Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud chcete začít rapovat, musíte vědět, jak na to. Biggie začínal v ulicích Brooklynu. Někdy se mu dařilo, někdy ne, ale naučil se tak své umění a stále na sobě pracoval. Vy to máte pravděpodobně jednodušší, ale jistě máte stejný cíl. Poslouchejte rapovou hudbu, naučte se psát texty a začněte vytvářet vlastní písničky.

Část 1
Část 1 ze 3:

Poslouchejte hip-hop

Stáhnout PDF
 1. 1
  Poslouchejte co nejvíce rapové hudby. Než začnete psát vlastní písničky, budete muset nejprve poslouchat co nejvíce rapové hudby. Studujte historii a kulturu rapu a snažte se porozumět jejím základům. Musíte se seznámit s celou rapovou kulturou. Pokud nevíte, kdo je Big Daddy Kane, nebo znáte Ice Cube pouze z filmů, budete se toho muset ještě spoustu naučit.
  • Během posledních několika let se důležitou součástí rapové kultury staly mixtapy zdarma. [1] Lil Wayne se stal slavným díky tomu, že byl součástí mixtapů, které byly sestaveny zejména z freestylového rapu. Když si pustíte několik starších mixtapů, umožní vám to porozumět současnému hip-hopu.
 2. 2
  Aktivně poslouchejte hudbu. Studujte ostatní rappery a snažte se vytvořit si vlastní styl. Neměli byste je kopírovat, ale měli byste se od nich učit. Zkuste z jejich stylu vytáhnout co nejvíce zajímavých aspektů a čtěte si jejich texty, jako kdyby to byla poezie. Jde o skvělý způsob, jak si vytvořit vlastní beaty.
  • Eminem je známý svými zajímavými rýmy a dokonalou přesností, zatímco například Lil Wayne je proslavený krátkými texty a přirovnáními. Najděte si rappery, kteří vás budou bavit. A$AP Rocky, Tribe Called Quest, Big L, Nas, Mos Def, Notorious B.I.G., Tupac, Kendrick Lamar, Freddie Gibbs, Jedi Mind Tricks, Army of The Pharaohs, MF Grimm, Jus Allah, Shabazz Palaces a Wu-Tang Clan jsou velmi talentovaní interpreti, které byste si měli poslechnout.
  • Když budete poslouchat rap, který se vám nelíbí, také vám to pomůže vytvořit si vlastní styl. Udělejte si názor a prodiskutujte různé interprety se svými přáteli. Mluvte o rapperech, kteří vás baví, ale i o těch, kteří vás neoslovují.
 3. 3
  Zapamatujte si několik veršů. Vyberte si zajímavé verše ze svých oblíbených písniček a opakovaně je poslouchejte, dokud si je nezapamatujete. Recitujte si je během dne, snažte se pochytit frázování a všechny slabiky a naučte se je rapovat.
  • Zamyslete se nad tím, co se vám na těchto verších líbí a zda pro vás mají nějaký hlubší význam.
  • Najděte si instrumentální verzi písničky, kterou jste se naučili a zkuste si ji zarapovat. Pomůže vám to zvyknout si na styl rapování a naučíte se udržet rytmus.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Pište texty

Stáhnout PDF
 1. 1
  Pište co nejvíce textů. Noste si s sebou všude notes a zapisujte si všechny rýmy, které vás napadnou. Snažte se vymyslet každý den alespoň 10 rýmů. Na konci týdne si projděte své zápisky a najděte si ty nejlepší rýmy, které později budete chtít použít v písničce. Zbavte se rýmů, které zní otřepaně a nechejte si jen ty nejlepší.
  • Na konci týdne vám pravděpodobně zůstane pouze několik málo rýmů, ale to vůbec nevadí. Pokud začínáte, je jasné, že napíšete spoustu špatných textů. Bohužel není možné se tomu vyhnout. Naučit se psát dobré texty vyžaduje spoustu času a úsilí.
 2. 2
  Zapisujte si do notesu skupiny rýmů. Skupina rýmů je několik krátkých rýmů nebo slov, které můžete použít společně. Napište si různá slova, která se rýmují, nebo znějí společně dobře a začněte si sestavovat jakousi encyklopedii rýmů.
 3. 3
  Začněte psát písně. Po několika týdnech budete mít již dostatek rýmů na to, abyste mohli začít psát písně. Zkuste několik rýmů seřadit za sebe a začněte přemýšlet o celé písničce. Zaplňujte svými rýmy prázdná místa a snažte se vytvořit souvislou píseň.
  • Většinou není snadné napsat dobrou písničku s příběhem. Musíte odpovědět na otázky: kdo, co, kdy, kde a proč a poskytnout posluchačům co nejlepší popis vašeho příběhu. Poslechněte si například Raekwona nebo Freddieho Gribbse, kteří jsou skvělými vypravěči.
  • Boast rap zahrnuje krátké texty. Poslouchejte Lil Wayna, který je králem vychloubání. Používejte ve svých popisech spoustu přirovnání a metafor.
  • U pop rapu je nejdůležitější refrén. Rýmy Chief Keefa jsou možná příšerné, ale dokáže napsat skvělý refrén. Snažte se vymyslet jeden nebo dva verše, které se dokonale hodí k vašemu beatu. Pokud hledáte inspiraci u klasických rapperů, poslechněte si C.R.E.A.M. od Wu-Tang Clan, nebo cokoli od Snoop Dogga.
 4. 4
  Zkuste Freestyle. Najděte si beat, který se vám bude líbit, instrumentální verzi vaší oblíbené písničky, nebo zkuste rapovat do začátků a konců písniček. Několikrát si beat pusťte a začněte si k němu rapovat cokoli vás napadne.
  • Začněte nějakým dobrým rýmem, který vám dodá inspiraci a potom se spoléhejte na rýmy, které jste si napsali.
  • Dokud si to pořádně nenacvičíte, nezkoušejte to před lidmi. Ze začátku vám to pravděpodobně nepůjde, ale snažte se udržet rytmus a nezastavujte se. I když budete rapovat jen nesmyslné slabiky, dejte si záležet na tom, aby se rýmovaly.
 5. 5
  Dejte si na čas. Prozatím nemusíte psát celé písničky. Zaměřte se na menší věci a postupně se zlepšujte. Vytvořte si vlastní styl a nekopírujte ostatní rapery. Jistě nechcete rapovat jako někdo jiný, ale chcete být sami sebou.
  • I Chief Keef nebo Soulja Boy, kteří se stali úspěšnými již ve věku 16 a 17 let, se nenarodili se schopností psát písničky, ale trvalo jim několik let, než se k tomu dopracovali. Dívejte se na svoji práci kriticky. Rapper GZA se nestal úspěšným, dokud mu nebylo 25 let a přesto rapoval od dětství.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Udělejte další krok

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zapište se do nějaké Freestyle soutěže, nebo na rap battle. Na těchto akcích spolu soutěží dva rappeři, kteří na čas rapují na beaty, které DJ pustí, takže nebudete mít čas přemýšlet nad tím, o čem budete rapovat. Pokud se chcete zúčastnit battlu, budete proti sobě mít dalšího rappera, který bude možná zkušenější a bude se vás snažit svými rýmy ztrapnit. Budete muset mít hroší kůži a dostatek vhodných rýmů, jinak vám rapování před publikem nepůjde.
  • Je dobré nejprve navštívit co nejvíce soutěží, než se jich začnete účastnit. Zapracujte na svých schopnostech a sledujte své konkurenty.
 2. 2
  Tvořte originální hudbu. Zkuste kontaktovat některé slavné producenty a získat originální beaty, se kterými budete moci pracovat. Pokud již máte beaty, hip-hopová hudba vyžaduje pouze základní software pro úpravu zvuku a mikrofon.
  • Když budete navštěvovat soutěže a battly, setkáte se se spoustou ostatních rapperů a producentů, se kterými budete moci spolupracovat.
 3. 3
  Nahrajte svoji hudbu na internet. Až budete mít dostatek dobrého materiálu, založte si kanál na YouTube a začněte svoji hudbu sdílet přes sociální sítě. Vytvořte si mixtape a zveřejněte ho na internetu. V poslední době rapeři dosahují úspěchu zejména díky tomu, že zveřejňují mixtapy.
  • Vypalte si CD se svojí hudbou a rozdávejte je na koncertech producentům.
 4. 4
  Stále trénujte. Mějte v telefonu nebo v iPodu beaty a neustále si na nich trénujte své umění. Můžete to dělat i při nakupování, nebo při cestování vlakem. Čím častěji budete své rýmy trénovat, tím lepší budou.
  Reklama

Tipy

 • Buďte sami sebou a nevzdávejte se.
 • Dejte si záležet na výslovnosti, aby vám fanoušci rozuměli.
 • Mnoho lidí chce být jako Eminem nebo Lil Wayne, ale vy byste se měli snažit být sami sebou a rapovat svým vlastním stylem.
 • Trénujte si rap s instrumentálními beaty, abyste se zlepšovali.
 • Rapujte nejen o sobě, ale i o ostatních lidech a o všech zajímavých věcech.
 • Pořiďte si slovník rýmů.
 • Nespěchejte a vyslovujte každou slabiku zřetelně. Neříkejte to, co chtějí ostatní lidé slyšet a buďte sami sebou.
 • Když se budete snažit a budete na sobě pracovat, můžete se stát nejlepším raperem v historii.
 • Najděte si přátele mezi ostatními rapery a navzájem se podporujte.
 • Dodejte svým písním nějaké emoce.
 • Nikdy nekopírujte ostatní rapery a nekraďte jejich rýmy.
 • Až budete mít své rýmy napsané, měli byste na nich dále pracovat. Spočítejte si počet slabik v každém verši a potom rýmy upravujte. Pokud chcete dosáhnout stejného tempa, měli byste mít v každém verši stejný počet slabik. Potom si trénujte různá tempa.
 • Pište o skutečných věcech a o vašem vlastním životě. Neměli byste například rapovat o tom, že máte bazuku a range rover, když to není pravda.
Reklama

Varování

 • Dejte si pozor, abyste někomu neukradli beat, mohlo by to mít vážné následky.
 • Za žádnou cenu se nevzdávejte školy, abyste se mohli stát raperem. Máte velmi malou šanci uspět, i v případě, že máte velký talent. Budete se muset dlouho učit, i když se vám podaří to někam dotáhnout.
 • Nerapujte o ničem, co by mohlo urazit nějakou rasu nebo skupinu lidí.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Budete v podstatě potřebovat pouze tužku a papír. Pokud to ale myslíte vážně, pravděpodobně si budete chtít zakoupit i nějaký software na nahrávání hudby.
 • Slovník rýmů
 • Raperské jméno
 • Kanál na YouTube, kam budete své písně nahrávat

O tomto wikiHow

Tanisha Hall
Spoluautorem článku je :
Hlasový kouč
Tento článek spoluautorem článku je Tanisha Hall. Tanisha Hall je hlasový kouč a zakladatelka a výkonná ředitelka White Hall Arts Academy, Inc., organizace se sídlem v Los Angeles v Kalifornii, která nabízí víceúrovňové kurikulum zaměřené na základní dovednosti, techniku, složení, teorii, umění a výkon. na úrovni konzervatoře. Mezi současné a předchozí studenty paní Hall patří Galimatias, Sanai Victoria, Ant Clemons a Paloma Ford. V roce 1998 získala bakalářský titul v oboru hudby na Berklee College of Music a získala ocenění Music Business Management Achievement Award. Tento článek byl zobrazen 18 505 krát
Kategorie: Umění a Zábava
Stránka byla zobrazena 18 505 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama