžete to napsat tak, že bude skupině trvat pouze dva dny dostat se na druhou stranu. Kdybyste chtěli projít přes celý kontinent pěšky, musíte si na to v příběhu vyhradit místo.
 3. 3
  Pochopte smysly. Budete muset oslovit smysly svých čtenářů, aby se mohli plně ponořit do děje. Neříkejte jim, co vaše postavy jedí. Říkejte, jak to chutnalo, jak šťavnaté to bylo a vymýšlejte si zajímavé popisy. Neříkejte jen to, že zazvonil zvonek. Napište o tom, jak pronikavý zvuk to byl a jak sebou všichni v domě trhli.
  Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 7:
Najděte si místo ke psaní

 1. 1
  Vyberte si, jakou metodou chcete psát. Zamyslete se nad tím, jak chcete svoji knihu psát. S vývojem technologií se možnosti stále rozrůstají. Budete si muset vybrat metodu, která pro vás funguje nejlépe. Pamatujte si ale, že tato metoda pravděpodobně ovlivní to, jak se vaše kniha bude vydávat.
  • Můžete psát perem na papír, pořídit si psací stroj, psát na počítači nebo používat software, který nahrává hlas a přepisuje ho na text. Každému bude vyhovovat jiná metoda.
 2. 2
  Najděte si místo na psaní. Budete potřebovat přijatelný prostor, kde budete moci nerušeně psát. Také si budete muset zvyknout na svoji metodu psaní a snažit se nenechat se ničím rozptýlit. Dobré je psát doma, v kanceláři, v knihovně nebo třeba v kavárně.
 3. 3
  Vyhněte se rozptýlením. Budete se muset ujistit, že se nenecháte ničím rozptýlit, takže si připravte vše, co byste mohli potřebovat. Mnoho lidí si vytváří speciální rituály, bez kterých nemohou psát, například si dávají určité jídlo nebo sedí na určitém místě. Měli byste uspokojit tyto potřeby dříve, než se pustíte do psaní.
  Reklama

Metoda 6
Metoda 6 ze 7:
Vymyslete si rozvrh psaní

 1. 1
  Zjistěte, jaké jsou vaše psací zvyky. Poznejte sami sebe a svůj styl psaní. Píše se vám lépe na určitém místě nebo v určitou dobu? Možná pracujete nejlépe po přečtení cizí knihy. Když budete vědět, jak sami píšete, budete vědět, na co se připravit a čemu se vyhnout a budete si moci svůj denní rozvrh přizpůsobit svému psaní.
 2. 2
  Pište ve stejnou dobu. Když se rozhodnete, ve kterou denní dobu vám psaní jde nejlépe, vždy se snažte to dodržovat a psát v tuto dobu. Když budete mít každý den trochu času vyhrazeného jen na psaní, budete se na to těšit a budete se lépe soustředit. Pokud nemáte nápady, klidně jen tak volně pište. Pomůže vám to zvyknout si na větší produktivitu.
 3. 3
  Překonejte spisovatelský blok. Někdy je těžké dát se do psaní, ale neměli byste přestávat a ignorovat svůj problém. Často to totiž vede k nedokončeným knihám. Dělejte to, co vás inspiruje a pokračujte se svojí prací, i když je to složité. Vždy se můžete vrátit zpět a dopsat některé části, až se na to budete cítit.
  Reklama

Metoda 7
Metoda 7 ze 7:
Najděte si konkrétní rady!

 1. 1
  Dejte se do psaní! Nyní jste prošli všechny důležité kroky k naplánování své knihy a je čas se pustit do psaní. wikiHow nabízí mnoho článků na podobná témata, které můžete využít jako inspiraci nebo návody:
  • Jak napsat knihu
  • Jak napsat autobiografii
  • Jak napsat knihu jako teenager
  • Jak napsat knihu pro děti
  • Jak napsat dobrý fantasy příběh
  • Jak si vydat vlastní knihu
  • Jak vydat eKnihu
  • Jak napsat povídku
  • Jak napsat román
  • Jak napsat novelu
  • Jak zakončit svůj román
  • Jak si naplánovat psaní románu
  • Jak napsat první verzi knihy
  • Jak napsat knihu na různá témata
  • Jak se připravit na psaní knihy
  • Jak napsat knihu svého života

Tipy

 • Vždy mějte po ruce tužku nebo pero a notes, kam si budete moci zapisovat své nápady. Inspiraci pocítíte v různou dobu a na různých místech, takže buďte připraveni.
 • Nepojmenovávejte svoji knihu ještě dříve, než ji dokončíte. Dobrý název k vám přijde většinou až po tom, co si přečtete celou práci.
 • Nebojte se požádat o pomoc ostatní lidi. Vždy je dobré mít někoho, kdo vám řekne svůj názor, protože je někdy těžké být objektivní.
 • Vždy někoho požádejte, aby si vaši knihu přečetl (nebo jen několik kapitol). Názor ostatních lidí se může lišit od toho vašeho, ale měli byste ho brát v potaz.
 • Nejlépe se vaše kniha bude prodávat, když bude mít 200-250 stran.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 33 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 59 107 krát
Stránka byla zobrazena 59 107 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama